barfing.gr


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Και αν δεν εχεις την δυνατοτητα και το χρονο να κατεβαινεις στην βαρβακειο και λαχαναγορα για τις προμηθειες;Τοτε τι λεμε;Ποια ειναι η εναλλακτικη λυση που πρεπει να δωσει καποιος πιο εμπειρος;Να συνεχισουμε στην ξηρα τροφη;Να αγοραζουμε κρεας απο τον χασαπη της γειτονιας μας με αποτελεσμα περισσοτερα εξοδα;Καταδικαζουμε και τις επιχειρησεις που βρισκοντε στο εξωτερικο και δραστηροποιουνται πανω στην παρασκευη γευματων μπαρφ;Η μονο εδω επειδη ειναι Ελλαδα και δεν υπαρχουν ελεγχοι και αξιοπιστια πανω σε τετοια εγχειρηματα; Δεν κανω μπαρφ ακομα.Δεν εχω σχεση με τον εν λογω καταστημα.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Με το ίδιο σκεπτικό δηλαδή οι ιδιοκτήτες που φτιάχνουν την barf μόνοι τους αγαπάνε τα σκυλάκια τους περισσότερο από εμάς τους υπόλοιπους που την παίρνουμε έτοιμη?
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό.
Αρχικά θα σου ζητήσω να ξαναδιαβάσεις πως αρχίζω το κείμενο.
Ξεκινώ με επισήμανση ότι η BARF γενικότερα δε μας αναγάγει σε καλυτέρους ιδιοκτήτες .
Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα διατροφικό πρόγραμμα .
Είναι γνωστό ότι δεν έχουν όλοι οι οργανισμοί τις ίδιες διατροφικές ανάγκες , αλλά ούτε και τους ίδιους ρυθμούς άσκησης .
Οπότε δεν μπορούμε να ταΐζουμε έναν σκύλο με τυφλοσούρτη.
Αυτό που εγώ θα ήθελα να γνωρίζω αν είναι εύκολο , είναι τι πιστοποιήσεις και τι διασφάλιση έχω από τον εν λόγο προμηθευτή για την σωστή επεξεργασία και τυποποίηση του προϊόντος .
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Και αν δεν εχεις την δυνατοτητα και το χρονο να κατεβαινεις στην βαρβακειο και λαχαναγορα για τις προμηθειες;Τοτε τι λεμε;Ποια ειναι η εναλλακτικη λυση που πρεπει να δωσει καποιος πιο εμπειρος;Να συνεχισουμε στην ξηρα τροφη;Να αγοραζουμε κρεας απο τον χασαπη της γειτονιας μας με αποτελεσμα περισσοτερα εξοδα;Καταδικαζουμε και τις επιχειρησεις που βρισκοντε στο εξωτερικο και δραστηροποιουνται πανω στην παρασκευη γευματων μπαρφ;Η μονο εδω επειδη ειναι Ελλαδα και δεν υπαρχουν ελεγχοι και αξιοπιστια πανω σε τετοια εγχειρηματα; Δεν κανω μπαρφ ακομα.Δεν εχω σχεση με τον εν λογω καταστημα.
Εγώ ΝΑΙ καταδικάζω ότι γίνεται χωρίς πιστοποιήσεις και ελέγχους .
Αν δεν έχεις το χρόνο τότε καταφεύγεις σε ότι ποιο ασφαλές.
Ο σκύλος δεν είναι μόνο περνάμε καλά και όλα ΟΚ , έχει και υποχρεώσεις .
Σε καμιά όμως περίπτωση δεν είναι για πειράματα .
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Αρχικά θα σου ζητήσω να ξαναδιαβάσεις πως αρχίζω το κείμενο.
Ξεκινώ με επισήμανση ότι η BARF γενικότερα δε μας αναγάγει σε καλυτέρους ιδιοκτήτες .
Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα διατροφικό πρόγραμμα .
Είναι γνωστό ότι δεν έχουν όλοι οι οργανισμοί τις ίδιες διατροφικές ανάγκες , αλλά ούτε και τους ίδιους ρυθμούς άσκησης .
Οπότε δεν μπορούμε να ταΐζουμε έναν σκύλο με τυφλοσούρτη.
Αυτό που εγώ θα ήθελα να γνωρίζω αν είναι εύκολο , είναι τι πιστοποιήσεις και τι διασφάλιση έχω από τον εν λόγο προμηθευτή για την σωστή επεξεργασία και τυποποίηση του προϊόντος .
Δυστυχώς ακόμα και τα παιδιά μας σε πάρα πολλές περιπτώσεις και χωρίς βέβαια να το θέλουμε τα κάνουμε πειραματόζωα.
Εσύ όταν ξεκίνησες να δίνεις μπαρφ δεν το έκανες και λίγο δοκιμαστικά?
Είπες κατευθείαν ότι από εδώ και πέρα θα κατασκευάζω στο σκυλάκι μου την τροφή του?
Και να το πάμε και λίγο πιο βαθιά που ξέρεις άν ο χασάπης σου δεν κάνει πειράματα με τα κρέατα που σου δίνει και (ενδεχομένως) ξέρει ότι είναι για σκύλο?
Μήπως σου δίνει πιστοποιήσεις και διασφαλίσεις ότι αυτά που σου δίνει είναι από σωστά σφαγεία με όλους τους κτηνιατρικούς ελέγχους?
Άσε όλα ζαριά είναι και ούτε για τον εαυτό μας δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δυστυχώς ακόμα και τα παιδιά μας σε πάρα πολλές περιπτώσεις και χωρίς βέβαια να το θέλουμε τα κάνουμε πειραματόζωα.
Εσύ όταν ξεκίνησες να δίνεις μπαρφ δεν το έκανες και λίγο δοκιμαστικά?
Είπες κατευθείαν ότι από εδώ και πέρα θα κατασκευάζω στο σκυλάκι μου την τροφή του?
Και να το πάμε και λίγο πιο βαθιά που ξέρεις άν ο χασάπης σου δεν κάνει πειράματα με τα κρέατα που σου δίνει και (ενδεχομένως) ξέρει ότι είναι για σκύλο?
Μήπως σου δίνει πιστοποιήσεις και διασφαλίσεις ότι αυτά που σου δίνει είναι από σωστά σφαγεία με όλους τους κτηνιατρικούς ελέγχους?
Άσε όλα ζαριά είναι και ούτε για τον εαυτό μας δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
Σαφώς και όλα είναι σχετικά , απλά προσπαθούμε πάντα να μειώνουμε πιθανότητες .
Εγώ δεν δίνω συνέχεια BARF , το κάνω κατά διαστήματα .
Όταν όμως το κάνω , το κάνω με τα ίδια κρέατα που τρώει η οικογένεια.
Ποτέ δεν λέω στο χασάπη δώσε μου κρέατα για το σκύλο .
Επίσης ποτέ δεν έχω σταθερό είδος τροφής , πάντα κάνω εναλλαγές.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ο λόγος που στράφηκαν οι περισσότεροι στην διατροφή του σκύλου με ωμά προϊόντα ήταν η καχυποψία (ως και η βεβαιότητα) πως η αγνώστου προέλευσης πρώτες ύλες και τα "συμπληρώματα" και "ενισχυτικά" που περιέχουν οι έτοιμες τροφές δεν είναι το "ότι καλύτερο" για τα κατοικίδια ζώα.

Σκοπός λοιπόν είναι οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες να γνωρίζουν και να επιλέγουν την ποιότητα των τροφών που ταϊζουν το ζώο τους.

Το να απευθύνεται κανείς ξανά σε "έτοιμες", απλά "ωμές", λύσεις μάλλον "αδυνατίζει" τα όποια προτερήματα έχει μια διατροφή με ποιοτικά, ωμά προϊόντα.

Αν κατέληγα ποτέ σε "έτοιμες λύσεις BARF" θα επιθυμούσα να γνωρίζω την προέλευση του κάθε συστατικού ξεχωριστά, να μπορώ να έχω την δυνατότητα "εξατομικευμένου προγράμματος διατροφής" ή έστω έναν "επιστημονικό" υπολογισμό, θα ήθελα να γνωρίζω τον τρόπο παρασκευής, τον χώρο παρασκευής και θα ήθελα όλα αυτά να είναι "πιστοποιημένα" και "ελέγξιμα" (έστω και για το τυπικό) από αρμόδιες αρχές.

Το να μου φτιάχνει κάποιος απλά "ένα μίγμα", να μου το φέρνει κι εγώ να το βάζω στο πιάτο του σκύλου μου...δε με ικανοποιεί.

Αυτά τα λίγα για την δική μου άποψη στο θέμα...:)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και εγώ θεωρώ ότι η ετοιματζίδικη barf εγείρει τις ίδιες υποψίες κατ' εμέ με την έτοιμη τροφή. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει δυνατότητα ελέγχου σε καμία φάση παραγωγής και πραγματικά με αυτά που ακούω περί τροφών σε ανθρώπους πόσο μάλλον σε ζώα + το γεγονός της προσωπικής καχυποψίας με κάνει σκεπτική απέναντι σε αυτά. Συμφωνώ με τον Βαγγέλη ότι ποτέ δεν λες στον χασάπη για ποιόν είναι το κρέας...τουλάχιστον και εγώ αυτό κάνω. Παίρνω κρέατα για την οικογένεια και καλά...
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Εντάξει παν μέτρο άριστο που λέγανε και οι αρχαίοι.
Στην αντίθετη περίπτωση το καλύτερο είναι να πάρουμε κοτοπουλα και διάφορα αλλα ζωντανα να τα μαντρωσουμε σε ένα χωραφι και να βάλουμε τα σκυλιά να κυνηγάνε την τροφή τους.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Καποτε οι σκυλοι ζουσαν με οτι περισευε απο την οικογενεια και μαλιστα ηταν πιο υγιης απο οσο λενε οι παλιοι.
Τωρα εχουμε αναγαγει την διατροφη των σκυλων σε διατριβη.
Μακαρι οσοι ασχολουνται με την σωστη διατροφη των σκυλων τους, να ασχολουνται και με την δικη τους σωστη διατροφη, οπως ακριβως το ιδιο και για την εκγυμναση, γιατι ακουω και διαβαζω πολλα αλλα βλεπω αλλα δυστυχως. Και δεν το λεω αυτο για να γινω κακος αλλα δυστυχως ετσι ειναι.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Το καταστημα απο τι γνωριζω κανει και catering.Αρα υπαρχει ενας υποτυπωδης υγειονομικος ελεγχος (λεμε τωρα τοσα εχουμε ακουσει).Εαν ανατρεξετε σε παλιοτερα σχολια μεσα σε αυτο το θεμα υπαρχουν ιδιωκτητες σκυλων που το εχουν επισκευτει και εκριναν οτι ειναι ολα οκ.Εκτος εαν ειναι βαλτοι απο το καταστημα.
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Καποτε οι σκυλοι ζουσαν με οτι περισευε απο την οικογενεια και μαλιστα ηταν πιο υγιης απο οσο λενε οι παλιοι.
Τωρα εχουμε αναγαγει την διατροφη των σκυλων σε διατριβη.
Μακαρι οσοι ασχολουνται με την σωστη διατροφη των σκυλων τους, να ασχολουνται και με την δικη τους σωστη διατροφη, οπως ακριβως το ιδιο και για την εκγυμναση, γιατι ακουω και διαβαζω πολλα αλλα βλεπω αλλα δυστυχως. Και δεν το λεω αυτο για να γινω κακος αλλα δυστυχως ετσι ειναι.
Σωστός, εγώ προσωπικά πιο πολύ ασχολούμαι με την διατροφή του σκύλου και λιγότερο με την δικιά μου.
Ποτέ δεν έχω πει όχι σε ένα σουβλάκι με γύρο ή σε μία μοσχομυριστή πίτσα.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Εγώ ανήκω σε αυτήν την κατηγορία που περιγράφει (σωστά) ο Ricos...Δεν προσέχω καθόλου την διατροφή μου (μάλλον προσέχω μη φάω τίποτα υγιεινό και με πειράξει...:D) και έχω σταματήσει να γυμνάζομαι χρόνια τώρα.

Στα σκυλιά μου, αντίθετα, θα προσέξω και την διατροφή και την άσκηση. Όχι, υπερβολικά αλλά θα "σπαταλήσω" χρόνο και κάποιο χρήμα...Γιατί;...Γιατί μου αρέσει. Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο...:)

Είναι όμως τελείως διαφορετικό το τι θα κάνω εγώ (και ο κάθε ένας από εμάς ξεχωριστά) για τον σκύλο μου...Τι θα επιλέξω να τον ταϊσω...

...και είναι άλλο να εμπορευθώ μια τροφή, ένα μοντέλο διατροφής, ένα προϊόν και να μη δίνω διαθέσιμα και "επίσημα" στοιχεία για την προέλευση και την ποιότητα των προϊόντων μου, αλλά και την δική μου "κατάρτιση" και "γνώση" που με καθιστά κατάλληλο να προτείνω, να παράγω και να εμπορεύομαι τροφές.

Προσωπικά, ανάμεσα σε μια "αγνώστου ταυτότητας" και ποιότητας BARF και μια γνωστή και ποιοτική ξηρά τροφή...θα επέλεγα, κατά πάσα πιθανότητα, το 2ο.
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Το καταλαβαίνετε φαντάζομαι στα παραδείγματά σας ότι το ωμό κρέας που μπορεί να κουβαλάει ότι θες πάνω του με τα περισσεύματα από το μαγειρεμένο οικογενειακό φαγητό και με την κροκέτα που κάποιου είδους επεξεργασία επιδέχεται δεν είναι καθόλου το ίδιο και επιβάλλεται τριπλή και πενταπλή προσοχή ώστε να είναι ασφαλές για όποιον το καταναλώνει, έτσι?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, εγώ φλέρταρα με την ιδέα να ψωνίσω και έτοιμη barf, γιατί έχω πάθει τενοντίτιδα να λιανίζω πλατάρια και να κόβω κρέατα. Το απέρριψα καταρχήν γιατί η μία σκύλα τρώει χωρίς λίπη άρα δεν θα μπορούσα έτσι κι αλλιώς να της δώσω το μίγμα πλαταριού που έχιε και την πέτσα και το λίπος μέσα.
Κι εγώ προβληματίστηκα - σίγουρα δεν είναι το ίδιο με την σπιτική barf. Από την άλλη δεν είμαι και καθόλου σίγουρη ότι είναι χειρότερη από τις σκυλοτροφές που είναι τίγκα στο χημικό. Δεν έχω καταλήξει, είμαι μάλλον 50-50.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
γιατί έχω πάθει τενοντίτιδα να λιανίζω πλατάρια και να κόβω κρέατα.
Xαχα αυτό είναι η επιτομή του τι τραβάει η μάνα για να φροντίσει τα παιδιά της!

Κι εγώ προβληματίστηκα - σίγουρα δεν είναι το ίδιο με την σπιτική barf. Από την άλλη δεν είμαι και καθόλου σίγουρη ότι είναι χειρότερη από τις σκυλοτροφές που είναι τίγκα στο χημικό. Δεν έχω καταλήξει, είμαι μάλλον 50-50.
Κι εγώ προσωπικά συμφωνώ με την ανησυχία για την ετοιματζίδικη αγνώστων συστατικών σκυλοτροφή, ενισχυμένη με χημικά για να υποκαταστήσει θρεπτικά στοιχεία. Αλλά αυτό το ίδιο σκεπτικό ακριβώς απορρίπτει για μένα και το να δίνεις επίσης αγνώστων στοιχείων ωμό κρέας. Επίσης, ένα λάθος στη barf μπορεί να αποβεί εώς και μοιραίο άμεσα, οι σκυλοτροφές έστω αποκαλύπτονται σε βάθος χρόνου.

Να σημειωθεί εδώ ότι ούτε barf δίνω, και προσπαθώ να κόψω και τη σκυλοτροφή. Από τις 3 επιλογές που βλέπω να υπάρχουν - barf, σκυλοτροφή, μαγειρεμένο φαγητό - ακόμα ψάχνω την τέλεια λύση. Ε δεν την βρίσκω, ούτε θα τη βρω. Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Από κει και πέρα, όταν δεν έχεις χρόνο και τρόπο να προσέξεις τη barf που δίνεις τη θεωρώ την πιο επικίνδυνη λύση και από τις 3. Άσε που με τις ποιότητες κρέατος που κυκλοφορούν, έχω ανησυχίες και για τον αν είναι ασφαλής η barf ακόμα και να την προσέξεις προσωπικά. Άσχετα με το αν περιέχει στο έπακρο όλα όσα χρειάζεται ένας σκύλος.

Άσε που δεν περιέχει μόνο ότι χρειάζεται ένας σκύλος. Το χω ξαναπεί αλλά ας το επαναλάβω: η ωμοφαγία όταν η ποιότητα του φαγητού είναι άριστη είναι διατροφολογικά καλύτερη και για τον ανθρώπινο οργανισμό. Και για τον γατίσιο και για τον κατσικίσιο και και και :p

Eating Raw Meat
Raw meat - Wikipedia, the free encyclopedia
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εγω δινω ετοιματζιδικη (οχι απο το barfing.gr) και μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ξερω περιπου τι εχει μεσα (λεω περιπου γιατι 100% δεν μπορω να ξερω) και επιπλεον ξερω και αυτον που την φτιαχνει.
Μπορει να μην ειναι εταιρεια με μοστρα μια φιρμα, αλλα τουλαχιστον ειναι ενα φυσικο προσωπο που μπορεις να γνωρισεις.
Ειχα ξεκινησει περσι την ανοιξη , την διεκοψα το καλοκαιρι λογω απομακρυνσης απο την Αθηνα και απο τον Οκτωβριο εχω ξεκινησει παλι την ωμη διατροφη.
Σιγουρα το να την φτιαχνεις μονος σου ειναι οτι καλυτερο, αλλα δεν εχουμε ολοι την ορεξη, τον χρονο και τις γνωσεις για αυτο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Kοίτα, αν όντως ξέρεις τι έχει μέσα τότε ναι. Αλλά το θέμα είναι να μη νομίζεις ότι ξέρεις τι έχει μέσα (να σου λένε δηλαδή για τις ποιότητες και την παρασκευή απλά για να το λένε και να μην το τηρούνε). Εφόσον όμως μπορείς είσαι (σχετικά) σίγουρος οκ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22