Belcando (dog food)




Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Καταρχήν όταν την ταίζεις δεν αφίνεις το μπολ με το φαγητό με τις ώρες μπροστά της. Το αφήνεις 10-20 λεπτά και αν δεν το φάει το πέρνεις και ξανά το ίδιο το βράδυ. Δεν το αφήνεις με τις ώρες μπροστά της.
Και αλλίως μυρίζει ο σκύλος και αλλίως ο άνθρωπος. Τώρα μεταξύ Μπελκάντο και Ακάνα η τίμη και η ποιότητα δεν έχει σχέση. Η Μπελκάντο για την τιμή της και την ποιότητα της είναι καλή, η Ακάνα ξεφεύγει και στα δύο. Υπολόγισε το με 400-500 γραμμάρια που θες κάθε μέρα και θα δεις τη εννοώ.[/QU
Δεν της το αφηνω με τις ωρες. περιπου 20 λεπτα. αλλα δεν τρωει. η τιμη της belcando ειναι δελεαστικη σε σχεση με αυτα που δινω τωρα (65€ για 12kg royal canin για λαμπραντορ). η acana ερχεται στα ιδια χρηματα. η grassland τουλαχιστον. κατα τη γνωμη σου ειναι καλυτερη απο συστατικα;
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καταρχήν όταν την ταίζεις δεν αφίνεις το μπολ με το φαγητό με τις ώρες μπροστά της. Το αφήνεις 10-20 λεπτά και αν δεν το φάει το πέρνεις και ξανά το ίδιο το βράδυ. Δεν το αφήνεις με τις ώρες μπροστά της.
Και αλλίως μυρίζει ο σκύλος και αλλίως ο άνθρωπος. Τώρα μεταξύ Μπελκάντο και Ακάνα η τίμη και η ποιότητα δεν έχει σχέση. Η Μπελκάντο για την τιμή της και την ποιότητα της είναι καλή, η Ακάνα ξεφεύγει και στα δύο. Υπολόγισε το με 400-500 γραμμάρια που θες κάθε μέρα και θα δεις τη εννοώ.[/QU
Δεν της το αφηνω με τις ωρες. περιπου 20 λεπτα. αλλα δεν τρωει. η τιμη της belcando ειναι δελεαστικη σε σχεση με αυτα που δινω τωρα (65€ για 12kg royal canin για λαμπραντορ). η acana ερχεται στα ιδια χρηματα. η grassland τουλαχιστον. κατα τη γνωμη σου ειναι καλυτερη απο συστατικα;
Η Ακάνα είναι από τις καλύτερες τροφές που κυκλοφορούν στην αγορά τώρα το θεμα είναι αν θα κάτσει καλά στο σκύλο και αν θα την τρώει την τροφή. Αρκετοί δείνανε Orijen στον σκύλο τους αλλά δεν τους έκατσε καλά και είναι από τις ακριβότερες τροφές που υπάρχουν. Πάντως για το σκύλο σου θα σου βγαίνει ακριβώς ο μήνας σε αυτές τις τροφές.
 


kosmas81

Member
5 Ιουλίου 2010
6
0
Πριν 1-2 μήνες στείρωσα τα σκυλιά μου το ένα cavalier king charles στα 7,5kg το αλλο ημίαιμο sta 4,5kg. Ο κτηνίατρος μου πρότεινε την royal canin για μικρόσωμα στειρωμένα. Τη δεχτήκαν καλά, αλλά επειδή είναι πολύ ακριβή-1,5κιλό στοιχίζει 14,4- ψάχνω κάτι πιο οικονομικό αλλά ποιοτικό. Απ΄ό,τι χάζεψα στο ίντερνετ η acana για ενήλικα μικρόσωμα είναι αρκετά καλή. Πειράζει που είναι στειρωμένα ή μπορώ απλα να τους δίνω λιγότερη ποσότητα?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πριν 1-2 μήνες στείρωσα τα σκυλιά μου το ένα cavalier king charles στα 7,5kg το αλλο ημίαιμο sta 4,5kg. Ο κτηνίατρος μου πρότεινε την royal canin για μικρόσωμα στειρωμένα. Τη δεχτήκαν καλά, αλλά επειδή είναι πολύ ακριβή-1,5κιλό στοιχίζει 14,4- ψάχνω κάτι πιο οικονομικό αλλά ποιοτικό. Απ΄ό,τι χάζεψα στο ίντερνετ η acana για ενήλικα μικρόσωμα είναι αρκετά καλή. Πειράζει που είναι στειρωμένα ή μπορώ απλα να τους δίνω λιγότερη ποσότητα?
Δεν πειράζει που είναι στειρωμένα. Πότε δεν έχω δώσει τροφή για στειρωμένα. Δίνεις απλά λιγότερη ποσότητα που και πάλι αυτό εξαρτάται και από το πόσο δραστήρια είναι τα σκυλιά σου. Απλά αν διαλέξεις μια τροφή με υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης θα πρέπει σίγουρα να μειώσεις την ποσότητα.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
rossi αναλαμπη! μπορεις να ρωτησεις τη φιλη σου για ποιο λογο ελεγε οτι η eukanuba δεν ειναι κ ακριβως αυτο που λεμε value for money? εννοω με ποια κριτηρια σου ειπε οτι δεν προσφερει κατι? απο συστατικα που διαβασα δεν ειδα κ μεγαλη διαφορα με ρογιαλ ας πουμε..
Λοιπόν, την ρώτησα, η eukanuba φτιαχνόταν στον καναδά με άλλες προδιαγραφές , μέχρι το 2002-3 περίπου, ήταν πολύ καλή μέχρι τότε και γι΄αυτό πιστεύω η καλή φήμη την ακολουθεί μέχρι τώρα, τώρα η παρασκευή της γίνεται στην ευρώπη, στην ολλανδία, όπου άλλαξαν τα συστατικά της και έπεσε η ποιότητα, πολλά δημήτριακά, (καλαμπόκι, σιτάρι, ρύζι, κριθάρι και αλάτι). Οι πελάτες έλεγαν ότι μετά από αυτή την αλλαγή είδαν μεγάλη διαφορά στα σκυλιά τους, προς το χειρότερο (στην εμφάνιση και στην ενέργεια) σε σχέση με πρίν. Η τιμή όμως υψηλή. Η εταιρεία που την έφερνε εδώ έχει κλείσει και υπάρχει έλλειψη γι΄αυτό και δεν υπήρχε stand στην έκθεση που έγινε το σκ.

Η acana και η orijen περιέχουν πολύ ζωική πρωτείνη, στην οποία οφείλονται τα μαλακά κόπρανα, είναι σχεδιασμένη για άλλες κληματολιγικές συνθήκες, πιο "σκληρές" όπως στον Καναδά, στήν νότια Ελλάδα που το κλίμα είναι πολύ ύπιο αυτή η τροφή πέφτει "βαρία" στα σκυλιά, στην Βόρεια και στα ορείνα της χώρας μας που έχει περισσότερο κρύο είναι καλύτερη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μιας και το θεμα αυτο ειναι για την Belcando θα πω για τα τελευταια νεα μας σχετικα με αυτην την τροφη. Ο Λανς (που υιοθετησαμε εδω και 7 μηνες) την τρωει τους τελευταιους 5 μηνες. Αρχικα τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα. Λιγα σφιχτα κακα, καθολου σχεδον αερια, καλο τριχωμα, καθολου μυρωδια σκυλιλας. Εδω κι ενα μηνα ομως ειχε ξεκινησει κατι στο οποιο δεν εδωσα μεγαλη σημασια αρχικα. Οταν εκανε τα κακα του 2 φορες την ημερα στις μεγαλες βολτες, παντα στο τελειωμα η τελευταια κουραδιτσα ηταν μαλακια και νερουλη. Την τελευταια φορα που πηγαμε στον κτηνιατρο για τις εξετασεις που επρεπε να κανει τον ρωτησα και γι αυτο και μου ειπε οτι αυτο ισως ειναι το πρωτο συμπτωμα ελαφρας κολλιτιδας διοτι δεν εβγαζε βλεννες ο σκυλος. Μου ειπε επισης οτι του εχουν παει αρκετα σκυλια με κολλιτιδα απο τη belcando. Μου λεει επισης "δεν σου λεω να την πεταξεις απλα εχε το στο νου σου". Γυρναμε στο σπιτι και 2 ημερες μετα τα κακα αρχισαν να γινονται ολα νερουλα και να εχουν και βλεννα στο τελειωμα. Τον πηρα τηλεφωνο και εδω και μια εβδομαδα ειμαστε με κοτοπουλο και ρυζι κι εχουν ολα ερθει στα καλα τους.

Ο ιδιος ειναι υπερμαχος της Χιλς, πινει νερο στο ονομα της αν κι εχει κι αλλες τροφες στο ιατρειο. Μου ειπε "δεν θελω να στην πουλησω εγω, παρτην απο οπου τη βρεις φθηνοτερη αλλα δοκιμασε την" . Ετσι μου ειχε πει και για τον αλλο σκυλο που τρωει τη φαρμακευτικη της Χιλς για ορθοπεδικα και πραγματικα ηταν ολοσωστος. Επειδη τον εμπιστευομαι αρκετα σαν γιατρο λεω να τη δοκιμασω παροτι δεν εχω διαβασει καλα λογια απο αρκετο κοσμο εδω μεσα. :|
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν και η συζήτηση είναι για την belcando να σου πω για την Hills που αναφέρεις. Επανειλημμένως έχω διαβάσει κακές κριτικές για τα συστατικά της που ομολογουμένως δεν είναι τα καλύτερα. Όσον αφορά όμως την j/d καμιά άλλη τροφή δεν έκανε τόσο καλό στα ποδάρια της Λούση όπως αυτή. Και χονδροιτινες που παίρνει χωριστά τώρα με την τροφή της δεν την έχουν βοηθήσει όσο αυτός ο κωδικός. Απλά δεν της το δίνω γιατί δεν της άρεσε και η τροφή της ήταν αγγαρεία, αλλά δεν συγκρίνεται με ότι συμπληρώματα της έδωσα ποτέ.
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Οταν εκανε τα κακα του 2 φορες την ημερα στις μεγαλες βολτες, παντα στο τελειωμα η τελευταια κουραδιτσα ηταν μαλακια και νερουλη. Την τελευταια φορα που πηγαμε στον κτηνιατρο για τις εξετασεις που επρεπε να κανει τον ρωτησα και γι αυτο και μου ειπε οτι αυτο ισως ειναι το πρωτο συμπτωμα ελαφρας κολλιτιδας διοτι δεν εβγαζε βλεννες ο σκυλος.
ποο ρε διάολε..:confused: και εγώ το έχω παρατηρήσει στον δικό μου αυτό αλλά όχι πάντα.
μάλιστα 2 συμπτώματα συγκεκριμένα.
το 1 είναι ότι μερικές φορές στο τέλος απο τα κακά του, βγάζει και ένα μαλακό κιτρινοπό πράγμα.. ή το 2ο που κάνει σε ένα σημείο κανονικά τα κακάκια του και μετά απο λίγα λεπτά ξανα παίρνει θέση και βγάζει λίγο απο διάρροια (το τελευταίο γίνεται πιο σπάνια βέβαια)

και η μ,%λκ@# είναι ότι για κάποιον λόγο παρέλειψα να το πω στον κτηνίατρο.
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Λοιπόν, την ρώτησα, η eukanuba φτιαχνόταν στον καναδά με άλλες προδιαγραφές , μέχρι το 2002-3 περίπου, ήταν πολύ καλή μέχρι τότε και γι΄αυτό πιστεύω η καλή φήμη την ακολουθεί μέχρι τώρα, τώρα η παρασκευή της γίνεται στην ευρώπη, στην ολλανδία, όπου άλλαξαν τα συστατικά της και έπεσε η ποιότητα, πολλά δημήτριακά, (καλαμπόκι, σιτάρι, ρύζι, κριθάρι και αλάτι). Οι πελάτες έλεγαν ότι μετά από αυτή την αλλαγή είδαν μεγάλη διαφορά στα σκυλιά τους, προς το χειρότερο (στην εμφάνιση και στην ενέργεια) σε σχέση με πρίν. Η τιμή όμως υψηλή. Η εταιρεία που την έφερνε εδώ έχει κλείσει και υπάρχει έλλειψη γι΄αυτό και δεν υπήρχε stand στην έκθεση που έγινε το σκ.

Η acana και η orijen περιέχουν πολύ ζωική πρωτείνη, στην οποία οφείλονται τα μαλακά κόπρανα, είναι σχεδιασμένη για άλλες κληματολιγικές συνθήκες, πιο "σκληρές" όπως στον Καναδά, στήν νότια Ελλάδα που το κλίμα είναι πολύ ύπιο αυτή η τροφή πέφτει "βαρία" στα σκυλιά, στην Βόρεια και στα ορείνα της χώρας μας που έχει περισσότερο κρύο είναι καλύτερη.
ευχαριστω rossi!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Η hills εχει παρα πολυ καλες κτηνιατρικες. Οι υπολοιποι, "νορμαλ" κωδικοι ειναι για πεταμα.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Δίκιο έχεις.

Η φίλη μου, που δουλεύει αρκετά χρόνια στις τροφές, που είπε επίσης ότι η Royal και η Hills έχουν όντως πολύ καλές ιατρικές σε αντίθεση με τις κανονικές τροφές τους.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Οταν εκανε τα κακα του 2 φορες την ημερα στις μεγαλες βολτες, παντα στο τελειωμα η τελευταια κουραδιτσα ηταν μαλακια και νερουλη.

Και ο δικός μου το ίδιο έκανε, του έδινα την finest croc, ένα χρόνο, νόμιζα ότι ήταν φυσιολογικό αυτό και δεν το έψαξα. Πείτε μου και κάτι άλλο, στα δικά σας μυρίζει η αναπνοή τους με την belcando? Του δικού μου δεν μύριζε στην αρχή, τώρα τελευταία (2-3 μήνες) δεν μπορούσες να σταθείς από την μυρωδιά. Ερχόταν το πρώι να με ξυπνήσει και ανέπνεε μέσα στην μύτη μου, ξύπναγα από την δυσοσμία. Νόμιζα ότι είναι από το στομάχι του που είναι άδιο ή ότι έχει πρόβλημα με τα δοντία του.
Τώρα τρώει acana με λίγη belcando μέσα, για να γίνει σταδιακά η αλλαγή, ήδη δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου το στόμα του και την 2η φορά που κάνει κακά είναι μεν μαλακά αλλά καμία σχέση με τα νιανια και τις βλένες που έβγαζε πρίν.
Αρχικά την acana την έδωσα απλώς για να δοκιμάσω και να δώ διαφορές, επειδή είναι πολύ καλή και όχι γιατί δεν μου άρεσε η belcando, σε μια εβδομάδα θα τρώει μόνο την acana και περιμένω να δώ αν αυτά τα προβληματα εξαφανιστούν.
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
εγώ πάλι ξεκινάω την δευτέρα αλλαγή απο finest croc σε dinner.
αν δω ότι συνεχίζουν τα 2-3 προβληματάκια που εμφανίζει και με αυτή, τότε δυστυχώς θα φύγουμε τελείως απο την belcando πράγμα που το απεύχομαι γιατί την θεωρώ πολύ καλή τροφή..

Υ.Γ. σήμερα παραλίγο να σπάσει και το πόδι του το χαμένο.. σύμφωνα με τον κτηνίατρο κάποιο ακροβατικό πήγε να κάνει και κάπου το κοπάνησε:maria:
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Υ.Γ. σήμερα παραλίγο να σπάσει και το πόδι του το χαμένο.. σύμφωνα με τον κτηνίατρο κάποιο ακροβατικό πήγε να κάνει και κάπου το κοπάνησε:maria:
Κάτι τέτοια κάνον τα διαολάκια *demonio**demonio* και μας τρέχουν στα καλά καθούμενα......:lol:
 




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Εχει δοκιμασει κανεις τις κονσερβες της belcando?
Tον ιδιο προβληματισμο εχω και εγω???
Ψαχνοντας για κονσερβα,για να αποφυγουμε ξηρα τροφη που τρωει με δυσκολια(και εχω δοκιμασει αριστες εταιρειες στο χωρο,απο Royal Canin & Belcando & Acana & Orijen...δειγματα μερικων),αλλά και διοτι BARF δεν εχω την δυνατοτητα να αποθηκευω αλλά και να φτιαχνω,σκεφτομαι την κονσερβα τής Belcando.
Ως ξηρα τροφη η Belcando,τοσο σε Puppy Gravy οσο και Junior Maxi στην νεαρη ηλικια του,οσο και σε Adult Dinner πιο μεγαλος,μού αφησε εξαιρετικες εντυπωσεις.Την ετρωγε παρα πολυ καλα.Πολλα πλεονεκτηματα(καμμια παρενεργεια στην υγεια του,διαταραχες αγνωστες στο πεπτικο,κοπρανα λιγα και σφιχτα,τριχωμα λαμπερο και φουντωτο,ενεργεια καλη,δοντια καθαρα κλπ κλπ)αλλά με ζοριζει πολυ για να φαει τελευταια...
Θελω να αποφυγω την αναμειξη της ξηρας τροφης με κατι ακομα(το λαδι ισως σκεφτομουν...)και στρεφω το ενδιαφερον σε κονσερβα της ιδιας εταιρειας.Ως συστατικα με καλυπτουν!
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η τιμη της αναλογικα με την ποσοστητα ημερησιως για τον Φοιβο.Δηλαδη στην ξηρα τροφη θελουμε 500gr/ημερα περιπου με τιμη σακιου 15kgr στα 50-54 ευρω,ενω η κονσερβα 800gr εχει τιμη στα 2.5-2.8 ευρω με ημερησια ποσοτητα αναγκαια 1250-1300gr .Αρα μιλαμε για ξηρα τροφη περιπου 50 πεεριπου ευρω/μηνα και μάς καλυπτει,αλλά κονσερβα 115+ευρω/μηνα...δηλαδη σχεδον υπερδιπλασια χρηματα-και αγνωστο αν ειναι και καλυτερη ως τροφη!

Ελα ομως που ο Φοιβος τσακιζει οτι βαλω σε κονσερβα ή σε "σαλτσοτροφη" και μού κανει κολπα σε ξηρα...Μπορει και μενει πολλες μερες νηστικος τρωγοντας ελαχιστα εως καθολου-ναι το εχει κανει επανηλλειμενα και με προβληματισε επι 6ημερου τελευταια νηστικος!!!-με αποτελεσμα να αυξομειωνει βαρος και διαθεση και δεν το επιθυμω γμτο!!!
Σκεφτηκα και την "πατεντα" να συνεχισω ξηρα Belcando Dinner και να βαζω ελαχιτη ποσοτητα κονσερβας μεσα για γευση,αλλά δεν ξερω αν ειναι και σωστο...Σκεφτηκα επισης το λαδι να αναμειγνυω στην ξηρα τροφη και μια μερα την εβδομαδα γιαουρτι μαζι με την ξηρα τροφη...παλι δεν εχω κανει "τσεκ"...

Καμμια ιδεα;.....................................

Παντως αν καποιος δινει Belcando κονσερβα,θα με ενδιεφερε η αποψη του. :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
.
.
.
.
.
.
κονσερβα ή σε "σαλτσοτροφη" και μού κανει κολπα σε ξηρα...Μπορει και μενει πολλες μερες νηστικος τρωγοντας ελαχιστα εως καθολου-ναι το εχει κανει επανηλλειμενα και με προβληματισε επι 6ημερου τελευταια νηστικος!!!-με αποτελεσμα να αυξομειωνει βαρος και διαθεση και δεν το επιθυμω γμτο!!!
Σκεφτηκα και την "πατεντα" να συνεχισω ξηρα Belcando Dinner και να βαζω ελαχιτη ποσοτητα κονσερβας μεσα για γευση,αλλά δεν ξερω αν ειναι και σωστο...Σκεφτηκα επισης το λαδι να αναμειγνυω στην ξηρα τροφη και μια μερα την εβδομαδα γιαουρτι μαζι με την ξηρα τροφη...παλι δεν εχω κανει "τσεκ"...

Καμμια ιδεα;.....................................

Παντως αν καποιος δινει Belcando κονσερβα,θα με ενδιεφερε η αποψη του. :)
Ειναι καλη για κονσερβα ισως απο τις καλυτερες στην αγορα. Σωστο ειναι, δεν εχεις λογο να μην το δοκιμασεις. Μια κουταλια κονσερβας και ελαχιστο νερακι για να αραιωθει και να απλωθει η γευση σε ολες τις κροκετες για να μην διαλεγει μονο αυτες που θα εχουν κολλημενα κομματια κονσερβας πανω τους. Επισης η ιδια εταιρεια εχει τροφη που προσθετεις ουτως η αλλως λιγο νερο και βγαζει δικο της ζουμι ακριβως για πιο επιλεκτικα στο φαγητο σκυλια. Η τιμη βεβαια ειναι λιγο πιο πανω απο την απλη dinner. Με μια κονσερβα παντως και δινοντας μονο μια κουταλια στο γευμα το επιπλεον εξοδο ειναι σχεδον μηδαμινο.

Μια στο τοσο μπορεις να την εναλλασσεις και με μια κουταλια γιαουρτι.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Λοιπον να πω οτι αγορασα κονσερβες belcando και της δινω μια φορα τη βδομαδα. Λιωνει μολις βλεπει τη συσκευασια, τη τρωει στο λεπτο. Η μυρωδια ειναι μια χαρα και το καλο ειναι οτι προκειται για "πατε" οποτε δεν εχει ενα καρο σαλτσες. Τα κοπρανα της οταν την τρωει, ειναι μια χαρα.

Τρωει αυτη με το βοδινο.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf