Bobiras


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Με μεγάλη καθυστέρηση, χρόνια σας πολλά και στους δύο :D
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
οι ευχές είναι πάντα πολύ όμορφες κί ας εκτελούνται με καθυστέρηση:p
...ευχαριστούμε και πάλι!!! :D
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
έχω καιρό να γράψω...αλλα σήμερα κάτι δεν πάει καλά με τον μικρό...pfff...
χτες ήταν μια χαρά και γενικά είναι ένα σκυλί που δεν αρρωσταίνει γι αυτό ανησυχώ...
το μονο σύμπτωμα είναι η υπνηλία και είναι κακόκεφος και στην βόλτα ήταν πεσμένος...
εύχομαι να μην είναι κάτι αλλα το γεγονός ότι μέχρι χτες το βραδυ ήατν ζωηρότατος
και μια χαρά και σήμερα το πρωί ξύπνησε έτσι με ψιλοανησυχεί...
αν είναι και αύριο έτσι ίσως πεταχτώ από τον γιατρό να τον δει

ήθελα να πάω και από την έκθεση αλλα αν δεν τον δω να κάνει σαν κατσίκι
δεν κουνάω ρούπι από εδώ!!!
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πριν κανένα μήνα ήταν κι ο δικός μας πεσμένος και έτρωγε ανόρεχτα. Εξετάσεις αίματος κομπλέ και κλινική εικόνα καλή. Είχε όμως πολύ έντονη επιθυμία για να βοσκήσει. Τελικά, δυο μέρες μετά απέβαλε μαζί με τα κόπρανά του ένα αδιευκρίνιστο μαύρο πράγμα σαν λάστιχο παραθύρου (που τσεκάραμε και δεν λείπει από πουθενά). Την ίδια μέρα έγινε περδίκι σε διασταύρωση με κατσίκι.

Από την άλλη, τον Μπόμπιρα, μπορεί να τον επηρέασε απλά η σχετικά απότομη άνοδος της θερμοκρασίας.
Οπως και να έχει, περαστικά του γρήγορα!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Απο ορεξη?
δεν έχει όρεξη θα κάνω κάνα πείραμα με κοτόπουλο να βράσω λίγο δυστυχώς δεν έχω στήθος αλλα μονο μπούτι...απλά θέλω να δω αν tah φάει και πως θα αντιδράσει στο φαγητό.

Πριν κανένα μήνα ήταν κι ο δικός μας πεσμένος και έτρωγε ανόρεχτα. Εξετάσεις αίματος κομπλέ και κλινική εικόνα καλή. Είχε όμως πολύ έντονη επιθυμία για να βοσκήσει. Τελικά, δυο μέρες μετά απέβαλε μαζί με τα κόπρανά του ένα αδιευκρίνιστο μαύρο πράγμα σαν λάστιχο παραθύρου (που τσεκάραμε και δεν λείπει από πουθενά). Την ίδια μέρα έγινε περδίκι σε διασταύρωση με κατσίκι.

Από την άλλη, τον Μπόμπιρα, μπορεί να τον επηρέασε απλά η σχετικά απότομη άνοδος της θερμοκρασίας.
Οπως και να έχει, περαστικά του γρήγορα!
κι εμενα εκεί πάει το μυαλό μου μήπως έφαγε καμια βλακεία και δεν μπορεί αν την αποβάλλει θερμόμετρο δεν τολμώ να βάλλω... η η ζεστη


βλέπουμε πως tah πάει... αν δεν έχει συνέλθει μέχρι αύριο tah πάρω το πρωί γιατρό να δω αν θα μου πει κάτι και αν συνεχίσει έτσι το απόγευμα μήπως τον πετάξω μια βόλτα

ευχαριστούμε για τα περαστικά :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να μην είναι τίποτα ελπίζω, και κυρίως να μην έχει καταπιεί καμιά βλακεία ο μπομπιράκος!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
τα κακά νέα είναι ότι μέχρι πριν λίγο που βγήκαμε βόλτα συνέχισε να είναι ληθαργικός...
τα καλά νέα είναι ότι στην βόλτα ήταν μια χαρά
επίσης έφαγε το κοτόπουλο με το ρυζάκι του
το έδωσα σε 2 δόσεις με διαφορα 3 ωρών για να δω μήπως κάνει εμετό. ευτυχώς tpt.


γενικά δεν καταπίνει βλακείες κι αν το κάνει (κομμάτια από κουκουνάρι πχ)
τα βγάζει με εμετό την ίδια μέρα δεν είναι ποτε τόσο down...


σκέφτηκα αλλα 2 ενδεχόμενα...
το ένα είναι μήπως έχουμε κάνα θηλυκό σε οίστρο τριγύρω και του βγαίνει σε κατάθλιψη
και το άλλο μήπως πολύ απλά περνάει καμια ελαφριά ίωση.
εύχομαι μέχρι αύριο να έχουμε επανέλθει όπως και να έχει :D
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
μπορεί να είναι από την ζέστη το έπαθε ο δικός μας πέρυσι τον Ιούνιο
2 φορές τον πήγα στον γιατρό εξετάσεις κτλπ ψιλοαρπάχτηκα κιόλας και τελικά δεν είχε τίποτα
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
κάτι πρέπει να έφαγε ο βλάκας σήμερα είναι μια χαρά και full στην ενέργεια και όρεξη για κατσίκιες....
θα καταλήξω πάλι σε σκατό-συζήτηση γιατί το μονο περίεργο ήταν τα κακάκια μας
που δεν ήταν το σύνηθες χρώμα και υφή...
θα δω τι tah βγάλει και το απόγευμα
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ηξερε που ηθελες να πας και σου εκανε ναζια:p. Περαστικα και αγυριστα.
ναι το βλαμμένο... εύχομαι να επανέλθει γρήγορα και να είναι μια ελαφριά κολίτιδα! ευχαριστούμε πολύ!!!


πως τα πήγατε?

klaps...snif θέλαμε τόσο να έρθουμε... είδα τις φωτός έχει γίνει ένας μικρός έφηβος πια ο zumakos!!!
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Μεγαλωνουμε με γοργους ρυθμους, πηγαμε πολυ καλα, αλλα πρεπει να διορθωσουμε το περπατημα μας γιατι ειναι τρελο κουταβισιο ακομα.

Να φανταστεις ποσο εχει μεγαλωσει, καποιος που ειχε ερθει και στην πιτα, νομιζε οτι ηταν ο μπομπηρας:cool:.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Μεγαλωνουμε με γοργους ρυθμους, πηγαμε πολυ καλα, αλλα πρεπει να διορθωσουμε το περπατημα μας γιατι ειναι τρελο κουταβισιο ακομα.

Να φανταστεις ποσο εχει μεγαλωσει, καποιος που ειχε ερθει και στην πιτα, νομιζε οτι ηταν ο μπομπηρας:cool:.
μπράβο στο καμάρι μας!!!
εντάξει μωρέ...όπως είπες κι εσύ κουτάβι είναι...
όταν θα μεγαλώσει θα αποκτήσει αυτό το αεράτο περπάτημα των ροδεσιανών και θα είναι σωστός λεβέντης.
άντε βρε Παναγιώτη κανε μια παρουσίαση τι περιμένεις να χρονίσει? ώχου..χα χα χα ;)

πλακα κανεις!!! μας τιμάει αυτό (δεν ξέρω ποσο τιμάει τον ζούμα αλλα τέλος πάντων)
είμαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό δεν θα μπερδεύονται με tpt... :p


(πάντως δεν φαντάζεσαι τι τραβάω στον δρόμο...
μου κορνάρανε τις προάλλες να σταματήσω στην βόλτα...
σταματάει ένα ζευγάρι με ένα τζιπ κλείνουν την κυκλοφορία κι αρχίζουν τα κλασσικά...
"ροδεσιανος" είναι? έχουμε κι εμείς ένα "ροδεσιανο"...a δεν έχει την γραμμή στην ράχη...τι είναι?
έκανα αμάν και πως να τους εξηγήσω ότι είναι αδέσποτο και πως δεν γεννιούνται όλα τα "ροδεσιανα" με την γραμμή...
ειλικρινά απορώ από που τα παίρνουνε...και δεν είναι και τόσο εμπορική φυλή...
τι να πω!!!)
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
(πάντως δεν φαντάζεσαι τι τραβάω στον δρόμο...
μου κορνάρανε τις προάλλες να σταματήσω στην βόλτα...
σταματάει ένα ζευγάρι με ένα τζιπ κλείνουν την κυκλοφορία κι αρχίζουν τα κλασσικά...
"ροδεσιανος" είναι? έχουμε κι εμείς ένα "ροδεσιανο"...a δεν έχει την γραμμή στην ράχη...τι είναι?
έκανα αμάν και πως να τους εξηγήσω ότι είναι αδέσποτο και πως δεν γεννιούνται όλα τα "ροδεσιανα" με την γραμμή...
ειλικρινά απορώ από που τα παίρνουνε...και δεν είναι και τόσο εμπορική φυλή...
τι να πω!!!)
Θυμασαι τι τζιπ ηταν? Ισως και να ξερω ποιοι ηταν:eek:.
Γενικα παιζουν byb, αλλα επειδη δεν ειναι λιγοι πιστευω οτι δεν βγαινουν καν αγγελιες, δινονται απο στομα σε στομα. Σε πετ σοπ δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις ευκολα.

Στην περιοχη σου κυκλοφορει και ο αδερφος του Ζουμα, ο οποιος εχω μαθει μπαινει παντου καφετεριες, κομμωτηρια κλπ.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Θυμασαι τι τζιπ ηταν? Ισως και να ξερω ποιοι ηταν:eek:.
Γενικα παιζουν byb, αλλα επειδη δεν ειναι λιγοι πιστευω οτι δεν βγαινουν καν αγγελιες, δινονται απο στομα σε στομα. Σε πετ σοπ δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις ευκολα.

Στην περιοχη σου κυκλοφορει και ο αδερφος του Ζουμα, ο οποιος εχω μαθει μπαινει παντου καφετεριες, κομμωτηρια κλπ.
δεν θυμάμαι καθόλου!!! το ζευγάρι ήταν γύρω στα 40-45 πάντως. και νομίζω μου είπαν για θηλυκό.


άντε!!! στο νέο ψυχικό??? σου στέλνω pm
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
έχω αρχίσει να νευριάζω...:bull:
ενώ σήμερα ήταν super εκτος από τις "σκατουλες" του και χοροπηδούσε.
του έβαλλα να φάει τις κροκέτες του σήμερα και τις έβγαλε σχεδόν στα καπάκια με λίγα κίτρινα γαστρικά ugra. έδωσα μισό zantac και αύριο πρωί περνώ τον doc.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
απορία


παιδιά δεν ξέρω αν αυτό μπαίνει στην κατηγορια άγχους αποχωρισμού αλλα είπα να το συζητήσω μαζί σας μπας και με διαφωτίσετε...


λοιπόν ο μπόμπιρας γενικά δεν είχε ποτε ακραία σημάδια άγχους αποχωρισμού αλλα γενικά είναι ένας σκύλος που στρεσάρετε.


αν τύχει λοιπόν και βρεθούμε οι 3 μας (εγώ ο μικρός και ο φίλος μου) εκτος σπιτιού και ο ένας από τους 2 είτε εγώ είτε ο φίλος μου φύγει ο μπόμπιρας παλουκώνει τον κώλο του κάτω κοιτάει προς την μεριά που έχει πάει αυτός που έχει φύγει και αρνείται να περπατήσει. πως μπορώ να του περάσω ότι αυτό δεν tah πρέπει να τον ανησυχεί? έχω δοκιμάσει να του αποσπάσω την προσοχή και το μονο που κατάφερα ήταν μετά από 5-10 λεπτά και πολλές στάσεις να ξεκολλήσει το μυαλό του και να συνεχίσουμε την πορεία μας ??????
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Αυτο ειναι τοσο ροδεσιανο.

To καλυτερο που εχω να προτεινω ειναι να βρεις ενα παιχνιδι οπου θα του αρεσει πολυ και θα παιζεται tug of war.
Οταν θα βρισκεσαι σε αυτην την κατασταση θα το βγαζεις απο την τσαντα και θα παιζεται μαζι περπατωντας προς την κατευθυνση που θες. Αλλα θα πρεπει να του αρεσει πολυ αυτο το παιχνιδι.