Bobiras


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ρε συ mariakala τι κουτσούνι είναι αυτό;;

Χαχαχαχα, μπόμπιρας όνομα και πράμμα!
Να σου ζήσει, απίστευτος!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ρε συ mariakala τι κουτσούνι είναι αυτό;;

Χαχαχαχα, μπόμπιρας όνομα και πράμμα!
Να σου ζήσει, απίστευτος!!
ευχαριστω πολυ σοφουλι!!!
υποσχομαι αν ενημερωνω συχνα με καυτο μπομπιρο-υλικο!!!
 








mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
συγνωμη βρε παιδια αθτοι οι αθλιοι στο φατσοβιβλιο μου το διεγραψαν γιατι ειχα κανει παραβιαση πνευματικων δικαιωματων βαζωντασ μουσικη...γκρρρρρρρρρρρ..:mad::mad::mad:

το ανεβασα στο utube

[video=youtube;ogV4j11g1A0]http://www.youtube.com/watch?v=ogV4j11g1A0[/video]
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
XAXAXAXAXAXAXA!!!!

ρε κοιτα τι καλος με τις γατες!!!! καλα απιστευτες κι αυτες! εκανε τσισα στο πατωμα καποια στιγμη ή μου φανηκε? :p
ω ναι... ειχε αδυναμια στο ξυλινο πατωμα...:D
αλλα με υπομονη και επιμονη τον διορθωσαμε!!!;)
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Χαχαχαχα! Ειναι κουκλακι, για ζουπηγμα!!!

Sorry για την παρατηρηση, αλλα καλο θα ηταν να βαλετε χαλια στο σπιτι γιατι δεν ειναι καλο να γλιστραει στο παρκε, ειδικα οσο αναπτυσσονται τα κοκκαλα.

Να τον χαιρεσαι και να σου ζησει! :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ειναι και μαγουληθρας ο τυχερος μπομπιρετος!!! Α τον χαιρεστε και να σας χαιρεται!!!
Τι καλες γατουλες που εχετε εμενα η δικια μου ριχνει σκαμπιλια στον μικρο!!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Χαχαχαχα! Ειναι κουκλακι, για ζουπηγμα!!!

Sorry για την παρατηρηση, αλλα καλο θα ηταν να βαλετε χαλια στο σπιτι γιατι δεν ειναι καλο να γλιστραει στο παρκε, ειδικα οσο αναπτυσσονται τα κοκκαλα.

Να τον χαιρεσαι και να σου ζησει! :)

δεκτη η παρατηρηση και εχεισ και απολυτο δικιο μιας και ο μικρος εχει δυσπλασια!!! το καταλαβαμε βεβαια σχετικα νωρις και τον εχουμε περιορισει απο τα τρελοτρεξιματα και γλυστρες οσο μπορουμε!!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ειναι και μαγουληθρας ο τυχερος μπομπιρετος!!! Α τον χαιρεστε και να σας χαιρεται!!!
Τι καλες γατουλες που εχετε εμενα η δικια μου ριχνει σκαμπιλια στον μικρο!!!
δυστυχωσ τα μαγουλα για δαγκωμα δεν τα εχει τοσο εντονα πια...
οι μικρες στην αρχη ηταν σε σοκ..σε φαση τι ειναι τουτο...
μια εβδομαδα μετα η λευκουλα επαιζε με τον μικρο και η γκριζουλα νευριαζε του εχωνε σφαλιαρες και τον επαιρνε στο κηνυγητο!!!!
τις τελευταιες μερεσ εχουν λιγο ηρεμησει...μεχρι τον χειμωνα τους βλεπω αν κοιμουνται αγκαλιτσα!!!
την γατα να υποθεσω την ειχεσ πριν παρεις τον μικρο σου???
κι εγω δεν το ηξερα οτι οι γατες δεν δεχονται τουσ σκυλους ευκολα...ενω οι σκυλοι ειναι πιο δεκτικοι..!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι είναι 13 ετών η γάτα. Ευτυχώς το καλοκαίρι τα 4 γατάκια που ταίζαμε στον κήπο του σπιτιού που μέναμε ήταν πολύ παιχνιδιάρικα και δεκτικά και σταμάτησε ο μπουνταλάς να τις φοβάται και αυτό διευκόλυνε και την σχέση του με την φρουφρού (την γάτα μας). Συγνώμη για το οφφτοπικ , εδώ πρωταγωνιστής είναι ο πρώην μαγουλήθρας κούκλος σου! :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να σου ζήσει είναι κούκλος.
Τα θυμάμαι πολύ καλά αυτά τα κουταβάκια, γιατί ήταν όλα απίστευτα όμορφα, αλλά κυρίως για το εκβιαστικό της αγγελίας.
Όπως και να 'χει... τρελό μωρό!!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ωχ να σου ζήσει και η φρουφρού...μακάρι και οι δικες μου να φτάσουν την ηλικία της!! :)
καθόλου off topic θα έλεγα!!! η σχέση του πρώην "μαγουλιθρα" με τις μικρές είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητας του και της δικιάς μου...και γενικά η σχέση με αλλα ζώα...τετράποδα και δίποdα...δεν einai ποτε off topic!! ;)
δικό μας είναι το θέμα εδώ...λες να μας λογοκρίνουν...axxaax:D
ουστ...εδώ eiνai dog forum πηγαίνετε στο cat αν θέλετε να μιλήσετε για gates...xaaxaxxa:p:p

πάντως πλακα πλακα εγώ είμαι και στα 2!!! εδώ είναι όλοι πιο φιλικοί νομίζω...anyway...με :pέπιασε η πάρλα!!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Να σου ζήσει είναι κούκλος.
Τα θυμάμαι πολύ καλά αυτά τα κουταβάκια, γιατί ήταν όλα απίστευτα όμορφα, αλλά κυρίως για το εκβιαστικό της αγγελίας.
Όπως και να 'χει... τρελό μωρό!!!
ναι και γι αυτο δεν αναφερω τπτ.... ευχαριστω πολυ κουκλα!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
ωχ να σου ζήσει και η φρουφρού...μακάρι και οι δικες μου να την ηλικια της :p:p
Αν θα φτασουν λεει!!!! Τον ιανουαριο που μας περασε πεθαναν οι δυο γατες μου 16 η μια και 20 η αλλη!! Η φρουφρου ειναι ακομη νεαρα , οσο για τις δικες σου;; Αγεννητες!!
Αλλα αυτο τωρα ηταν σιγουρα οφφτοπικ :(:(
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Αν θα φτασουν λεει!!!! Τον ιανουαριο που μας περασε πεθαναν οι δυο γατες μου 16 η μια και 20 η αλλη!! Η φρουφρου ειναι ακομη νεαρα , οσο για τις δικες σου;; Αγεννητες!!
Αλλα αυτο τωρα ηταν σιγουρα οφφτοπικ :(:(
σου ηρθε το πμ μου η εκανα βλακεια???
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
είπα να διανθίσω με περισσότερες λεπτομέρειες την σελίδα του μικρού μας..:D

Ο μπόμπιρας είναι ένα χαρούμενο και παιχνιδιάρικο πλάσμα.

Δεν θα έλεγα ότι είναι από τα σκυλιά που έχουν μάθει και πολύ γρήγορα και μεγάλο ρολο έπαιξαν σε αυτό 2 σημαντικοί παράγοντες..
1. αποχωρίστηκε την μητέρα και τα αδέλφια του σε αρκετά νεαρή ηλικία (γύρω στον 1 μηνα και κάτι) :(
και 2. Είναι πολύ πεισματάρης πανάθεμα τον.

Άργησε αρκετά να μάθει να τα κάνει στις εφημερίδες του παρόλο το γεγονός ότι ήμουνα κυριολεκτικά από πάνω του συνεχεια και με επιβράβευση και τις κλασσικές μεθόδους θετικής προσέγγισης τον παρακινούσα καθημερινά να πάει στο υποδεδειγμένο μέρος του.
Ευτυχώς όμως από την στιγμή που έμαθε δεν είχαμε πισωγυρίσματα!!!

Είναι παρα πολύ δεμένος μαζί μας και κυρίως με το αγόρι μου τον φάνη στον οποίο κάθεται σούζα!!!

Ήρθε σε επαφή με αλλα σκυλιά άμεσα (βλέπε boxer-πυραμίδα και τον μικρό τσοπάνο που επίσης έχουν οι δικοί μου) αλλα και πάλι άργησε να κοινωνικοποιηθεί για τον πρώτο λόγο που προανέφερα…
στην βόλτα φοβόταν ανθρώπους και κατουριόταν όταν έβλεπε άλλους σκύλους το δρόμο δείχνοντας πάντα υποταγή και βάζοντας την ουρα κάτω από τα σκέλια…
μεγάλη φοβία είχε στα αυτοκίνητα και έχει ακόμα στα σκουπιδιάρικα.
Δεν τον πίεσα η τον ζόρισα ποτε!!! Με τον καιρό οι φοβίες του αυτές έχουν εξαλειφθεί σχεδόν εντελώς.
Θέλει ακόμα δουλίτσα αλλα είμαι θετική και θα τα πάει μια χαρά όσο μεγαλώνει!!!

Με τις γατούλες δεν έχει πρόβλημα ούτε και με αυτές που συναντάμε στις βόλτες (μονο που θέλει να πάει να παίξει και τον απομακρύνω γιατί οι περισσότερες δεν είναι φιλικές απέναντι του)

Οι βόλτες μας είναι καθημερινές και χωρίζονται σε περίπου 3 μισάωρα όπου σταδιακά έχουμε ξεκινήσει να κάνουμε και την ανάγκη μας καταμεσής του δρόμου. (φυσικά όλα τα στερεα περιττώματα τα μαζεύουμε σε σακουλίτσα)!!!

Από ζημιες καλά πάμε και ακόμα μας δοκιμάζει. Ενίοτε παίρνει πράγματα που δεν του έχουν δοθεί.
Έτσι λοιπόν έχει μάθει πλέον να ακούει την εντολή αστο και να του δίνεται κάποιο από τα παιχνίδια του.

Μένει μέσα στο διαμέρισμα και εδώ και καιρό προσπαθούμε να καθαρίσουμε την πίσω αυλή από φυτά και πιστεύω σε κάνα μηνα που θα την έχουμε τσιμεντώσει και οριοθετήσει με πόρτες φράχτη ktlp.
θα απολαμβάνει κάποιες ώρες με τον φίλο του τον max έξω παίζοντας και απολαμβάνοντας τον ήλιο (από το μεσημέρι και μετά τα κεφαλια μέσα)

Κοιμάται μέσα στο υπνοδωμάτιο μας…στην θέση του το δικό του κανονικό παρακαλώ στρώμα!!!

Σχεδόν 7 μηνών πλέον και γύρω στα 28 kg. Από μορφολογία δεν ξέρω να σας πω ύψος.

Τώρα στο πιο δύσκολο και σημαντικό κομμάτι έστω και για ένα ημίαιμο boxer… την υγεία
Όλες τις βλακείες τις παθαίνουμε πάντα μέσα σε αργίες!!! :mad:

Περασμένο Πάσχα… βαζω σε υπερυψωμένο σημείο στις γατούλες ένα κοκαλάκι από χοιρινό να το γλύψουν (δεν τρώνε κόκκαλα απλά τα γλείφουνε). 5 λεπτά μετά πάω μέσα πουθενά το κοκαλάκι…ο γιατρός μας έλειπε εκτος αθηνών και τρέχαμε στο πικέρμι..
βγάζουμε ακτινογραφία πουθενά το κοκαλάκι… false alarm που λένε και οι αμερικανοι…tpt στην ακτινογραφία!!! Το κοκαλάκι δεν βρέθηκε ποτε μάλλον το είχε καταπιεί…μετά που μίλησα στον γιατρό μου μου εξήγησε ότι δεν ήταν κόκκαλο αλλα χονδρος και προφανώς το χώνεψε….

Περασμένο δεκαπενταύγουστο…του αλλάζω το scalibor από δικια μου αμέλεια δεν το αφήνω να ξεθυμάνει και το βάζω κατευθείαν!!! Παθαίνει αλλεργικό σοκ και πρήζεται πατόκορφα!!!
11 η ώρα το βραδυ όλα αυτά…παίρνω τον γιατρό μου λέει δώσε κορτιζόνη σε χάπι και καντού μπάνιο να φύγει η ουσία από πάνω του!!! Ευτυχώς τέλος καλο όλα καλά και τότε…

Πριν κάνα μηνα έφαγε κι ένα φιδάκι για τα κουνούπια…σάββατο βραδυ…παίρνω πάλι τον γιατρό μου λέει έλα από το ιατρείο.
Πάμε από εκεί του χορηγεί από το στόμα ένα υγρό κάτι σαν αλατόνερο πρέπει να ήτανε κάνει εμετό και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα δηλητηρίασης…

Τέλος και πιο σημαντικό από όλα έχουμε δυσπλασία στα 2 πίσω ποδαράκια (στο αριστερό πιο πολύ) είχαμε βγάλει ακτινογραφία χωρίς αναισθησία πριν το καλοκαίρι γιατί ο γιατρός δεν ήθελε να τον υποβάλλει σε αυτή την διαδικασία σε τόσο μικρή ηλικία.
Περιμένουμε λοιπόν να μεγαλώσει λίγο ακόμα για να έχουμε και μια πιο ενδεικτική εικόνα. Με ενημέρωσε για κάποια χειρουργεία που θα μπορούσαν μελλοντικά να γίνουν. Αν και είμαι της άποψης ότι ότι λειτουργεί δεν το πειράζουμε…θέλω να πω πως αν δεν πονάει και δεν κουτσαίνει δεν θα τον ταλαιπωρήσω με ένα τόσο βαρυ χειρουργείο εκτος αν είναι άμεσης ανάγκης για την περαιτέρω ομαλή διαβίωση του. Φυσικά θα πάρω κι άλλες γνώμες από γιατρούς. Βλέποντας και κάνοντας.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο…

Υγ links από θέματα που έχω ανοίξει για τον μπόμπιρα και μελλοντικά σκέφτομαι να τα εντάσσω όλα εδώ…

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?18071-Σετ-μπολ-αυξομ-νη-βάση

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?18161-Δεν-μου-έχει-ξανατύχει-έκκριση
 
Last edited: