Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Οκ ειναι ετσι οπως θες εσυ.Ικανοποιηθηκες τωρα;Στα ειπα μια φορα πως ειναι τα πραγματα..Εαν δε θες ΕΣΥ να καταλαβεις δικαιωμα σου.Δικαιωμα μου ομως να μην σε παρω πλεον στα σοβαρα.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Οκ ειναι ετσι οπως θες εσυ.Ικανοποιηθηκες τωρα;Στα ειπα μια φορα πως ειναι τα πραγματα..Εαν δε θες ΕΣΥ να καταλαβεις δικαιωμα σου.Δικαιωμα μου ομως να μην σε παρω πλεον στα σοβαρα.
Και απο ποτε ρε λεβεντη τα πραγματα ειναι ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΣΥ και δεν ακους τις γνωμες των αλλων ?
Εχεις το αλλαθητο ?
Αν μπορεσεις με επιχειρηματα να μου ανατρεψεις το σκεπτικο μου και οχι με απλες ανακοινωσεις τοτε θα σκεφτω και εγω να παρω στα σοβαρα οσα λες...
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Δε τα λεω μονο εγω αλλα η πλειοψηφια εδω μεσα.Ψαξε στο φορουμ να βρεις τις απαντησεις που χρειαζεσαι.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Δε τα λεω μονο εγω αλλα η πλειοψηφια εδω μεσα.Ψαξε στο φορουμ να βρεις τις απαντησεις που χρειαζεσαι.
Εγω εσενα βλεπω να εισαι καθετος οσον αναφορα το θεμα αυτο.
Θα πρεπει κατα την αποψη μου να μην εισαι τοσο απολυτος.
Δεν ψαχνω καποιες συγκεκριμμενες απαντησεις να βρω.Εχω κατασταλαξει και γνωριζω πολυ καλα τι παιζει με το Pedegree.
Ο καθενας εχει την γνωμη του...Σεβαστον...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
κοιτα χαρις , το οτι ενα σκυλι εχει πεντιγκρι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και ανταποκρινεται το χαρτι αυτο στην πραγματικοτητα , οπως κανουν τα πετ σοπς π.χ και αμα θες ενα μικρο ποσοστο ατομων που θελουν να λεγονται εκτροφεις και μονο τετοιοι δεν ειναι . Το θεμα ειναι να ψαξεις και να βρεις τον σωστο εκτροφεα, να γνωρισεις την εκαστοτε φυλη , να συγκρινεις τα σκυλια του και τον ιδιο με αλλους εκτροφεις κτλπ , ωστε να καταληξεις ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ και ανταποκρινεται στις αναγκες σου .οταν τα κανεις αυτα και βρεις ενα σοβαρο ανθρωπο τοτε δεν νομιζω οτι θα σε κοροιδεψει , ισως μην πετυχει απολυτα τις αναγκες σου σε λεπτομερειες γιατι παντα υπαρχει και ο χ ,ψ παραγοντας που κανεις δεν μπορει να υπολογισει αλλα πιστευω οτι θα εχεις αυτο που θες σε μεγαλο ποσοστο .
Τωρα με συνχωρεις αλλα οσα λες για χαρτια κτλπ την στιγμη που δεν εψαξες καθολου για να παρεις τον σκυλακο σου και ουτε μιλησες με σοβαρους και αναγνωρισμενους εκτροφεις η και λατρεις των κανε κορσο για να δεις και να συγκρινεις αιματα , γραμμες , και εφοσον οπως ειπες δεν σε νοιαζει αν εχει χαρτια η οχι ο σκυλος καλυτερα να μην πιανεις τετοια θεματα . Οχι οτι δεν εχεις δικαιωμα αλλα οπως ειπα καλυτερα να μην το κανεις , γιατι απο οσο φαινεται δεν εχεις ιδεα , γιατι αμα ειχες ΘΑ ΕΙΣΟΥΝ ΕΣΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ και δεν θα αφηνες αλλον να αποφασισει για εσενα .
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
κοιτα χαρις , το οτι ενα σκυλι εχει πεντιγκρι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και ανταποκρινεται το χαρτι αυτο στην πραγματικοτητα , οπως κανουν τα πετ σοπς π.χ και αμα θες ενα μικρο ποσοστο ατομων που θελουν να λεγονται εκτροφεις και μονο τετοιοι δεν ειναι . Το θεμα ειναι να ψαξεις και να βρεις τον σωστο εκτροφεα, να γνωρισεις την εκαστοτε φυλη , να συγκρινεις τα σκυλια του και τον ιδιο με αλλους εκτροφεις κτλπ , ωστε να καταληξεις ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ και ανταποκρινεται στις αναγκες σου .οταν τα κανεις αυτα και βρεις ενα σοβαρο ανθρωπο τοτε δεν νομιζω οτι θα σε κοροιδεψει , ισως μην πετυχει απολυτα τις αναγκες σου σε λεπτομερειες γιατι παντα υπαρχει και ο χ ,ψ παραγοντας που κανεις δεν μπορει να υπολογισει αλλα πιστευω οτι θα εχεις αυτο που θες σε μεγαλο ποσοστο .
Τωρα με συνχωρεις αλλα οσα λες για χαρτια κτλπ την στιγμη που δεν εψαξες καθολου για να παρεις τον σκυλακο σου και ουτε μιλησες με σοβαρους και αναγνωρισμενους εκτροφεις η και λατρεις των κανε κορσο για να δεις και να συγκρινεις αιματα , γραμμες , και εφοσον οπως ειπες δεν σε νοιαζει αν εχει χαρτια η οχι ο σκυλος καλυτερα να μην πιανεις τετοια θεματα . Οχι οτι δεν εχεις δικαιωμα αλλα οπως ειπα καλυτερα να μην το κανεις , γιατι απο οσο φαινεται δεν εχεις ιδεα , γιατι αμα ειχες ΘΑ ΕΙΣΟΥΝ ΕΣΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ και δεν θα αφηνες αλλον να αποφασισει για εσενα .

κοιτα χαρις , το οτι ενα σκυλι εχει πεντιγκρι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και ανταποκρινεται το χαρτι αυτο στην πραγματικοτητα


Αυτο που ειπες με καλυπτει απολυτα...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
κοιτα χαρις , το οτι ενα σκυλι εχει πεντιγκρι δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και ανταποκρινεται το χαρτι αυτο στην πραγματικοτητα


Αυτο που ειπες με καλυπτει απολυτα...
και η συνεχεια λεει οπως κανουν τα πετσοπ πχ. Μην κραταμε οτι θελουμε και οτι μας συμφερει.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
μη παιρνεις απο το κειμενο μου οτι θες κ.χαρις γιατι δεν ειναι σωστο βαλε και το υπολοιπο που εγραψα .Ετσι κανουν τα παπαγαλακια οι δημοσιογραφοι στα καναλια , αλλου αυτα. Ετσι εκτειθεσαι ακομα παραπανω
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
μη παιρνεις απο το κειμενο μου οτι θες κ.χαρις γιατι δεν ειναι σωστο βαλε και το υπολοιπο που εγραψα .Ετσι κανουν τα παπαγαλακια οι δημοσιογραφοι στα καναλια , αλλου αυτα
Δεν αγοιραστηκε απο PetShop η σκυλιτσα .
Και δεν ειμαι φιλε μου ουτε παπαγαλακι ουτε δημοσιογραφος...
Το αλλου αυτα δεν το καταλαβα αλλα το παραβλεπω.....
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δεν αγοιραστηκε απο PetShop η σκυλιτσα .
Και δεν ειμαι φιλε μου ουτε παπαγαλακι ουτε δημοσιογραφος...
Το αλλου αυτα δεν το καταλαβα αλλα το παραβλεπω.....
το αλλου μια χαρα το καταλαβατε και ας το παραβλεψατε , οπως παραβλεψατε μερη του κειμενου μου και κρατησατε μονο αυτα που σας συνεφερε , μη με αντιπετωπιζετε σαν χαζο οπως ουτε εγω σας εχω αντιμετωπισει σαν τετοιον . Και το που αγοραστηκε η σκυλιτσα σας πραγματικα δεν με ενδιαφερει (εδω δεν ενδιαφερει εσας που ειστε και ο χειριστης της ) υγιεια να εχει και να ειναι παντα γερη , αλλα παρακαλω μη μας λετε για χαρτια και τα λοιπα την στιγμη που δεν ενδιαφερθηκατε ο ιδιος για τον σκυλο και δεν εχετε ιδεα πως να αποκτησετε ενα καθαροαιμο κουταβι και παρακαλω να μην αλλοιωνετε το νοημα των οσων γραφουμε .
 
Last edited:


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Ξαναεπαναλαμβανω οτι το οχι αλλου δεν το καταλαβα.Τι θες να πεις ? Οτι δεν δεν πρεπει να γραφω τι πιστευω ?
Οτι οχι σε σενα ? Τι απ ολα ?
Σαν χαζο δεν σε αντιμετωπιζω.Μαλλον εσυ με αντιμετωπιζεις με υπεροψια και αυτο προκυπτει απο την γραφη σου.
Απλα για αλλη μια φορα διαπιστωνω οτι περισσοτερο ενδιαφερει το φαινεστε και οχι το ειναι.
Σε καθε περιπτωση κρατα την φιλοσοφια σου κι εγω την δικη μου μιας και απεχουν οσο η Γη απο το Φεγγαρι...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δεν αγοιραστηκε απο PetShop η σκυλιτσα .
Και δεν ειμαι φιλε μου ουτε παπαγαλακι ουτε δημοσιογραφος...
Το αλλου αυτα δεν το καταλαβα αλλα το παραβλεπω.....
k.xaris η σκυλιτσα σου δεν εχει πεντιγκρι, δεν γνωριζεις καν το εκτροφειο που τη πηρες, αρα μη βαζεις το χερι σου στη φωτια οτι δεν προερχεται απο εκει που προερχονται και τα ζωα που προοριζονται για πετσοπ ;)
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εγω δεν σας αλλοιωσα το νοημα αυτων που γραψατε και οπως σας ειπα και σε προηγουμενο ποστ εχετε καθε δικαιωμα να λετε την γνωμη σας . Ουτε σας αποκαλεσα υπεροπτη ουτε τιποτα οπως μολις κανατε για εμενα , απλα οπως λετε ας κρατησει ο καθενας την γνωμη του και ας πραξει οπως νομιζει αυτος . Η γενικη γραμμη του φορουμ ειναι οτι αμα θες καθαροαιμο κουταβι , αρχιζεις το ψαξιμο σε αναγνωρισμενους και υπευθυνους εκτροφεις , συγκρινεις πεντιγκρι , γραμμες , κτλπ για να βρεις αυτο που σου ταιριαζει , κατι το οποιο το θεωρω και εγω σωστο και ετσι επραξα και θα παω ΕΓΩ να παρω το κουταβι μου και δεν θα αφησω κανεναν να δρασει αντι εμου , ετσι οτι και αν γινει ΘΑ ΕΧΩ ΕΓΩ την ευθυνη των πραξεων μου . Αυτη η σταση θεωρειται αλλαζονικη και υπεροπτικη ? θελω να ελπιζω πως οχι
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eιπα να μην την παω βαθια την κουβεντα, αλλα δεν μπορω.....

Ο σωστος τροπος αποκτησης καθαροαιμου σκυλου ενεχει αυτονοητα, οτι το ζωο συνοδευεται απο pedigree.
Μετα αφου μιιλαμε για πιστοποιημενα καθαροαιμο ζωο, για να ειναι καποιος καλυμμενος πρεπει να δει τους γονεις κ τις εξετασεις αυτων ιατρικες κυριως κλπ. Ιδανικα κ αλλους ιδιοκτητες που εχουνε παρει ζωο απο τον ιδιο εκτροφεα στο παρελθον, απο αναλογη γεννα. Τοτε ναι, ξερεις οσο γινεται τι καθαροαιμο σκυλι θα παρεις.

Κατανοω οτι καποιος μπορει να μην εχει το χρονο η τις γνωσεις να ψαξει. Μπορει να μην θελει να μαθει σε τοσο βαθος ρε παιδι μου. Οποτε μπορει να εμπιστευτει την παραπανω διαδικασια σε καποιον που οντως γνωριζει κ εμπιστευετε. (βεβαια το ποσο μπορεις να εμπιστευτεις καποιον που μεσολαβει επι πληρωμη ειναι αλλο θεμα)
Οπως κ να εχει αν ο μεσολαβητης εχει γνωσεις κ δεν παει να κοροιδεψει η να βγαλει απο τα 1000 τα 900 ευρω, δεν νοειται να κανει καν την αυτονοητη για ενα καθαροαιμο σκυλι ερωτηση "το θες με pedigree η οχι?"
Απαξ κ του ζητησες καθαροαιμο θα επρεπε απαραιτητα να συνοδευεται απο pedigree ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ποσα κοντα στο 1000αρικο, που παιρνεις πολυ καλο ελληνικο σκυλι με ολη την παραπανω διαδικασια. Το γεγονος λοιπον οτι εκανε την παραπανω ερωτηση κ μονο εμενα θα με εβαζε σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ σκεψεις απο μονο του!! Αδυνατω να πιστεψω οτι ολα τα αλλα τηρηθηκαν κατα γραμμα!!
Κι αν ηταν τοσο περιφανος για το σκυλι που σου διαλεξε σαφως κ θα σου ελεγε κ το ονομα του εκτροφειου κ απο ποιες γραμμες προερχεται κλπ.....

Χωρις να θελω να θιξω τπτ παραπανω απο την διαδικασια που λες οτι ακολουθησε ο ανθρωπος που σου εφερε το "καθαροαιμο" κουταβι χωρις το pedigree (τον οποιο ουτε και ξερω για να μην παρεξηγηθουμε)......

Τελος καπου πισω διαβασα μια κουβεντα σου: "εγω ξερω τι ειναι το σκυλι μου κ ειναι αριστο" (η καπως ετσι το ειχες γραψει) εμενα αυτο με βαζει να σκεφτω δυο πραγματα: Η οτι πραγματικα ξερεις απο που προερχεται εχεις τα χαρτια του κ απλα δεν θελεις να τα ανακοινωσεις κ να το συζητησεις δημοσια, η οτι σε εχει πεισει γι αυτο που σου πουλησε κ εσυ πραγματικα προτρεχεις.
Αυτη την κουβεντα θα μπορεσεις λοιπον να την πεις οταν το σκυλι σου θα ειναι 10χρονων δεν θα εχει ταλαιπωρηθει απο κληρονομικες ασθενειες θα εχει φανει ο εξαιρετικος του χαρακτηρας κ θα εχεις το συντροφο των ονειρων σου. Τωρα ειναι απλα ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ, κ κρατα μικρο καλαθι.......

Αυτα τα ολιγα απο μενα, πραγματικα σου ευχομαι να ειναι γερη κ να την δεις οπως ονειρευεσαι.....
 




k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Εγω στο ειπα,δε με ακουσες....

Γιαννη ο καθενας εχει την αποψη του.
Αυτο ειναι κατανοητο..
Δεν ειναι κακο να υπαρχουν διαφορετικες σκεψεις-αποψεις...
Δεν πουλαω σκυλια για να νιωθω εκτεθιμενος...:)
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Eιπα να μην την παω βαθια την κουβεντα, αλλα δεν μπορω.....

Ο σωστος τροπος αποκτησης καθαροαιμου σκυλου ενεχει αυτονοητα, οτι το ζωο συνοδευεται απο pedigree.
Μετα αφου μιιλαμε για πιστοποιημενα καθαροαιμο ζωο, για να ειναι καποιος καλυμμενος πρεπει να δει τους γονεις κ τις εξετασεις αυτων ιατρικες κυριως κλπ. Ιδανικα κ αλλους ιδιοκτητες που εχουνε παρει ζωο απο τον ιδιο εκτροφεα στο παρελθον, απο αναλογη γεννα. Τοτε ναι, ξερεις οσο γινεται τι καθαροαιμο σκυλι θα παρεις.

Κατανοω οτι καποιος μπορει να μην εχει το χρονο η τις γνωσεις να ψαξει. Μπορει να μην θελει να μαθει σε τοσο βαθος ρε παιδι μου. Οποτε μπορει να εμπιστευτει την παραπανω διαδικασια σε καποιον που οντως γνωριζει κ εμπιστευετε. (βεβαια το ποσο μπορεις να εμπιστευτεις καποιον που μεσολαβει επι πληρωμη ειναι αλλο θεμα)
Οπως κ να εχει αν ο μεσολαβητης εχει γνωσεις κ δεν παει να κοροιδεψει η να βγαλει απο τα 1000 τα 900 ευρω, δεν νοειται να κανει καν την αυτονοητη για ενα καθαροαιμο σκυλι ερωτηση "το θες με pedigree η οχι?"
Απαξ κ του ζητησες καθαροαιμο θα επρεπε απαραιτητα να συνοδευεται απο pedigree ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ποσα κοντα στο 1000αρικο, που παιρνεις πολυ καλο ελληνικο σκυλι με ολη την παραπανω διαδικασια. Το γεγονος λοιπον οτι εκανε την παραπανω ερωτηση κ μονο εμενα θα με εβαζε σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ σκεψεις απο μονο του!! Αδυνατω να πιστεψω οτι ολα τα αλλα τηρηθηκαν κατα γραμμα!!
Κι αν ηταν τοσο περιφανος για το σκυλι που σου διαλεξε σαφως κ θα σου ελεγε κ το ονομα του εκτροφειου κ απο ποιες γραμμες προερχεται κλπ.....

Χωρις να θελω να θιξω τπτ παραπανω απο την διαδικασια που λες οτι ακολουθησε ο ανθρωπος που σου εφερε το "καθαροαιμο" κουταβι χωρις το pedigree (τον οποιο ουτε και ξερω για να μην παρεξηγηθουμε)......

Τελος καπου πισω διαβασα μια κουβεντα σου: "εγω ξερω τι ειναι το σκυλι μου κ ειναι αριστο" (η καπως ετσι το ειχες γραψει) εμενα αυτο με βαζει να σκεφτω δυο πραγματα: Η οτι πραγματικα ξερεις απο που προερχεται εχεις τα χαρτια του κ απλα δεν θελεις να τα ανακοινωσεις κ να το συζητησεις δημοσια, η οτι σε εχει πεισει γι αυτο που σου πουλησε κ εσυ πραγματικα προτρεχεις.
Αυτη την κουβεντα θα μπορεσεις λοιπον να την πεις οταν το σκυλι σου θα ειναι 10χρονων δεν θα εχει ταλαιπωρηθει απο κληρονομικες ασθενειες θα εχει φανει ο εξαιρετικος του χαρακτηρας κ θα εχεις το συντροφο των ονειρων σου. Τωρα ειναι απλα ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ, κ κρατα μικρο καλαθι.......

Αυτα τα ολιγα απο μενα, πραγματικα σου ευχομαι να ειναι γερη κ να την δεις οπως ονειρευεσαι.....
Μια ερωτηση θα ηθελα να σου κανω για να μην μακριγορω μιας και ειναι φανερο πως υπαρχει διασταση αποψεων πανω σε αυτο το θεμα.

Μπορεις να μου πεις αν ειναι λογικο για εναν γενικα παραδεκτο καταξιωμενο Εκπεδευτη σκυλων να μου δωσει ενα κουταβι που να μην ειναι της ρατσας που τυ ζητησα ?
Καταλαβαινουμε ολοι οτι δεν θα ηταν και οτι καλυτερο για αυτον κατι τετοιο αν διαδιδοταν προς τα εξω
Και δευτερον να σου πω πως και τον δικο του σκυλο απο το συγκεκριμενο εκτροφειο τον εχει παρει διοτι συνεργαζεται ΠΟΛΛΑ χρονια.
 






k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Το οποίο εκτροφείο, ποιο είναι? :rolleyes:
Ξαναρωτά, εγώ...
Eχω πει σε αλλη σελιδα οτι δεν γνωριζω το ονομα.Ειχα και εχω τυφλη εμπιστοσυνη στον Θοδωρη Τριαντη που ανελαβε να μου το φερει...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf