Furminator


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
πηρα και γω σημερα το furminator και χτενισα τον παρη για ενα 15λεπτο (εβγαλε αρκετη τριχα και επεφτε κ τριγυρω την ωρα που τον χτενιζα)..ομως αρκετες εμειναν πανω του κ επεφταν καθε φορα που τον ακουμπουσα ή περπατούσε..(οταν δε τον πηρα αγκαλια και καθησε πανω μου κανα τεταρτο μετα ειχαν κολλησει απειρες τριχες πανω στα ρουχα μου)..
Ε προφανως μετα το χτενισμα τον τιναζεις και λιγο για να φυγουν και αυτες που εχουν μεινει ακομα πανω!
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
κολλουσαν..εννοειτε..απλα μου εκανε εντυπωση το οτι εμεναν τριχες κολλημενες πανω του..δηλαδη χτενιζα κ πηγαν οι τριχες λιγο πιο περα ενω αλλες επεφταν..
μα τον τιναξα κ λιγο..αλλα με την απλη χτενα δεν ειχα δει τετοιο πραγμα..εκεινη βεβαια εβγαζε λιγοτερες τριχες δηλαδη μετα το 10λεπτο αρχισαν και βγαιναν ολο και λιγοτερες μεχρι που στο 12λεπτο εβγαιναν δυο τρεις..ενω με το furminator εβγαινε κ αμα συνεχιζα θα εβγαιναν κι αλλες αρκετες πιστευω..
(Θα πρεπει μαλλον να παρω ενα ξυλο που χτυπουν τα χαλια για τυναγμα, να δουμε τι δουλεια θα κανει κ αυτο :p:p αστιευομαι)
 
Last edited:




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Κάνω χρήση furminator απο το καλοκαίρι... Το είχα αγοράσει 44euro απο internet. Σαφώς και βοηθάει στην απομάκρυνση των τριχών και έχει πραγματικά πολύ καλά αποτελέσματα... Πιστευω όμως πως δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση του furminator όπως π.χ. κάθε μέρα.
Προσωπικά κάνω χρήση μια -δυο φορές τον μήνα σε περιόδους που χάνουν τρίχα...
Βέβαια, μην ξεχνάμε και τους παράγοντες: φυλή, διατροφή, μπάνιο-καθαριότητα & καιρικές συνθήκες.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ρώτησα την εκτροφέα μου για το συγκεκριμενο...επειδη έχω 2 Golden και δεν το είχα χρησιμοποιησει ποτε.
Η απάντηση της ήταν ότι αν σκοπευω να τους κατεβάσω σε έκθεση..είναι απαγορευτικο γιατί σπάει τη τρίχα και αφαιρει από το Golden τη πλούσια στρωτη γούνα.
Αλλιώς είναι μία χαρά με όχι συχνη χρήση και ίδιως την επόχη που χάνουν αρκετη τρίχα..
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Δεν ξερω αν το εχω ξαναγραψει σορυ
αλλα για γερμανικο ποιμενικο χαλια
δεν κανει!γνωμη μου:maria:
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ρώτησα την εκτροφέα μου για το συγκεκριμενο...επειδη έχω 2 Golden και δεν το είχα χρησιμοποιησει ποτε.
Η απάντηση της ήταν ότι αν σκοπευω να τους κατεβάσω σε έκθεση..είναι απαγορευτικο γιατί σπάει τη τρίχα και αφαιρει από το Golden τη πλούσια στρωτη γούνα.
Αλλιώς είναι μία χαρά με όχι συχνη χρήση και ίδιως την επόχη που χάνουν αρκετη τρίχα..
ακριβως ετσι ειναι
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γενικά, από ότι έχω καταλάβει, σε κανένα εκθεσιακό σκυλί δεν ταιριάζει το furminator!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Να σας πω την αλήθεια εγω δεν είχα ασχοληθει...και για να είμαι απόλυτα ειλικρινεις δεν ήξερα καν ότι υπήρχε.
Και αυτο επειδη, πάντα ακολουθούσα τη κλασσική μέθοδο βουρτσίσματος..η τα σκυλιά λόγω εκθεσεων ηταν ούτως η αλλιώς groomed. Το είδα εδω και τη ρώτησα.
Τώρα με βολεύει να το αγορασω, γιατι ο Τσούφι δεν πρόκειται να κατέβει πλέον σε έκθεση...και ο Keagan αν δεν αδυνατισει...το ίδιο..και αυτός.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
αν θες θα στο δινω εγω να το δοκιμασεις
και εαν σου αρεσει το αγοραζεις(οχι απο εμενα)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
του σκυλου μου του ταιριαζει το Furminator...και κατεβηκε σε εκθεση...

το αν θα ξανα-κατεβει θα το δουμε!:D:rolleyes:
Γιατί να μην ξανακατέβει; Εμαθαν ότι χρησιμοποίησες Furminator και σε έβαλαν τιμωρία; :D

Βρε βρυκόλακα, τώρα είδα τι ώρα έγραψες το προηγούμενο post!!!!!!!!
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ειμαστε η νυχτερινη βαρδια βρε Mareco!Φυλαμε το φορουμ!Εγω με τον Αδαμ και ο Τεο με τον Τορο!

Θελεις δηλαδη να μπουν να μας κλεψουν και να βγουν με μια δαγκωνια και να φαμε και μυνηση:paja1::paja1::paja1:?Ε δεν λεει!Γι αυτο καθομαστε και μεις εδω!Να προσεχουμε!:D:p

Ηθελα να ρωτησω,επειδη ενδιαφερομαι να παρω το Furminator απο το Ebay, θα παρω το μεγαλο ετσι για τον δικο μου?(προφανως!!!-ρητορικη ερωτηση-)

Ηθελα να ρωτησω αν μπορω απο τωρα να το χρησιμοποιω, 4,5 μηνων, ρωταω γιατι αλλαζει τωρα το βρεφικο τριχωμα με το κανονικο και σκεφτομαι μην επεμβω πολυ με το Furminator και χαλασω το τριχωμα!Μεχρι στγμης δεν του κανω και πολλα πολλα,απλως εχω μια χτενιτσα απλη και τον χτενιζω 2 φορες την βδομαδα λιγο πριν τελειωσει η βολτα μας, τον τιναζω και λιγο, και αυτο ειναι...

Θα κανω και μια ερωτηση στον εκτροφεα να δω!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Βρυκόλακα νο.2 (st3lio), μου αρέσεις που ρωτάς και απαντάς μόνος σου. Ανοίγεις και κλείνεις το θέμα στο λεπτό :p Παρ' όλο όμως που σε συμπαθώ, όπως είχα γράψει και κάπου αλλού, πρόσεχε γιατί τελευταία σε κάτι αναφορές σε 40ρηδες, 50ρηδες κλπ μου τα χαλάς. Για λίγο σεβασμό στους μεγαλύτερους :p

ΥΓ: Λίγο off topic, i know, όσο πατάει μια αγέλη ελεφάντων :D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
του σκυλου μου του ταιριαζει το Furminator...και κατεβηκε σε εκθεση...

το αν θα ξανα-κατεβει θα το δουμε!:D:rolleyes:
Δεν έχει το ίδιο τρίχωμα με τα δικά μου...εμεις επειδη έχουμε πολύ καιρό να κατέβουμε σε έκθεση..ειμαστε στο όριο να μοιάζουμε με Giant Maltez!!!!!!:D:D:D
 




Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Είπα να το παλέψω για ακόμα μία φορά με το φούρμι και μάλλον η τεχνική μου είχε πρόβλημα. Δεν έχω βγάλει ακόμα συμπέρασμα. Ερώτηση λοιπόν προς όσουν βλέπουν αποτέλεσμα: χτενίζουμε σε γρήγορο ρυθμό? Το φούρμι τί φορά πρέπει να έχει? Να κοιτάει προς τα κάτω ή κάθετα στη γούνα?

Να σημειώσω ότι στο γρήγορο και το φούρμι να έχει μία κλίση ελαφρώς προς τα κάτω, βγάζει τρίχα. Αλλά είναι σαν πώς να το πω ... ελαφρί βαμβάκι, σα να ηλεκτρίζεται κάπως. Έτσι βγαίνει και σε σας?
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Εγώ χτενίζω με σχετικά αργό ρυθμό και το furminator όπως το κρατάω έχει μία ελαφριά κλίση προς τα κάτω. Ετσι έχει αποτέλεσμα στο δικό μου σκύλο (λαμπραντόρ).

Όταν τον χτένιζα σε γρήγορο ρυθμό έβλεπα ότι σε ορισμένα σημεία, στην ράχη κοντά στην βάση της ουράς του, οι τρίχες έσπαγαν.

Σαν ελαφρύ βαμβάκι βγαίνει ο εσωτερικός του μανδύας αλλά δεν ηλεκτρίζεται.

Αντίθετα σε σκυλάκι φίλης μου με πιό μαλακό τρίχωμα που το χρησιμοποίησα μία φορά ηλεκτριζόταν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Και η δικιά μας η μαλλούρα ηλεκτρίζεται. Εχουμε όμως μακριά και απαλή τρίχα. Εννοώ ότι σε πιο σκληρότριχα όπως γ.π., μάλλον δεν θα έχει αυτό το αποτέλεσμα. Εγώ το κάνω με αργές και με μικρή πίεση κινήσεις, για να μην μένουμε μόνο στα ρηχά και γιατί φοβάμαι κι εγώ ότι θα σπάνε οι τρίχες και με το furminator κυρίως κάθετο στην γούνα. Και σε μας, το υπόστρωμα βασικά βγαίνει, αυτό το σαν βαμβάκι.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
ρε παιδιά συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά τι είναι αυτό το εργαλείο? το furmi-πωστοειπατε?...

και τι ακριβώς κάνει?

ρωτάω για να μαθαίνω η γυναίκα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95