Furminator






Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εγω μια φορα την εβδομαδα και οχι πολυ, 5 λεπτα την φορα. Δεν νομιζω οτι χρειαζετε παραπανω μια και ειναι κοντοτριχος.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Και στα μακρύτριχα κάνει ζημιά.... παίζει ρόλο βέβαια αν μπορείς να κρίνεις τι θα πει "ζημιά".
Για μακρύτριχους σκύλους εκθέσεων δεν ξέρω σε ποιές φυλές συνιστάται τελικά (νομίζω καμία).

Μάλλον κάνει την καλύτερη δουλειά (την λιγότερη ζημιά δηλαδή) σε σκύλους με μεσαίο τρίχωμα (Ρότβαιλερ, Λαμπραντόρ κλπ).
Δεν ξέρω όμως αν η συχνή χρήση κάνει ακόμη και σε αυτούς τους μανδύες κακό...

Από την άλλη, η εμπειρία μου λέει πως μάλλον μπορείς να το χρησημοποιείς σε κάποια σημεία του σκύλου σου μόνο ή σε κάποιες φάσεις που μαδάει πάρα πολύ (και έχεις μήνες μέχρι την επόμενη έκθεση).
 
Last edited:


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Θα συμφωνήσω ... κάνει ζημιά και στα μακρύτριχα. Όπως είχα πει, νόμιζα ότι κάνω κάτι λάθος και δε χτενίζω σωστά και είπα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία στη 'μαγική' χτένα'. Τελικά παρατήρησα ότι ειδικά στους γοφούς έσπαγε η τρίχα και το τρίχωμα γινότανε περίεργο σε σημεία-σημεία. Έμεινε στο ράφι και θα την χαρίσω με την πρώτη ευκαιρία.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Εμένα βρε παιδιά δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Την Ζήβα την κάνω μια φορά την εβδομάδα το πολύ βγάζει ότι βγάζει και παρόλα αυτά δεν χαλάει καθόλου την γούνα της. Και στον γκρούμερ που του είπα ότι την χρησιμοποιώ μου είπε ότι καλά κάνω.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
μακρυα και αγαπημενα απο αυτη την χτενα
η χειροτερη αγορα που εχω κανει για τον κοπρο
δεν τα ετρωγα σε καραμελες
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εμένα βρε παιδιά δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Την Ζήβα την κάνω μια φορά την εβδομάδα το πολύ βγάζει ότι βγάζει και παρόλα αυτά δεν χαλάει καθόλου την γούνα της. Και στον γκρούμερ που του είπα ότι την χρησιμοποιώ μου είπε ότι καλά κάνω.

Είναι πιθανό να μην την χαλάει γιατί αυτήν την περίοδο μαδάει τόσο πολύ που οι τρίχες φεύγουν εύκολα (δεν σπάνε).
Επίσης πιθανό είναι να σπάει μερικές και να μην το πρόσεξες, θα το προσέξεις σε λίγο καιρό που οι μερικές θα γίνουν πολλές.

Αν έχεις σκοπό να πας την κουκλάρα σε έκθεση, ρώτα την εκτροφέα αν πρέπει να το χρησημοποιείς αυτό το εργαλείο. Μάλλον γενικώς ρώτα πως πρέπει να φροντίσεις το τρίχωμα της φυλής (για να είναι superstar όχι μόνο κουκλάρα).

Οι περισσότεροι γκρούμερ δεν ασχολούνται με σκύλους εκθέσεων. Οι πελάτες τους έχουν μεγάλο άγχος από το μάδημα και δεν τίθεται θέμα να ανησυχήσουν αν κάποιες τρίχες κόβονται (φτάνει να μαδάει λιγότερο ο σκύλος).

Και στην δική μου φυλή (Μαύρος Τέρριερ) πολλοί το χρησημοποιούν, αλλά κανείς από αυτούς δεν πάει σε έκθεση.
Σε χάσκυ, ελκχάουντ, μάλαμιουτ πάντως δεν θα έβαζα furminator...
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
To είπα στην εκτροφέα, μου είπε ότι είναι καλό το furminator, αλλά μου πρότινε και κάποιο άλλο επίσης (δεν θυμάμαι ποιο) που είπε ότι έπερνε περισσότερες τρίχες απο το furminator απλά εγώ βρήκα ποιο εύκολα το furminator απο το άλλο και διάλεξα αυτό. Έτσι και αλλιώς δεν βλέπω να την πηγαίνω για εκθέσεις. Αλλά θα μιλήσω πάλι με την εκτροφέα καλού κακού, thanx Dr.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
να κανω μια ερωτηση?!
Εγω την μικρη μου μπορω να ξεκεινησω και να την χτενιζω με το Furminator? Το Furminator κανει και για "striping"? Δλδ αντι να τις κανω stripping που δεν προκειται να βρω κανεναν εδω σερρες να κανει γιατι ολο κιολο εχουμε ενα κομμωτηριο στη πολη και δεν πιστευω να ξερουν καν τι ειναι,γιατι ρωτησα εναν γιατρο που κουρεβει και με κοροιδεψε κιολας λες κα του ειπα κατι εξωγιηνο....
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όχι, θα της καταστρέψεις το τρίχωμα. Μάθε να το κάνεις μόνη σου και πες στον γιατρό να ασχολείται με την υγεία των ζώων.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Αφου τα ξερεις καλυτερα που να βρω τα απαραιτητα εργαλεια και ποια ειναι? Να μου πεις ποια ειναι τουλαχιστων και θα πω την αδερφη μου να τα φερει απο αγγλια..
 


Ritsa

Member
29 Νοεμβρίου 2010
8
0
ΑΘΗΝΑ
έγινε συγχώνευση με το παλαιότερο θέμα Furminator
--------------------------------------------------------------------


Καλημέρα. Διάβασα σε πολλές συζητήσεις σας για τη χρήση του furminator. Από ό,τι κατάλαβα είναι κάποια χτένα με ξυράφι που αφαιρεί τις τρίχες. Προφανώς υπάρχουν διάφορα μεγέθη ξυραφιών που χρησιμοποιούνται ανάλογα με το τρίχωμα του σκύλου. Πώς μπορώ να διαλέξω το σωστό νούμερο ξυραφιού? Ρωτάω τον κτηνίατρο?
 
Last edited by a moderator:






antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Παιδια το furminator κανει για σαμογιεντ και που θα το βρουμε στην ελλαδα να ξερει καποιοσ ας μας πει........
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Με αυτό ουσιαστικά κόβεται η τρίχα, αλλά δουλειά γίνεται σε μεγάλο βαθμό. Αν θέλεις να μην το ενοχλείς κάθε μέρα με το χτένισμα, γιατί δεν είναι όλα τα λούτρινα χαρούμενα με την περιποίηση, μπορείς να το χαϊδεύεις με ένα βρεγμένο απορροφητικό πανάκι, κι έτσι οι νεκρές τρίχες θα κολλάνε εκεί. :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.077
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa