Furminator






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Εχω να σου προτείνω να διαβάσεις το θέμα από την αρχή του.
Και μετά να ρωτήσεις ότι άλλη απορία μπορεί να έχεις :)
 


leroef

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2009
57
0
57
Θεσσαλονίκη
Πάντως εγώ με το furminator εδώ και 2 μήνες περίπου ευχαριστημένος είμαι.Έχει περιορίσει κατά πολύ την τρίχα.Και σήμερα ανακάλυψα και κάτι άλλο.
Κάνει και για τα χαλιά!!!:eek::eek:
Τύφλα να 'χει η καλύτερη ηλεκτρική!!Σαν καινούργια έγιναν.Μαζεύτηκε όλη η τρίχα που είχαν και δεν έγινε καμιά ζημιά.(στο σαλόνι που είναι τα "καλά" χαλιά δεν το δοκίμασα γιατί έτσι κι αλλιώς σπάνια μπαίνει εκεί).
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τωρα τον χειμώνα καλό είναι να μη γίνεται συχνή χρήση, γιατί το τρίχωμα χρειάζεται.
Όσο για τα χαλιά, αν δε σου τα ανανεώνει η σκούπα σου, υπάρχουν στην αγορά σκούπες σαν αυτή που δεν χαλάνε το πέλος (μην ξεχνας ότι το furminator κόβει την τρίχα). Εχω ένα παρόμοιο που βιδώνω σε κοντάρι, αλλά αυτό δείχνει καλύτερο.
Να είσαι καλά που το είπες και έψαξα, γιατί βρήκα κι άλλα χρήσιμα για μας που έχουμε μαλλιαρά σκυλάκια. :)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
νταξη δεν ζουμε κ στην ανταρκτικη.κ να φυγει λιγο τριχωμα παραπανω ,δεν θα πεθανει απο το κρυο το ζωο.πρεπει να κοιταμε κ λιγο την καθαριοτητα του σπιτιου οταν μενει μεσα το ζωο.
 
Last edited:


leroef

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2009
57
0
57
Θεσσαλονίκη
Σίγουρα κόβει την τρίχα;Γιατί αν έκοβε την τρίχα θα έπρεπε να κόβει και κάτι από το χαλί.Όταν το έκανα όμως σε μπεζ χαλί αυτό που έβλεπα ήταν να βγαίνουν μαύρες τρίχες.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Η καθαριότητα είναι απο τα πιο βασικά για όλους. Δε θα γδαρω το σκύλο μου όμως για να μην αφήνει τριχες. Υπάρχουν και σκούπες για να καθαρίζουμε στο συγχρονο κόσμο.
Κάθε 15 με το εργαλείο για καλό καθάρισμα και κάθε μέρα με ένα βρεγμένο πανάκι για να κολλάνε η νεκρές τρίχες μετά το βούρτσισμα με την κανονική χτένα/βούρτσα είναι ΟΚ.

Μάλιστα τη δική μου σκυλίτσα που αφηνει πέπλα τρίχας τη βοήθησε η μαγια μπύρας και ελαττωθηκε πολυ η φυσιολογικη τριχοπτωση. Ετσι μονο με βουρτσισμα κανονικα και κόντρα βελτιωθηκε η κατασταση.

ΥΓ:Δεν έγραψα τυχαία να μη γινεται συχνή χρήση τον χειμώνα. Groomer ρώτησα και μάλιστα πολύ γνωστή σε όλους.;)
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
να γδαρεις?ε το ισωπεδωσαμε τωρα!!!!!γιατι πρεπει να το παμε στην υπερβολη ρε παιδια?δεν μιλησες για γδαρσιμο πιο πανω.μιλησες απλα για συχνη χρηση κ οτι φευγει πολυ τριχωμα,οχι πολυ πετσα.αν μιλαμε για δερμα,το θελουμε χειμωνα καλοκαιρι.... :p

με την μαγια πως δλδ?για πες συνταγη!για το πανι συμφωνω,ειναι καταπληκτικο!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
"Γδάρσιμο" τρόπος του λέγιν ρε συ.
Ο ένας τρόπος είναι το φουρμινάτορ που βγάζει πολλή τρίχα (και εκείνη που δεν πρέπει ακόμα να βγει)
Αλλος τρόπος είναι μια απλή βούρτσα σε καθημερινή βάση και ηλεκτρική σκούπα! (περισσότερη δουλειά δηλαδή αλλά ο σκύλος έχει το τρίχωμα που του χρειάζεται)
Επίσης το φούρμι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο δέρμα.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κανονικά η ειδικος μας μάς είπε οτι εκεινη δε θα το χρησιμοποιουσε καθόλου τωρα. Συχνη χρηση θεωρειται η καθημερινη ή καθε δευτερη ή τρίτη μέρα, σωστά; Καλο ειναι να μην χρησιμοποιουμε το εργαλειο αυτο τοσο συχνα. Κοβεται η τριχα, εχει προειπωθει. Και καθε μερα η επαφη με το δερμα -αφου εχουν κοπει οι τριχες- προκαλει γδαρσιμο, δοκιμασε το στο τριχωτο χερι σου. :p
Μιλησα και με εκτροφεα σκυλων ιδιου τυπου με τη δικη μου που ειναι στο φορουμ εδω για το τι πρεπει να κανω με τη χιονομπαλιτσα μου και μου ειπε τα ιδια που σας λεω. Κανονικο βουρτσισμα, κοντρα, ετσι και αλλιως με χτενα μεταλλικη και βουρτσα, και το φερμινέιτορ πολυ αραια.

Τη μαγια μου την προτεινε ο γιατρος. Ενα χαπακι τη μερα για 10 μερες μεχρι να καταλαγιασει. Εγω τη συνεχισα και δινω σε ολα γιατι ειδα πλουσιο μαλλι και γερο, ακομα και στον παππουλη μας. Δεν κανει κακο, απο όσο ξέρω. Κι εγω παιρνω το ιδιο χαπι που δινω στα σκυλακια μου.
Γραφει εδώ στα αγγλικά
Yeast are microscopic fungi, single-cell organisms of the plant kingdom. Various species are abundant throughout the environment. Brewer's yeast contains essential B vitamins including biotin, minerals including zinc, and high quality proteins. These assist in the control of shedding and promote a healthy skin and hair coat.
Brewer's yeast has been fed to pets to control fleas as it seems to create an odor from the inside out that is unpleasant to fleas. This has not been confirmed through research. It has also been said the brewer's yeast will stimulate the immune system.
Θυμησου και τη διαφημιση: ''Μην το πιειτε, λουστειτε!''
 
Last edited:




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ναι, και δεν ειναι ακριβη. Θα σε βγαλει για πολυ καιρο. Πες το και στον γιατρο, ε; Εμας και η κοντοτριχη πριγκίπισσα σταμάτησε να μαδάει και το τριχωμα βαμβακι!
Α, δεν ειδα να κοβεται η ορεξη τους. Ισα ισα τα βλεπω και πιο δραστηρια και πιο ορεξατα.
 
Last edited:


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ορμωμενος και απο την δικη μου αναζητηση για ενα ειδικο εργαλειο βουρτσισματος ωστε να βοηθησω τον μικρο απο την τριχα αλλά με σωστο αποτελεσμα,επεσα πανω στο furminator.Ειδα λοιπον το παρον τοπικ και μαλιστα διαβαζοντας αρκετα ποστ συμφορουμιτων,διακρινω μια αβεβαιοτητα ή ανασφαλεια σχετικα με τη χρηση του εργαλειου αυτου.
Εαν μπορω να βοηθησω καπως,θα ελεγα οτι αρκετοι,διαβαζοντας τα ποστ εδω,εχετε προβληματιστει σχετικα με την ορθολογικη-πρεπουσα χρηση του furminator.
Παραθετω τις σχετικες οδηγιες απο το λινκ που εχει ανεβει στο ιδιο Τοπικ,στις αρχικες σελιδες.Μαλιστα θα επιμεινω σε καποια σημαντικα σημεια-στοιχεια που χρειαζεται να εφαρμοζουμε για σωστη χρηση και αποτελεσμα.Ριξτε μια καλη ματια και ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησει:

FURminator deShedding Tool directions for use
1. Be sure your dog or cat has a clean coat that is COMPLETELY DRY ...
2. Because the FURminator deShedding Tool will extract an abundance of hair, position your dog or cat in an area that is easy to sweep or vacuum.
3. With the edge and teeth of the deShedding tool angled toward the coat of your dog or cat, GENTLY pull the tool across the coat in the direction of the pet's hair growth. Use the deShedding tool like a hair brush and stroke across, up and away from your pet's skin. Use long, gentle strokes with the deShedding tool and avoid repeated strokes in the same area. Be extra careful near the pet's most sensitive areas (stomach, legs, genitals and anus). DO NOT APPLY TOO MUCH WEIGHT OR DOWNWARD PRESSURE
as you comb through the pet's coat. Deep or rough brushing can cause the pet's skin to become red and irritated, and pet's with sensitive skin may suffer brush burns even with light combing. If you notice any redness or irritation on your pet's skin, immediately stop using the deShedding tool. SPECIAL NOTES
Before using the deShedding tool, perform a COMPLETE physical inspection
of your dog or cat and identify any tangles or matting in their hair or coat ... if your dog or cat has any tangles or matting in their hair or coat, DO NOT USE the FURminator deShedding Tool. Take your pet to a certified pet grooming salon for professional treatment.
The time required to use the FURminator deShedding Tool on your dog or cat will vary based on the breed of your pet and condition of its coat
. Excessive shedding may be caused by a pet's health and diet and should be discussed with a veterinarian. The FURminator deShedding Tool is designed to be performed ONLY on "shedding" breeds of dogs and cats. The FURminator deShedding Tool should NOT be performed on any other pet or on non-shedding breeds of dogs and cats. Consult a veterinarian to determine if your dog or cat is considered a shedding or non-shedding breed.
The FURminator professional deShedding Tool has a fine toothed precision deShedding edge that can be sharpened and great care should be taken to protect the teeth. Replace the edge cover when not in use. FURminator Inc. does not guarantee against broken or bent teeth on the deShedding edge.


Νομιζω δινει αρκετα κατανοητα και σαφως τον τροπο χρησης για σωστο αποτελεσμα.Ενα βουρτσισμα ανα 2 εβδομαδες ειναι μαλλον αρκετο και ιισως σε περιοδους "μαδηματος" ανα 1 εβδομαδα.
Δεν κοβει την τριχα απ'οσο καταλαβα σε τοσα που εχω διαβασει για το εργαλειο αυτο.Απλα αφαιρει τις αδυνατισμενες τριχες ή οσες ειναι ετοιμες-σπασμενες για απωλεια μονες τους.ΟΜΩΣ εαν εφαρμοζουμε ΛΑΘΟΣ(μεγαλη πιεση πχ ή επαναλαμβανομενο βουρτσισμα στο ιδιο σημειο)τοτε γινεται ζημια και στις υγιεις τριχες του ζωου μας.Δεν επιμενουμε με επαναλαμβανομενο βουρτσισμα επι πλεοναζουσας ωρας γιατι οσο χτενιζουμε τοσο θα καταστρεφουμε και το υγιες τριχωμα!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ!!!

Αυτα απο μενα ως προσωπικη διαπιστωση επι του θεματος και ελπιζω να βοηθησω εστω και στο ελαχιστο .δεν ειμαι ειδικος ουτε αντιπροσωπος του προϊοντος αυτου.Απλα ανταλλαγη αποψεων αν βοηθα τοτε την παραθετω :)
 
Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μπορούμε να επιμείνουμε ισως μόνο στην περιοχή του πωπού, στις φυλές με πυκνό τρίχωμα εκει, για να αποφύγουμε το ψαλίδι -ακόμα και για effilage. Αν και για κάποιο λογο έχουν λαιμό και πωπό τόσο τριχωτό, και δεν πρέπει να επεμβαίνουμε τόσο.... Το Βερονικάκι το έχω καθαρίσει εκεί 2 φορές συνολικά και δε λερώνεται.
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
χρεισιμοποιω εδω και καιρο καποια αντιστοιχη χτενα...ειναι η μονη που "πιανει" τις τριχες της Joyce ,αυτη και το χερακι μου......δεν την κανω πολυ συχνα...συνιθως 1-2 φορες την εβδομαδα την περιοδο που μαδαει...οσο χτενιζω βγαζει...
στη γιαγια μας που μας αφισε το καλοκαιρι δεν εκανε δουλεια που ειχε σκληρο μεσαιου μηκους τριχωμα...

αυτο που κανει την καλητερι δουλεια ειναι το μπανιο ομως...εκει για την επομενη μερα δεν θα αφινει τριχες...μετα απο 2 μερες βεβαια ολα παλι τριχωτα!
τι να κανουμε,μπρος στο σκυλο τι ειναι η τριχα?!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Προσφατα αγορασα και εγω furminator. Απο τις βουρτσες, χτενες κτλ που χρησιμοποιουσα ειναι το μονο που πιανει τις τριχες της Baroque (και κανει και δουλεια και στην Froggy που εχει παρομοιο τριχωμα). Νομιζω οτι με την σωστη χρηση δεν θα εχουν προβλημα τα σκυλουνια μου.
Προσωπικα εχω αποφασισει να το χρησιμοποιω 1 φορα ανα 15 ημερες. Ετσι και αλλιως ανα 3-4 μερες τις "χτενιζω" με μια βουρτσα για τα ρουχα. Όχι οτι αφαιρει ιδιαιτερα τις τριχες αλλα βγαζει την σκονη απο πανω τους και σε συνδυασμο με το πανακι με μηλοξυδο παλι ανα 3-4 μερες εχουν μια χαρα λαμπερο και απαλο τριχωμα.
Ετσι και αλλιως με 2 σκυλους στο σπιτι το εχω παρει αποφαση οτι η μαχη με τις τριχες θα ειναι διαρκης
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki