Furminator


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ειναι μια χτενα η οποια αφαιρει ολες τις νεκρες τριχες. Ριξε μια ματια εδω:
http://www.furminator.com/

Απ'οτι ξερω το εχουν φερει και στην Ελλαδα μερικοι πετσοπαδες. :)

Και εγω παντως οταν τους χτενιζω με φορά ιδια με τις τριχες και οχι καθετα ηλεκτριζονται πολυ.:)
 




maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Όντως κοβει τη τριχα.

Εγώ το αγόρασα επειδή είχε τα westie στη λίστα αλλά δεν το μεταχειρίζομαι πια γιατί καταστρέφει το τρίχωμα.
τι τα κάνεις τα δικά σου τα westie? μόνο στρίπινγκ? τα πηγαίνεις σε κομμωτή ή τα κάνεις μόνη σου? τα φώτα σου πλίζ!
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το πηρα προσφατα απο ebay.uk και μου κοστισε μονο 12 ευρω το μεγαλο furminator (large) μαζι με τα εξοδα αποστολης.

ΥΓ. Ας ειναι καλα ο stelios που μου ανοιξε τα ματια!!!:)
 




mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
βρε παιδιά να ρωτήσω..
υπάρχει περίτωση να τους ενοχλεί-(κυρίως)πονάει??
εμένα η δικιά μου δείχνει να ενοχλείται πολύ όταν την χτενίζω..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα. Και το Μουφ έκανε κάτι περίεργα την πρώτη φορά, αλλά τελικά ήταν γιατί δεν τον άφηνα να πάει στην κατσαρόλα. :eek::eek::p:p:D:D Έκτοτε τον χτενίζω όταν δεν υπάρχει κατσαρόλα και κάθεται σαν κύριος. Βέβαια έχει πολύ μακρυά τρίχα το Μουφ και είναι ωραιοπαθές και γυρνάει από δω κι από κει να το χτενίσω καλά.:p:p:D:D:D

Σοβαρά πάντως, έλεγξε να δεις για ποιες φυλές δεν ενδείκνυται το Furminator.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
σε λαμπραντόρ (που ειναι η δικια μου) ενδείκνυται.απλα δείχνει να ενοχλείται πολύ....(οταν την χτενίζω χαμηλώνει ολο το σώμα της)

στην ουρα κιολας δείχνει να πονάει(τουλάχιστον αντιδράει "έντονα") και δεν θέλω να την ζορίζω πολύ...

ξεκίνησα όλη την διαδικασία απο την αρχή(να το συνδυάσει με κάτι θετικό),αλλά λόγω ράτσας δεν θέλω να την φορτώνω με extra μεζεδάκια,οπότε το κανω όταν τρώει..

αλλα βλεπω οτι την ενοχλει και δεν θέλω να την στρεσάρω κατά την διάρκεια του φαγητού....

βγάζει παραπάνω απο αρκετή τρίχα αυτό το διάστημα και δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω...όποτε την βγάζω στην αυλη την "χτενίζω" και με τα χέρια αλλα ακόμα και τότε δυσανασχετεί....
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Δεν νομίζω ότι πονάνε. Και ο δικός μου λαμπραντόρ είναι και για αρκετό καιρό απ' όταν ξεκινήσαμε το βούρτσισμα δεν πολυκαθόταν, ειδικά όταν έφτανα στην ουρά και στα πίσω πόδια.

Τελικά είδα ότι όταν του μιλάω συνέχεια όσο τον βουρτσίζω κάθεται και περιμένει να τελειώσουμε (θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος αν με ακούσει).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οπως είχε πει κάποτε και η αγαπητή kopritis, ο μόνος τρόπος να πονέσει ο σκύλος με το furminator, είναι να το πιάσεις και να το κοπανάς με αυτό :D Παρόλα αυτά mathousalix, αν αντιδράει αρνητικά ακόμη και σε πολύ ήπιες κινήσεις, ενώ γενικώς δεν έχει πρόβλημα με τις άλλες χτένες, δώστου απλώς τον χρόνο να το συνηθίσει και να μην το φοβηθεί. Αν έχει πρόβλημα και με τα άλλα εργαλεία του διαβόλου, δες μήπως τυχόν έχει κανένα δερματικό. Τίποτα πληγούλες που δεν φαίνονται και τον ενοχλούν. Αν και στα δικά σας χρώματα είναι εύκολα ανιχνεύσιμα τέτοια προβλήματα. Γιατί εμείς μόνο όταν αναγκαστήκαμε να ξυρίσουμε ολόκληρη την ουράκλα, διαπιστώσαμε πόσο μεγάλο πρόβλημα είχε και πόσο δίκιο ο καημένος που τσιτωνόταν κάθε φορά που τον χτένιζα :(
 


GEORGEROTWEILER

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2009
278
0
μενω θεσσαλονικη(τριλοφο)
furminator 2

έγινε συγχώνευση του θέματος furminator 2 με το υπάρχον θέμα (#72 - # 98)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------


ρε παιδια πηρα φουρμινειτορ απο το ι μπαι και πριν κανα 2 βδομαδες και τωρα μου στελνει μεει ο τυπος αυτος και μου ειπε αν θελω να μου στειλει το φουρμινειτορ 2..ειναι φουρμινειτορ αυτο η ειναι καμια μουφα....δειτε το και πητε μου σασ παρακαλω γιατι αν ειναι κανονικο..παιζει να μετραει πολυ.. !

http://cgi.ebay.com/FURminator-deSh...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item414d7d52f5
 
Last edited by a moderator:














Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Χμμμ, δεν το 'χω ξαναδεί αυτό το πράμα. Προφανώς έχω το πρώτο, το κίτρινο. Πολύ ωραία εφεύρεση για το μαλλιαρό Μουφάκι που κάθε φορά που το χτενίζω γεμίζω μαξιλάρι!
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Μπηκα στην επισημη σελίδα www.furminator.com και αν ψαξεις το εχει το συγκεκριμενο. (οπότε υπάρχει σαν σειρά)
Απο την φωτο φαινεται ίδιο πάντως.

Θα φανει απτην συσκευασία οταν στο στειλει αν ειναι αυθεντικό.
Μιας και στην φωτο απο ebay το δειχνει σκέτο προϊόν χωρις την συσκευασία του.