Grain-Free τροφη Naturea


moko

Active Member
13 Απριλίου 2014
36
131
Ilion
εμεις εμεις! naturea growth βεβαια. ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενη. η αληθεια ειναι οτι ειναι ακριβουτσικη αλλα ειναι η μονη που της εκατσε καλα και την τρωει ακομη με ορεξη 4 μηνες μετα. κλασεις ανωτερη απο την royal canin απο αποψη συστατικων και θα χρειαστει να κανεις σταδιακα την αλλαγη. οποτε παρτην πρωτου τελειωσει το τσουβαλι να προσθετεις σιγα σιγα στην royal canin λιγη λιγη naturea σε καθε γευμα.
 
  • Like
Reactions: tomis


tomis

Member
13 Ιανουαρίου 2011
9
2
most: 776558 said:
εμεις εμεις! naturea growth βεβαια. ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενη. η αληθεια ειναι οτι ειναι ακριβουτσικη αλλα ειναι η μονη που της εκατσε καλα και την τρωει ακομη με ορεξη 4 μηνες μετα. κλασεις ανωτερη απο την royal canin απο αποψη συστατικων και θα χρειαστει να κανεις σταδιακα την αλλαγη. οποτε παρτην πρωτου τελειωσει το τσουβαλι να προσθετεις σιγα σιγα στην royal canin λιγη λιγη naturea σε καθε γευμα.
Ναι, η αλλαγη θα γίνει σταδιακά εννοείτε! Συμφωνώ οτι είναι λίγο ακριβή αλλά και βάση συστατικών πολύ καλύτερη όπως είπες!! Το θέμα είναι να του κάτσει η τροφή!!
 
  • Like
Reactions: moko


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
H Naturea Atlantica είναι ένα παράδειγμα πολύ καλή τροφής αν αναλύσουμε τα συστατικά της. Πολύ ακριβή όμως..78 ευρώ τα 12 κιλά, μήπως τρελάθηκαν οι πορτογάλοι;
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Την ξεκίνησα κ εγω αντι της ακανα που δεν του εκατσε ποτε....μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος...απο τριχωμα μια χαρα και απο ενεργεια επισης...ισως και να πηρε και κανα κιλακι ο κοκκαλιαρης οποτε φανταζομαι και καλυτερη αφομοίωση
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Την ξεκίνησα κ εγω αντι της ακανα που δεν του εκατσε ποτε....μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος...απο τριχωμα μια χαρα και απο ενεργεια επισης...ισως και να πηρε και κανα κιλακι ο κοκκαλιαρης οποτε φανταζομαι και καλυτερη αφομοίωση
Από κόπρανα πώς πάει γιατί με την acana γίνεται χαμός...;
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Πολυ καλα kyveli και εκει ειναι η τεραστια διαφορα με την ακανα ...σφιχτα και νομιζω μικροτερη ποσοτητα αλλα κυριως .... σφιχτα!!!! ( σκατοσυζητηση:) )
 
  • Like
Reactions: GRDANE and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολυ καλα kyveli και εκει ειναι η τεραστια διαφορα με την ακανα ...σφιχτα και νομιζω μικροτερη ποσοτητα αλλα κυριως .... σφιχτα!!!! ( σκατοσυζητηση:) )
Χαχα όντως! Σε ευχαριστώ πολύ!
Τα συστατικά λένε για μια πολύ καλή καλή τροφή τώρα βέβαια σημασία έχει πως κάθεται στο σκύλο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Boss


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Σήμερα αποφάσισα επιτέλους να του αλλάξω τροφή, κι έτυχε να διαβάσω το ποστ πριν πάω στο πετ σοπ οπότε πήγα αποφασισμένη ότι η Naturea δεν παίζει λόγω της τιμής της. Παρόλα αυτά ήταν η πρώτη τροφή που μου πρότειναν, και τελικά πήρα ένα δίκιλο Naturea Regionals για δοκιμή. Μου έκανε εντύπωση ότι η τιμή του δωδεκάκιλου αναφέρεται στο site τους 72 ευρώ, ενώ στο κατάστημα μου είπαν ότι κοστίζει γύρω στα 65. Μου πρότειναν να αποφύγω το σολωμό ως βαριά τροφή λόγω λιπαρών για τη θερμοκρασία της εποχής, οπότε δε ρώτησα τιμή. Δεν ξέρω αν παίζει καμία προσφορά ή αν έχει γίνει κάποια μείωση στις τιμές από την εταιρεία, οπότε αν σε ενδιαφέρει σαν τροφή ίσως δε χάνεις τίποτα να κάνεις μια ερώτηση στο πετ σοπ σου.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
65 € είναι πολύ καλή τιμή για την συγκεκριμενη τροφή... Δε περιέχει πατάτες αρακαδες φακές κλπ... Ίσως από τα καλύτερα συστατικά για grain free... Ή γλυκοπατάτα είναι πολύ καλή για το σκυλί και τα κόπρανα... Αν είχε λιγο χαμηλότερα λιπαρά της τάξης του 16-18% θα ήταν ιδανική αναλογία πρωτεινης-λιπαρων-υδατανθρακων.... Αν μας πεις και ποιο petshop την έχει σαυτη την τιμή....
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ειλικρινά έχω καταβάλει μεγάλη προσπάθεια να διαβάσω θέματα διατροφής, τόσο στο φόρουμ όσο και εκτός, και τελικά αρχίζει να μου μοιάζει με πυρηνική φυσική... Κάθε φορά που διαβάζω κάτι και νομίζω ότι το κατάλαβα, πηγαίνω στο επόμενο θέμα και ή αμφισβητώ ότι διάβαζα πριν, ή μπερδεύομαι τόσο που ξεχνάω τί έψαχνα. Οπότε αποφάσισα να σταματήσω να ψάχνω νούμερα, και να αρχίσω να παρατηρώ καλύτερα το σκύλο, λογικά θα μου δείξει αυτός όταν βρω μια τροφή που του ταιριάζει! Καλά θα ήταν να είναι η Naturea, γιατί έχει αλλάξει αρκετές τους τελευταίους μήνες και θα ήθελα να σταματήσω τα πειράματα.

(Στο Νέο Κόσμο, Πετοπωλείο)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and zaher


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σήμερα αποφάσισα επιτέλους να του αλλάξω τροφή, κι έτυχε να διαβάσω το ποστ πριν πάω στο πετ σοπ οπότε πήγα αποφασισμένη ότι η Naturea δεν παίζει λόγω της τιμής της. Παρόλα αυτά ήταν η πρώτη τροφή που μου πρότειναν, και τελικά πήρα ένα δίκιλο Naturea Regionals για δοκιμή.
Η regional έχει 72 και 78 η pacifica. Βέβαια μόλις διαπίστωσα ότι λόγω ΦΠΑ έχουν αυξηθεί όλες, η grassland που έδινα της acana στοιχίζει πλέον 83. Με τις υγείες μας :p
65 στη γειτονιά μου δεν υπάρχει η regional. Σε ποιό πετ σοπ την βρήκες σε αυτή τη τιμή;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Την πήρα στο Πετοπωλείο @l.Kyveli. Θα ξαναπάω στο τέλος της εβδομάδας για μεγάλη συσκευασία και θα επιβεβαιώσω την τιμή και για τους δύο κωδικούς και θα επανέλθω. Ο μικρός κροκόδειλος έτρωγε acana lamb/apple το τελευταίο τετράμηνο, αλλά εκτός από την τιμή της acana που με ταράζει, το κυρίως πρόβλημα είναι ότι η ποιότητα/ποσότητα κοπράνων δεν έφτιαξε ποτέ, και σιχάθηκα πια να καθαρίζω τα πεζοδρόμια με μαντηλάκι!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eυχαριστώ πολύ τους πήρα ήδη τηλέφωνο, μου είπαν ότι η τιμή είναι φιξ γιατί δεν έχουν περιθώριο έκπτωσης (δεν τους επιτρέπει η εταιρεία) 78 δηλαδή δίνουν και αυτοί την αντάρκτικα αλλά με κάθε 12 κιλο κάνουν δώρο ένα αντιπαρασιτικό λουρί αξίας 8 ευρώ :p
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Άρα μπερδεύτηκαν όταν μου είπαν χαμηλότερες τιμές - με συγχωρείς για την παραπληροφόρηση.

Μερικές φορές σκέφτομαι να πάρω ένα βάζο για college fund και κάθε φορά που πηγαίνω στο πετ σοπ να του λέω ότι θα μείνει ξύλο απελέκητο αφού τα χρήματα της μόρφωσης πάνε στο στομάχι του. Και μετά σκέφτομαι ότι σκασίλα του :)

Το έθεσες πολύ σωστά - περαστικά μας :) Ας είναι καλά αυτά, κι εμείς να τους παρέχουμε ότι χρειάζονται!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Άρα μπερδεύτηκαν όταν μου είπαν χαμηλότερες τιμές - με συγχωρείς για την παραπληροφόρηση.
Δεν είναι παραπληροφόρηση, από το τηλέφωνο είναι σίγουρα πιο φειδωλοί. Λογικό. Απλώς εγώ ούτως ή άλλως μένω μακριά οπότε δεν θα με βόλευε το συγκεκριμένο.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ο μικρός κροκόδειλος έτρωγε acana lamb/apple το τελευταίο τετράμηνο, αλλά εκτός από την τιμή της acana που με ταράζει, το κυρίως πρόβλημα είναι ότι η ποιότητα/ποσότητα κοπράνων δεν έφτιαξε ποτέ, και σιχάθηκα πια να καθαρίζω τα πεζοδρόμια με μαντηλάκι!!
Δε μου φαίνεται περιεργο για τη συγκεκριμένη τροφή... Με 6.5% ίνες αφενός σε κάποια σκυλιά θα δημιουργήσει πρόβλημα με μαλακά περιττώματα κι αφετέρου... 83€ ρε παιδια για 50% ζωικά συστατικά και φακές κόκκινες, πράσινες, τιρκουάζ, κόκκινα μπιζέλια, κίτρινα μπιζέλια, μαύρα κοράκια...!!! ΑΛΛΑ GRAIN FREE!!! Off topic αλλά αμαν πια με την Champion
 


pioneelf

Active Member
2 Ιουλίου 2015
38
146
43
Μετά από αρκετή μελέτη,μόλις παρήγγειλα την Naturea Regional.

Ελπίζω να του κάτσει καλά και να βάλει και κανένα κιλάκι...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ο μικρός την τρώει εδώ και μια εβδομάδα, οπότε δε μπορώ να κρίνω αν του ταιριάζει ή όχι. Συγκριτικά του πάει λίγο καλύτερα από την προηγούμενη τροφή, αλλά θα το πω με περισσότερη σιγουριά μετά απο ένα δίμηνο μάλλον. Αυτό που διαπίστωσα πάντως είναι ότι τουλάχιστον για το δικό μου σκύλο χρειάζεται αρκετή προσοχή με την ποσότητα, καθώς το λίγο παραπάνω μεταφράζεται σε "τουρτίτσες"...
Βάρος ο δικός μου πάντως είχε βάλει μόνο όταν έτρωγε τροφές είτε της "σειράς" είτε της hill's. Με τις άλλες τροφές είναι προς το αδύνατο μάλλον.
 


pioneelf

Active Member
2 Ιουλίου 2015
38
146
43
Και εγώ του την δίνω εδώ και λίγες μέρες και το σίγουρο είναι ότι την εξαφανίζει.Δείχνει να του αρέσει πολύ περισσότερο από την προηγούμενη (brit care) αν και δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο και το ότι δεν εχουμε πλέον τόσο υψηλες θερμοκρασίες.

Αρνητικό τό ότι η συσκευασία δεν έχει zipper επάνω και ψάχνω τρόπους να την διατηρήσω φρέσκια.Επίσης είναι λίγο ακριβή ρε γαμώτο...αυτή την στιγμή βρίσκεις στο zoofast την acana με 60€.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αγοραζεις μια φορα και μονο ενα πλαστικο κουβα που κλεινει αεροστεγως και μολις ανοιξεις το σακι μεταφερεις εκει ολη την τροφη...
εμενα κουβας εκτεθιμενος σε καιρικες συνθηκες σε μπαλκονι αντεξε παρα πολλα χρονια...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf