Scalibor και αλλεργία!


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
λοιπον δευτερος κτηνιατρος
αποφευγουμε το Scalibor και κανουμε πλυσεις στο σημειο με Hiditane με αραιωση 1/10
και η προταση του ειναι να μπει περιλαιμιο της bayer seresto

εαν ξερει κανεις κατι παραπανω γι αυτα που μου προτεινουν ευχαριστως να με διαφωτισει
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Και η δικιά μου έκανε αλλεργία με το σκαλιμπορ και της το έβγαλα αμέσως, και έχει μόνο αμπουλα και σιτρονελα το βράδυ. Εμένα ο γιατρός μου είπε να της βάλω λίγο αλοιφη φουσικορ στο σημείο του λαιμού που ξυνοτανε .

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
λοιπον δευτερος κτηνιατρος
αποφευγουμε το Scalibor και κανουμε πλυσεις στο σημειο με Hiditane με αραιωση 1/10
και η προταση του ειναι να μπει περιλαιμιο της bayer seresto

εαν ξερει κανεις κατι παραπανω γι αυτα που μου προτεινουν ευχαριστως να με διαφωτισει
πρώτη φορά το ακούω το hiditane θες να μας γράψεις την σύσταση του? To seresto απο την άλλη εαν θυμάμαι σωστά δεν προστατεύει απο την σκνίπα....
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
πηρα το φιλαδιο του σερεστο και λεει μονο για ψυλλους και κροτωνες για 8 μηνες
τι να πω??????????? θα παω και σε 3το κτηνιατρο............ετσι το βλεπω (και μου πηρε και 20 ευρω για να μου τα πει και να δει την κοκκινιλα )
για το Hibitane μου ειπε οτι ειναι κατι σαν ιωδιο για τα ζωα
θα το αγορασω και θα γραψω τι ειναι
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Από λουράκια μόνο το σκάλιμπορ κάνει για την σκνίπα, κι ενώ κρατάει 4 μήνες η δράση του κατά της ακνίπας είναι για 2.5 μήνεσ αν δεν κάνω λάθος.
Οπότε αν έκανε αλλεργία στα ακυλιά σας βάλτε ότι λουράκι σας πρότεινε ο γιατρός και advantix αμπούλα αν θέλετε κάλυψη από σκνίπα. Ή για πιο φυσική προστασία σιτρονέλα κάθε βράδυ.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
ψέκαζε τον με σιτρονέλα κάθε βράδυ + την αμπούλα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...άσε που μετά θα είναι το κινητό αντικουνουπικό σας με την σιτρονέλα!
 


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
Το hibitane ειναι αντισηπτικο/απολυμαντικό σαπούνι.Και εμείς που είχαμε αλλεργία στο κάτω μέρος του λαιμου(ίσως από το κουμπωμα ή από το ίδιο το σκαλιμπορ) ο κτηνίατρος μας συνέστησε πλυσεις με αυτό το σαπούνι και μια κορτιζονουχα δερματική αλοιφη για μια εβδομάδα.Επισης μας είπε να βγάλουμε το σκαλιμπορ και το κολαρο(τώρα μέχρι και εκπαίδευση της κάνουμε με στηθολουρο) και να μην της τα ξαναβάλουμε μέχρι να της υποχωρήσει εντελώς ο ερεθισμος.Περαστικά σας :)
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αυτος ο δευτερος κτηνιατρος που ειπε αντι του scalibor το seresto, και σιτρονελλα καθε δυο μερες, πρεπει να ναι τζιμανι!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εκανε δερματική αλλεργία στο σκάλιμπορ και σας έδωσε αντιβακτηριαδιακό σαπούνι για μετεγχειρητική χρήση και αποστείρωση χειρουργικών εργαλείων για να κάνετε μπάνιο το σκύλο; ο οποιος μπορεί και να το γλύψει... τι σκεφτόταν;;;;; είχε κάνει πληγή το σκάλιμπορ; φαντάζομαι όχι έπαθε μυκητίαση απο το σκάλιμπορ; δεν νομίζω....
 
Last edited:


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
εκανε δερματική αλλεργία στο σκάλιμπορ και σας έδωσε αντιβακτηριαδιακό σαπούνι για μετεγχειρητική χρήση και αποστείρωση χειρουργικών εργαλείων για να κάνετε μπάνιο το σκύλο; ο οποιος μπορεί και να το γλύψει... τι σκεφτόταν;;;;; είχε κάνει πληγή το σκάλιμπορ; φαντάζομαι όχι έπαθε μυκητίαση απο το σκάλιμπορ; δεν νομίζω....
Σε εμάς είχε κάνει πληγή απο το ξυσιμο.Δεν μας είπε να κάνουμε μπάνιο ολόκληρο το σκύλο,αλλα να το αραιωνουμε και να το βάζουμε τοπικά στην πληγή και μετά να το ξεπλενουμε.Σε αυτό το σημείο που εχει κάνει την αλλεργία δεν μπορεί να το γλυψει.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
συνήθως την χλωρεξιδίνη την χρησιμοποιούν για χειρουργική χρήση...για καθαρισμό τραυμάτων στο χειρουργείο και προεγχειρητική απολύμανση (πχ καισαρικές κ.α.)...και αυτό γιατί σε υψηλές συγκεντρώσεις μπορεί να είναι επικίνδυνη. Δεν ξέρω λοιπόν πως μπορεί να εγγυηθεί ο γιατρός σας οτι αραιώνεται σωστά και οτι ο σκύλος δεν φτάνει εκείνο το σημείο. Υπάρχουν προιόντα ειδικά για σκύλους και γάτες με χλωρεξιδίνη έτοιμα αραιωμένα που κάνουν για τέτοια χρήση αν και πάλι αμφισβητείτε η ασφάλεια τους.
Δεν κρίνω τον γιατρό απλά αναφέρω πως το βλέπω απο την δική μου σκοπιά.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Γιατί σου κάνει τόση εντύπωση το Hibitane; Μου το έχουν προτείνει διαφορετικοί κτηνίατροι για διαφορετικές περιπτώσεις κατά καιρούς, δε νομίζω να είναι "παραξενιά" του συγκεκριμένου. Και το Betadine χρησιμοποιείται σε χειρουργεία, αλλά το βάζουμε σε πληγές.

Κολάρο που κάνει και για σκνίπα, αλλά έχει διαφορετική δραστική ουσία από το Scalibor (δελταμεθρίνη) είναι και το Taber (περμεθρίνη). Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, απλά μιας και το έχω εντοπίσει ως εναλλακτική το αναφέρω.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι εμείς έχουμε χρησιμοποιήσει Hibitane, αραιωμένο για τοπική πλύση, πρόταση δύο διαφορετικών κτηνιάτρων, και οι δυο εμπιστοσύνης.

Κολάρο κατά της σκνίπας, πέρα από το scalibor και το Taber, είναι και το antiphlebotome collar της tafarm.

Σιτρονέλλα spray, εμείς βάζουμε κάθε αργά το απόγευμα, ουτε καν το πρωί, για να μην έχει ξεθυμάνει πολύ μέχρι την ώρα που δρουν οι σκνίπες, κι εσάς σας πρότεινε κάθε δυο μέρες?? Εντύπωση μου κάνει!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Της tafarm το κολλαρο δε το χω βρει πουθενα... Το χει προμηθευτει κανεις να μας πει απο που?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ το παίρνω από κτηνιατρικό φαρμακείο στην Πάτρα. Αλλά αν βάλεις στον ελληνικό Γούγλη το antiphlebotome collar ως αναζήτηση θα σου βγάλει διάφορα καταστήματα, ορισμένα και με ηλεκτρονική εξυπηρέτηση (αν όχι όλα?Δεν ξέρω τα της Αθήνας...)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Χμ το φαρμακειο δε το χα σκεφτει...θα ρωτησω μια φιλη μου φαρμακοποιο μηπως εχουν εκει που δουλευει.

Επισης ανακαλυψα το bioband της beaphar. Μεχρι τωρα αυτης της εταιριας εχω παρει μονο γαλα για ορφανα γατακια :p
Αυτο το χει χρησιμοποιησει καποιος?

Λεω ενα απ τα δυο να βαλω στον μεγαλο που το σκαλιμπορ τον πειραζει.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
νομίζω εξήγησα τον ενδοιασμό μου για το hibitane εγω δεν θα το έβαζα στον σκύλο μου απο την στιγμή που υπάρχει κτηνιατρικό σκεύασμα με την ίδια δραστική ουσία.
Τέλος πάντων γιατρός δεν είμαι, πόσο μάλλον κτηνίατρος εγώ κοιτάω το θέμα απο την σκοπιά μου ξαναλέω.

Στο σημείο αυτό να τονίσω οτι δεν βάζουμε αδιάλυτο αιθέριο έλαιο σιτρονέλας (και ουτε και κανένα άλλο) απευθείας στο δέρμα του ζώου.
Εγω αραιώνω σε αναλογία 50-50 για ψέκασμα στο χώρο.
Για το ψέκασμα της κέλλυς βάζω σταγόνες σιτρονέλας με αποσταγμένο νερο(ειναι καλύτερο το αποσταγμένο νερο στην αραίωση αιθέριων έλαιων.) και ελαιόλαδο ή αλλο φυτικό λάδι (τελευταία βάζω καρύδας) σε αναλογια 1 προς 10 νερό και 10 λάδι. αλλά αυτό είναι η προσωπική μου άποψη για την αραίωση. Το μίγμα αυτό θέλει ανακίνηση πριν την χρήση γιατι το λάδι χωρίζεται απο το νερό.

πρώτη φορά δοκιμάστε σε μικρή ποσότητα γιατί μπορεί να του κάνει αλλεργία.
Προσοχή να είναι καθαρό αιθέριο έλαιο και όχι απλά λάδι σιτρονέλλας.

Η σιτρονέλλα είναι και κατευναστική και χρησιμοποιήτε και για να ''ηρεμήσει'' το ζώο.

Στην Ελλάδα χρειάζεται ειδική άδεια για την πώληση κηνιατρικών φαρμάκων και για αυτό δεν διαθέτονται σε όλα τα φαρμακεία.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το Hibitane είναι όντως αντισηπτικό-απολυμαντικό. Θα περίμενα πιο πιθανό να δώσει ένα σκεύασμα-σαμπουάν τύπου Allercalm που καταπραϋνει τον κνησμό και βοηθά στην ανάπλαση και ίσως κάποια κορτιζονούχα αλοιφή τύπου fucicort.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εμ για αυτο ενίσταμαι και γω vrmode γιατι εαν ο σκύλος έκανε πληγή απο το ξύσιμο λόγο αλλεργίας απο το σκάλιμπορ δεν βλέπω σε τι θα τον βοηθήσει το hibitane, δεν είναι ούτε επουλωτικό ούτε βοηθάει στον κνησμό. Δεν είχε μύκητες ο σκύλος μιλάμε για φαρμακευτική αλλεργία.
Σε ανθρωπους και ζώα οι γιατροί συνταγογραφούν μερικά φάρμακα απο συνήθεια ή απλά για να γράψουν κάτι (τα σαλοσπιρ πχ πουλάνε σαν ζεστά κουλουράκια χωρίς λόγο!)

Τέλος πάντων εγώ δεν προτείνω φάρμακα γιατί δεν έχω γνώση στα ζωοφάρμακα, μετά το μεταπτυχιακό ίσως!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf