Οικονομική τροφή αλλά ασφαλής;


Status
Κλειδωμένο θέμα

G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
τελευταια παρατηρηση προς σκεψη και κλεινω εδω....

Εμπιστευομαστε τους εαυτους μας να μαγειρεψουμε για τα παιδια μας και για εμας , να ανταπεξελθουμε μια ζωη με Μ.Ο. 70-80 χρονια αλλα για τη διατροφη του σκυλου ειμαστε ξαφνικα ανικανοι να φτιαξουμε κατι καλυτερο απο ενα αλεσμενο αποξηραμενο μειγμα αδιευκρινιστου προελευσης...
αλλο για τον ανθρωπο αλλο για τον σκυλο.αλλα στοιχεια χρειαζεται ο ανθρωπος αλλα ο σκυλος.απο κει και περα ο καθενας κανει ο,τι νομιζει
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@G.P 10 με έχεις μπερδέψει λίγο ομολογώ. Από τη μια αναφέρεις και πολυ καλά κανεις τη συγγενεια του σκυλου με το λύκο. Αναφέρεις και την κατατομή της οδοντοστοιχιας του που είναι αυτη ενός σαρκοβορου. Και ότι οι υδατάνθρακες δεν έχουν θέση στη διατροφη του σκυλου. Ολα αυτά συνηγορούν στο ότι η πιο κοντινη διατροφη του σκυλου είναι το φρέσκο κρέας. Ωμό ή μαγειρεμένο δεν έχει σημασία. Από την άλλη στηριζεις αν έχω καταλαβει καλα ότι η καλύτερη διατροφή για το σκύλο είναι η ξηρά. Πώς συνδέονται αυτες οι δύο πλευρές;

Υ. Γ. Δεν δαιμονοποιω τη ξηρα ειδικά αν είναι από τις κορυφαίες. Κι εγώ αυτό το διαστημα ξηρά δίνω επειδή ακομα είμαι στο ψαξιμο και δύο - τρεις μέρες τη βδομαδα μαγειρευτο ειδικά μαγειρεμένο για το σκυλο. Αλλά δεν μπορω να μην αναγνωρίσω το γεγονός ότι η ξηρά δεν ηταν, δεν είναι και δεν προκειται ποτέ να γινει η καλύτερη διατροφή για το σκυλο
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
For reference, και το μαγειρευτο εχει δοσολογια, το 2% του βαρους του σκυλου. Απο εκει και περα σαφως εξαρταται απο τον σκυλο.
 




Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Οπως και να έχει, οτι κι αν ταίζει κανείς το σκύλο του (προσωπικά μου φαίνεται αφύσικο να τρώει συμπυκνωμένο αλεύρι, αλλα τεσπα), καλό είναι 1-2 φορές το χρόνο να κάνει εξετάσεις αίματος κι εκεί θα φανούν όλα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Μπα μην το λες. Εδω σκυλια ζουνε δεκαετια και βαλε, του παππου μου εφτασε 18 ετων τσοπάνος, με ξεροκομματα, αποφαγια και στο τσακιρ κεφι οταν εσφαζαν πατσα και κοκκαλα που περισσευαν. Ουτε εξετάσεις, ουτε εμβολια, ουτε τιποτα. Πέθανε στα πόδια του που λεμε, γερακος μεν αλλα με τσαγανο.

Ολα ειναι θεμα του ζαριου που λεγεται γενετικη προδιάθεση. Αμα το γονιδιο λεει, καρκινος, μεγαλοκαρδια, αρθρητικα, κοκ, αυτο θα βγει. Το πολυ πολυ με την διατροφη να το καθυστερήσεις λιγο, αλλα πολυ λιγο.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
του παππου μου εφτασε 18 ετων τσοπάνος, με ξεροκομματα, αποφαγια και στο τσακιρ κεφι οταν εσφαζαν πατσα και κοκκαλα που περισσευαν. Ουτε εξετάσεις, ουτε εμβολια, ουτε τιποτα. Πέθανε στα πόδια του που λεμε, γερακος μεν αλλα με τσαγανο.
Είναι προφανές οτι ο παππούς σου έψαξε πολύ πριν πάρει το σκύλο του και τον πήρε από καλό εκτροφέα, γι' αυτό είχε και άψογη υγεία. Σίγουρα ήταν εκθεσιακός και τον κατέβαζε και σε σόου, ε ;
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
@G.P 10 Αλλά δεν μπορω να μην αναγνωρίσω το γεγονός ότι η ξηρά δεν ηταν, δεν είναι και δεν προκειται ποτέ να γινει η καλύτερη διατροφή για το σκυλο
Κι εγώ θα συμφωνήσω σ' αυτό γιατι σύμφωνα με επισημες ερευνες εγινε συγκριση πλεονεκτιματων και μειονεκτιματων ολων των ειδών τροφής του σκυλου .Η πρωτη που συμπληρωνει τα περισσοτερα θετικα στοιχεια (καλως η κακως) ειναι η ωμοφαγία,ακολουθεί η αφυδατωμένη (την οποία δε γνώριζα ποια είναι και σε τι μορφή,αλλα παρουσιαζει απροσμενα πολλα πλεονεκτιματα απ ολες τις αλλες.Δεν την εχω ανακαλυψει ακομη!), η αποξηραμένη,η μαγειρευτή τροφή,επειτα η ξηρα τροφή και τελευταια η κονσερβα.Συνεπώς θεωρώ κι εγώ οτι δεν ειναι η καλύτερη λυση,απλα μια "βολικη" λυση διατροφης των παιδιων μας.Μάλιστα αναζητησα και εκει να βρω μηπως πρεπει να υοθετησω καποια απο τις 3 πρωτες μορφες και απο διατροφης και απο οικονμικης αποψης και υγειας του σκυλου.Αλλα δυστυχως για κατι τετοιο χρειαζομαι ακομη πολυ ψαξιμο, εγω προσωπικα.Τελος οσον αφορα το μαγειρευτο κι εγω το υοθετησα για κάποιο διαστημα αλλα τελικά με φανηκε πιο δαπανηρο.Εγω τους μαγειρευα κανονικα ανθρωπινα φαγητα χωρις πολλες σαλτσες και μπαχαρικα μεν αλλα με κρεας,ψάρι,λαχανικα,φρουτα ,καποιο τυροκομικο δε.Το αποτελεσμα δεν εχω ακομη καταληξει κατα ποσο ηταν ορθο.Οι Κτηνιατροι ωστοσο που ενημερωσα σχετικα δεν με ειπαν κατι αρνητικο απλα επισημαν τη ποσοτητα και τα μπαχαρικα να μην υπερβαινουν το οριο για το στομαχι τους.Κατ τ αλλα δεν ηταν αρνητικοι και φυσικα κανενας δεν αναφερθηκε σε συμπληρωματα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Κι εγώ θα συμφωνήσω σ' αυτό γιατι σύμφωνα με επισημες ερευνες εγινε συγκριση πλεονεκτιματων και μειονεκτιματων ολων των ειδών τροφής του σκυλου .Η πρωτη που συμπληρωνει τα περισσοτερα θετικα στοιχεια (καλως η κακως) ειναι η ωμοφαγία,ακολουθεί η αφυδατωμένη (την οποία δε γνώριζα ποια είναι και σε τι μορφή,αλλα παρουσιαζει απροσμενα πολλα πλεονεκτιματα απ ολες τις αλλες.Δεν την εχω ανακαλυψει ακομη!), η αποξηραμένη,η μαγειρευτή τροφή,επειτα η ξηρα τροφή και τελευταια η κονσερβα.Συνεπώς θεωρώ κι εγώ οτι δεν ειναι η καλύτερη λυση,απλα μια "βολικη" λυση διατροφης των παιδιων μας.Μάλιστα αναζητησα και εκει να βρω μηπως πρεπει να υοθετησω καποια απο τις 3 πρωτες μορφες και απο διατροφης και απο οικονμικης αποψης και υγειας του σκυλου.Αλλα δυστυχως για κατι τετοιο χρειαζομαι ακομη πολυ ψαξιμο, εγω προσωπικα.Τελος οσον αφορα το μαγειρευτο κι εγω το υοθετησα για κάποιο διαστημα αλλα τελικά με φανηκε πιο δαπανηρο.Εγω τους μαγειρευα κανονικα ανθρωπινα φαγητα χωρις πολλες σαλτσες και μπαχαρικα μεν αλλα με κρεας,ψάρι,λαχανικα,φρουτα ,καποιο τυροκομικο δε.Το αποτελεσμα δεν εχω ακομη καταληξει κατα ποσο ηταν ορθο.Οι Κτηνιατροι ωστοσο που ενημερωσα σχετικα δεν με ειπαν κατι αρνητικο απλα επισημαν τη ποσοτητα και τα μπαχαρικα να μην υπερβαινουν το οριο για το στομαχι τους.Κατ τ αλλα δεν ηταν αρνητικοι και φυσικα κανενας δεν αναφερθηκε σε συμπληρωματα.
Αφυδατωμένη είναι αν δεν κάνω λαθος, τροφή η οποια τις έχει αφαιρεθεί ολη η υγρασία.
Για να τη σερβίρεις τη μουλιαζεις σε νερό.
Συνήθως είναι αφυδατωμένο κρέας.
Ίσως κάποιος άλλος να το εξηγήσει καλύτερα
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Αφυδατωμένη είναι αν δεν κάνω λαθος, τροφή η οποια τις έχει αφαιρεθεί ολη η υγρασία.
Για να τη σερβίρεις τη μουλιαζεις σε νερό.
Συνήθως είναι αφυδατωμένο κρέας.
Ίσως κάποιος άλλος να το εξηγήσει καλύτερα

αα καταλαβα κοινώς οπως τα ανθρωπινα φαγητα μαγειρεμενα με την τεχνικη sous vide με την διαφορα οτι μετα τους ξαναπροσθετεις την υγρασια.Αυτη θεωρειται αριστα υγειηνη και εχει μικρη απωλεια θρεπτικων συστατικων.Αλλ'όμως που μπορεις να τη βρεις?Η την φτιαχνεις εσυ?
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
αα καταλαβα κοινώς οπως τα ανθρωπινα φαγητα μαγειρεμενα με την τεχνικη sous vide με την διαφορα οτι μετα τους ξαναπροσθετεις την υγρασια.Αυτη θεωρειται αριστα υγειηνη και εχει μικρη απωλεια θρεπτικων συστατικων.Αλλ'όμως που μπορεις να τη βρεις?Η την φτιαχνεις εσυ?
Για να τη φτιάξεις μόνος σ δε ξέρω.
Αλλά σίγουρα μπορείς να να την αγοράσεις
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Δεν έχω καταλάβει ποιο το πρόβλημα με τα συμπληρώματα που ΙΣΩΣ χρειαστεί ο σκύλος που τρώει μαγειρευτό φαγητό.
Είναι καλύτερα να δινεις μόνιμα αποξηραμένα υπολείμματα επεξεργασίας εμπλουτισμενα με συνθετικες βιταμινες?
Εχω διαβάσει άπειρες φορές σε αυτό το φόρουμ οτι ο σκύλος θέλει μια ωρα βόλτα την ημέρα τουλάχιστον.
Αλλάξτε το σε 45' βόλτα και 15' προετοιμασία τροφής και θα ειστε μια χαρά.
Υ.Γ. το χαμένο τέταρτο της βολτας ερχέται μια η αλλη με την εξάλειψη της νευρικότητας που οφείλεται στις συνθετικές βιταμινες που έχουν οι ξηρές.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τελος οσον αφορα το μαγειρευτο κι εγω το υοθετησα για κάποιο διαστημα αλλα τελικά με φανηκε πιο δαπανηρο.Εγω τους μαγειρευα κανονικα ανθρωπινα φαγητα χωρις πολλες σαλτσες και μπαχαρικα μεν αλλα με κρεας,ψάρι,λαχανικα,φρουτα ,καποιο τυροκομικο δε.Το αποτελεσμα δεν εχω ακομη καταληξει κατα ποσο ηταν ορθο.Οι Κτηνιατροι ωστοσο που ενημερωσα σχετικα δεν με ειπαν κατι αρνητικο απλα επισημαν τη ποσοτητα και τα μπαχαρικα να μην υπερβαινουν το οριο για το στομαχι τους.Κατ τ αλλα δεν ηταν αρνητικοι και φυσικα κανενας δεν αναφερθηκε σε συμπληρωματα.
Ισως θα μπορουσες να ξαναδοκιμασεις αλλα την επομενη φορα με συνταγες προσανατολισμενες στο σκυλο! Εχουμε πολλα θεματα εδω μεσα.
Εγω οταν δινω μαγειρευτο εννοω παντα με αναλογιες, συστατικα που απευθυνονται στον οργανισμο του σκυλου π.χ κρεας, εντοσθια, ρυζι καστανο, τσοφλι , καταλληλα λαχανικα πολτοποιημενα , κεφιρ , ελαια κ.τ.λ Δε δινω μπαχαρικα, σαλτσες ,ντοματες, αλατι, μακαρονια, πατατες , κ.τ.λ δηλαδη φαγητο δικο μου ουτε μαγειρευω με τον ιδιο τροπο... Στην αρχη μου φανηκε πολυπλοκο , πλεον που εχω παρει ας πουμε το κολαι και ολα γινονται μηχανικα με μια ωρα την εβδομαδα ξεμπερδευω.
Ισως για αυτο να παχυνε κιολας που ανεφερες , εμενα ισα ισα δεν περνει με τιποτα περιττο βαρος με μαγειρευτο και ας δωσω παραπανω.

Το ωμο μου φαινεται ακομα πιο απλο , απλα κοβω το κρεας σε μεριδες και καταψυχω. Οποτε θελω να δωσω βγαζω ξεπαγωνω, προσθετω οτι χρειάζεται λαχανικα κτ.λ και δινω.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εντάξει μια διευκρίνιση μόνο. Υγρή τροφή (βλ. κονσέρβα) με υγρή τροφή έχει διαφορά.
Άλλο μια κονσέρβα της AATU που ναι μεν κοστίζει 3 ευρώ αλλά είναι άψογης ποιότητας, άλλο μια (συμπληρώστε μάρκα μόνοι σας) από αλεσμένα ποντίκια.
Μια σωστή υγρή τροφή δεν υστερεί σε σχεσή με μια σωστή ξηρά ΑΛΛΑ κοστίζει.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τροφη για σκεψη...
Nevertheless, the study adds to evidence that dogs should not eat the same food as wolves, says Wayne, who points out that dog food is rich in carbohydrates and low in protein compared with plain meat. “Every day I get an email from a dog owner who asks, should they feed their dog like a wolf," says Wayne. "I think this paper answers that question: no.”
https://www.nature.com/news/dog-s-dinner-was-key-to-domestication-1.12280#/b1
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Σήμερα παρέλαβα την αμβροσία.Διαβασα τα συστατικα της και με φανηκαν πολυ καλα.
Oρίστε! (Φρέσκια Πέστροφα (30%), Αφυδατωμένο Κρέας Πάπιας (25%), Αρακάς (15%), Πατάτες (14%), Λίπος Κοτόπουλου(8%), Κουκιά, Λιναρόσπορος (2,5%), Αφυδατωμένος Πολτός Τεύτλου, Μαγιά, Άλευρο από Φύκια (0,3%), Φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες FOS (0,2%), Προϊόντα Μαγιάς (MOS 0,2%), Εκχύλισμα Yucca (0,03%), Σκόνη από Ρίζα Πικραλίδας (Taraxacum officinale W.) (0,02%), Αφυδατωμένο Ρόδι (Punica granatum) (0,02%), Αφυδατωμένος Μίσχος Ανανά (Ananas sativus L.) (0,02%).
Το ψάξιμο συνεχίχεται.Θα ξαναπροσπαθήσω για το μαγειρευτό με μικρο συμπλήρωμα ξηρας και θα δοκιμάσω και την orijen που ανεφερε καποια κοπελα παραπανω.Οσο για την ωμοφαγια δεν θα το δοκιμασω ακομη μεχρι να εχω πληρες υλικο γνωσεων και να μπορω να την εμπιστευτω.Παντως αναφορικα μια φορα που το επιχείρισα δεν το αγγιξε κανενα .
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
@G.P 10 με έχεις μπερδέψει λίγο ομολογώ. Από τη μια αναφέρεις και πολυ καλά κανεις τη συγγενεια του σκυλου με το λύκο. Αναφέρεις και την κατατομή της οδοντοστοιχιας του που είναι αυτη ενός σαρκοβορου. Και ότι οι υδατάνθρακες δεν έχουν θέση στη διατροφη του σκυλου. Ολα αυτά συνηγορούν στο ότι η πιο κοντινη διατροφη του σκυλου είναι το φρέσκο κρέας. Ωμό ή μαγειρεμένο δεν έχει σημασία. Από την άλλη στηριζεις αν έχω καταλαβει καλα ότι η καλύτερη διατροφή για το σκύλο είναι η ξηρά. Πώς συνδέονται αυτες οι δύο πλευρές;

Υ. Γ. Δεν δαιμονοποιω τη ξηρα ειδικά αν είναι από τις κορυφαίες. Κι εγώ αυτό το διαστημα ξηρά δίνω επειδή ακομα είμαι στο ψαξιμο και δύο - τρεις μέρες τη βδομαδα μαγειρευτο ειδικά μαγειρεμένο για το σκυλο. Αλλά δεν μπορω να μην αναγνωρίσω το γεγονός ότι η ξηρά δεν ηταν, δεν είναι και δεν προκειται ποτέ να γινει η καλύτερη διατροφή για το σκυλο
Δυο λυσεις υπαρχουν η να μαγειρευουμε και να λεμε τοσο ποσοστο κρεας, τοσο ποσοστο λαχανικα , τοσο απ το ενα,τοσο απ αλλο,γιατι ετσι ειναι η σωστη μαγειρευτη τροφη για τον σκυλο, δεν βαζουμε στην τυχη κρεας λαχανικα οπως μας ερθει. και ο,τι βιταμινες λειπουν η καταστρεφονται απ το μαγειρεμα να τις δινουμε με ειδικα συμπληρωματα πραγμα λιγο δυσκολο πρωτον,
γιατι δεν ειμαστε ειδικοι διατροφολογοι, και δευτερον πολλοι δεν εχουν τον χρονο να τα κανουν ολα αυτα.
Ετσι καταληγουμε να δινουμε μια καλη αν γινεται ξηρα τροφη που εχει ολα αυτα τα στοιχεια που χρειαζεται ενας σκυλος τα οποια αναγραφονται στην συσκευασια.
(και λεω για ξηρα τροφη και οχι κονσερβα γιατι εαν μεινει τροφη απο κονσερβα στο πιατο και θα χαλασει, και θα μυρισει ,και μυγες μαζευονται, και αναγκαζεσαι τις ανοιγμενες κονσερβες να τις βαζεις ψυγειο και να τις ζεστενεις μετα για να φαει ο σκυλος και υπαρχει μια διαδικασια.
Με την ξηρα δεν υπαρχουν ολα αυτα.και να μεινει στο πιατο δεν χαλαει.)
Σημερα ουτε εμεις οι ανθρωποι δεν ξερουμε τι ακριβως τρωμε με ορμονες που βαζουν στα τροφιμα φυτοφαρμακα κ.λ.π εαν δεν ξερουμε εμεις τι τρωμε, φαντασου λοιπον ποσο ξερουμε τι τρωει τελικα ο σκυλος.
Κανουμε λοιπον το καλυτερο δυνατο οσο μπορει να αντεξει η τσεπη του καθενος ,με μια καλη τροφη εγγυρη που εχουμε κοιταξει χωρα προελευσης το τι περιεχει,και πολλα αλλα που παιζουν ρολο για μια καλη τροφη.
στην πορεια φαινεται εαν διαλεξαμε σωστη τροφη...και απ το τριχωμα του σκυλου ,και απ την ζωτικοτητα του,και απ την γενικη εμφανιση και κατασταση του, και οτι δεν πειναει χορταινει με την συγκεκριμενη τροφη,και απ το πεπτικο του συστημα δηλαδη ουτε δυσκοιλιος ειναι,ουτε διαρροιες εχει,ουτε ποσοτητες κοπρανων κανει πολλες φορες την ημερα.
πολλα παιζουν ρολο σε μια καλη τροφη και φαινονται ολα αυτα στον σκυλο.εαν δηλαδη του κανει κακο μια ξηρα τροφη η οχι.
απο κει και περα ο καθενας αποφασιζει. Τα δεδομενα ειναι αυτα.
Οι ρυθμοι της ζωης μας δεν μας αφηνουν χρονο για να κανουμε τους ειδικους διατροφολογους σκυλων και να μαγειρευουμε συγκεκριμενα ποσοστα απ το καθε ειδος τροφης.
Οποιος μπορει ας το κανει.....το θεμα ειναι θα το κανει σωστα?
Γι αυτο καταληγουμε οι περισσοτεροι στην ξηρα που ακομα και οι κτηνιατροι δεν λενε αρνητικα..
 
Last edited:


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Σήμερα παρέλαβα την αμβροσία.Διαβασα τα συστατικα της και με φανηκαν πολυ καλα.
Oρίστε! (Φρέσκια Πέστροφα (30%), Αφυδατωμένο Κρέας Πάπιας (25%), Αρακάς (15%), Πατάτες (14%), Λίπος Κοτόπουλου(8%), Κουκιά, Λιναρόσπορος (2,5%), Αφυδατωμένος Πολτός Τεύτλου, Μαγιά, Άλευρο από Φύκια (0,3%), Φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες FOS (0,2%), Προϊόντα Μαγιάς (MOS 0,2%), Εκχύλισμα Yucca (0,03%), Σκόνη από Ρίζα Πικραλίδας (Taraxacum officinale W.) (0,02%), Αφυδατωμένο Ρόδι (Punica granatum) (0,02%), Αφυδατωμένος Μίσχος Ανανά (Ananas sativus L.) (0,02%).
Το ψάξιμο συνεχίχεται.Θα ξαναπροσπαθήσω για το μαγειρευτό με μικρο συμπλήρωμα ξηρας και θα δοκιμάσω και την orijen που ανεφερε καποια κοπελα παραπανω.Οσο για την ωμοφαγια δεν θα το δοκιμασω ακομη μεχρι να εχω πληρες υλικο γνωσεων και να μπορω να την εμπιστευτω.Παντως αναφορικα μια φορα που το επιχείρισα δεν το αγγιξε κανενα .
Η orijin ειναι ''τοπ'' τροφη και δεν το λεω εγω, ειναι γνωστο αυτο.και μην παρεξηγηθω δεν ειμαι κανενας αντιπροσωπος της δεν εχω κανενα οφελος.
Με αυτην ταιζω τα σκυλια μου εχει 80 τοις εκατο πρωτεινη, μετα ακολουθει η acana με 50 τοις εκατο πρωτεινη.Ο καναδας ειναι απ τις χωρες που βγαζουν καλες σκυλοτροφες και προσεγμενες
συγκρινε τι εχει η καθε μια μεσα απ αυτες που ψαχνεις και ετσι θα αποφασισεις..
Εγω την orijin δεν την αλλαζω και εχει φτασει ο γερμανικος ποιμενικος με αυτην δεκα χρονων και δεν ξαναπαρουσιασε προβλημα οπως αρχηκα που εψαχνα και γω σαν και σενα ,και ειχε διαρροιες και διαφορα πεπτικα προβληματα ,και το ροτβαιλερ που εχω ειναι 7 ετων και αυτος με αυτη την τροφη ειναι μια χαρα.
Καποτε ημουν στην θεση σου και γι αυτο στο λεω
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Εντάξει μια διευκρίνιση μόνο. Υγρή τροφή (βλ. κονσέρβα) με υγρή τροφή έχει διαφορά.
Άλλο μια κονσέρβα της AATU που ναι μεν κοστίζει 3 ευρώ αλλά είναι άψογης ποιότητας, άλλο μια (συμπληρώστε μάρκα μόνοι σας) από αλεσμένα ποντίκια.
Μια σωστή υγρή τροφή δεν υστερεί σε σχεσή με μια σωστή ξηρά ΑΛΛΑ κοστίζει.
Δεν υστερει απο ξηρα αλλα εαν μεινει χαλαει μυριζει μαζευονται μυγες,
την βαζεις ψυγειο την ζεσταινεις μετα για να την φαει ο σκυλος η πρεπει να την βγαλεις εκτος ψυγειου μια ωρα πριν να παρει θερμοκρασια δωματιου ειναι θεμα διαδικασιας.
με την ξηρα δεν υπαρχουν αυτα.
οπως και οτι η ξηρα μπαινει σε ταιστρα αν χρειαστει να λειψεις μια ημερα η παραπανω πραγμα που με την κονσερβα αν ανοιχτει δεν γινεται.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf