Οικονομική τροφή αλλά ασφαλής;


Status
Κλειδωμένο θέμα

G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Εμενα 2 κτηνιατροι δε μου εδωσαν, ανεφεραν κανενα συμπληρωμα. Μπορεις να μας πεις ακριβως τι συμπληρωμα , ποιας ουσιας, στοιχειου, τι λειπει δηλαδη που πιστευουν οτι δε μπορουμε να προσφερουμε. Αναφεροντας ετσι γενικα συμπληρωμα δε βγαινει ακρη ουτε μας βοηθας...:)

Για να μη παρεξηγουμαι, εγω δεν ειμαι κατα τιποτα, αλλωστε ταιζω απο ολα αναλογως τα κεφια μου , χρονο, συνθηκες κ.τ.λ....

Ασχετο... ο δικος μου καροτακια τα τρωει μεχρι τελευταιου ψιχουλου
ρωτησε τον κτηνιατρο σου.οπως ρωτησα και εγω τον δικο μου και οχι μονο τον δικο μου αλλα και αλλους.οταν μαγειρευουμε για το σκυλακι μας δινουμε συμπληρωμα πολυβιταμινες που χρειαζεται η διατροφη του.
ενα τηλεφωνο θα του κανεις και θα τον ρωτησεις εαν ισχυει.
 




G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Είπες για μαγειρευτό και ΜΠΑΡΦ.
Εγώ επέμεινα στη μπαρφ και σε ρώτησα ποιο συμπληρώμα χρειάζεται.
Θα ρωτήσω μια φορά ακόμα.
Ποιο συμπληρώμα χρειάζεσαι σίγουρα και απόλυτα στη μπαρφ?
δεν σου μιλησα γι αυτην.με ρωτησες για μαγειρευτο.την συγκεκριμενη προσωπικα δεν την εμπιστευομαι.και επαναλαμβανω προσωπικη μου αποψη ειναι.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ρωτησε τον κτηνιατρο σου.οπως ρωτησα και εγω τον δικο μου και οχι μονο τον δικο μου αλλα και αλλους.οταν μαγειρευουμε για το σκυλακι μας δινουμε συμπληρωμα πολυβιταμινες που χρειαζεται η διατροφη του.
ενα τηλεφωνο θα του κανεις και θα τον ρωτησεις εαν ισχυει.
ξερουν και οι 2 γιατροι τι διατροφη δινω και ηταν συμφωνοι οτι δε χρειαζεται κατι αλλο..

Γι αυτο το λογο δεν αρκει η πρωτεινη απο μονη της σε μαγειρευτο /ωμο και χρειάζεται και ο υδατανθρακας και τα λαχανικα και τα φρουτα και διαφορα ωστε να ειναι ισορροπημενη η διατροφη και να μη θες συμπληρωματα.

Πιστευω προσωπικα οτι οι γιατροι γενικα ειναι κατα του μαγειρευτου επειδη συνηθως σημαινει πεταω περισεευματα κρεατος με ρυζι στη κατσαρολα, εκει ναι θα χρειάζονται μαλλον.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
επιμενω να ρωτω, τι ακριβως συμπληρωμα χρειάζεται? Ποιας ουσιας, στοιχειου? τι δεν γινεται να δωσουμε δηλαδη?

προσωπικα κανεις κτηνιατρος δε μου εδωσε κατι, αφου τους ανελυσα τι ακριβως διαδικασια ακολουθω, ποσοστα, περιεχομενο δινω....
Θα ηθελα να ακουσω και την αλλη αποψη.
στο μαγειρευτο που μαγειρευεις εσυ δινουν συμπληρωμα πολυβιταμινες.ρωτησε τον κτηνιατρο σου.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
η ωμη τροφη αυτη η κατεψυγμενη..
ΟΧΙ! :)
Η μπαρφ είναι απλά ένα σύστημα, μια προσπάθεια δλδ να μπουν σε μια σειρά όσα γνωρίζει εμπειρικά ο άνθρωπος για την ωμή διατροφή του σκύλου. Ναι μεν υπάρχουν εταιρείες που φτιάχνουν έτοιμα ωμά γεύματα υπάρχουν όμως και 1002 τρόποι να τα ετοιμάσει κανείς μόνος του.

Και δεν έχει να κάνει με τη διαφήμιση, και πριν 5000 χρόνια οι άνθρωποι έδιναν ωμό κρέας στους σκύλους τους, και πριν 2000, και πριν 100...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
ξερουν και οι 2 γιατροι τι διατροφη δινω και ηταν συμφωνοι οτι δε χρειαζεται κατι αλλο..

Γι αυτο το λογο δεν αρκει η πρωτεινη απο μονη της σε μαγειρευτο /ωμο και χρειάζεται και ο υδατανθρακας και τα λαχανικα και τα φρουτα και διαφορα ωστε να ειναι ισορροπημενη η διατροφη και να μη θες συμπληρωματα.
παρα πολυ ωραια λοιπον.εγω επιμενω παντως.και δεν ειναι δικη μου γνωμη επαναλαμβανω αλλα κτηνιατρων.εαν εσυ μαγειρευεις και βαζεις τοσο ποσοστο κρεας τοσο λαχανικα τοσο το ενα τοσο το αλλο και εχεις ολες τις βιταμινες που δεν χαλανε με το βρασιμο οκ.και αφου στο ειπαν λοιπον εσυ μην δινεις.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
ΟΧΙ! :)
Η μπαρφ είναι απλά ένα σύστημα, μια προσπάθεια δλδ να μπουν σε μια σειρά όσα γνωρίζει εμπειρικά ο άνθρωπος για την ωμή διατροφή του σκύλου. Ναι μεν υπάρχουν εταιρείες που φτιάχνουν έτοιμα ωμά γεύματα υπάρχουν όμως και 1002 τρόποι να τα ετοιμάσει κανείς μόνος του.

Και δεν έχει να κάνει με τη διαφήμιση, και πριν 5000 χρόνια οι άνθρωποι έδιναν ωμό κρέας στους σκύλους τους, και πριν 2000, και πριν 100...
για την ωμη διατροφη ακουστικε πριν 6 χρονια περιπου παντως.πριν ελεγαν μην ταιζετε ωμα τα σκυλια .οχι πως οποιος ηθελε δεν τα ταιζε.ο καθενας οπως θελει τα ταιζει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ασχετο, επειδη μπορει να διαβαζει και κανεις, οι πολυβιταμινες / συμπληρωματα οπως και οι βιταμινες στους ανθρωπους δεν ειναι κατι τοσο αναλαφρο σα καραμελιτσες που το δινουμε προληπτικα καθε μερα ετσι να υπαρχει...Στην ελλαδα το εχουμε αυτο, χαπια με το κιλο , συμπληρωματα και νομιζουμε οτι καλο μονο κανουν και κακο δε παιζει, απο καλη προθεση παντα αλλα δεν ειναι και σωστο. Η υπερβιταμινωση π.χ. κανει εξισου μεγαλη ζημια με την ελλειψη βιταμινης. Οποτε χωρις εξετασεις κ.τ.λ ή εστω καποια ενδειξη, συμπτωμα οτι κατι λειπει προσωπικα δε θα εδινα τιποτα .
Υπαρχει και ολοκληρη βιομηχανια απο πισω βεβαια που πρεπει να πουλησει, σκεφτειτε τι φουσκες εχουν σκασει με υαλουρονικα, κολλαγονα και αηδιες. Δε λεω χρησιμα καποιες φορες, αλλα ας ειμαστε απλα λιγο συγκρατημενοι και να δινουμε κατι οταν χρειάζεται πραγματικα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
ας κάνει ναι, απλά ας μην βασίζεται σε λάθος πληροφρίες.
επίσης, οι πρόσφατες γενετικές έρευνες τοποθετούν την αρχή της συμβίωσης του λύκου-σκυλοπρόγονου με τον άνθρωπο πολύ νωρίτερα χρονολογικά από ότι νόμιζαν οι επιστήμονες παλιά, δλδ οι πρώτοι άνθρωποι που έφτασαν στην Αμερική από τη Σιβηρια ενδέχεται να είχαν ήμερους σκύλους μαζί τους.
30-40.000 χρόνια συμβίωσης δεν μας είναι αρκετά για να αλλάξει κάτι;
-
(όσο για τα δόντια, κανείς εδώ δεν υποστηρίζει ότι ο σκύλος έγινε από σαρκοφάγο ζώο μηρυκαστικό, λέμε όμως ότι δεν πρέπει να αντιγράφουμε τυφλά τη διατροφή του λύκου, αγνοώντας όλες τις ιδιαιτερότηες του είδους).

ο σκυλος τρωει κρεας.εγω δεν ξερω σκυλο να ψαχνει καλαμποκιες να φαει καλαμποκι χαχαχαχα
απο κει και περα δωστε του και καναβουρι εμενα τι με νοιαζει?
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
η συγκεκριμενη μαρκα ωμης τροφης εννοω τα τελευταια χρονια ακουστηκε και διαφημιστηκε πολυ.5 -6 χρονια νομιζω?
Εσύ τώρα κάπου έχεις μπερδευτεί,η barf δεν είναι brandname .
Barf σημανει παίρνω ένα κοτόπουλο (με εντοσθια) το κόβω στη μεση βάζω μια κουταλιά γιαούρτι,πολτοποιω κάποια φρούτα και λαχανικα βάζω και λίγο ιχθυελαιο και ο σκύλος τρώει σαν πασάς και απόλυτα φυσικά και υγιεινά.

Υ.Γ 1 Πρέπει να δίνεις σωστές αναλογίες από όλα τα παραπάνω για να παίρνει το σκυλί όλα τα θρεπτικά συστατικά.

Υγ2 Οπου κοτόπουλο βάλε και αρνί και μοσχάρι και πατσά και ορτύκι κλπ κλπ..

ΥΓ3 Τα γράφω χοντροκομμένα αλλά είναι περασμενη η ωρα
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Ασχετο, επειδη μπορει να διαβαζει και κανεις, οι πολυβιταμινες / συμπληρωματα οπως και οι βιταμινες στους ανθρωπους δεν ειναι κατι τοσο αναλαφρο σα καραμελιτσες που το δινουμε προληπτικα καθε μερα ετσι να υπαρχει...Στην ελλαδα το εχουμε αυτο, χαπια με το κιλο , συμπληρωματα και νομιζουμε οτι καλο μονο κανουν και κακο δε παιζει, απο καλη προθεση παντα αλλα δεν ειναι και σωστο. Η υπερβιταμινωση π.χ. κανει εξισου μεγαλη ζημια με την ελλειψη βιταμινης. Οποτε χωρις εξετασεις κ.τ.λ ή εστω καποια ενδειξη, συμπτωμα οτι κατι λειπει προσωπικα δε θα εδινα τιποτα .
Υπαρχει και ολοκληρη βιομηχανια απο πισω βεβαια που πρεπει να πουλησει, σκεφτειτε τι φουσκες εχουν σκασει με υαλουρονικα, κολλαγονα και αηδιες, ας ειμαστε λιγο συγκρατημενοι.
εγω ειπα πολλες φορες τηλεφωνηστε στον κτηνιατρο οπως εκανα και εγω .δεν μιλησα στην τυχη.απο κει και περα ο καθενας ας κανει ο,τι θελει.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Εσύ τώρα κάπου έχεις μπερδευτεί,η barf δεν είναι brandname .
Barf σημανει παίρνω ένα κοτόπουλο (με εντοσθια) το κόβω στη μεση βάζω μια κουταλιά γιαούρτι,πολτοποιω κάποια φρούτα και λαχανικα βάζω και λίγο ιχθυελαιο και ο σκύλος τρώει σαν πασάς και απόλυτα φυσικά και υγιεινά.

Υ.Γ 1 Πρέπει να δίνεις σωστές αναλογίες από όλα τα παραπάνω για να παίρνει το σκυλί όλα τα θρεπτικά συστατικά.

Υγ2 Οπου κοτόπουλο βάλε και αρνί και μοσχάρι και πατσά και ορτύκι κλπ κλπ..

ΥΓ3 Τα γράφω χοντροκομμένα αλλά είναι περασμενη η ωρα
εαν τα κανεις ολα αυτα εισαι ηρωας χαχαχαχαχα
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
ο σκυλος τρωει κρεας.εγω δεν ξερω σκυλο να ψαχνει καλαμποκιες να φαει καλαμποκι χαχαχαχα
απο κει και περα δωστε του και καναβουρι εμενα τι με νοιαζει?
Κρέας κρέας κρέας..Αυτο είναι ΚΡΈΑΣ images (2).jpeg


Αυτό είναι σβουνιες,γκαβαλινες πως το λένε?dog-food-for-teeth-and-breath2100-x-1400-1163-kb-jpeg-x.jpg
 




G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Κρέας κρέας κρέας..Αυτο είναι ΚΡΈΑΣ View attachment 66395


Αυτό είναι σβουνιες,γκαβαλινες πως το λένε?View attachment 66396
βρε καλε μου ανθρωπε δωστου ο,τι θες εσυ.αν του αρεσουν οι γκαβαλινες εγω τι προβλημα να εχω?χαχαχαχαχα
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Καλώς ήρθες στη χώρα των θαυμάτων.Αυτο σ λένε οι άλλες από πάνω..
ΑΥΤΌ που περιέγραψα κανουν
καντε ο,τι θελετε ρε παιδια.εγω παντως δινω ξηρα τροφη με ογδοντα τοις εκατο πρωτεινη ειναι μια χαρα σφυζει απο υγεια, το τριχωμα γυαλιζει, τρωει ολα τα στοιχεια που χρειαζεται ενα σκυλι και απο κει και περα εσεις καντε ο,τι νομιζεται βαλτε κοτοπουλα γιουρτια βαλτε και ενα λοφιο στο κοτοπουλο και καντε το τουρσι χαχαχαχαχα εδω θα τα χαλασουμε?
 
Last edited:




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
τελευταια παρατηρηση προς σκεψη και κλεινω εδω....

Εμπιστευομαστε τους εαυτους μας να μαγειρεψουμε για τα παιδια μας και για εμας , να ανταπεξελθουμε μια ζωη με Μ.Ο. 70-80 χρονια αλλα για τη διατροφη του σκυλου ειμαστε ξαφνικα ανικανοι να φτιαξουμε κατι καλυτερο απο ενα αλεσμενο αποξηραμενο μειγμα αδιευκρινιστου προελευσης...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα