Οικονομική τροφή αλλά ασφαλής;


Status
Κλειδωμένο θέμα

G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Μπα μην το λες. Εδω σκυλια ζουνε δεκαετια και βαλε, του παππου μου εφτασε 18 ετων τσοπάνος, με ξεροκομματα, αποφαγια και στο τσακιρ κεφι οταν εσφαζαν πατσα και κοκκαλα που περισσευαν. Ουτε εξετάσεις, ουτε εμβολια, ουτε τιποτα. Πέθανε στα πόδια του που λεμε, γερακος μεν αλλα με τσαγανο.

Ολα ειναι θεμα του ζαριου που λεγεται γενετικη προδιάθεση. Αμα το γονιδιο λεει, καρκινος, μεγαλοκαρδια, αρθρητικα, κοκ, αυτο θα βγει. Το πολυ πολυ με την διατροφη να το καθυστερήσεις λιγο, αλλα πολυ λιγο.
Αλλες εποχες εζησε ο παππους σου τοτε δεν υπηρχαν μεταλαγμενα , τρελες αγελαδες, ορμονες ,πλαστικα φαγητα, και ολα αυτα που γινονται και τρωμε σημερα.
καποτε η ντοματα μυριζε ντοματα.Τωρα ουτε γευση ντοματας εχει ουτε την μυρωδια της.
μαιντανο πας να παρεις και δεν μυριζει μπερδευεσαι τι ακριβως ειναι μαιντανος η κατι παρομοιο?
Επισης η ατμοσφαιρα τοτε δεν ηταν ιδια με τωρα.
πολλα λοιπον εχουν αλλαξει απ την εποχη των παππουδων μας
 
Last edited:


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Πόσος σουρεαλισμός μαζεμένος.
Τι να σχολιασσις πρώτο?
Το 80%?Τις 2 μοναδικες επιλογές διατροφής του σκύλου?
Τι από όλα?
 
  • Like
Reactions: Eroe and d3ac0n


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
και απ το τριχωμα του σκυλου ,και απ την ζωτικοτητα του,και απ την γενικη εμφανιση και κατασταση του, και οτι δεν πειναει χορταινει με την συγκεκριμενη τροφη,και απ το πεπτικο του συστημα δηλαδη ουτε δυσκοιλιος ειναι,ουτε διαρροιες εχει,ουτε ποσοτητες κοπρανων κανει πολλες φορες την ημερα.
Σύμφωνα με αυτά που λες έπρεπε να ταιζουμε όλοι ωμό. Προσωπικά με ξηρά πάντα πεινάει αλλά αναπτύσσεται σωστά. 2-3 μέρες που έφαγε barf εκτός ότι φχαριστηθηκε μασημα, δεν πεινούσε όλοι την ωρα. Τα δε κακά σφιχτά και λίγα. Δεν δίνω ωμό ακόμα λόγο ηλικίας. Μετά τους 16 μήνες όμως προς τα εκεί τείνω.

Και όσον αφορά την εποχή ναι ζούμε σε πιο επιβαρυμένους καιρούς αλλά δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Και τότε τα σκυλιά πάθαιναν καρκίνο και τότε πάθαιναν χίλια δυο, άλλα τότε απλά πήγαιναν σαν το σκυλί στο χωράφι. Τώρα απλά έχουμε τα επιστημονικά εργαλεία και να το ανακαλύψουμε και να προσπαθήσουμε να το θεραπεύσουμε.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Η orijin....ημουν στην θεση σου και γι αυτο στο λεω
Τώρα που το έψαξα διεξοδικότερα για την orijen θα την αγορασω στην επομενη ανανεωση.Και πιστευω οτι θα την υοθετησω.Ομως θα διαφωνησω λιγο στο θεμα με την υγεια του σκυλου πριν την orijen.Εγω απο την αρχη τους έδινα την Ν&D η οποια ειναι απο τις 4 καλυτερες ξηρα τροφές και μια χαρα ηταν και το τριχωμα τους και τα ακαρεα τους και τα δοντια και η δραστηριοτητα και ολη η υγεια τους.Απλα θες να πεις οτι με την orijen τα αποτελεσματα ειναι 100% ασφαλη,θετικα και καλυτερατωρα,προφανως.Παντως η αληθεια να λεγεται η ξηρα τροφη δεν διαθετει το 100% της πρωτεινης που εχει το ωμο κρεαςΑλλα μεχρι να εδραιωθει και να επιβεβαιωθει οτι ειναι 100% ασφαλης ,δε την συνιστω.Γενικα πιστευω οτι ποτε δε θα βρεθει η τελειως καταλληλη τροφη για αυτα τα πλασματακια.Καπου παντα θα χανει..
 
  • Like
Reactions: Eroe




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η διαφορά μεταξύ ξηρά τροφής και μαγειρευτου ή ωμής είναι η ποιότητα όχι η ποσότητα. Στην πρώτη τρώει πρωτεινες προερχόμενες από ζώα στην δεύτερη και τρίτη κρέας.
Η βιολογική ανωτερότητα της ωμοφαγιας ή του μαγειρευτου είναι αδιαμφισβήτητη. Από την άλλη οι ελλειπείς γνώσεις διατροφολογιας που έχουμε οι περισσότεροι μας κάνουν να καταφεύγουμε στην "σιγουριά" της ξηράς τροφής.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Τώρα που το έψαξα διεξοδικότερα για την orijen θα την αγορασω στην επομενη ανανεωση.Και πιστευω οτι θα την υοθετησω.Ομως θα διαφωνησω λιγο στο θεμα με την υγεια του σκυλου πριν την orijen.Εγω απο την αρχη τους έδινα την Ν&D η οποια ειναι απο τις 4 καλυτερες ξηρα τροφές και μια χαρα ηταν και το τριχωμα τους και τα ακαρεα τους και τα δοντια και η δραστηριοτητα και ολη η υγεια τους.Απλα θες να πεις οτι με την orijen τα αποτελεσματα ειναι 100% ασφαλη,θετικα και καλυτερατωρα,προφανως.Παντως η αληθεια να λεγεται η ξηρα τροφη δεν διαθετει το 100% της πρωτεινης που εχει το ωμο κρεαςΑλλα μεχρι να εδραιωθει και να επιβεβαιωθει οτι ειναι 100% ασφαλης ,δε την συνιστω.Γενικα πιστευω οτι ποτε δε θα βρεθει η τελειως καταλληλη τροφη για αυτα τα πλασματακια.Καπου παντα θα χανει..
Αυτα τα δεδομενα εχουμε την ωμη ,την ξηρα , και την κονσερβα.Μ αυτα λοιπον τα δεδομενα που εχουμε βαδιζουμε.
σου μιλησα γι αυτην την ξηρα τροφη γιατι την γνωριζω εχοντας δυο σκυλια που τα ταιζω με αυτην και για να καταληξω σ αυτη εψαξα παρα μα παρα πολυ.Αυτο βαιβαια δεν σημαινει οτι και με αλλες ξηρες τροφες τα σκυλια δεν ειναι καλα.
Δοκιμασαν παρα πολλες τροφες τα δικα μου σκυλια και ειχαν εντερικα θεματα .
με αυτην ομως οχι.
πρεπει ομως να κανεις σωστη μεταβαση απ την μια τροφη στην αλλη επειδη αυτη η τροφη εχει αρκετη πρωτεινη απ τις αλλες τροφες που κυκλοφορουν.
εγω δεν εχω δει αλλη τροφη που να εχει 80 τοις εκατο κρεας.
ετσι τα σκυλια σημερα ,το τονιζω ΣΗΜΕΡΑ ,δεν ειναι συνηθισμενα σ αυτο γιατι μεσα στις ξηρες τροφες που κυκλοφορουν αμετρητες που μπορει να ειναι οικονομικες ,αλλα δεν ξερεις τι εχουν μεσα....τρωνε τα σκυλια μεχρι και αλεσμενα ραμφη απο κοτες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
θελει σιγα σιγα λοιπον να γινει η μεταβαση να βαζεις πολυ λιγη τροφη και να την ανακατευεις με την παλια δικη σου που εχεις ,που αυτο το γνωριζουμε ολοι.
Εγω τοτε δεν ειχα παλια τροφη για να την ανακατευω και να ερθει ετσι η μεταβαση σιγα σιγα.
ξεκινησα λοιπον με πολυ λιγοτερα γραμμαρια δηλαδη 50 γραμμαρια πρωι 50 βραδυ και ας πεινουσε την πρωτη ημερα δεν παθαινει κατι για μια μερα .
την επομενη 100 το πρωι και 80 το βραδυ, και την παραεπομενη 100 πρωι 100 βραδυ
Επικοινωνησα με την οριτζιν στον Καναδα μου απαντησαν, επικοινωνησα με την οριτζιν στην Ελλαδα , επικοινωνησα με τον διατροφολογο της οριτζιν για να τα κανω αυτα, φαντασου λοιπον ποσο το εψαχνα με τις τροφες και ποσο συμβουλευομουνα ποτε δεν εκανα ο,τι ηθελα εγω.
το εχω ψαξει παρα πολυ για να καταληξω εδω.
 
Last edited:


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Η διαφορά μεταξύ ξηρά τροφής και μαγειρευτου ή ωμής είναι η ποιότητα όχι η ποσότητα. Στην πρώτη τρώει πρωτεινες προερχόμενες από ζώα στην δεύτερη και τρίτη κρέας.
Η βιολογική ανωτερότητα της ωμοφαγιας ή του μαγειρευτου είναι αδιαμφισβήτητη. Από την άλλη οι ελλειπείς γνώσεις διατροφολογιας που έχουμε οι περισσότεροι μας κάνουν να καταφεύγουμε στην "σιγουριά" της ξηράς τροφής.
Ακριβως δεν ειμαστε διατροφολογοι .στην μαγειρευτη τροφη το πενηντα τοις εκατο τουλαχιστον πρεπει να ειναι κρεας το υπολοιπο 30 λαχανικα και το υπολοιπο οτιδηποτε αλλο ειναι αρκετα δαπανειρο να δινουμε καθε μερα χρηματα για κρεας επι καθημερινης βασης οταν δεν εχουμε να φαμε εμεις και να διαθετεις κι ολας χρονο να μαγειρευεις.
το οτι καταφευγουμε στην ξηρα αυτο δεν σημαινει οτι μια καλη ξηρα τροφη δεν εχει κρεας μεσα.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Σύμφωνα με αυτά που λες έπρεπε να ταιζουμε όλοι ωμό. Προσωπικά με ξηρά πάντα πεινάει αλλά αναπτύσσεται σωστά. 2-3 μέρες που έφαγε barf εκτός ότι φχαριστηθηκε μασημα, δεν πεινούσε όλοι την ωρα. Τα δε κακά σφιχτά και λίγα. Δεν δίνω ωμό ακόμα λόγο ηλικίας. Μετά τους 16 μήνες όμως προς τα εκεί τείνω.

Και όσον αφορά την εποχή ναι ζούμε σε πιο επιβαρυμένους καιρούς αλλά δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Και τότε τα σκυλιά πάθαιναν καρκίνο και τότε πάθαιναν χίλια δυο, άλλα τότε απλά πήγαιναν σαν το σκυλί στο χωράφι. Τώρα απλά έχουμε τα επιστημονικά εργαλεία και να το ανακαλύψουμε και να προσπαθήσουμε να το θεραπεύσουμε.
δεν μιλησα εγω για ωμο.μαλλον θα μπευρδευτηκες και αλλου πηγαινε η απαντηση σου.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Πόσος σουρεαλισμός μαζεμένος.
Τι να σχολιασσις πρώτο?
Το 80%?Τις 2 μοναδικες επιλογές διατροφής του σκύλου?
Τι από όλα?
δεν μιλησαμε για δυο επιλογες αλλα για τρεις η ξηρα η ωμη η κονσερβα.διαλέγεις και παιρνεις.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Πόσος σουρεαλισμός μαζεμένος.
Τι να σχολιασσις πρώτο?
Το 80%?Τις 2 μοναδικες επιλογές διατροφής του σκύλου?
Τι από όλα?
Γιατι αμφιβαλλεις για το ογδοντα τοις εκατο?
μια εταιρεια που ειναι ευρεως γνωστη και απο χωρες σαν τον Καναδα δεν μπορει να αναγραφει ο,τι θελει υπαρχει ελενχος και ελενχονται δεν ειναι ουγκαντα εκει.
Εαν αμφιβαλλεις γι αυτο, τοτε πρεπει να αμφιβαλλεις και για το τι τρως και εσυ ,διοτι οταν τρως κατι ,αναγραφεται στην συσκευασια του τι περιεχει.αμφιβαλλεις για οσα τρως?η δεν τρως καθολου????
Δεν μπορουμε να γινουμε ολοι χημικοι και να κανουμε αναλυσεις στις τροφες .
υπαρχουν ανθρωποι που ειναι αυτη η δουλεια τους.
Μια εταιρεια λοιπον ψεμματα δεν μπορει να γραψει, γιατι υπαρχει ελενχος,το μονο που μπορει να κανει ειναι να τα γραψει με τετοιο τροπο που να μην καταλαβαινεις τι εννοει και το κανουν πολλες αυτο....και οχι τυχαια.
Ησυγκεκριμενη που ειπα εγω τα γραφει ολα ξεκαθαρα και το ογδοντα τοις εκατο δεν μπορει να ειναι 20 ουτε γραφει υποπροιοντα και διαφορα τετοια που δεν καταλαβαινει ο αλλος τι ειναι.......
παιζει ρολο και η εταιρια και η χωρα προελευσης.
 
Last edited:


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Όσο αφόρα την orijen, επείδη μου κινήσατε το ενδιαφέρον, στην ιστοσελίδα στο original γραφει με μεγαλα γράμματα
85% POULTRY | FISH | EGG INGREDIENTS
15% VEGETABLES | FRUITS | BOTANICALS
0 GRAIN | POTATO | TAPIOCA | PLANT PROTEIN CONCENTRATES

Και από διπλα αναφέρει With 38% richly nourishing protein and a limited 19% carbohydrates, ORIJEN nourishes dogs of all breeds and life stages according to their evolutionary and biological needs.

Άρα, 85% ή 38%
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Αντιστοιχα στην fit & trim τα μεγάλα γράμματα παραμένουν ίδια ενώ τα από δίπλα γράφουν 42% richly nourishing protein, 17% carbohydrates and a unique blend of soluble fibres nourish overweight dogs according to their evolutionary and biological needs.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Όσο αφόρα την orijen, επείδη μου κινήσατε το ενδιαφέρον, στην ιστοσελίδα στο original γραφει με μεγαλα γράμματα
85% POULTRY | FISH | EGG INGREDIENTS
15% VEGETABLES | FRUITS | BOTANICALS
0 GRAIN | POTATO | TAPIOCA | PLANT PROTEIN CONCENTRATES

Και από διπλα αναφέρει With 38% richly nourishing protein and a limited 19% carbohydrates, ORIJEN nourishes dogs of all breeds and life stages according to their evolutionary and biological needs.

Άρα, 85% ή 38%
38% πρωτεινη έχει ρε παιδια
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Γιατι αμφιβαλλεις για το ογδοντα τοις εκατο?
μια εταιρεια που ειναι ευρεως γνωστη και απο χωρες σαν τον Καναδα δεν μπορει να αναγραφει ο,τι θελει υπαρχει ελενχος και ελενχονται δεν ειναι ουγκαντα εκει.
Εαν αμφιβαλλεις γι αυτο, τοτε πρεπει να αμφιβαλλεις και για το τι τρως και εσυ ,διοτι οταν τρως κατι ,αναγραφεται στην συσκευασια του τι περιεχει.αμφιβαλλεις για οσα τρως?η δεν τρως καθολου????
Δεν μπορουμε να γινουμε ολοι χημικοι και να κανουμε αναλυσεις στις τροφες .
υπαρχουν ανθρωποι που ειναι αυτη η δουλεια τους.
Μια εταιρεια λοιπον ψεμματα δεν μπορει να γραψει, γιατι υπαρχει ελενχος,το μονο που μπορει να κανει ειναι να τα γραψει με τετοιο τροπο που να μην καταλαβαινεις τι εννοει και το κανουν πολλες αυτο....και οχι τυχαια.
Ησυγκεκριμενη που ειπα εγω τα γραφει ολα ξεκαθαρα και το ογδοντα τοις εκατο δεν μπορει να ειναι 20 ουτε γραφει υποπροιοντα και διαφορα τετοια που δεν καταλαβαινει ο αλλος τι ειναι.......
παιζει ρολο και η εταιρια και η χωρα προελευσης.
38% πρωτεινη έχει η ρημαδα η orijen,δε χρειάζεται να είσαι χημικός για να διαβάσεις απλά πράγματα.
Και δεν υπάρχει μόνο ξηρα,κονσέρβα, μαγειρευτό.
Υπάρχει Κ το ΩΜΌ που υπερτερει απέναντι στα άλλα 3 για πολλούς λόγους.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Δεν υστερει απο ξηρα αλλα εαν μεινει χαλαει μυριζει μαζευονται μυγες,
την βαζεις ψυγειο την ζεσταινεις μετα για να την φαει ο σκυλος η πρεπει να την βγαλεις εκτος ψυγειου μια ωρα πριν να παρει θερμοκρασια δωματιου ειναι θεμα διαδικασιας.
με την ξηρα δεν υπαρχουν αυτα.
οπως και οτι η ξηρα μπαινει σε ταιστρα αν χρειαστει να λειψεις μια ημερα η παραπανω πραγμα που με την κονσερβα αν ανοιχτει δεν γινεται.

καλά πες τα καθαρά βαριέμαι να ζεστάνω μια κονσέρβα, που να ασχοληθώ και με τα ωμά.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
δεν μιλησα εγω για ωμο.μαλλον θα μπευρδευτηκες και αλλου πηγαινε η απαντηση σου.
Οχι δεν μπερδευτικα, αλλα αν δεις σκυλο που τρωει ωμο, γυαλιζει, εχει λιγα και σφιχτα, εχει ενεργεια φουλ, χωρις να ειναι στην τσιτα και κυριοτερο σκιζει και μασαει το φαγητο, δεν καταπινει σαν ηλεκτρικη σκουπα τις κροκετες.
 


G.P 10

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
92
16
30
Αντιστοιχα στην fit & trim τα μεγάλα γράμματα παραμένουν ίδια ενώ τα από δίπλα γράφουν 42% richly nourishing protein, 17% carbohydrates and a unique blend of soluble fibres nourish overweight dogs according to their evolutionary and biological needs.
Για το ποια ειναι η οριτζιν και η ακανα ,αυτοι που ασχολουνται και ξερουν καταλαβαινουν και δεν χρειαζεται να αντιπαρατεθω με οσους δεν συμφωνουν.
Ειναι ''τοπ'' τροφες και πολυ γνωστες για το ποιες ειναι.
Εσυ κανε τον χημικο, κανε οσες αναλυσεις θελεις ,εγω δεν εχω προβλημα. Ειναι κι αυτος ενας τροπος να περασεις την ωρα σου.
Εαν λοιπον σ αρεσει να κανεις τον χημικο αναλυτη , παρε και μια κροκετα και πηγαινετη προς αναλυση στο χημειο του κρατους χαχαχαχαχα να την βαλουν στο μικροσκοπιο......!
Εκει να δεις τι ωραια θα περασει η ωρα σου, μεχρι να πας ,μεχρι να δωσεις την κροκετα, να την δουν ,να την αναλυσουν , μεχρι να βγουν τ αποτελεσματα και μεχρι να στα στειλουν,θα εισαι στο περιμενε αρκετο καιρο
Το οτι ομως θα εχεις κατι να περιμενεις ολον αυτο τον καιρο δηλαδη να περιμενεις την αναλυση της κροκετας....! αυτο ειναι μια ευχαριστη αναμονη κατι σαν τις εγκυμονουσες, κι αυτο ειναι κατι πολυ σημαντικο για την ψυχολογια σου. να μας διαφωτισεις μετα κι εμας καταλαβες??? γιατι εσενα περιμενουμε να μας πεις .........να μας διαφωτισεις..........!
αντιρρησίες παντα θα υπαρχουν για να κανουν απλως συζητηση και για να αντιδρασουν. Δεν σε παρεξηγω λοιπον.
Εαν ειδες προιγουμενη απαντηση μου σου ειπα οτι υπαρχουν τρεις κατηγοριες τροφων και οχι δυο .Δεν ειδες ομως την απαντηση μου κοιταξε καλυτερα η απαντηση μου υπαρχει.
Δεν την ειδες,γιατι προτρεχεις απλως να αντιδρασεις για να αντιδρασεις ...... ετσι για την αντιδραση, και απ τις απαντησεις που δινεις αυτο φαινεται
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
αυτοι που ασχολουνται και ξερουν καταλαβαινουν
Εγω μενω εδω. Οπως λεμε σε αγγελίες πώλησης: Δίμπουκο, χαμηλωμένο, με τσιπακι και πρόγραμμα σε εγκεφαλο, μονο για οσους ξερουν...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα