ΑΓΟΡΑ ιμαντα


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Απλώς αυτός, είναι ο μόνος, που δεν μπορεί να δαγκωθεί και να κοπεί. Μόνο από τις άκρες, μπορεί να καταστραφεί.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
είμασταν στο πάρκο με παρέα και επειδή παίζανε και κάτι αρσενικά σε ακτίνα 100.000χλμ για να μπορεί να παίξει κάπως και να τσαλαβουτάει σε κάτι νερά που ήταν και η φιλενάδα του, του έβαλα τον ιμάντα (1η και τελευταία φορά). Αφού μου τσάκισε το δάχτυλο (!!!) έδεσα τη μια άκρη στο παγκάκι που καθόμουνα. Σε κάποια φάση εκτινάχθηκε και ..... έκοψε το συρματόσχοινο! κοντά στο κλιπ μεν, αλλά κόπηκε παιδιά. Προφανώς ήταν ταλαιπωριμένο κοντά στο κλιπ.

Για τη βόλτα το θέλω βρε παιδιά, τι αλυσίδες λέτε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν είναι για βόλτα αυτό, βρε συ. Είναι όντως, αρκετά επικίνδυνο και είναι για χρήση σε σταθερά σημεία.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Όταν λέω βόλτα εννοώ πάρκο, βουνο κλπ εννοείται. Ε για τέτοιο μου το πούλησαν!!
 




Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
το είχα διαβάσει aouimbae αλλά την είχα ήδη αγοράσει τη μπούρδα μου!! Ευχαριστώ για το λινκ, θα το τιμήσω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν είναι μπούρδα :)
Απλώς, δεν κάνει γι'αυτό που το ήθελες εσύ.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Η γνώμη μου είναι να μην δένονται ποτέ τα σκυλιά, σε σταθερό σημείο, με μακρύ ιμάντα!
Εχει μεγάλο περιθώριο το σκυλί να αναπτύξει υψηλή ταχύτητα και όταν τεντώσει ο ιμάντας, το τράνταγμα είναι φοβερό.
Υπάρχει μεγαλος κινδυνος να πάθει σοβαρή ζημιά το σκυλί!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Σωστό epial. Αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε έναν σκύλο που γενικώς δεν έχει τέτοια τινάγματα, αλλά θέλεις να τον αφήνεις για λίγο στον κήπο να λιαστεί, χωρίς πχ να σου χαλάσει τις τριανταφυλλιές, ή να σαλτάρει πάνω από την περίφραξη, κυνηγώντας γατούλες.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πάντως, πρόσεχε, το είχα πει και αλλού: Το ίδιο λουρί (=το ίδιο κούμπωμα) έχει κρατήσει στο μοναδικό άγριο τράβηγμα που έκανε ο δικός μου (κανονική εφόρμηση) και κάποια μέρα απλά άνοιξε μόνο του όταν περπατάγαμε. :-s

Sorry για το off topic
, απλώς επειδή διαβάζω συχνά πυκνά για κλιπάκια που σπάνε και κυνηγάτε τα σκυλιά σας.
Λουρί και κολάρο 2 σε 1 από μαλακό δέρμα Nappa - GAPPAY

Αυτό είναι μια καλή λύση. Είναι μονοκόμματο άρα δεν υπάρχει πιθανότητα να ξεκολλήσει κάποιο μέρος και ρυθμίζεις την ασφάλεια ώστε να είναι ακριβώς στα μέτρα του σκύλου-πιθανότατα να βολέψει και σαν κολάρο για όλες τις ηλικίες αν έχετε κουτάβι αφού μπορείς να κουνήσεις την ασφάλεια και να μεγαλώσει ή να μικρύνει το μέρος που πιάνει στο λαιμό του σκύλου.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι αλλα λειτουργει σαν πνιχτης αυτο... Υπαρχουν αντιστοιχα τα οποια εχουμε και στοπ!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ναι αλλα λειτουργει σαν πνιχτης αυτο... Υπαρχουν αντιστοιχα τα οποια εχουμε και στοπ!
Θα λειτουργούσε σαν πνίχτης αν η ασφάλεια/στοπ ηταν απο τη δεξιά μεριά του κρίκου.
Έτσι όπως είναι, η ασφάλεια/στοπ μετακινείται όπου θέλει ο ιδιοκτήτης άρα μπορεί να το ρυθμίσει να σταματάει πριν αρχίσει να πιέζει το λαιμό του σκύλου.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλά βε Serge, έδεσες σκύλο 40+ κιλών με ιμάντα τόσων μέτρων σε σταθερό σημείο?

Και ήθελες να κάνει τι?

Η χρήση του ιμάντα δεν είναι να τον φοράμε και να τον αφήνουμε εντελώς ελεύθερο!
Η χρήση του ιμάντα είναι η ασφάλεια ενώ απασχολούμε τον σκύλο εμείς!
Η χρήση του ιμάντα δεν είναι για υποκατάστατο του οδηγού(2m), ούτε για βόλτα!

Είναι για να πας με τον σκύλο σου κάπου που θέλεις να τον έχεις υπό την απόλυτη ασφάλεια.
Τον σκύλο όταν τον φοράς τον ιμάντα βρίσκεται απασχολημένος από εσένα σε ακτίνα μέχρι 20m πχ.
Δεν τον δένουμε σε σταθερό σημείο.Προσπαθούμε να τον έχουμε να κυλιέται κάτω και να έχουμε τον νού μας ο σκύλος να είναι απασχολημένος με κάτι και να μην εξαντλούμε όλα τα μέτρα του. Απλά και μόνο να έχουμε "μπόσικα" κάποια μέτρα!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Σωστά, κι εμείς τέτοιο έχουμε :)
Απλώς παρέθεσα το συγκεκριμένο γιατί χάζευα στο site της gappay και έπεσε το μάτι μου.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Στέλιο δίκιο έχεις, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στην πράξη

Ο σκύλος μου είναι 25 κιλά, σε ένα χώρο απόμερο του πάρκου και σχετικά προστατευμένο, με ψευτοποταμάκι και την παρεούλα μας. Είπα να παίξει και αυτός ο κακομοίριασμένος λίγο. Άλλοι άνθρωποι με κουταβάκια στην απέναντι "όχθη" σε αρκετά μεγάλη απόσταση.
Σκυλάκια και κοριτσάκια κάναμε την πλάκα μας. Ο ιμάντας όπως περιγράφεις, τον μάζευά και τον άφηνα κλπ και σίγουρα σερνόταν κάτω. Είναι πολύ ακατάλληλος όμως για να τον κρατάς, είναι πολύ λεπτος, δεν έχει χερούλι και μου τσάκισε το δάχτυλο. Γι' αυτό και τον έδεσα στο παγκακι που θα καθόμουνα, ακριβώς στο σημείο που παίζαμε.

Δεν ήταν και τόσο το τράνταγμα που να δικαιολογεί το κόψιμο του. Δεν το κατάλαβε καν ο κουραμπιές ότι κόπηκε, δε φάνηκε να πόνεσε, ούτε και τις επόμενες μέρες.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Πόσο νόμιμο είναι αυτό? Το να δένουμε το σκυλο σε ένα δέντρο ή κάποιο άλλο σταθερό σημείο έτσι ώστε να έχει μια παραπάνω ελευθερία κινήσεων; Η παραπάνω απορία μου δημιουργήθηκε διότι το τελευταίο καιρό που κόψαμε το σκυλοπαρκο έχουμε αγοράσει ένα 20μέτρο σκοινί. Πηγαίνουμε λοιπόν σε ένα πάρκο και σε μια από τις γωνίες τον δένω και παίζουμε. Εάν περάσει άλλος σκύλος ή ανθρωπος τον φωνάζω διπλα μου και τον βαζω στο κατσε μεχρι να φυγει. Σήμερα λοιπόν ήρθε δύο ηλικιωμένες κυρίες και ξεκίνησαν να λένε πόσο επικίνδυνη είναι αυτη η κατάσταση κκαι ότι θα φωνάξουν την αστυνομία να σώσει τους ανθρώπους και τη φιλοζωική να σώσει το ζωντανό από την κακομεταχείριση . Εγώ γνωρίζω ότι ο νόμος δεν επιτρεπει το λυσιμο των σκυλιώνκαι ότι ο σκύλος επιτρέπεται να είναι στον οδηγό του σε οποιοδήποτε δημόσιο ανοιχτό χώρο, όμως μήπως υπάρχει περιορισμός στα μέτρα του οδηγού? Ίσως η γνώση μιας τέτοιας πληροφορίας φανεί χρήσιμη σε άλλο τέτοιο συμβαν
 
  • Like
Reactions: TARA


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
H χαϊβανοσύνη που δέρνει μερικούς είναι άπειρη και δεν φτάνει μόνο αυτό, ανοίγουν και το στοματάκι τους και δεν ξέρουν τι λένε. Απλά μην δίνεις σημασία και μην λαμβάνεις και πολύ υπόψιν τα λεγόμενα του καθενός.

Εσύ κράτα ότι ο σκύλος κατά την έξοδο του θα πρέπει να είναι στο λουρί και να συνοδεύεται από τον ιδιοκτήτη του. Όχι, ο νόμος δεν αναφέρει ακριβές μήκος λουριού-οδηγού.

Ο λόγος που γράφω είναι για να σε συμβουλέψω ότι καλύτερα θα ήταν να σέρνεται κάτω ο ιμάντας ούτως ώστε αν συμβεί κάτι να τον πατήσεις στο έδαφος για να φρενάρει, παρά να είναι δεμένος σε σταθερό σημείο.
Ουσιαστικά είναι άχρηστο το δέσιμο σε σταθερό σημείο με ιμάντα πολλών μέτρων γιατί αν κάνει και σπιντάρει και φύγει θα τα ξηλώσει όλα. Αν είναι ο ιμάντας περασμένος στο περιλαίμιο του σκύλου και τερματίσουν τα 20 μέτρα είναι πολύ επικίνδυνο γιατί θα τιναχτεί στον αέρα, παίζει και να σπάσει και το περιλαίμιο με την ορμή ή να φύγει κανας αυχένας. Το ίδιο θα συμβεί αν είναι περασμένος σε στηθόλουρο, θα το ξηλώσει με λιγότερες απώλειες βέβαια.
Δεν χρειάζεται να εξαντλείς και τα 20 μέτρα. Η άσκηση γύρω από σένα φτάνει και περισσεύει. Προσωπικά έχω 20μετρο ιμάντα και ξοδεύω μόλις 4-5 μέτρα τριγύρω μου στην άσκηση του σκύλου. Άντε να ξεμακραίνει λίγο όταν πετάω το μπαλάκι να το κάνει επαναφορά. That's all...
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
H χαϊβανοσύνη που δέρνει μερικούς είναι άπειρη και δεν φτάνει μόνο αυτό, ανοίγουν και το στοματάκι τους και δεν ξέρουν τι λένε. Απλά μην δίνεις σημασία και μην λαμβάνεις και πολύ υπόψιν τα λεγόμενα του καθενός.

Εσύ κράτα ότι ο σκύλος κατά την έξοδο του θα πρέπει να είναι στο λουρί και να συνοδεύεται από τον ιδιοκτήτη του. Όχι, ο νόμος δεν αναφέρει ακριβές μήκος λουριού-οδηγού.

Ο λόγος που γράφω είναι για να σε συμβουλέψω ότι καλύτερα θα ήταν να σέρνεται κάτω ο ιμάντας ούτως ώστε αν συμβεί κάτι να τον πατήσεις στο έδαφος για να φρενάρει, παρά να είναι δεμένος σε σταθερό σημείο.
Ουσιαστικά είναι άχρηστο το δέσιμο σε σταθερό σημείο με ιμάντα πολλών μέτρων γιατί αν κάνει και σπιντάρει και φύγει θα τα ξηλώσει όλα. Αν είναι ο ιμάντας περασμένος στο περιλαίμιο του σκύλου και τερματίσουν τα 20 μέτρα είναι πολύ επικίνδυνο γιατί θα τιναχτεί στον αέρα, παίζει και να σπάσει και το περιλαίμιο με την ορμή ή να φύγει κανας αυχένας. Το ίδιο θα συμβεί αν είναι περασμένος σε στηθόλουρο, θα το ξηλώσει με λιγότερες απώλειες βέβαια.
Δεν χρειάζεται να εξαντλείς και τα 20 μέτρα. Η άσκηση γύρω από σένα φτάνει και περισσεύει. Προσωπικά έχω 20μετρο ιμάντα και ξοδεύω μόλις 4-5 μέτρα τριγύρω μου στην άσκηση του σκύλου. Άντε να ξεμακραίνει λίγο όταν πετάω το μπαλάκι να το κάνει επαναφορά. That's all...
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την απαντηση σου. Η αληθεια είναι ότι ακριβώς για τον λόγο που είπες δεν τον πολυαφηνα να αποκτά ταχύτητα όταν ήταν δεμένος με τον ιμάντα. Θα το δοκιμάσω ννα αφήσω το σκοινί να σέρνεται αλλά πολύ φοβάμαι ότι τότε είναι που οι αντιδράσεις των αλλων θα ειναι αρνητικες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πρέπει πάντα, να έχεις τον έλεγχο τον σκύλο σου, όταν βρίσκεσαι σε δημόσιο χώρο.
Είτε στο ένα μέτρο, είτε στα 50.
Να μην έχει το περιθώριο, να ενοχλήσει κανέναν. Γιατί τότε, ναι, θα μπορούν να σου φωνάξουν την αστυνομία.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf