ΑΓΟΡΑ ιμαντα


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για τι σκύλο το θες? Κιλά?

Πάνε πάρε ψιλό σχοινί από σιδηρικά 20m, μην τσιγκουνευτείς τα μέτρα, να μπορεί να τρέξει το ζώο.
Αν θες να παίζεις στα 10m, απλά...παίζεις στα 10m.
Άλλωστε η έννοια του ιμάντα είναι να είναι πεταμένος κάτω με την μια άκρη κοντά σου και ο σκύλος στο στηθόλουρο.
 
  • Like
Reactions: medusa


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Εχω της trixie το 5μετρο και το 20μετρο. Προσωπικά μ έχουν βολέψει πολύ. Σε πάρκα με κόσμο χρησιμοποιώ το 5μετρο σε ανοιχτούς χώρους χωρίς κόσμο και ζώα το 20μετρο. Γενικά είναι πολύ χρήσιμα.
Ευχαριστώ! 20μέτρο δεν βρήκα είναι η αλήθεια ακόμη, και αυτός βολικός φαίνεται
Για τι σκύλο το θες? Κιλά?

Πάνε πάρε ψιλό σχοινί από σιδηρικά 20m, μην τσιγκουνευτείς τα μέτρα, να μπορεί να τρέξει το ζώο.
Αν θες να παίζεις στα 10m, απλά...παίζεις στα 10m.
Άλλωστε η έννοια του ιμάντα είναι να είναι πεταμένος κάτω με την μια άκρη κοντά σου και ο σκύλος στο στηθόλουρο.
Ευχαριστώ! Ο Ροκυ είναι γύρω στα 11 κιλά, για αυτό εξάλλου δε θέλω να είναι και πολύ βαρύς ο ιμάντας κτλ
Μετά θα πρέπει να πάρω και ένα κλιπακι σωστά? Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να βρω?
Πάντως, έχεις δίκιο, καλύτερα να πάρω έναν μεγαλύτερο (20μ) και αν χρειαστεί απλά δεν τον αφήνω όλον "λασκα" πάρα να μη μπορεί να τρέξει πιο ελεύθερος όταν έχουμε άπλα.


Off topic: σαμαρακι ήθελα να πάρω, για να τρέχει πιο άνετα κτλ, αλλά επειδή δεν έχουμε πετ σοπ εδώ, φοβάμαι να το πάρω ονλαιν μη γίνει λάθος στο πως του κάθεται και το έχω βάλει στο πάγο το σχέδιο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ! 20μέτρο δεν βρήκα είναι η αλήθεια ακόμη, και αυτός βολικός φαίνεται

Ευχαριστώ! Ο Ροκυ είναι γύρω στα 11 κιλά, για αυτό εξάλλου δε θέλω να είναι και πολύ βαρύς ο ιμάντας κτλ
Μετά θα πρέπει να πάρω και ένα κλιπακι σωστά? Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να βρω?
Πάντως, έχεις δίκιο, καλύτερα να πάρω έναν μεγαλύτερο (20μ) και αν χρειαστεί απλά δεν τον αφήνω όλον "λασκα" πάρα να μη μπορεί να τρέξει πιο ελεύθερος όταν έχουμε άπλα.


Off topic: σαμαρακι ήθελα να πάρω, για να τρέχει πιο άνετα κτλ, αλλά επειδή δεν έχουμε πετ σοπ εδώ, φοβάμαι να το πάρω ονλαιν μη γίνει λάθος στο πως του κάθεται και το έχω βάλει στο πάγο το σχέδιο.
Μην ζορίζεις τον εαυτό σου!Άσε τα online κτλ!
Βρε πάνε όπως σου είπα από κατάστημα σιδηρικών και κόψε 20m ψιλό σχοινί, τα έχουν με το μέτρο κοτζάμ καρούλια. 5-7€ θα δώσεις μαζί με το χαλκά.
Πάρε και ένα απλό χαλκαδάκι, κάνε 2 κόμπους καλούς, πέρνα και τον χαλκά και έκανες την δουλειά σου.

Για 40 κιλά σκύλο με εκρήξεις και αμπνταλοσύνη είχα αυτό...για το 11κιλό τι συζητάμε...:ROFLMAO:


Όσον αφορά στηθόλουρο ή περιλαίμιο, η απάντηση είναι ξεκάθαρη...για τέτοιες δραστηριότητες βάζουμε στηθόλουρο. Μετά στην επιστροφή στο σπίτι αν έχεις θέματα με τράβηγματα κτλ του φόρας το περιλαίμιο.
 
  • Love
Reactions: Vanessa99


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Ευχαριστώ! 20μέτρο δεν βρήκα είναι η αλήθεια ακόμη, και αυτός βολικός φαίνεται

Off topic: σαμαρακι ήθελα να πάρω, για να τρέχει πιο άνετα κτλ, αλλά επειδή δεν έχουμε πετ σοπ εδώ, φοβάμαι να το πάρω ονλαιν μη γίνει λάθος στο πως του κάθεται και το έχω βάλει στο πάγο το σχέδιο.

Εγω εχω παρει και τον 20μετρο που λες, ειναι παναλαφρος. δεν θα εχει θέμα

Με τον ιμαντα οχι κολαρο καλυτερα.

Παρε σαμαρακι τυπου Η, απο καποια μαρκα που γραφει καλα διαστασεις,μια καλη ποιοτητα πχ rogz . Με μια μεζουρα μετρα τον στα σημεια που πρεπει, είναι ρυθμιζομενα τα σμαρακια με μεγαλο ευρος, δυσκολο να πεσεις εξω στις μετρησεις.
 
  • Love
Reactions: Vanessa99


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πάντα επερνα σχοινί με το μέτρο και ένα springer που εδενα στην άκρη. Πάντα με στηθολουρο μη του φύγει κανας σβέρκος.
Δεν είχα ποτέ θέμα αλλά υπόψιν ήταν για 10λεπτα παιχνίδια/εκπαίδευση.

Αν θες κάτι πιο καλό δες για ιμάντες ιχνηλασίας
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλημέρα, για τις βόλτες μας έχουμε κάνει την πρόταση του @st3lios και έχει βολέψει (5μετρος ο ιμάντας, επειδή έχει κόσμο το πάρκο και δε θέλω να έχω προβλήματα με τους γύρω). Ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για παραλία και σκεφτόμουν να πάω σε μεγαλύτερο μέγεθος, να το έχουμε και όταν πάμε κάπου πιο απομακρυσμένα. Σε παραλία με κόσμο όμως (πάντα λίγο πιο "πέρα" από αυτούς) τα 10m πιστεύετε θα είναι καλά; Έπεσα και πάνω σε αυτό: Swimming leash - Julius-K9® Greece
το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Αν θυμάμαι καλά, μιας και το είχα δει και παλαιότερα, προ Ροκυ, είναι πολύ λεπτό (για αυτό και επιπλέει) δε ξέρω αν θα έχει την αντοχή που χρειάζεται αν γίνει κάτι.
Το σχοινί είπα να το αποφύγω στη παραλία, μη λυθεί, γίνει κάτι, γιατί δε ξέρω και πως θα είναι ο Ροκυ σε αυτό το περιβάλλον. Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλημέρα, για τις βόλτες μας έχουμε κάνει την πρόταση του @st3lios και έχει βολέψει (5μετρος ο ιμάντας, επειδή έχει κόσμο το πάρκο και δε θέλω να έχω προβλήματα με τους γύρω). Ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για παραλία και σκεφτόμουν να πάω σε μεγαλύτερο μέγεθος, να το έχουμε και όταν πάμε κάπου πιο απομακρυσμένα. Σε παραλία με κόσμο όμως (πάντα λίγο πιο "πέρα" από αυτούς) τα 10m πιστεύετε θα είναι καλά; Έπεσα και πάνω σε αυτό: Swimming leash - Julius-K9® Greece
το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Αν θυμάμαι καλά, μιας και το είχα δει και παλαιότερα, προ Ροκυ, είναι πολύ λεπτό (για αυτό και επιπλέει) δε ξέρω αν θα έχει την αντοχή που χρειάζεται αν γίνει κάτι.
Το σχοινί είπα να το αποφύγω στη παραλία, μη λυθεί, γίνει κάτι, γιατί δε ξέρω και πως θα είναι ο Ροκυ σε αυτό το περιβάλλον. Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη
Κλασικό σχοινί θα έχεις θέμα στην παραλία. Μετά από μερικές χρήσεις θα είναι για πεταμένα. Βράχια, άμμος, άλατα θα το ταλαιπωρήσει.
Προτίμησε σχοινί πολυεστέρα, το βυθιζόμενο που λέμε. Είναι εξίσου οικονομικό.
Το 10μ σε παραλία με κόσμο μπορεί να έχεις θέματα. Μια βόλτα γύρω από περαστικό και θα πρέπει να ξεμπλέξεις. Εκτός αν το θες για παραλίες που θα είσαι μόνος.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Κλασικό σχοινί θα έχεις θέμα στην παραλία. Μετά από μερικές χρήσεις θα είναι για πεταμένα. Βράχια, άμμος, άλατα θα το ταλαιπωρήσει.
Προτίμησε σχοινί πολυεστέρα, το βυθιζόμενο που λέμε. Είναι εξίσου οικονομικό.
Το 10μ σε παραλία με κόσμο μπορεί να έχεις θέματα. Μια βόλτα γύρω από περαστικό και θα πρέπει να ξεμπλέξεις. Εκτός αν το θες για παραλίες που θα είσαι μόνος.
Καλημέρα,
οπότε θα μείνω στο μικρότερο μήκος. Ίσως πάμε και σε πιο απομονωμένη παραλία, αλλά σίγουρα θα βρεθούμε και σε άλλη με κόσμο, και ακόμα και αν πάμε πιο πέρα, πάλι δε θέλω να έχω προβλήματα.
Αν κατάλαβα καλά για το σχοινί λέτε σε κάτι τέτοιο; Σχοινιά για Σκάφος ΣΧΟΙΝΙ ΠΡΟΣΔΕΣΗΣ ΠΛΕΚΤΟ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΟ Μήκος 6 m 04680-3 CosmoMarket.gr

δεν θυμάμαι να έχω δει ιμάντα σκύλου από πολυεστέρα για να είμαι ειλικρινής, έχετε κάτι υπόψιν σας;

Επίσης θα είναι καλύτερο στη παραλία να δέσω τον όποιο ιμάντα στο περιλαίμιο ή να του βάλω το σαμαράκι;
 




Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
@Vanessa99 έχει πάει ποτέ ο μικρούλης θάλασσα μέχρι τώρα;
Καλημέρα, όχι δεν έχει πάει ποτέ, ούτε με την κοπέλα που τον είχε πριν από όσο ξέρω. Για αυτό προσπαθώ να προετοιμαστώ όσο καλύτερα μπορώ για να είναι μία ευχάριστη εμπειρία και για τους δυο μας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Ευχάριστη εμπειρία για τους δυό σας, και για ... τους γύρω σας!
Αν ετοιμάζεσαι για διακοπές, Ok καλά κάνεις.
Αν ετοιμάζεσαι για μια μέρα στην παραλία, μην αγχώνεσαι γι' αυτά τα θέματα.
Ξεκίνα να δεις πως συμπεριφέρεται γενικά. Γιατί αν δεν πάτε κάπου εντελώς ερημικά, τύπου Tom Hanks στον Ναυαγό και το αγόρι σου χαλάει πχ τον κόσμο, το αν θα έχει σωσίβιο ή ιμάντα, είναι δευτερεύοντα θέματα. Δοκίμασε πρώτα και αποφασίζεις μετά. Αν ο στόχος είναι παραλίες με κόσμο, ξέχνα τους ιμάντες και περιορίσου στον καθημερινό οδηγό του, εμβέλειας μέτρου το πολύ από εσένα.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ευχάριστη εμπειρία για τους δυό σας, και για ... τους γύρω σας!
Αν ετοιμάζεσαι για διακοπές, Ok καλά κάνεις.
Αν ετοιμάζεσαι για μια μέρα στην παραλία, μην αγχώνεσαι γι' αυτά τα θέματα.
Ξεκίνα να δεις πως συμπεριφέρεται γενικά. Γιατί αν δεν πάτε κάπου εντελώς ερημικά, τύπου Tom Hanks στον Ναυαγό και το αγόρι σου χαλάει πχ τον κόσμο, το αν θα έχει σωσίβιο ή ιμάντα, είναι δευτερεύοντα θέματα. Δοκίμασε πρώτα και αποφασίζεις μετά. Αν ο στόχος είναι παραλίες με κόσμο, ξέχνα τους ιμάντες και περιορίσου στον καθημερινό οδηγό του, εμβέλειας μέτρου το πολύ από εσένα.
Σίγουρα και για τους γύρω μας, ούτε θέλω να δημιουργήσουμε προβλήματα (... ούτε και να μας δημιουργήσουν, θέλει και λίγη τύχη υποθέτω).
Για διακοπές ετοιμαζόμαστε κανονικά, δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα για μονοήμερες εξορμήσεις (και ως συνέπεια να δω πως θα είναι στη παραλία), όμως αν κρίνω από τον ως τώρα χαρακτήρα του, τα λεγόμενα της εκπαιδεύτριάς του, και μερικές ώρες σε καφετέριες, μία ταβέρνα και το καθημερινό πάρκο που βλέπουμε ουκ ολίγο κόσμο, δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα όσον αφορά τη φασαρία. Το θέμα του θα είναι στο δωμάτιο, που γκρινιάζει για κανά 10 λεπτό όταν τον αφήνω μόνο του (μετά κοιμάται όλη την ώρα), που απλά δεν θα τον αφήσω μόνο του καθόλου.
Ο στόχος ναι είναι κυρίως παραλίες με κόσμο, που όπως ξαναείπα ναι μεν θα πηγαίνουμε λίγο πιο πέρα, αλλά και πάλι. Ο οδηγός που έχω είναι 1,20μ, να μείνω με αυτόν; Αν μπει στη θάλασσα, να τον έχω δεμένο και πάλι από αυτόν ή να αλλάξω στον 5μετρο;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
@Vanessa99 Εγω αυτο κανω, οδηγο κοντο εξω, μεσα με 5 μετρο. Εαν μιλαμε για πολυσυχναστες περνω απλα τον διμετρο εκπαιδευτικο που ειναι kaι πιο ευκολο να τον ρυθμισεις,δεσεις καπου κτλ.
Στις πολυσυχναστες βουτα τον στην ακρη της παραλιας και ρωτα ευγενικα τους γυρω πρωτα.

Περισσοτερο απο ολα πρεπει να σε ανησυχει η υπαρξη σκιας και να μη παθει κατι απο την ζεστη. Θες καλη ομπρελα ή σκιαστρο (ανθεκτικα στους ανεμους αν πας κυκλαδες) , μπωλακι νερου (πτυσομενο απο σκλαβενιτη με 2 ευρω με εχει βολεψει) ενα μπουκαλι 1,5 λιτρο για τον μικρο αποκλειστικα. Προσοχη στη καυτη αμμο και πετρες 11-6 ειδικα (για τα πατουσακια τους)
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
@medusa
Καλημέρα, ευχαριστώ για τις συμβουλές! Για το μπολάκι, έχουμε ήδη κάτι σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/26544573/Φορητό-μπουκάλι-νερού-για-σκύλους-550ml-Μπλε.html?from=catspan αν δεν βολέψει θα πάμε σε πτυσσομενο. Για σκιαστρο κοιτάζω αυτό το καιρό, θα είναι και βολικοτερο στη μεταφορά εκτός των άλλων, κάτι θα έχω βρει μέχρι να φύγουμε. Για τους ιμάντες θα κάνω αυτό που είπες, κοντό έξω και μεγάλο μέσα, να μπορεί να κολυμπήσει κιόλας (αν εν τέλη του αρέσει). Νομίζω μένει ακόμα ένα κουτί πρώτων βοηθειών και θα είμαστε έτοιμοι
Μία ακόμα ερώτηση: στη παραλία του φοράς του σαμαρακι μαζί με τον ιμάντα?
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είμαι πολύ περίεργη @Vanessa99 πώς θα πάει το όλο εγχείρημα. Να περασετε τέλεια και να μας ενημερώσετε! .μόνο εγώ δεν μπορώ να πάω με το νελλάκι στην παραλία??? :cry: :cry:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
@medusa
Καλημέρα, ευχαριστώ για τις συμβουλές! Για το μπολάκι, έχουμε ήδη κάτι σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/26544573/Φορητό-μπουκάλι-νερού-για-σκύλους-550ml-Μπλε.html?from=catspan αν δεν βολέψει θα πάμε σε πτυσσομενο. Για σκιαστρο κοιτάζω αυτό το καιρό, θα είναι και βολικοτερο στη μεταφορά εκτός των άλλων, κάτι θα έχω βρει μέχρι να φύγουμε. Για τους ιμάντες θα κάνω αυτό που είπες, κοντό έξω και μεγάλο μέσα, να μπορεί να κολυμπήσει κιόλας (αν εν τέλη του αρέσει). Νομίζω μένει ακόμα ένα κουτί πρώτων βοηθειών και θα είμαστε έτοιμοι
Μία ακόμα ερώτηση: στη παραλία του φοράς του σαμαρακι μαζί με τον ιμάντα?
Κοιτα εγω του φοραω οτι μου ερθει, γιατι εχουμε και μεγαλη κολλεξιον και δε σκαμε στη παραλια καθε μερα με τα ιδια αξεσουαρ :LOL: Με τον μακρυ ιμαντα σαμαρακι ειναι καλυτερο αν τραβαει ο σκυλακος.
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf