ΑΓΟΡΑ ιμαντα


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την απαντηση σου. Η αληθεια είναι ότι ακριβώς για τον λόγο που είπες δεν τον πολυαφηνα να αποκτά ταχύτητα όταν ήταν δεμένος με τον ιμάντα. Θα το δοκιμάσω ννα αφήσω το σκοινί να σέρνεται αλλά πολύ φοβάμαι ότι τότε είναι που οι αντιδράσεις των αλλων θα ειναι αρνητικες.
Koίτα, αν έχεις τον σκύλο ναι μεν στα 20 μέτρα ιμάντα και ο κόσμος τριγύρω σου βρίσκεται στα 10 μέτρα, ναι θα ενοχλεί.
Εγώ σου αυτό που σου είπα βρισκόμενος ναι μεν ο σκύλος στον 20μετρο ιμάντα αλλά τριγύρω να υπάρχει γκαζόν ή σε ανοιχτό χώρο όπου το κοντινότερο ερέθισμα να είναι πολλά μέτρα μακριά.
 
  • Like
Reactions: Captain hook


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Eχει δοκιμάσει κανείς τετοιου τύπου ιμάντα για τζόκινγκ? Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει το γνωστό χοροπηδηκτούλικο γκρεμλιν με αυτό στη πόλη αλλα το σκέφτομαι για τις πεζοπορίες σε βουνά, είναι πολύ κουραστικό να κρατάς το σκύλο για 12-13 χιλιομετρα ενω πεζοπορείς.

hu_23372.png
 

Attachments

  • Like
Reactions: Eroe


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εμένα με βολεύει πολύ στο πλοίο που με τοις αποσκευές κλπ πρέπει να έχω τα χέρια μου ελεύθερα αλλά πρέπει και ο σκύλος να είναι σχετικά συνεργασιμος θέλει να έχεις και λίγο το νου σου γιατί επειδή δεν κρατάς το λουρί σου παίρνει περισσότερο να αντιδράσεις αν κάτι συμβεί...Σε πιο καλμ καταστάσεις βέβαια είναι ιδανικό.
Το δικό μας λουρί γίνεται έτσι και είναι πιο πρακτικό
20180114_144832.jpg
 
  • Like
Reactions: Vania and medusa


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Την ιδια δουλεια την εκανα εγω με 2 λουριά οποτε βαριόμουν να την κραταω ή για καποιο λογο ηθελα τα χερια μου ελευθερα.
Ειναι πολυ βολικο...ΑΡΚΕΙ να μη σε τραβαει...εαν παει τσουκου τσουκου διπλα σου νοου προμπλεμ,γκοου φορ ιτ
 
  • Like
Reactions: medusa




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Την ιδια δουλεια την εκανα εγω με 2 λουριά οποτε βαριόμουν να την κραταω ή για καποιο λογο ηθελα τα χερια μου ελευθερα.
Ειναι πολυ βολικο...ΑΡΚΕΙ να μη σε τραβαει...εαν παει τσουκου τσουκου διπλα σου νοου προμπλεμ,γκοου φορ ιτ
@Μαρια&Ηρα , μιλαμε για το σκυλο της @medusa :LOL::p.
Τσουτσουκου το γκρεμλιν :LOL::LOL::LOL:

Εχει βελτιωθει βεβαια αρκετα στη βόλτα αλλα κανει κατι εκρηξεις και ξαφνικα αλματα δεξια αριστερα ακόμα. Η βελτιωση ειναι αισθητη, το πρόσεξαν και μου το επισημαναν αρκετοι ανθρωποι οτι φαινεται πιο ηρεμος...Βεβαια τον βλεπουν μετα το 45λεπτο βολτας που σκαμε στη πλατεια σχετικά ηρεμοι :D
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
H Μεδουσα :

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Την ημέρα που αποφάσισα οτι πρέπει να ασχοληθώ σοβαρά με το περπάτημα του 8 μηνων τότε γκρεμλιν είχα μόλις σκουπίσει με το κώλο 3-4 μέτρα πλατείας :unsure::D Αλλα δεν τον αφηνα που να ψόφαγα.:LOL:
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ενας διπλός εκπαιδευτικός οδηγός, σου λύνει τα χέρια. Κυριολεκτικά :)
Αυτο πηρα και το φορεσα χιαστι στα δυσκολα σημεια πιασμενο στο σαμαρακι και ειχα ενα δευτερο οδηγο χαλαρο στο κολαρο απλα για να τον κατευθυνω ή να τον επιβραδυνω αν ξεφευγε.. Στην υπολοιπη διαδρομη, στα βατα σημεια τον ειχα με το φλεξι.

Βολεψε όντως φοβερα (y) εχω αρχισει να το λειτουργω και στη πολη, το ολο συστημα .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Vania and mareco


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εμένα με βολεύει πολύ στο πλοίο που με τοις αποσκευές κλπ πρέπει να έχω τα χέρια μου ελεύθερα αλλά πρέπει και ο σκύλος να είναι σχετικά συνεργασιμος θέλει να έχεις και λίγο το νου σου γιατί επειδή δεν κρατάς το λουρί σου παίρνει περισσότερο να αντιδράσεις αν κάτι συμβεί...Σε πιο καλμ καταστάσεις βέβαια είναι ιδανικό.
Το δικό μας λουρί γίνεται έτσι και είναι πιο πρακτικό
View attachment 65649
Ξερει κανει που μπορω να βρω εναν τετοιο οδηγο. Βρισκω μονο ιμαντες και δεν μ αρεσουν.

Δε θελω δλδ να ειναι ετσι αλλα οπως το απο πανω. Ή δερμα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ξερει κανει που μπορω να βρω εναν τετοιο οδηγο. Βρισκω μονο ιμαντες και δεν μ αρεσουν.

Δε θελω δλδ να ειναι ετσι αλλα οπως το απο πανω. Ή δερμα.
Οπως της Dελτα βρισκεις σχεδον σε ολα τα γνωστα e-shop π.χ εχω δει Pet4u.
Dερμα εχω δει σιγουρα στη σελιδα των Petcreations
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Χμμ το ειδα αυτο το δερματινο στο πετcreations. Στα υπολοιπα βλεπω βαρετους μονοχρωμους ιμαντες. :(
αν ειναι αισθητικο το θεμα, δες εδω.... τικαρε την επιλογη 2 μετρα. Θα βρεις και του παραπανω στυλ.
Εχει πολυ ωραια χρωματακια/σχεδιακια.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Χμμ το ειδα αυτο το δερματινο στο πετcreations. Στα υπολοιπα βλεπω βαρετους μονοχρωμους ιμαντες. :(
Οι pet creations να ξέρεις, σου φτιάχνουν ότι θέλεις.
Σε όποιο υλικό/μέγεθος/χρώμα, τους ζητήσεις.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
  • Like
Reactions: betty coltrane


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Το δικό μου πάντως το πείρα από το πετ σοπ της γειτονιάς μου στην Αθήνα το ασημί αντανακλά και το φως. Όταν το πείρα ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση βέβαια άλλα το έχω χρόνια και έχει αντέξει και το θαλασσινό νερό. Δεν μπόρεσα να βρω το ίδιο αλλά αυτό μιαζει αρκετά.http://camon.it/en/collars-and-leashes-1/leashes/training-leash-soft-grip
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Καλησπέρα,
ψάχνω αυτές τις ημέρες έναν μακρύ ιμάντα με αφορμή α) ότι βρήκα ένα παρκάκι που δε χρησιμοποιεί κανείς και θα μπορούσαμε να πάμε εκεί να παίξουμε (απλά δεν είναι περιφραγμένο καθόλου- όχι ότι και να ήταν θα τον άφηνα ελεύθερο εντελώς, αλλά ένας παραπάνω λόγος) και β) ότι ίσως πάμε θάλασσα το καλοκαίρι. Ήμουν μεταξύ 5 και 10 μέτρων και θα ήθελα τη γνώμη σας ποιο θα βολέψει εξίσου και για τα δύο. Στο μεταξύ, έχω βρει αυτά: Λουρί Παρακολούθησης, Trixie, Flat Strap 10m-20 χιλιοστών και NOBBY-Λουρί Μακρύ Στρογγυλό, black 5mmx5m
τα έχει κάποιος? Παραπάνω διάβασα πρέπει να είναι ελαφρύ σχετικά, και επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να τους δω από κοντά, είναι λίγο στα τυφλά η αγορά από αυτή τη πλευρά.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Καλησπέρα,
ψάχνω αυτές τις ημέρες έναν μακρύ ιμάντα με αφορμή α) ότι βρήκα ένα παρκάκι που δε χρησιμοποιεί κανείς και θα μπορούσαμε να πάμε εκεί να παίξουμε (απλά δεν είναι περιφραγμένο καθόλου- όχι ότι και να ήταν θα τον άφηνα ελεύθερο εντελώς, αλλά ένας παραπάνω λόγος) και β) ότι ίσως πάμε θάλασσα το καλοκαίρι. Ήμουν μεταξύ 5 και 10 μέτρων και θα ήθελα τη γνώμη σας ποιο θα βολέψει εξίσου και για τα δύο. Στο μεταξύ, έχω βρει αυτά: Λουρί Παρακολούθησης, Trixie, Flat Strap 10m-20 χιλιοστών και NOBBY-Λουρί Μακρύ Στρογγυλό, black 5mmx5m
τα έχει κάποιος? Παραπάνω διάβασα πρέπει να είναι ελαφρύ σχετικά, και επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να τους δω από κοντά, είναι λίγο στα τυφλά η αγορά από αυτή τη πλευρά.
Εχω της trixie το 5μετρο και το 20μετρο. Προσωπικά μ έχουν βολέψει πολύ. Σε πάρκα με κόσμο χρησιμοποιώ το 5μετρο σε ανοιχτούς χώρους χωρίς κόσμο και ζώα το 20μετρο. Γενικά είναι πολύ χρήσιμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf