Αγορά ενηλίκου bulldog γνώμες




Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Με την δικιά μου εμπειρία απο τα σωματεία θα ξανα πω αυτο που
είχα γράψει και παλεότερα.
Ο ΚΟΕ δεν θα έπρεπε σαν ανώτατη κυνολογική αρχη να εχει μελη
εκτροφείς αλλα σωματεία-συνδέσμους εκτροφέων και να λεγοτανε Ομοσπονδία Ελλήνων Εκτροφέων. Διαρθρωτικά αυτο ειναι το
σωστο. Ο καθε νόμος ή περιφέρεια με τον δικό της σύνδεσμο να
ειναι μελη της ΟΕΕ ή και ξεχωριστά οι όμιλοι της καθε φυλής να ειναι γραμμένοι σε αυτην και τα μελη του καθε ομίλου φυλής και στον
κατα τόπους σύλλογο.
Ο καθε Εθνικος Κυνολογικος Ομιλος μπορει να εχει πολλους ομιλους σε επιπεδο φυλης, ομαδας φυλων, εργασιας, νομου, γειτονιας κτλ. Δεν εχει σημασια η ονομασια και δεν αφορα μονο εκτροφεις.

Οι ομιλοι ομως για να λειτουργησουν και εχουν οποιοδηποτε νοημα πρεπει να υπαρχουν μελη προθυμα να αφιερωσουν τις γνωσεις τους, τον χρονο τους.
(και την ηρεμια τους πολλες φορες καθως σε καθε συλλογικη προσπαθεια υπαρχουν διαφωνιες).

Αυστηροτερα κριτηρια για καταλληλοτητα αναπαραγωγης μπορει να θεσει ο Εθνικος Ομιλος Φυλης.

Ειμαστε αρκετα μικρη πληθυσμιακα χωρα και αρκετα πισω στο θεμα του "εθελοντισμου".
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
ρε παιδια συνεχεια διαβαζω να λετε για εκθεσεις? υπαρχει καποια λιστα με εκθεσεις που θα γινουν στο συντομο μελλον? μπορω να παω σαν βολτα να δω τι παιζει? ισως και με τον σκυλο μου για παρεα?
google is your new best friend. πρώτο αποτέλεσμα ήταν http://www.koe.gr/index.php/el/ekdiloseis/dog-shows/programma-ektheseon
 
  • Like
Reactions: vek and mareco


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
ο ενδιαφερομενος αγοραστης φταιει που ο επισημος κυνολογικος ομιλος της χωρας μας εχει στις λιστες του εκτροφεις του κwλου;; o_O
Φερει ευθυνη αν το μονο που θα ελεγξει θα ναι αν ειναι στη λιστα ενα ονομα ή οχι.
Αν και εσυ πιο πανω ειπες οτι ειναι ολοι του κ@λου, σωστα;
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Σκύλος που δεν είναι εγγεγραμμένος στο γενεαλόγιο ΔΕΝ είναι καθαρόαιμος.
Το γενεαλόγιο αποδεικνύει ( και μαλιστα με μαχητο τεκμηριο) την καθαροαιμία του σκυλου. Δεν τη συστήνει. Μπορει καλλιστα ενας σκυλος να ειναι καθαροαιμος και να μην εχει πετιγκρι - για πολλους λογους. Οπως επισης πολυ ευκολα μπορουν να εχουν σκυλοι πετιγκρι και να μην ειναι καθαροαιμοι.
Απο τη στιγμη που ο ΚΟΕ δεν ελεγχει τις γεννες ο καθε εκτροφεας δηλωνει οσα κουταβια θελει στην καθε γεννα. Και συνηθως δηλωνει περισσοτερα, κυριως για να πουλησει. Πού τα βρισκει ; μηπως απο byb και puppy mills ;

Οταν εφερα τον δικο μου, φιλος και γνωστος εκτροφεας προσφερθηκε να του βγαλει πετιγκρι σαν αμσταφ απο τον ΚΟΕ. Αυτο θα τον εκανε καθαρόαιμο ; Φυσικαο οχι - οπως επισης φυσικα, εγω αρνηθηκα. Ποσοι θα αρνουνταν στη θεση μου και ποσοι το εχουν κανει μεχρι τωρα ;
Επισης, ο δικος μου εχει πετιγκρι 9 γενιες πισω αλλα απο ομιλο που δεν αναγνωριζεται απο την FCI/ ΚΟΕ. Δεν ειναι καθαροαιμο πιτ αλλα αν ειχα το χαρτι για αμσταφ θα ηταν ;

Παραλογισμοι.
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Η αμφισβήτηση είναι η μητέρα της προόδου. Αν δεν αμμφισβητουνταν η επιπεδοτητα της γης ακόμα θα πίστευες ότι κάπου ξεχειλίζει ο ωκεανός ;)
Αφού καταφεύγεις στη σοφιστεία για να μου απαντήσεις, θα σε ρωτήσω κάτι διαφορετικό:

αύριο το πρωί ένας φίλος σου θέλει να αγοράσει ένα Πομεράνιαν. Πως θα τον κατευθύνεις ώστε να ενημερωθεί και να κάνει μια σωστή αγορά; UKC; FCI; eurobreeders; Γκουγκλάρισμα; Κι εκεί που ψάχνει πέφτει πάνω στον ΚΟΕ; Τι είναι προτιμότερο; Να πέσει απ' ευθείας σε ένα Εκτροφέα, που μπορεί να είναι κι εκτροφέας, ή να μιλήσει με κάποιους που ξέρουν 5 - 10 παραπάνω πράγματα για τα Πομεράνιαν μιλώντας πάντοτε για τα δεδομένα της χώρας μας;

* Στη θέση του Πομεράνιαν, βάλε μπόξερ ή κροκόδειλο. Καμία σημασία δεν έχει.
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
ρε παιδια συνεχεια διαβαζω να λετε για εκθεσεις? υπαρχει καποια λιστα με εκθεσεις που θα γινουν στο συντομο μελλον? μπορω να παω σαν βολτα να δω τι παιζει? ισως και με τον σκυλο μου για παρεα?
Στη σελιδα του ΚΟΕ εχει ημερολογιο εκθεσεων και αγωνων εργασιας.
Η επομενη εκθεση για ολες τις φυλες ειναι στην Αθηνα 13-15 Οκτωβριου 2017 στον Μαραθωνα.

Να πας σε εκθεση με σκυλο που δε συμμετεχει δεν θα μπορεσεις να παρακολουθησεις και να καταλαβεις τι γινεται.
(απαγορευετε κανονικα, αλλα σε ανοιχτους χωρους με πολλες εισοδους ο ελεγχος ειναι δυσκολο να ειναι αυστηρος)

Ειναι ωραια αν θες απλα να χαζεψεις διαφορους σκυλους αλλα για να καταλαβεις τι γινεται πρεπει να εχεις απο κοντα καποιον που ξερει για να σου εξηγει.
Στις εκθεσεις ειναι σαν να εισαι σε ενα σκυλοπαρκο με αρκετο συνωστισμο με τη διαφορα οτι οι σκυλοι δεν κυκλοφορουν παντου ελευθεροι!
 
  • Like
Reactions: sake and Yorkaddict


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Συγνώμη βρε παιδιά αλλά πώς θα αλλάξουν τα κακώς κείμενα?Με θεωρία απο τον καναπέ?Πόσοι "ενδιαφερόμενοι" που κατακρίνουν τον ΚΟΕ(καλώς κατ'εμε) κάνουν κάτι να αλλάξει η κατάσταση και να αρχίσει να λειτουργεί όπως θα έπρεπε?Πόσοι είστε μέλη?Πόσοι έχετε γίνει τακτικά ώστε να ψηφίσετε ή να ψηφιστείτε?Πόσοι έχετε βρεθει σε ΔΣ να συζητήσετε τα κακώς κείμενα?
Η αλλαγή ξεκινάει απο τον καθένα μας...[/QUOTE]

Δηλαδη αν εισαι συνταξιουχος και εχεις προβλημα με την πολιτικη της χωρας να πας για βουλευτης να αλλαξεις την κατασταση;

Συγγνωμη που επεμβαινω χωρις να διαβασω ολα τα ποστ,ειχα καιρο να μπω και επεσα εδω πανω,εχει βγει καινουρια θρησκεια κι δεν το ξερω; και απαιτει πιστη για ολα αυτα που δεν βλεπουμε ποτε και για αυτα που δεν κανει ο κοε; προσωπικα ειμαι κατα των δογματων,των ταμπελων και των κανονων,βλεπω εκτροφεις να καταστρεφουν φυλες (ροτβαιλερ πχ) και δινουν καθε εξαμηνο και 2 σκυλια με δυσπλασια τσαμπα στο βωμο της επιλεκτικης εκτροφης προσπαθωντας να φτιαξουν το κεφαλι του μαμπο,πιο παλια,τωρα αλλων,καταστρεφοντας το soundness των σκυλων,αλλους να ζευγαρωνουν με πελατες τους ή να βαζουν πελατες μεταξυ τους,αλλους να κανουν inbreeding,χωρις να ξερουν,ασχετως αν το inbreeding για πολλους ειναι επικινδυνο κατω απο πολλες προυποθεσεις,αλλα αυτο ειναι μεγαλο θεμα!

σε καμια περιπτωση δεν προαγω την ανευθυνη γεννα του καθενος που την ειδε εκτροφεας,αλλα δεν μπορουμε να εκθειαζουμε εκτροφεια και μαλιστα φυλων που εχουν θεμα,καποτε ειχα κανει ενα ερωτημα εδω στο φορουμ,τι ειναι πιο ανηθικο,να παρεις κατεστραμενη φυλη απο εκτροφεα του κοε ή σκυλακι απο ανευθυνη γεννα; Δεν ξερω,και εγω αν επαιρνα σκυλο απο εκτροφεα θα επαιρνα αλλα ο κοε και πολλοι εκτροφεις του μου βρωμανε πολυ! Τωρα τελευταια δηλαδη που ετυχε να ανοιξω συζητησεις με ατομα του <χωρου>!
 
  • Like
Reactions: Dimi_21 and Grifos


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ούτε εγώ θεωρώ εικόνισμα τον ΚΟΕ, θεωρώ μάλιστα ότι κάποια εκτροφεία που αφορούν τις δικές μου ομάδες σκύλων δε θα έπρεπε να υπάρχουν. Αλλά αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Απ' το να γκουγκλάρεις στα κουτουρού είναι ένας μπούσουλας, ειδικά για τον πρωτόπειρο που πάνε και ξετρυπώνουν είτε εντελώς άγνωστες φυλές, είτε φυλές που θέλουν ιδιαίτερο χειρισμό, ή έχουν αυξημένες απαιτήσεις.

Καλώς ξανάρθες :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μπορει καλλιστα ενας σκυλος να ειναι καθαροαιμος και να μην εχει πετιγκρι - για πολλους λογους. Οπως επισης πολυ ευκολα μπορουν να εχουν σκυλοι πετιγκρι και να μην ειναι καθαροαιμοι..
Οντως, όμως αυτα είναι ειδικές περιπτώσεις. Εγώ αναφέρομαι στον κανόνα και το πως πρέπει να γίνεται.

Από εκεί ξεκινάς, από τα βασικά και αφού όλα αυτά γίνουν αντιληπτά, αναλύεις και τις ειδικές περιπτώσεις όπως επίσης και τις λαμογιες που γίνονται.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
@DORIS και πως θεωρείς οτι μπορούμε να αλλάξουμε τον ΚΟΕ προς το καλύτερο?Ο συνταξιούχος σε πληροφορώ οτι οταν έρθει η ώρα ΨΗΦΙΖΕΙ την εκάστωτε κυβέρνηση...άρα?!
Η αλλαγή μπορεί να έρθει μόνο μέσα απο συμμετοχή...αλλιώς ας συζητήσουμε απλά φιλοσοφικά τι καλά που θα ήταν να άλλαζαν όλα...
 
  • Like
Reactions: mareco


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ο καθε Εθνικος Κυνολογικος Ομιλος μπορει να εχει πολλους ομιλους σε επιπεδο φυλης, ομαδας φυλων, εργασιας, νομου, γειτονιας κτλ. Δεν εχει σημασια η ονομασια και δεν αφορα μονο εκτροφεις.

Οι ομιλοι ομως για να λειτουργησουν και εχουν οποιοδηποτε νοημα πρεπει να υπαρχουν μελη προθυμα να αφιερωσουν τις γνωσεις τους, τον χρονο τους.
(και την ηρεμια τους πολλες φορες καθως σε καθε συλλογικη προσπαθεια υπαρχουν διαφωνιες).

Αυστηροτερα κριτηρια για καταλληλοτητα αναπαραγωγης μπορει να θεσει ο Εθνικος Ομιλος Φυλης.

Ειμαστε αρκετα μικρη πληθυσμιακα χωρα και αρκετα πισω στο θεμα του "εθελοντισμου".

Για την πρώτη παράγραφο:
Γράφεις για το τι ειναι και το εχει δικαίωμα να ειναι. Ενώ μιλάω για
ορθή συνδικαλιστική διάρθρωση επαγγελματικού κλάδου συντεχνίας.
Μην σας τρομάζουν οι λέξεις αν η φιλοζωηκή τους δράση ειναι
μηδαμινή με το ονομα τους τα λεω.
Το ονομα εχει μεγάλη σημασία. Δεν μπορείς να δηλώνεις κατι που
δεν ειςαι. Και δεύτερον αυτο το ελιτίστικο παλαιοαστικο "Όμιλος"
αν δεν το πετάξεις δεν θα καταλάβεις ποτε γιατι στην τελευταία
παράγραφο σου έγραψες "εθελοντισμού" και οχι συνδικαλισμού
συντεχνίας για το οποίο μιλά το μήνυμα που κουοτάρισες.

Δεν εχουν καμία σχεση φιλοζωικές με την εθελοντική τους δράση
με την εκτροφή. Θα έπρεπε να εχουν και αυτές σαν σύλλογοι σαν
σωματεία την δικιά τους ομοσπονδία ξεχωριστά.
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Ούτε εγώ θεωρώ εικόνισμα τον ΚΟΕ, θεωρώ μάλιστα ότι κάποια εκτροφεία που αφορούν τις δικές μου ομάδες σκύλων δε θα έπρεπε να υπάρχουν. Αλλά αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Απ' το να γκουγκλάρεις στα κουτουρού είναι ένας μπούσουλας, ειδικά για τον πρωτόπειρο που πάνε και ξετρυπώνουν είτε εντελώς άγνωστες φυλές, είτε φυλές που θέλουν ιδιαίτερο χειρισμό, ή έχουν αυξημένες απαιτήσεις.

Καλώς ξανάρθες :)
Καλως σας βρηκα,αν και ο χρονος ειναι περιορισμενος,παθαμε πθομητρα,μας ηρθε και ενα αδεσποτακι και μας υιοθετησε,χαμος (off topic)

Ειναι ενας μπουσουλας ναι αλλα οταν ακουω ρε παιδια τι κανουν οι εκτροφεις και πως καταληγει μια φυλη,και ποσα σκυλια πετανε τα εκτροφεια απο εδω και εκει για ειχαν προγναθισμο ή δυσπλασια ή κακο κεφαλι και δεν πουληθηκαν,και απο την αλλη βλεπω κοκονια, την φυλη εννοω,να ζουν 15 χρονια και να ζευγαρωνουν χωρις προτυπα κλειστα,αναθεωρω.

Ισως φταιει το αγοραστικο κοινο και το πολυ κλειστο προτυπο,να ειναι το ροτ π.χ ακριβως ετσι,με τετοιο κεφαλι που ειναι στην μοδα και τετοιο ρυγχος που ειναι και αυτο στην μοδα και στην προσπαθια αυτη χανωνται αλλοι παραμετροι οπως η υγεια!
Μια μερα,διαβαζωντας για το την καταντια του μεγαλου δανου και των ντομπερμαν και το εκτροφικο αδιεξοδο τους και ειπα με ενα φυλο μου για πλακα να φτιαξουμε μια φυλη να την ονομασουμε health dogs,να μην εχει ομως μορφολογικο προτυπο,να ειναι μονο με βαση την υγεια και στις εκθεσεις να κρινεται το περπατημα το soundness γενικοτερα,ουτε χρωματα ουτε μυτες ουτε τιποτα,και γενετικη δεξαμενη εχουμε πελωρια με τοσα υγειεστατα μπασταρδακια,η αρχη θα ειναι δυσκολη μονο γιατι δεν εχουν χαρτια προς το παρων,τεσπα θελω να πω οτι φταινε πολλα,αν πεσει σε εκτροφεα του κοε καποιος που ψαχνει σκυλο ισως για τις περισσοτερες φυλες να ειναι καλυτερα,αλλα οχι παντα! αλλα ενα δογμα και μια συμβουλη δεν στηριζεται σε ενα <οι πιθανοτητες θα ειναι με το μερος σου> Δυσκολη φαση...
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Grifos


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
@DORIS και πως θεωρείς οτι μπορούμε να αλλάξουμε τον ΚΟΕ προς το καλύτερο?Ο συνταξιούχος σε πληροφορώ οτι οταν έρθει η ώρα ΨΗΦΙΖΕΙ την εκάστωτε κυβέρνηση...άρα?!
Η αλλαγή μπορεί να έρθει μόνο μέσα απο συμμετοχή...αλλιώς ας συζητήσουμε απλά φιλοσοφικά τι καλά που θα ήταν να άλλαζαν όλα...
ισως σαν πελατες της επιχειρησης τους απλα,και με το να μην τους εχουμε στο απυροβλητο!
οτι θελουν κανουν,και εδω μεσα ισως καποιοι δεν το πηραν χαμπαρι,εμποριο σκυλιων απο ουγγαρια προεδροι και μελοι φυλων,τι να μπεις εκει να κανεις,να μας χαλασουν και μας;
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
ισως σαν πελατες της επιχειρησης τους απλα,και με το να μην τους εχουμε στο απυροβλητο!
οτι θελουν κανουν,και εδω μεσα ισως καποιοι δεν το πηραν χαμπαρι,εμποριο σκυλιων απο ουγγαρια προεδροι και μελοι φυλων,τι να μπεις εκει να κανεις,να μας χαλασουν και μας;
Μα δε τους εχουμε στο απυροβλητο...απλά τους αφήνουμε να κάνουν οτι θέλουν με αυτο τον τρόπο.
Θα σου πώ ενα παράδειγμα που αφορά τη φυλή μου μιας και αυτη γνωρίζω καλύτερα.
Ο "όμιλος αμσταφ Ελλάδος" μετά απο 1,5 χρόνο απραξίας σύμφωνα με τον κανονισμό του ΚΟΕ θα έπρεπε να θεωρείται ανενεργός.Μαζευτήκαμε σχεδόν όλοι οι εκτροφείς και κάποιοι ιδιοκτήτες της φυλής και κάναμε γραπτή καταγγελία στον ΚΟΕ.Μετά απο λίγες μέρες "τυχαία" διοργάνωσαν(οι του ομίλου) έκθεση με 2 σκυλιά στην κυριολεξία(Ίδιου εκτροφέα και τα 2) απλά για να γίνει κάποια στιγμή ΔΣ και να δικαιολογηθούν έτσι ώστε να μην βγεί ανενεργός ο όμιλος και να φτιαχτεί εκ νέου με τους εκτροφείς της φυλής.Αυτή τη στιγμή τον κρατάει ενα εκτροφείο και αν μπείς στη σελίδα του θα δείς ΜΟΝΟ διαφημίσεις των σκύλων τους.Αυτό δεν είναι όμιλος φυλής αλλά μαγαζάκι....(Επίσης στο καταστατικό του ομίλου γράφει οτι παίρνουν μέρος σε εκθεσεις μόνο μέλη και στην πρώτη δήθεν έκθεση που έκαναν δεν υπήρχε κανένα μέλος,απλά συμμετείχαν σε έκθεση του ΚΟΕ)
Ο ΚΟΕ λοιπόν αν και κάναμε καταγγελία,πήραμε αριθμό πρωτοκόλλου κλπ όταν έγινε το ΔΣ δεν πρόλαβε να το συζητήσει(και απο οτι φαίνεται δε θα το συζητήσει ποτέ).
Θέλω να καταλήξω οτι ο ΚΟΕ αν δεν συμμετέχουμε είναι και θα είναι η μαγαζάρα όσων βρίσκονται εκεί μέσα...θα συνεχίσουν να κάνουν αυτα που θέλουν και σκασίλα τους τι λένε μερικοί καμμένοι σε φόρουμ κλπ
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Η αλλαγή μπορεί να έρθει μόνο μέσα απο συμμετοχή...αλλιώς ας συζητήσουμε απλά φιλοσοφικά τι καλά που θα ήταν να άλλαζαν όλα...


Ετσι ελεγε και το Αλέξι οτι θα μπει μέσα στην Ευρώπη και θα την
αλλαξει και είδες τι έπαθε; :D

Εξαρτάται ποσο σάπιο ειναι αυτο που θες να αλλάξεις. Πολλές φορές
ειναι καλητερα να κόψεις το αποστιμα να το πετάξεις και να το
πας σε νεα βάση.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ισως σαν πελατες της επιχειρησης τους απλα,και με το να μην τους εχουμε στο απυροβλητο!
οτι θελουν κανουν,και εδω μεσα ισως καποιοι δεν το πηραν χαμπαρι,εμποριο σκυλιων απο ουγγαρια προεδροι και μελοι φυλων,τι να μπεις εκει να κανεις,να μας χαλασουν και μας;
τους προέδρους του έβγαλαν τα μέλη του ομίλου φυλής η εργασίας που ανήκουν, οπότε ας το παμε πιο πίσω στους όμιλους που είναι κατω από τον Κοε ? η να το παμε πιο πίσω στα μέλη του ΚΟΕ (πανω απο 100 αν θυμάμαι κατω απο 150 ) ή στα μέλη τον ομίλων που είναι κάτω από τον ΚΟΕ (και εκει πάνω απο 20 κατω απο 100 συνηθως ανά όμιλο )η στους υπόλοιπους σε όλους αυτούς που έχουν σκύλο με η χωρίς pd.
Στο απυρόβλητο δεν πρέπει να είναι κανένας , αλλά δεν γίνεται αν ανοίξω εγώ σημερα μια ομάδα στο fb για τον Κινέζικο Λοφιοφόρο να εχει σε μια εβδομάδα 1500 μέλη που να εχουν άποψη για τα πάντα και στον ΚΟΕ να είναι γραμμένα 150 άτομα και σε δημοφιλή φυλές 100 το πολύ.
Αν θέλαμε κάτι να αλλάξει θα γινόμαστε μέλη, αφού λοιπόν δεν θελει κανένας τι γινεται αυτό ο χαμός κάθε φορά ?
Πως λειτουργεί ο ΚΟΕ και πως λειτουργεί ο κάθε ΚΟΕ , όπως έχουν αποφασίσει τα μέλη του μεσα απο τις εκλογές και μεσα απο την γενικη συνέλευση που γίνεται . Όποιος θλελει να το αλλάξει είναι 20 ευρώ τον χρόνο και ένα πρωινό μια φορά τον χρόνο (άντε να γίνει και καμμία εκτακτη και να γίνουν δύο οι κυριακές ) όποιος δεν έχει τις 2 κυριακές να αφιερώσει ας μην είνια τόσο αυστηρός με τα λάθη αυτών που εθελοντικά αφιερώνουν πολύ παραπάνω απο 2 κυριακες τον χρόνο.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Τωρα που διαβασα το θεμα νομιζω οτι διαφωνουμε επειδη οι απαντησεις στα ερωτηματα απλα δεν υπαρχουν,και οχι γιατι καποιος ειναι ανευθυνος ή εχει σκοπιμοτητες!
Η μαρεκο καλως εγραψε για κοε και εκτροφεις,το εχω κανει και εγω απειρες φορες,αν υπαρχει καποιος που να κανει κατι αξιολογο στην εκτροφη μιας φυλης αυτος θα ειναι σιγουρα και νομιμος,τωρα αν θα καταφερεις μεσα απο την αναζητηση των γνωσεων να φτασεις σε αυτον ειναι ποσωπικη επιτυχια,ουτε μπορουμε εδω μεσα να παρουμε ευθυνη να προτεινουμε καποιον,
Οταν τωρα μιλαμε για φυλες με μικρο προσδοκιμο ζωης και ειναι κατεστραμενες τοτε οχι δεν θα προτεινα ουτε εκτροφεα,αν μια φυλη εχει εξελιχθει οπως δεν πρεπει(απο αποψη μορφολογια συνεπως και υγειας βλεπε παγκ) Μερικες φορες ειναι αναπαντητα καποια ερωτηματα...

το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι μεσα στη λιστα με τον ιδανικο αν υπαρχει εκτροφεα υπαρχουν και λαμογια,υπαρχουν και τα θυματα του συστηματος,εκτροφεις που οτι και να κανουν η φυλη τους ειναι κατστραμενοι,και απλα ακολουθουν τις εξελιξεις,οτι κανουν οι εκτροφεις ροτ που ακολουθουν την εκτροφη ροτ με ρυγχος κοντο και με κλιση προς τα επανω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU