Αγορά σκύλου - Απόδειξη


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τα...scenes behind, όσων συζητιούνται, καλύτερα να ενωθούν τελικά τα 2-3 επίμαχα θέματα, γιατί έτσι κι αλλιώς, τα ίδια και τα ίδια, θα καταλήξουμε να γράφονται, οπότε δεν έχει κανένα νόημα, να υπάρχει διαχωρισμός :)
Συγνώμη, δεν κατάλαβα τι ακριβώς δεν μπορώ να κατανοήσω;;
Το νήμα μιλάει για απόδειξη αγοραπωλησίας και έβαλα αυτή που προβλέπεται από τον νόμο.

Στο άλλο νήμα έβαλα το κομμάτι που το αφορά.

Τέλος πάντων. Πιστεύω ότι είπαμε αρκετά. Από μένα το θέμα σε όλα τα συναφή νήματα, έκλεισε με τα γραφόμενα του νόμου. Όλα τα υπόλοιπα τα εξαντλήσαμε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Συγνώμη, δεν κατάλαβα τι ακριβώς δεν μπορώ να κατανοήσω;;
Αυτό που δεν έχεις κατανοήσει, βρίσκεται στο τέλος της πρώτης κιόλας γραμμής, του άρθρου που έχεις παραθέσει. Η έννοια "εμπορικός σκοπός" καθορίζει τα πάντα. Δεν είναι τίποτα, τυχαία βαλμένο στα άρθρα των νόμων, και δεν είναι τίποτα εφικτό και πραγματοποιήσιμο την αμέσως επόμενη μέρα, επειδή μια χούφτα πορωμένων σκυλάδων του dogforum, τα θεωρούν πολύ ρομαντικά, να συμβούν :)

* Αν δε, κάτσω να βάλω, έτσι πρόχειρα, όσα φορολογικά μου έρχονται στο μυαλό, που θα κάνουν αυτούς που απαιτούν αποδείξεις από τους εκτροφείς, να προβληματιστούν τόσο, που οι ίδιοι θα κάνουν πάλι πίσω, νομίζω θα γίνει εύκολα κατανοητό, πόσο δύσκολα εφαρμόσιμα είναι όλα αυτά (y)
 
  • Like
Reactions: Vania


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
* Αν δε, κάτσω να βάλω, έτσι πρόχειρα, όσα φορολογικά μου έρχονται στο μυαλό, που θα κάνουν αυτούς που απαιτούν αποδείξεις από τους εκτροφείς, να προβληματιστούν τόσο, που οι ίδιοι θα κάνουν πάλι πίσω, νομίζω θα γίνει εύκολα κατανοητό, πόσο δύσκολα εφαρμόσιμα είναι όλα αυτά (y)
Η ελληνική εκτροφή φροντίζει ΚΑΙ για τα φορολογικά σας!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αυτό που δεν έχεις κατανοήσει, βρίσκεται στο τέλος της πρώτης κιόλας γραμμής, του άρθρου που έχεις παραθέσει. Η έννοια "εμπορικός σκοπός" καθορίζει τα πάντα. Δεν είναι τίποτα, τυχαία βαλμένο στα άρθρα των νόμων, και δεν είναι τίποτα εφικτό και πραγματοποιήσιμο την αμέσως επόμενη μέρα, επειδή μια χούφτα πορωμένων σκυλάδων του dogforum, τα θεωρούν πολύ ρομαντικά, να συμβούν :)

* Αν δε, κάτσω να βάλω, έτσι πρόχειρα, όσα φορολογικά μου έρχονται στο μυαλό, που θα κάνουν αυτούς που απαιτούν αποδείξεις από τους εκτροφείς, να προβληματιστούν τόσο, που οι ίδιοι θα κάνουν πάλι πίσω, νομίζω θα γίνει εύκολα κατανοητό, πόσο δύσκολα εφαρμόσιμα είναι όλα αυτά (y)
Πάμε πάλι, γιατί βάζω άρθρα νόμου χωρίς να κατέχω τα νομικά.
Επειδή και πάλι δεν μπορώ να κατανοήσω ΤΙ εννοείς. Ερασιτέχνης ή επαγγελματίας, σύμφωνα με τον νόμο εφόσον παράγει ένα προιον και πληρώνεται από αυτό, η συναλλαγή του με τον πελάτη του, ονομάζεται εμπορική συναλλαγή και το προιόν του που διαφημίζει και πουλά είναι για εμπορικό σκοπό. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ;

Αν θες χόμπι, κάνε γέννα, κράτας όποιο κουτάβι σου αρέσει για να κατέβεις στις εκθέσεις σου, να πάρεις βραβεία και τα υπόλοιπα τα χαρίζεις σε φιλους, συγγενείς κλπ. ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΧΟΜΠΥ.

Και αν και πάλι δεν γίνομαι κατανοητός, ο μοντελιστής που φτιάχνει αεροπλανάκια είναι χομπίστας. Μπορεί στην πορεία να πληρώσει χιλιάδες ευρω σε εργαλεία, υλικά, χρώματα κλπ αλλά δεν βγαίνει να παραπονεθεί ότι του κοστίζουν. Θα πάει και αυτός σε διαγωνισμούς του εξωτερικού, θα σκάσει λεφτά σε εκθέσεις, ξενοδοχεία, αλλά δεν θα ζητήσει από κανέναν να του πληρώσει το χόμπι του.

Τώρα αν εγώ είμαι φίλος με τον μοντελιστή και του πάρω ένα αεροπλανάκι και τον πληρώσω για τον κόπο του και τα υλικά του, αυτό είναι μια κίνηση καλής θέλησης εκ μέρους μου και δεν νοείται εμπορική συναλλαγή.

Αν όμως ο μοντελιστής βγει στο φβ και διαφημίζει τα βραβεία που πήρε για τα μοντέλα του και πως τα πουλάει έναντι γερής αμοιβής, ΝΑΙ τότε εντάσσεται στις εμπορικές συναλλαγές, το έργο του έχει εμπορικό σκοπό και χρειάζεται ΑΦΜ και άδεια πώλησης.

ΑΝ πάλι είμαι εκτός θέματος και δεν μπορώ να κατανοήσω, μάλλον στα 53μου, με νομικές σπουδές και προυπηρεσία σε νομική υπηρεσία είμαι ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΣ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κι όμως, δυστυχώς και πάλι, δεν έχεις καταλάβει. Υποθέτω, γιατί δεν προτίθεσαι να καταλάβεις, ότι είδους γνώσεις κι αν έχεις.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πιστεύω ότι μετά από τόσες ημέρες έχουμε βρει ένα πρώτο κοινό τόπο
(πράγμα που είναι πάρα πολύ δύσκολο για μας τους ανυπότακτους Γαλάτες)

Πρέπει με κάποιον/ους από τους παρακάτω τρόπους να αποδεικνύεται ότι δώσαμε χρήματα στον εκτροφέα

  • απόδειξη, όταν αφορά σε επαγγελματική εκτροφή τουλάχιστον μέχρι να παρθούν αποφάσεις για τους λεγόμενους ερασιτέχνες (λέω και καμία να περνά η ώρα)
  • Απόδειξη κατάθεσης χρημάτων σε τραπεζικό λογαριασμό (με αναγραφή του λόγου κατάθεσης)
  • Αναγραφή στο (απαραίτητο) ιδιωτικό συμφωνητικό του ποσού αγοράς

Συμφωνούμε όλοι σε αυτό για να το γιορτάσουμε; :D

Like για "συμφωνώ", μούντζα για "διαφωνία" :p
Μόνο 9 like μέχρι τώρα, ας βάλει κάποιος 1 ακόμα να πάμε στο επόμενο βήμα

έτσι για να μας βλέπει ο @canis που στεναχωριέται που δεν συμφωνούμε σε κάτι :p
 
  • Like
Reactions: ondin and manolo


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
  • Απόδειξη κατάθεσης χρημάτων σε τραπεζικό λογαριασμό (με αναγραφή του λόγου κατάθεσης) :D:p
Νομιζω γνωριζεις τις υποχρεωσεις δηλωσης των ποσων που εισπρατει ο ιδιωτης.
Επισης τις διαταξεις περι φοροδιαφυγης/αδηλωτων εισοδηματων αν εχεις εισπραξει Χ φορες ποσο κ δεν δηλωσες ποτε τιποτα.....

Τώρα αν εγώ είμαι φίλος με τον μοντελιστή και του πάρω ένα αεροπλανάκι και τον πληρώσω για τον κόπο του και τα υλικά του, αυτό είναι μια κίνηση καλής θέλησης εκ μέρους μου και δεν νοείται εμπορική συναλλαγή.
Εαν ιδιωτης εισπρατει για κατι που πουλαει, οφειλει (φορολογικα-τυπικα) να το ΔΗΛΩΣΕΙ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μόνο 9 like μέχρι τώρα, ας βάλει κάποιος 1 ακόμα να πάμε στο επόμενο βήμα

έτσι για να μας βλέπει ο @canis που στεναχωριέται που δεν συμφωνούμε σε κάτι :p
Σου κάνω λαικ εδώ γιατί βαριέμαι να πάω στην προηγούμενη σελίδα. :D

Αν συμφωνουσαμε πως θα τρέχανε 3 θέματα παράλληλα με το ίδιο περιεχόμενο όπου λέμε τα ίδια και τα ίδια;
 
  • Like
Reactions: takisft and mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μόνο 9 like μέχρι τώρα, ας βάλει κάποιος 1 ακόμα να πάμε στο επόμενο βήμα

έτσι για να μας βλέπει ο @canis που στεναχωριέται που δεν συμφωνούμε σε κάτι :p
Θα περιμένεις πολύ ακόμα.
Και για να σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να ξεκαθαρίζουμε τι ρόλο βαράει ο καθένας εδώ μέσα:

Γιατί κάποιοι κόφτονται ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ΠΟΛΥ για να ΜΗΝ κόβεται απόδειξη?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σου κάνω λαικ εδώ γιατί βαριέμαι να πάω στην προηγούμενη σελίδα. :D

Αν συμφωνουσαμε πως θα τρέχανε 3 θέματα παράλληλα με το ίδιο περιεχόμενο όπου λέμε τα ίδια και τα ίδια;
Για να περνάμε καλά και να βγαίνει και προς τα έξω.:D(Μη με ξαναχαρακτηρίσεις κουτσομπόλα-πληγώνομαι)
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Για να περνάμε καλά και να βγαίνει και προς τα έξω.:D(Μη με ξαναχαρακτηρίσεις κουτσομπόλα-πληγώνομαι)
Όχι κυρια Κατίνα. Δεν σε λέω κουτσομπολα :p
 
  • Like
Reactions: ioanna a


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Νομιζω γνωριζεις τις υποχρεωσεις δηλωσης των ποσων που εισπρατει ο ιδιωτης.
Επισης τις διαταξεις περι φοροδιαφυγης/αδηλωτων εισοδηματων αν εχεις εισπραξει Χ φορες ποσο κ δεν δηλωσες ποτε τιποτα.....



Εαν ιδιωτης εισπρατει για κατι που πουλαει, οφειλει (φορολογικα-τυπικα) να το ΔΗΛΩΣΕΙ.


Δεν είμαι λογιστής και το σκεπτικό μου είναι πιο απλό

Θα ζητήσω να καταθέσω τα χρήματα σε λογαριασμό και θα γράψω αιτιολογία
Αν αρνηθεί (γι αυτό που λες) θα ζητήσω να το γράψουμε στο συμφωνητικό αν φυσικά θέλω και μπορώ να δώσω μετρητά

Αν πάλι αρνηθεί θα του πω ευχαριστώ και θα φύγω

Μία από τις 3 επιλογές έχουμε
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν είμαι λογιστής και το σκεπτικό μου είναι πιο απλό
Θα ζητήσω να καταθέσω τα χρήματα σε λογαριασμό και θα γράψω αιτιολογία
Προσοχή σε ποιανού το λογαριασμό γιατί κινδυνεύεις να ζητάς δικαστικά τα ρέστα από τη μακαρίτισσα θεία του εκτροφέα.
Αν αρνηθεί (γι αυτό που λες) θα ζητήσω να το γράψουμε στο συμφωνητικό αν φυσικά θέλω και μπορώ να δώσω μετρητά
Αν πάλι αρνηθεί θα του πω ευχαριστώ και θα φύγω
Δεν αποδεικνύει τη συναλλαγή. Μπορεί να υπογράψατε κι εσύ να μην πλήρωσες ποτέ.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
άρα Βάσω το σκεπτικό μου είναι λάθος

Η τρίτη επιλογή (του συμφωνητικού) δεν στέκει μόνη της;
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Προσοχή σε ποιανού το λογαριασμό γιατί κινδυνεύεις να ζητάς δικαστικά τα ρέστα από τη μακαρίτισσα θεία του εκτροφέα.
Από e-banking πριν κάνεις το τελευταίο κλικ βλέπεις όνομα δικαιούχου
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν είμαι λογιστής και το σκεπτικό μου είναι πιο απλό

Θα ζητήσω να καταθέσω τα χρήματα σε λογαριασμό και θα γράψω αιτιολογία
Αν αρνηθεί (γι αυτό που λες) θα ζητήσω να το γράψουμε στο συμφωνητικό αν φυσικά θέλω και μπορώ να δώσω μετρητά

Αν πάλι αρνηθεί θα του πω ευχαριστώ και θα φύγω
Οταν εχουμε απαιτησεις αυτες πρεπει να ειναι ρεαλιστικες κ να μην βαζουν τον εναν.... "φυλακη" ουτε να τον καθιστουν υπολογο για φοροδιαφυγη, ουτε να τον κανουνε πελατακη του ΣΔΟΕ.

Εαν τα καταθεσεις σε λογαριασμο πρεπει να τα δηλωσει. Μακαρι να το κανει! Αλλα ποσες φορες για να μην βρεθει υπολογος για εμπορια;;; σιγουρα οχι 6-8 φορες οσα ειναι τα κουταβια της γεννας.

Εαν τα γραψεις σε συμφωνητικο κ δεν το εμφανισει φορολογικα ειναι υπολογες αυτος που τα ελαβε για αδηλωτο εισοδημα.

Εαν η συναλλαγη ειναι με μετρητα σε ποσο ανω των 500 ευρω ειστε κ οι δυο υπολογοι για παραβαση συναλλαγων μεταξυ ιδιωτων μαυρου χρηματος.

Αλλη απαιτηση απο τον εκτροφεα;; :p
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Μα...πρέπει να είναι υπόλογος για εμπορία, για να πιέσει τον νόμο να του το αναγνωρίσει.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike