Αιμοραγική κολίτιδα




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Μυρτω περαστικα στον Ελβακο!!!
Παντως μια εποχη που επιχειρησα κι εγω την acana,ειχαμε προβληματα με διαρροιες και την σταματησα!!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Περαστικα στον Ελβις σου Κυβελη. Η αληθεια ειναι οτι η acana δεν καθεται σε ολα τα σκυλια, ποσο μαλλον αν εχει και ευαισθητο στομαχι. Αν πιστευεις οτι με τις κονσερβες (που φαινονται πολυ λαχταριστες by the way) ηταν πολυ καλυτερα τοτε συνεχισε εκεινες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να ηρεμισει και ο καημενος ο Ελβις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.754
Eυχαριστώ πολύ παιδιά για τις ευχές σας, να είστε καλά όλοι σας!
Δεν μου είπε ο γιατρός ότι μίξη ξηράς και μαγειρευτού είναι κακό. Γενικα ο γιατρός αυτός δεν εκφράζει τόσο αναλυτικές απόψεις δυστυχώς..
Όταν όμως με ρώτησε τι τρώει και του είπα με κοίταξε επικριτικά και μου είπε εσύ το προκάλεσες αυτό! Ξέρεις τι ευαίσθητο πεπτικό έχουν οι σκύλοι αυτοί!? Είναι άνοιξη, αυτό το έλαβες καθόλου υπόψη σου;;;;
Μετά το πρώτο σοκ που άκουσα από το στόμα του τρεις προτάσεις μαζεμένες σε μία επίσκεψη κοκκίνησα από ντροπή..
Πάντως η αλήθεια είναι ότι το έχω παραχ3σει με τις αλλαγές. Αν δώσω barf, πρέπει να γίνει και για τα τρία. Η Λούση είναι σε δίαιτα τώρα με ειδική διατροφή αν και κάτι μου λέει ότι αν μπάρφαρε δεν είχε προβλήματα βάρους.
Θα δούμε, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές.

Με τρομάζει στην barf, που δύο μέλη του φόρουμ που είχαν προβλήματα για διαφορετικούς λόγους με το πεπτικό του σκύλου τους, ο ένας ο Αδάμ του Στέλιου που έφαγε την κάλτσα, και η mucca που μπάρφαρε αλλά δεν θυμάμαι τι έπαθε ακριβώς και άλλαξε σε μαγειρετυό, άλλαξαν την barf..
Εγώ θα το πω και στον κτηνίατρο, αλλά όπως λες και συ Αλέξια σπάνια να υποστηρίξει κτηνίατρος την ωμοφαγία.
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
κορίτσι καταρχήν περαστικά κι από εμενα!!!
ρε συ μήπως όλα αυτά που μασουλάει ο elvis κατά καιρός το έχουν δημιουργήσει όλο αυτό το θέμα?
επίσης τι εννοούσε ο doc λέγοντας είναι άνοιξη???
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Η Λούση είναι σε δίαιτα τώρα με ειδική διατροφή αν και κάτι μου λέει ότι αν μπάρφαρε δεν είχε προβλήματα βάρους.
Με την barf δύσκολα παχαίνουν - γενικά τα σκυλιά που μεταβαίνουν σε barf αδυνατίζουν - είναι κάτι σαν ...διατροφή γυμναστηρίου! :D

Με τρομάζει στην barf, που δύο μέλη του φόρουμ που είχαν προβλήματα για διαφορετικούς λόγους με το πεπτικό του σκύλου τους, ο ένας ο Αδάμ του Στέλιου που έφαγε την κάλτσα, και η mucca που μπάρφαρε αλλά δεν θυμάμαι τι έπαθε ακριβώς και άλλαξε σε μαγειρετυό, άλλαξαν την barf..
H κάλτσα του Στέλιου δεν συμπεριλαμβάνεται στο barf μενού :D. Εκτός αν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα ο Αδάμ του Στέλιου που δεν το πήρα χαμπάρι. Για τη Mucca θυμάμαι ότι κατάπινε ολόκληρα κόκαλλα και είχε θέμα στο έντερο ή κάτι τέτοιο. Όπως έχω γράψει και αλλού για να το ξεπεράσω αυτό στις καταπιόνες τις δικές μου, κόβω το κρέας σε κομματάκι και λιανίζω τα πλατάρια. Άσε που υπάρχει και λύση απο κρεοπωλείο με έτοιμο κιμά από πλατάρια - νομίζω η Kopritis ψώνιζε από εκεί.


Εγώ θα το πω και στον κτηνίατρο, αλλά όπως λες και συ Αλέξια σπάνια να υποστηρίξει κτηνίατρος την ωμοφαγία.
Ο "Dr. House" δεν είναι κατά της barf. Μου έχει πει ότι οτιδήποτε αποτελείται από πραγματικές πρώτες ύλες που τις βλέπουμε με τα μάτια μας είναι προτιμότερο από τις κατασκευασμένες σκυλοτροφές που δεν ξέρεις τι έχουν μέσα. Η ατάκα του ήταν "Εξάλλου κι εσύ δεν τρέφεσαι μόνο με ζαμπόν". Θεωρεί πιο ποιοτικό το μαγειρευτό ακόμη και την barf από τη σκυλοτροφή. Μου επέστησε την προσοχή μόνο στα εντόσθια - αυτά τα ψιλοβράζω πριν τα δώσω (συκώτι / πνευμόνι κυρίως, την καρδιά την δίνω ωμή). Επίσης σε προβληματισμό για ειδική διατροφή είχε ομολογήσει - προς τιμήν του - ότι δεν έχει ειδικές γνώσεις για διατροφή.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Περαστικά στον Elvis Κυβέλη.
Πριν καιρό που ο δικός μου ταλαιπωρήθηκε πολύ με διάρροιες, ο γιατρός εκτός από φάρμακα και αυτές τις κονσέρβες, μας έδωσε και τρία μπουκάλια σιρόπι viyo για να τονώσει λίγο τον οργανισμό του και όντως είχε αποτέλεσμα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Περαστικα του μπουνταλα!

Καλα λεει η Βασω για τον "Dr House" - ξερει οτι μπαρφαρω τα σκυλια μου- και οποτε εχω καποιο προβλημα μου λεει " κοιτα, εαν ησουν αλλη θα σου ελεγα να δωσεις την χψω κλινικη διαιτα- αλλα εσυ ψαξου να βρεις κατι για το προβλημα του σκυλου σου" - και εχει "ομολογησει" οτι δεν ξερει και πολλα για barf αλλα οτι του ακουγεται πιο φυσιολογικα απο οποιαδηποτε ξερα- εαν γινει σωστα.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Η λύση για τα κόκκαλα είναι να τα πολτοποιείς μαζί με το κρέας. Εγώ χρησιμοποιώ έτοιμη barf σε σακουλάκια. Πολτοποιημένο κρέας μαζί με τα κόκκαλα, σαν κιμάς δηλαδή, κι από βδομάδα θα ξεκινήσουμε και λαιμούς.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η λύση για τα κόκκαλα είναι να τα πολτοποιείς μαζί με το κρέας. Εγώ χρησιμοποιώ έτοιμη barf σε σακουλάκια. Πολτοποιημένο κρέας μαζί με τα κόκκαλα, σαν κιμάς δηλαδή, κι από βδομάδα θα ξεκινήσουμε και λαιμούς.
για πες εταιρια...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Η λύση για τα κόκκαλα είναι να τα πολτοποιείς μαζί με το κρέας. Εγώ χρησιμοποιώ έτοιμη barf σε σακουλάκια. Πολτοποιημένο κρέας μαζί με τα κόκκαλα, σαν κιμάς δηλαδή, κι από βδομάδα θα ξεκινήσουμε και λαιμούς.
Για την περίπτωση της Kyveli δεν ενδείκνυται έτοιμη barf - τουλάχιστο όχι για αρχή, γιατί ο σκύλος θα πρέπει να κάνει σταδιακή μετάβαση και 1 είδος κάθε φορά, ώστε να ανακαλύψει τι τον πειράζει το σκύλο και τι όχι.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
για πες εταιρια...
Δεν είναι εταιρεία, δεν εξελιχθήκαμε ακόμα τόσο εδώ. Μαγαζί στην Αθήνα τα ετοιμάζει..

(Off topic on: mad00lini έχω μείνει με την εντύπωση ότι κι άλλα μέλη πήγαιναν στο ίδιο μαγαζί κι ενώ στην αρχή ήταν ευχαριστημένοι, κάποιοι εγκατέλειψαν. Έχεις ψάξει γιατί; )
 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δεν πάω εγώ στο μαγαζί. Μου τα φέρνει ένας φίλος-μέλος που τα παίρνει από άλλον φίλο-μέλος-εκτροφέα. Σας μπέρδεψα ε; :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μου τα φέρνει ένας φίλος-μέλος που τα παίρνει από άλλον φίλο-μέλος-εκτροφέα. Σας μπέρδεψα ε; :)
Ο φίλος - μέλος - εκτροφέας τα πουλάει δλδ ?
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Μετά το πρώτο σοκ που άκουσα από το στόμα του τρεις προτάσεις μαζεμένες σε μία επίσκεψη
Μηπως τον ηχογραφησες; :cool:

Παντως αυτο ειναι ενα θεμα που απασχολει και μενα. Οπως, ισως, θυμασαι κι η δικια μου εκανε αιμοραγικη κολλιτιδα πριν καιρο. Κι εγω τοτε ειχα κανει το λαθος να της αλλαξω τροφη και μαλιστα οχι πολυ σταδιακα. Τα ιδια μου ειχε πει κι εμενα ο ιδιος γιατρος Τιποτε μαγειρευτο με αλατια, πιπερια, κρεμμυδια, τοματες κλπ (οχι πως της εδινα ποτε), οχι αλλαγες στην τροφη της.

Μυρτω ενα θα σου πω κι αν θες το κανεις. Αλλωστε την ιδεα εσυ μου την εδωσες: Βαλτου λιγο κεφιρ με την ξηρα. Το κανω απο τοτε που το εδωσες με τη Lovey. Ακομα δεν ξερω αποτελεσματα διοτι της το δινω σκαρτο απο 1 μηνα. Αλλα σκεφτηκα οτι το κεφιρ κανει ακριβως αυτη τη δουλεια. Στρωνει στομαχι, εντερο (μεταξυ αλλων) και επιπλεον δεν εχει λακτοζη που τα σκυλια εχουν δυσανεξια. Ειναι σαν να τους δινεις γιαουρτι αλλα με περισσοτερα προβιοτικα.

Σκεψου το, ρωτησε, κι αν θες σου επιστρεφω τον μισο. Αλλωστε εχει μεγαλώσει αρκετα. :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.754
Έχεις δίκιο Πάνο. Δεν χρειάζεται έχει η κολλητή μου και το δίνει από δω κι από κεί για να μην την φάει :D
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95