Αιμοραγική κολίτιδα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και πάνω που είχαμε ηρεμήσει με την τροφή του Elvis και είχαμε καταλήξει σε ξηρή wildprairie και μαγειρευτό, έναν συνδιασμό, δύο μέρες αφού ξεκινήσαμε την acana περάσαμε ένα υπέροχο βράδυ με τον Ελβις να βογγάει από πόνους και την κοιλιά του να κάνει σαν ταμπούρλο. Το αποκορύφωμα ήταν διάροια με αίμα και εμετό και βουρ στον κτηνίατρο μόλις άνοιξε.
Μας είπε ότι είναι αιμοραγική κολίτιδα, πήρε δείγμα για εξετάσεις, του έκανε ενέσεις και μας έδωσε θεραπεία, flazyl των 500, και w/d κονσέρβες για 1 βδομάδα.
Σήμερα καθόλου φαγητό.
Είναι πολύ άρρωστος όμως, ακόμη και μετά την αντιβιωτική και την καταπραϋντική ένεση δεν έχει καθόλου ζωντάνια και δείχνει να πονάει η κοιλιά του ακόμη.
Καλή η acana αλλά δεν έχω δει προκοπή στον Έλβις μ'αυτήν. Μόλις γίνει καλά θα καταλήξω μάλλον στις κονσέρβες που ήταν η μόνη πλήρης τροφή που δεν τον πείραζε σε τίποτα , Natures Harvest Wet Food τις έχω αναφέρει και σε άλλο thread.
Ο γιατρός δικαιολογήμενα μου είπε ότι φταίω που του αλλάζω συνέχεια τροφή, και το κοτόπουλο με ρύζι που του έδινα αυτές τις μέρες με την ξηρά το θεωρεί εντελώς ακατάλληλο.
Επίσης μου είπε ότι Φθινόπωρο και Άνοιξη η κολίτιδα έχει έξαρση. Ελπίζω μόνο να μην είναι κανένας τύφος γιατί η διάροια μύριζε άσχημα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Περαστικά σας βρε Κυβελάκη μου!:( Αυτές οι διάρροιες όντως μυρίζουν άσχημα. Υπομονή θα είναι καλύτερα με την αντιβίωση να κλείσει και ενα 48ωρο.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Barf έχεις δοκιμάσει;

Αυτό που έχει ο Έλβις είναι κάτι σαν αιμορροείδες; Έχει φλεγμονές το έντερό του δηλαδή λόγω συνεχούς αλλαγής σύστασης των κοπράνων;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευχαριστώ πολύ! Μεγάλη ευαισθησία ρε παιδιά αυτό το σκυλί...Και λόγω τις ευαισθησίας του αλλάζω κι εγώ τροφές για να βρω μία καλή που να μην τον πειράζει. Αλλά έκανα μεγάλη βλακεία που δεν συνέχισα τις κονσέρβες που του είχαν κάτσει τόσο καλά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Barf έχεις δοκιμάσει;

Αυτό που έχει ο Έλβις είναι κάτι σαν αιμορροείδες; Έχει φλεγμονές το έντερό του δηλαδή λόγω συνεχούς αλλαγής σύστασης των κοπράνων;
Barf δεν έχω δοκιμάσει super mad00lini, και με τόσο ευαίσθητο πεπτικό θα δίσταζα.
Όχι δεν έχει αιμοροείδες, αλλά τον εμετό τον έχουμε για πλάκα, τουλάχιστον μια φορά την βδομάδα, και οι διάροιες επίσης είναι συχνές. Κάποιες ξηρές όπως η fish4dogs του δημιούργησαν γαστρίτιδα, και το μαγειρεμένο γενικά το δέχεται εκτός από χθες. Και όταν δίνεις όπως εγώ δύο είδη τροφής δεν είσαι σίγουρος και τι ακριβώς τον πείραξε..Αλλά κάτι μου λέει ότι είναι η acana.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Γενικά κι εμένα μου έχουν πει πως η ξηρά δεν είναι καλό να δίνεται με μαγειρευτό γιατί υπάρχουν διαφορετικοί χρόνοι πέψης κι εκτός των άλλων η ξηρά υποτίθεται πως έχει τα απαραίτητα στοιχεία για τον οργανισμό του, οπότε το μαγειρευτό είναι περιττό.
Και μάλλον ο συνδυασμός ξηράς και μαγειρευτού την έκανε τη ζημιά.

Στη θέση σου νομίζω πως θα το γυρνούσα σε μαγειρευτό σκέτο, αν έχεις το χρόνο φυσικά. Κι ο κτηνίατρός μου το ίδιο πράγμα υποστηρίζει. Ίσως του ηρεμούσε κάπως το στομάχι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Barf δεν έχω δοκιμάσει super mad00lini, και με τόσο ευαίσθητο πεπτικό θα δίσταζα.
Όχι δεν έχει αιμοροείδες, αλλά τον εμετό τον έχουμε για πλάκα, τουλάχιστον μια φορά την βδομάδα, και οι διάροιες επίσης είναι συχνές.
Η barf, εφόσον η αλλαγή γίνει σωστά, ταιριάζει πολύ σε σκυλιά με ευαίσθητο πεπτικό. Μόνο που θα βρεις δύσκολα κτηνίατρο να σε υποστηρίξει.
Το ρύζι και γενικά οι υδατάνθρακες τα παιδεύουν.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Περαστικά του μπουμπούνα!!!! Αντε πάλι ταλαιπωρία... :(

Γιατί σου είπε ότι το κοτόπουλο με το ρύζι ήταν ακατάλληλο?
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Περαστικά του μπουμπούνα!!!! Αντε πάλι ταλαιπωρία... :(

Γιατί σου είπε ότι το κοτόπουλο με το ρύζι ήταν ακατάλληλο?
Ακατάλληλό μαζί με την ξηρά.

Η barf, εφόσον η αλλαγή γίνει σωστά, ταιριάζει πολύ σε σκυλιά με ευαίσθητο πεπτικό. Μόνο που θα βρεις δύσκολα κτηνίατρο να σε υποστηρίξει.
Το ρύζι και γενικά οι υδατάνθρακες τα παιδεύουν.
Να σου πω την αλήθεια, εγώ την πήγα σε barf από τη μία μέρα στην άλλη. Και δεν είχε κανένα πρόβλημα ως σήμερα που κλείνουμε μια βδομάδα. Ίσως έχουν σφίξει υπερβολικά τα κακά της, αλλά με γιαούρτι/λάδι επανέρχονται.

Επίσης, παρατήρησα πως από τότε που ξεκίνησε barf δεν έχει τύχει να ξεράσει τυχόν κόκκαλα που τρώει κατά καιρούς. Ενώ με την ξηρά, πάντα τα κόκκαλα τα ξερνούσε την επόμενη.

Στον Έλβις νομίζω πως θα ταίριαζε μια διατροφή με ταχεία πέψη ώστε να μην ξερνάει... Ό,τι πουν οι ειδικοί όμως. Και φυσικά περαστικά σας.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δηλαδή μέχρι τώρα δεν του ταίριαξε καμία ξηρά τροφή; Αν θυμάμαι καλά έδινες Royal Canin, ούτε αυτή;

Πάντως ο γιατρός έχει δίκιο, μην του αλλάζεις τόσο συχνά τροφές. Μην αλλάζεις τόσο συχνά τον τύπο της τροφής (ξηρά, μαγειρευτό, κονσέρβες).

Περαστικά στο παιδί!

Η διάρροια πάντα μυρίζει άσχημα, μην ανυσηχείς ;)
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Και εμένα ο μικρός είναι πολύ ευαίσθητος με την BARF ηρέμησα.Έχουμε ένα θέμα λίγο με τα κακά που και που δεν είναι τόσο σκληρά. Νομίζω οτι είναι απο τα λαχανικά αλλα τη να κάνω να μην το δώσω καθόλου?(Δεν του δίνω μεγάλη ποσότητα λαχανικά).Πιστεύω θα φτιάξει είναι ακόμα κουτάβι.
Κυβέλη πιστεύω και σένα θα σε βοηθούσε πολύ η BARF
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά όλους σας!
Καμία ξηρά ποτέ δεν του ταίριαξε τέλεια. Η royal δεν επέτρεψε ποτέ να σφίξουν τα κακά με αποτέλεσμα γεμάτοι πρωκτικοί αδένες, η acana puppy είχε δημιουργήσει πάλι κολίτιδα με αίμα, αλλά όχι στον βαθμό τον τωρινό, η fish4dogs γαστρίτιδα κλπ κλπ κλπ..
H doglovers τώρα που το σκέφτομαι δεν του είχε δημιουργήσει προβλήματα.
Αλλά και το ρύζι δεν το χωνεύει καλά, και συμφωνώ ότι είναι εντελώς ακατάλληλο τουλάχιστον στον συγκεκριμένο υπερευαίσθητο σκύλο. Βγήκε αχώνευτο στην διάροια..
Barf πωπω μεγάλη περιπέτεια. Φοβάμαι να μπω..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με την barf εχουν ηρεμήσει αλλοι λιγότερο υπεύθυνοι σκυλοϊδιοκτήτες, εσύ φοβάσαι???? Ε όχι!
Μια χαρά θα πάει ο μικρός μόλις ηρεμήσει το πεπτικό του, θα δείς!
Και σταματα να μυρίζεις τη διάρροια, δεν εχει τύφο!:p

Περαστικά του γρήγορα!!
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
κυκλοφορεί ένα προϊόν εδώ κυβέλη, που λέει οτι φτιάχνει και καλά τη χλωρίδα του στομάχου, είναι κάτι φακελάκια με ....λαδάκι υποθέτω είναι, και το βάζεις λεει στο φαγητό του σκύλου

δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο εκει, και δεν ξερω καν αν λειτουργεί έτσι; δεν τα εχω δώσει του κεδρου μου, δεν εχει χρειαστεί. Και γω για ωμά θα σου ελεγα να δοκιμάσεις, αλλα αμα θες σου στέλνω να δοκιμάσεις (αν δεν εχει εκει)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
κυκλοφορεί ένα προϊόν εδώ κυβέλη, που λέει οτι φτιάχνει και καλά τη χλωρίδα του στομάχου, είναι κάτι φακελάκια με ....λαδάκι υποθέτω είναι, και το βάζεις λεει στο φαγητό του σκύλου

δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο εκει, και δεν ξερω καν αν λειτουργεί έτσι; δεν τα εχω δώσει του κεδρου μου, δεν εχει χρειαστεί. Και γω για ωμά θα σου ελεγα να δοκιμάσεις, αλλα αμα θες σου στέλνω να δοκιμάσεις (αν δεν εχει εκει)
τα enterojelanl λες? αν ναι ειναι εντελως ακινδυνα και με εχουν βοηθησει πολυ και εμενα με τον ενα μου γατο..

ευχομαι περαστικα..
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το καλύτερο για την χλωρίδα είναι ο πράσινος πατσάς.

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για barf πέρα από τα βιβλία του Ian Billinghurst θα σου πρότεινα να διαβάσεις
Raw Food For Dogs - the Ultimate Reference for Dog Owners του Mogens Eliasen
Work Wonders και Raw Meaty Bones promote health του Tom Lonsdale

online newsletter
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Αμάν ρε παιδί μου.. Περαστικά σας..

Από περιέργεια, το "συχνά" στην αλλαγή τροφής πώς ορίζεται? Πόσο συχνά δηλαδή του άλλαζες εσύ τροφή I.Kyveli?

Και αυτό που λέει η mad00lini για το ότι είναι κακό να δίνεις μαγειρευτό με ξηρά σας το έχουν πει άλλων οι κτηνίατροί σας?
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Και εμείς το περάσαμε,πάρα πολύ ήπια βέβαια, μόνο διάροια με αίμα είχε η μικρή και μας είχε δώσει μόνο flazyl!!

Εγώ τα είχα δει όλα τότε γιατί νόμιζα πως είχε
περιτονίτιδα..μέχρι σήμερα με κοροιδεύει ο γιατρός γι αυτό...:p

Περαστικά στον μπουνταλά!!!!:)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
To Ultra Levure βοηθά λίγο στη χλωρίδα του εντέρου.

Μυρτώ αν θέλεις να δοκιμάσεις barf είσαι η τελευταία που πρέπει να φοβάται - εσύ θα ζυγίζεις και το γραμμάριο! Μην σου φαίνεται βουνό πάντως - μετά από 1 μήνα θα είσαι εξπέρ!

Στη θέση σου πάντως θα έδινα προς το παρόν την w/d που είπε ο κτηνίατρος και μόλια συνέρθει, σταδιακή μετάβαση στις κονσέρβες που τις σηκώνει καλά. Αφού συνέρθει τελείως και στρώσει καλά, μετά θα δοκίμαζα σταδιακή μετάβαση σε barf.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Περαστικά στο Βασιλιά!

Kyveli κι ο Ρας είχε ευαίσθητο πεπτικό μέχρι που στέριωσα σε μια τροφή και συνήλθε... (Βέβαια μετά που συνήλθε του έκανα κάμποσες αλλαγες.... Κάτι που δε βρίσκαμε πια την τροφή εκείνη, κάτι που από κακό προγραμματισμό μας τελείωσε άλλη τροφής σε σε σκ...)