Αλλαγη συμπεριφοράς πρόβλημα


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
αν γινεται, βαλτε baby gate στην κουζινα, να μην μπορει να ερχεται κοντα σας οταν ετοιμαζετε φαγητο. και ισως θα πρεπε να μπαινει στο crate οταν τρωτε. δοκιμαστε στην βολτα να ξαπλωνει και να περνατε απο πανω του, να αλλαζει την πλευρα που περπαταει απο δεξια στα αριστερα σας και το αναποδο, αλλα να περναει απο πισω σας για να αλλαξει πλευρα, στο παιχνιδι-παλι στη βολτα-δειτε αν μπορειτε να τον γυρισετε ανασκελα, μην το πιεσετε ομως (ολα αυτα ειναι διακριτικες κινησεις οτι εσεις ειστε αρχηγος). χαδια/φαγητο θα παιρνει μονο με δικη σας πρωτοβουλια. οταν ειναι ξαπλωμενος, πεταξτε του λιχουδια απο μακρια και μετα καντε κατι αλλο. μετα ξανα το ιδιο (να ναι ομως ξαπλωμενος). μετα πλησιαζετε ολο και πιο κοντα για να δωσετε την λιχουδια, για να συνηθισει οτι η παρουσια σας ειναι "good news". αντι "αρνητικης" εντολης οταν κανει κατι λαθος (οπως το αστο η το κατεβα, που ξεκινησε το ολο θεμα) δοκιμαστε αποσπαση πρσοχης. δλδ αν ξανανεβει καναπε, φωναζεις ολο χαρα "ελα" και δειξ του το παιχνιδι του η καμια λιχουδια. επισης, εδω ισως γελασεις λιγο, βαζεις το μπολ του κατω και κανεις πως τρως εσυ. και μετα τον αφηνεις να φαει. δλδ η προσεγγιση ειναι ενα μιγμα διακριτικης "επιβολης αρχηγιας" και θετικης εκπαιδευσης.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
έντονο κοίταγμα, γρύλισμα, δόντια, είναι προειδοποιητικά σημάδια ενός σκύλου πριν το δάγκωμα (κάποια σκυλάκια θα κάνουν και snap στον αέρα πριν το δάγκωμα). Ο λόγος που θα ήθελε να δαγκώσει είναι να διώξει μακριά αυτό που τον απειλεί.
Ακριβώς αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ.
Νιώθει απειλή για κάτι και αντιδράει by the book. Αυτή είναι η γλώσσα του και την μιλάει άψογα.
Το τί είναι αυτό, μόνο εσείς (οικογενειακώς) το ξέρετε.
Μπορεί να μην το πυροδότησε κάτι μεμονωμένο, αλλά ίσως σωρευτικά ο τρόπος που τον αντιμετωπίζετε. Για αυτό αρχικά αναφέρθηκα στην όλη φιλοσοφία αντιμετώπισης ενός σκύλου και στην θεωρία του αρχηγού της αγέλης και σε όλα όσα τη συνοδεύουν.

στην αγελη, αυτη η συμπεριφορα δεν θα γινοταν ανεκτη απο τον/την αρχηγο, οποτε πρεπει καπως να βρειτε να του δειξετε, χωρις να σας κοψει κανα ποδι/χερι, οτι εσεις ειστε αρχηγος
Καταρχάς σε ποια αγέλη αναφέρεσαι;
Θεωρείς πως ο σκύλος σε βλέπει ως σκύλο ή ως κάτι διαφορετικό από κείνον;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Να απαντήσω κ στους 2 παιδιά!
Λοιπόν ο Sam μπαίνει crate όταν τρωμε στο τραπέζι. Αν πχ τρώω κάτι γρήγορο καναπέ, λιγουριαζει κ δίνει συνέχεια χέρι κ στην χειρότερη κάνει κίνηση να αρπαξει φαι. Όμως πριν το κάνει αυτό,τον βάζω στο ξάπλα κ όλα καλά,στωικά κάθεται.
Στη βόλτα,αλλάζουμε κ κατεύθυνση ξαφνικά,δεξιά αριστερά κλπ,ακολουθεί μια χαρά. Τον έχω περάσει από πάνω στη βόλτα,όταν κάθεται,no problem, χαλαρός.
Τελευταία περνάω ξυστά σχεδόν όταν αράζει κ ρίχνω διακριτικά μια λιχουδιά. Νομίζω αρχίζει κ συνδέει το πέρασμα μου με θετικό γιατί σηκώνει κεφάλι κ ψάχνει.
Δεν έχουμε κάνει ποτέ προσέγγιση παραδοσιακή/παρωχημένος,ποτέ σωματικά δεν έχουμε διορθώσει.
Έτσι όπως το νιώθουμε,δεν έχει αντιμετωπιστει ποτέ άσχημα κι ήταν πάντα χαρούμενος κ χαδιαρης,με στοματάκι ανοιχτό,αυτάκια χαλαρά,βλέμμα γλυκό.
Θα δούμε,κάτι μπορεί να μου ξεφεύγει..
Ευχαριστώ όλους ρε παιδιά για την βοήθεια :love:
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and mareco


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
οταν τα σκυλια ειναι μαζι σε σκυλοαγελη, εχουν καποιους κωδικες συμπεριφορας. αυτοι οι κωδικες ομως εξακολουθουν και ισχυουν και στην συγκατοικηση μαζι μας, στη νεα "αγελη" τους, ασχετα αν μας βλεπουν ως αλλο ειδος. το πως ομως γινεται η επικοινωνια μεταξυ των ειδων διαφερει. εμεις δεν γρυλιζουμε, δεν δαγκωνουμε, δεν δειχνουμε δοντια, αλλα θελουμε να περασουμε καποιο μνμ με τη συμπεριφορα μας. και οταν αυτα μας γρυλιζουν, δαγκωνουν, δειχνουν δοντια, παλι θελουν να περασουν το δικο τους μνμ. το θεμα ειναι να γινει η σωστη μεταφραση απο το καθε ειδος: ο σκυλος να καταλαβει εμας κι εμεις το σκυλο. αν εμεις μιλησουμε με τη γλωσσα του, ακομα καλυτερα. πχ τρωω το μηλο μου κι ερχονται και ζητιανευουν. μπορω να μιλησω την ανθρωπινη γλωσσα και να τα στειλω στο κρεβατι τους, η να τους πω να κανουν πισω η να φυγουν, η να μιλησω με αλλο τονο φωνης. εγω ομως προτιμω να μιλησω τη γλωσσα τους και να τους γρυλισω και να τους δειξω δοντια. αυτα αμεσως κοιτανε στο πλαι, χασμουριουνται, κανουν πισω, κοιτανε αλλου, σημαδια που στη γλωσσα τους σημαινουν "χαλαρωσε, ολα καλα, συγγνωμη". μπορει να μας βλεπουν ως αλλο ειδος, αλλα εχουν εξελιχθει να διαβαζουν και ανθρωπινες εκφρασεις προσωπου και τονο φωνης. το πως επικοινωνεις με τον καθε σκυλο εξαρταται κι απο τη σχεση σου μαζι του. η θετικη εκπαιδευση και βεβαια ειναι καλυτερη απο το ξυλο, αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε και τη φυση του σκυλου και το πως βλεπει τον εαυτο του στον κοσμο - ειναι μερος μιας αγελης η οποια πρπει να εχει κανονες και καποιον να του δειχνει το δρομο για να νοιωθει ασφαλης. το οποιο μπορει να επιτευχθει με θετικη εκπαιδευση, αλλα σε δυσκολες περιπτωσεις θελει αλλη προσεγγιση κι οχι μονο γουτσου-γουτσου.

στην περιπτωση του σαμ, νοιωθει ανασφαλεια, δεν αισθανεται οτι υπαρχει καποιος στο σπιτι ικανος να του παρχει ασφαλεια και εχει αναλαβει εκεινος αυτον τον ρολο και αντιδραει ακραια. αλλος σκυλος μπορει να αντιδρουσε αλλιως, πιο ηπια.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
και για να μην παρεξηγηθω, οταν λεω "αλλη προσεγγιση κι οχι μονο γουτσου-γουτσου", εννοω επιστροφη στα πολυ βασικα και στην αντιμετωπιση του σκυλου ως το αγελαιο ζωο που ειναι.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Ήρθε ο " ψυχιατρος" το απόγευμα. Λοιπόν δεν έχουμε κάνει τπτ λάθος,τα βρήκε όλα μια χαρα(Αρετουλα αγαπημενη) σε σχέση με την διαχείριση από την αρχή.
Προκρινει το σενάριο του πόνου,είτε ενεργού,είτε παρελθόντος πόνου,που όμως τον συνδύασε με ένα ξεβολεμα του πχ. Οποτε έχει παραμείνει η σύνδεση πλέον (με ξεβολεψαν από καναπέ, μου την επεσαν για χάδι κλπ, ενώ ήθελα την ησυχία μου επειδή ποναγα).
Ο πόνος σχετίζεται,βάσει αυτής της θεωρίας,με δυσπλασία στα ισχυα, γιατί τρέχει περιεργα,κάτι που εμείς δεν είχαμε προσέξει. Δεν μπορεί όμως να διαγνωστεί, δλδ κι ακτινογραφία να γίνει,είναι πολύ πιθανό να μην δείξει τπτ,ενώ υπάρχει θέμα κ ο σκύλος πονάει.
Για να το τεστάρουμε, ξεκινά άμεσα φαρμακευτική αγωγή με παυσίπονα. Αν ισχύει,σε 1-2 μέρες,θα είναι ο παλιός,καλός Sam. Αν δεν πθασει,πάμε κ σε αντιφλεγμονωδη,συνδυασμό δλδ.
Αν δεν πιασει ούτε αυτό,θα εξεταστεί πλέον ο ψυχολογικος παράγοντας,δλδ όχι πόνος τώρα,αλλά φόβος (ο φόβος θα έχει παραμείνει από τον παρελθόντα πόνο,είναι σχεδόν βέβαιος ότι παιζει/έπαιξε σωματικός παραγοντας). Θα εξεταστεί μέσω αγχολυτικης αγωγης,αλλά βλέπουμε ως τότε τοτε,θα κάνουμε κ αλλά παράλληλα.
(Αν είμαστε στην περίπτωση δυσπλασιας, θα παίρνει αγωγή εφ όρου ζωής,γιατί δε γίνεται να πονάει.)
Ούτε η θεωρία της εφηβείας είναι πιθανή λόγω αιφνιδιας έναρξης θέματος.
Τώρα λοιπόν,πολύ crate,δεν μπορεί να είναι χυμα λόγω κινδύνου για παιδί, περιορισμένη άσκηση λόγω πιθανού θέματος ισχυων κ ψυχαγωγία με kong,παιχνίδια πνευματικά κλπ. Κ αγωγή. Κ βλέπουμε.
 
  • Like
Reactions: Meni&Suzy and Mava


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
μηπως να ρωτησετε σκυλο-ορθοπεδικο για την δυσπλασια, να κανετε και μια ακτινιγραφια μπας και δειξει τπτ?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
μηπως να ρωτησετε σκυλο-ορθοπεδικο για την δυσπλασια, να κανετε και μια ακτινιγραφια μπας και δειξει τπτ?
Καλημέρα.. Θα ρωτήσω τον δικό μου κτηνίατρο αλλά ήταν σίγουρος ο χθεσινός ντοκ πως είναι πολύ πιθανό να μην φανεί τπτ. Κ επειδή θέλει ολική νάρκωση η ακτινογραφία, δεν αξίζει να γίνει. Μόνο αν κάνουμε ολική νάρκωση για άλλο λόγο,να την κάνουμε κ αυτή.
Επίσης ζήτησε βιντεακι να του στείλουμε όπου ο σκύλος θα τρέχει. Θα καταλάβει είπε από κει ούτως ή άλλως. Τρέχει οντως με συγκεκριμένο τρόπο,φαίνεται κάτι παράξενο δλδ από την κίνηση αυτη.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Καλημέρα.. Θα ρωτήσω τον δικό μου κτηνίατρο αλλά ήταν σίγουρος ο χθεσινός ντοκ πως είναι πολύ πιθανό να μην φανεί τπτ. Κ επειδή θέλει ολική νάρκωση η ακτινογραφία, δεν αξίζει να γίνει. Μόνο αν κάνουμε ολική νάρκωση για άλλο λόγο,να την κάνουμε κ αυτή.
Επίσης ζήτησε βιντεακι να του στείλουμε όπου ο σκύλος θα τρέχει. Θα καταλάβει είπε από κει ούτως ή άλλως. Τρέχει οντως με συγκεκριμένο τρόπο,φαίνεται κάτι παράξενο δλδ από την κίνηση αυτη.
Κάτι δεν καταλαβαίνω...ο χθεσινός ντοκ (που δεν είναι ορθοπεδικός) εικάζει ότι ο σκύλος έχει δυσπλασία και για αυτό πονάει, εκτιμά ότι δεν αξίζει να γίνει ακτινογραφία (γιατί και να έχει δεν θα φανεί) και προτίνει χάπια για να μην πονάει;;;;;;;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and GRDANE


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Κάτι δεν καταλαβαίνω...ο χθεσινός ντοκ (που δεν είναι ορθοπεδικός) εικάζει ότι ο σκύλος έχει δυσπλασία και για αυτό πονάει, εκτιμά ότι δεν αξίζει να γίνει ακτινογραφία (γιατί και να έχει δεν θα φανεί) και προτίνει χάπια για να μην πονάει;;;;;;;
Ο χθεσινός που έχει ειδικότητα στη συμπεριφορά, ξεκίνησε από εκεί,δλδ τέτοια αιφνίδια αλλαγή συμπεριφορας σε ένα ζώο που συνεργάζεται γενικά πολύ καλα= σωματικό στρες (δεν έχει γίνει καμία άλλη αλλαγή στο περιβάλλον).
Είναι σχεδόν βέβαιος για τον πόνο. Εικάζει ότι είναι από ισχια,λόγω αναπτυξιακού σταδίου,σωματοδομης και τρόπου τρεξίματος.
Η αγωγή θα γίνει για να αποκλειστεί/επιβεβαιωθεί η θεωρία πόνου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, έχει λογική.
Υπάρχουν όμως ενδείξεις για κάτι τέτοιο στον σκύλο;
Εσείς που τον ζείτε καθημερινά, έχετε παρατηρήσει κάτι που να παραπέμπει σε πόνο;
Ο τρόπος που περπατάει πχ μπορεί να δώσει στοιχεία της κατασκευής ενός σκύλου, γιατί προσαρμοζονται στις ανατομικές αδυναμίες που έχουν.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, έχει λογική.
Υπάρχουν όμως ενδείξεις για κάτι τέτοιο στον σκύλο;
Εσείς που τον ζείτε καθημερινά, έχετε παρατηρήσει κάτι που να παραπέμπει σε πόνο;
Ο τρόπος που περπατάει πχ μπορεί να δώσει στοιχεία της κατασκευής ενός σκύλου, γιατί προσαρμοζονται στις ανατομικές αδυναμίες που έχουν.
Μου είπε πως ο σκύλος δε δείχνει τον πόνο του (μου το έχει πει κ ο δικός μου αυτο).
Το μόνο που παραπέμπει σε πόνο είναι το γλύψιμο ανά μέρες στην περιοχή ισχιων, αλλά έχει κ δερματιτιδα από αλλεργία κ μπερδεύομαι.
Το πιο βασικό είπε είναι ο τρόπος που τρέχει. Είναι λέει χαρακτηριστικό για τη διάγνωση τέτοιου θέματος..
 






bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
δεν ξερω αν το bunny hop μπορει να ναι και αποτελεσμα καποιου τραβηγματος η τραυματισμου, προσωπικα το ξερω ως αποτελεσμα της δυσπλασιας. το χε το μπελλακι μου, αλλα δεν την επηρεασε ποτε. προσεχα και το βαρος της (πολυ σημαντικο). φανταζομαι οτι θα χει διαβαθμισεις, ηπιο μεχρι πολυ σοβαρο. οσο μπορειτε, οπου ξαπλωνει να μην γλιστραει, για να μην ζοριζεται να σηκωθει. και σημπληρωματα για τις αρθρωσεις. ολα αυτα να τα ρωτησεις και παραπανω. βασικα πηγαινε με λιστα :giggle: !
 
  • Like
Reactions: Sammie


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Update: O Sam δεν έχει βελτίωση με τα χάπια,συνεχίζει τραμπουκισμους,γι αυτό κ τον έχει φάει το crate.
Σύμφωνα με γιατρό,πρέπει να περάσει σε αντιφλεγμονωδη στο επόμενο στάδιο. Θα ξαναμιλήσουμε όμως άμεσα.
Προβληματισμος επικρατεί στην οικία.
 
  • Sad
Reactions: Aliki V.


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Το οτι δεν θα φανει η δυσπλασια στην ακτινογραφια εχει καποιον λογο που το λεει? Εγω δεν το εχω ξανα ακουσει. Και αν υπαρχει περιπτωση να εχει εσυ δεν θες να το σιγουρεψεις για να ακολουθησεις τα καταλληλα βηματα για να εχει την καλυτερη ζωη και να εχετε και εσεις μια εξηγηση για την συμπεριφορα του? Μια ακτινογραφια ειναι μην σκεφτεσαι τη ναρκωση πολυ μικρο σκυλι ειναι. Δεν θα κρατησει και πολλη ωρα κατεθευθειαν θα του δωσουν να ξυπνησει. Το λεω γιατι η μεθοδος που ακολουθειτε δεν θα δειξει 100% αν ποναει η αν εχει ενα ορθοπεδικο θεμα που θελει μια καποια εστω και συντηριτικη αντιμετωπιση. Το bunny hop σιγπυρα κατι δειχνει που εγω θα ηθελα να το ξερω την γνωμη μου λεω φυσικα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Το οτι δεν θα φανει η δυσπλασια στην ακτινογραφια εχει καποιον λογο που το λεει? Εγω δεν το εχω ξανα ακουσει. Και αν υπαρχει περιπτωση να εχει εσυ δεν θες να το σιγουρεψεις για να ακολουθησεις τα καταλληλα βηματα για να εχει την καλυτερη ζωη και να εχετε και εσεις μια εξηγηση για την συμπεριφορα του? Μια ακτινογραφια ειναι μην σκεφτεσαι τη ναρκωση πολυ μικρο σκυλι ειναι. Δεν θα κρατησει και πολλη ωρα κατεθευθειαν θα του δωσουν να ξυπνησει. Το λεω γιατι η μεθοδος που ακολουθειτε δεν θα δειξει 100% αν ποναει η αν εχει ενα ορθοπεδικο θεμα που θελει μια καποια εστω και συντηριτικη αντιμετωπιση. Το bunny hop σιγπυρα κατι δειχνει που εγω θα ηθελα να το ξερω την γνωμη μου λεω φυσικα.
Ναι βέβαια, θα πάμε στον γιατρό μας άμεσα. Θα το ψάξουμε το ορθοπεδικο οπωσδήποτε.
Καλά κανεις κ λες την γνώμη σου,γιατί είναι καλοπροαιρετη:giggle:
 
  • Like
Reactions: Ans


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
λες οτι χρειαζεται ναρκωση για την ακτινογραφια λογω τραμπουκισμου? γιατι ειχα κανει ακτινογραφια στον ροκι πριν κανα χρονο και δεν εγινε ναρκωση.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
λες οτι χρειαζεται ναρκωση για την ακτινογραφια λογω τραμπουκισμου? γιατι ειχα κανει ακτινογραφια στον ροκι πριν κανα χρονο και δεν εγινε ναρκωση.
Καλημέρα. Όχι,εκείνος είπε ότι πάντα χρειάζεται νάρκωση για να βγει σωστά η ακτινογραφία (πρέπει να είναι απόλυτα ακουνητος σε αβολες στάσεις κ ειδικά αν πονέσει,δεν θα κάτσει έτσι).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3