Αλλοίωση θεμάτων


Status
Κλειδωμένο θέμα

betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συμφωνω. Υπάρχουν καποιοι που απλώς περιμενουν τον αλλο στη γωνια. Δεν εχουν αλη ασχολια. Αλλά ακομα κι ετσι, αν το σκεφτεις καλυτερα, ποιος ειναι ο δυστυχης;

Τωρα πες μου: το Coltrane βγαινει απο τον Μεγαλο;
δυστυχής, γραφικός, εκνευριστικός, μίζερος, μαλάκας κ.α. Αυτό τουλάχιστον θα μείνει σε αυτόν που δέχεται την επίθεση και όχι αν υπάρχει κάτι σωστό σε αυτό που ακούει.

τον άγιο θες να πεις.. όχι λυπάμαι. είναι από ένα τραγούδι The Ballad of Robert Moore and Betty Coltrane
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
δυστυχής, γραφικός, εκνευριστικός, μίζερος, μαλάκας κ.α. Αυτό τουλάχιστον θα μείνει σε αυτόν που δέχεται την επίθεση και όχι αν υπάρχει κάτι σωστό σε αυτό που ακούει.

τον άγιο θες να πεις.. όχι λυπάμαι. είναι από ένα τραγούδι The Ballad of Robert Moore and Betty Coltrane
:) Σωστος!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Οι εκτροφείς την δουλειά τους την κάνουν ....
Ενημερώνουν ότι υπάρχουν...αλλά σπάνια θα κρίνει ο ένας τον άλλον
Οι εκπαιδευτές επίσης....
Ενημερώνουν ότι υπάρχουν...αλλά σπάνια μιλάνε σε θέματα εκπαίδευσης και...σπάνια θα κρίνει ο ένας τα λάθη του άλλου
(Και αν ταυτίσετε την ενημέρωση με την διαφήμιση θα είστε κακοπροαίρετοι!)
Από εκεί και πέρα...
Όποιος θέλει να βοηθήσει λέγοντας το 1/10 απ αυτό που θα έλεγε ένας ειδικός..ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ (απ'το ολότελα)
Απλώς...δυστυχώς...κάποιος που θα ξέρει άλλο ένα δέκατο...αντί να το προσθέσει..το φέρνει σαν άλλη άποψη...
Τα θέματα του τσατ...τα έχουμε πει...πρόβλημα μεν...δε σώζονται δε...
Το θέμα της συμπεριφοράς (ειρωνία κλπ), δεν είναι πρόβλημα του φόρουμ, αλλά της γενικότερης σχέσης των Ελλήνων με τα φόρα! (που θα μου πεις ΕΜΕΝΑΝΕ...γατάκι!!!)
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Συνηθως παντως τα θεματα χαλανε οταν καποιος θελει να τραβηξει αρνητικο ενδιαφερον και επιμενει
προκλητικα σε κατι που απο τους περισσοτερους ειναι λαθος.
Εκει συμφωνω πεφτει κανιβαλισμος αλλα πιστευω πως λιγοι ειναι
του "παρθεναγωγειου" και δεν μπορουν να το αντεξουν.
Επειδη η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση αυτοι που εχουν διαθεση
να μεινουν και να μαθουν 5 πραγματα θα μεινουν αυτοι που θα το δουν
με παρωπιδες και δεν αλλαζω θα φυγουν.
Παντως και μεσα απο θεματα που εγινε "ο κακος χαμος" ακουστηκαν
χρησιμα πραγματα.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Παντως και μεσα απο θεματα που εγινε "ο κακος χαμος" ακουστηκαν
χρησιμα πραγματα.
Εδώ ακριβός είναι το θέμα Πάνο
Αν κάποιος δεν είναι καθημερινά στο φόρουμ δε θα μπορέσει να δει αυτά τα χρήσιμα θέματα , εκτός και αν κάνει ολοήμερη ανάγνωση.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Εδώ ακριβός είναι το θέμα Πάνο
Αν κάποιος δεν είναι καθημερινά στο φόρουμ δε θα μπορέσει να δει αυτά τα χρήσιμα θέματα , εκτός και αν κάνει ολοήμερη ανάγνωση.
Βαγγελη συμφωνεις ομως πως χρειαζεται πολυ περισσοτερο
διαβασμα στα παλιοτερα θεματα του φορουμ απο τα να γραφονται βιαστηκα το ενα ποστ μετα το αλλο
απλα για να γινεται τζερτζελος?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εδώ ακριβός είναι το θέμα Πάνο
Αν κάποιος δεν είναι καθημερινά στο φόρουμ δε θα μπορέσει να δει αυτά τα χρήσιμα θέματα , εκτός και αν κάνει ολοήμερη ανάγνωση.
Αυτο εχει και αντιθετη ερμηνεια: Aν καποιος αρθογραφει καθημερινα στο forum δεν μπορει ολα του τα ποστ να ειναι για πούλιτζερ...
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
Αυτο εχει και αντιθετη ερμηνεια: Aν καποιος αρθογραφει καθημερινα στο forum δεν μπορει ολα του τα ποστ να ειναι για πούλιτζερ...
φυσικα αλλα αλλο η αρθρογραφια και η συνταξη και αλλο ο σεβασμος και αλλα πολλα με τον μπαμπη τον σουγια.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
φυσικα αλλα αλλο η αρθρογραφια και η συνταξη και αλλο ο σεβασμος και αλλα πολλα με τον μπαμπη τον σουγια.
Δε μιλαω για σεβασμο. Τον θεωρω δεδομενο. Μιαλω για παρεκλησεις απο το θεμα.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εγώ από αυτά που λέει ο Βαγγέλης καταλαβαίνω ότι αναφέρεται στα θέματα τα οποία είναι <πιασάρικα> μέσα σε χρόνο dt έχουν φτάσει 367 σελίδες με τις 360 τουλάχιστον ανούσια σχόλια και προσωπικές αντιπαραθέσεις με ουσία μηδέν

Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να αρθογραφείς.... και να διαβάζεις απλά σου την δίνει λίγο το ζήτημα!!!!

Προσωπικά όταν βλέπω να ξεφεύγουν οι σελίδες δεν το ανοίγω καν το θέμα!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εγώ από αυτά που λέει ο Βαγγέλης καταλαβαίνω ότι αναφέρεται στα θέματα τα οποία είναι <πιασάρικα> μέσα σε χρόνο dt έχουν φτάσει 367 σελίδες με τις 360 τουλάχιστον ανούσια σχόλια και προσωπικές αντιπαραθέσεις με ουσία μηδέν

Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να αρθογραφείς.... και να διαβάζεις απλά σου την δίνει λίγο το ζήτημα!!!!

Προσωπικά όταν βλέπω να ξεφεύγουν οι σελίδες δεν το ανοίγω καν το θέμα!
Πως με καταλαβαίνεις πως με καταλαβαίνεις
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Και μια επισήμανση, είναι τελείως διαφορετικό να παρεκκλίνει η συζήτηση όπως γίνεται και σε ένα ζωντανό διάλογο, σε εξίσου ενδιαφέροντα συναφή θέματα που μπορεί να μην είναι 100% το αρχικό αλλά έχουν να δώσουν και τελείως διαφορετικό το σου είπα μου είπες εννοούσα εννοούσες ,,,,,,,

Πάει το τόπι χάνεται έτσι!!!!!!!

Πως με καταλαβαίνεις πως με καταλαβαίνεις
​έχω εκλάμψεις σήμερα χε χε χε
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παρακολουθώ το θέμα πολύ προσεκτικά...
Αυτό που μου λείπει, όμως, είναι ο χρόνος τον τελευταίο καιρό... έτσι, φαίνεται ίσως, ότι υποτιμώ μία σειρά θεμάτων που είναι πολύ ενδιαφέροντα, όπως αυτό εδώ...

1. ...Ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι για κάποια μέλη που μπαίνουν και μόλις νοιώσουν ότι εγκλιματίστηκαν παίρνουν αμπάριζα.
Κάνουν διαγωνισμό στην μπηχτή στην απαξίωση και στην ειρωνεία χωρίς ουσιαστικά να πουν κάτι επί του εκάστοτε θέματος που μπαίνουν για να σχολιάσουν...

2. ...Το δυστύχημα είναι ότι αυτό συμβαίνει από άτομα που στην πραγματικότητα δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι για ποιον λόγο τα λένε (απλά έτυχε και τα διάβασαν εδώ μέσα ) και προσπαθούν με ανορθόδοξο τρόπο να τα αναπαράγουν δείχνοντας με αυτό ότι ενστερνίζονται τις κυνοφιλικές απόψεις .

3. ...Κάνεις μας δε γεννήθηκε με κυνολογικη γνώση , πολλοί από εμάς μάθαμε μέσα από λάθη και άσχημες στιγμές///
1. Αυτό είναι γεγονός... χαρακτηριστικό γνώρισμα της κοινωνίας μας... να ξέρεις ότι η ψήφος αυτών που περιγράφεις είναι ισοδύναμη με την δική σου!
Αλλά, περισσότερο πρέπει να τους δίνουμε (καλό) παράδειγμα, παρά να τσιτώνουμε μαζί τους... δεν μπορεί, κάποιοι θα καταλάβουν...

2. Ναι... είναι η λεγόμενη (σε άψογα Ελληνικά) "me too" προσέγγιση...
Και πάλι, με σωστή προσέγγιση και καλό παράδειγμα λύνονται αυτά τα θέματα...
Αλλιώς, καταλήγεις να αρπάζεσαι και να τσακώνεσαι...

3. Κυρίως από λάθη και άσχημες στιγμές!!! Κι εγώ τα περισσότερα... και εξακολουθώ και κάνω λάθη...
Η επιτυχία είναι, όταν κάνουμε λάθη, να είναι διαφορετικά και όχι ίδια με τα προγενέστερα!

Και, πολλές φορές, για να πάρω το προσωπικό μου παράδειγμα, σε ένα φόρουν είναι πιο χρήσιμο να αναφέρονται τα λάθη - παραλείψεις, απ' ότι οι επιτυχίες...

Πάρε, για παράδειγμα, τον Casper... όπου οι δικοί μου (και αρκετά μέλη που με ξέρουν προσωπικά) μου λένε: "Μα, είναι ανάγκη να εκτίθεσαι τόσ πολύ και να σου γράφει ο καθένας τη δική του κουταμάρα - πρακτικά, όχι για να σε διορθώσει, αλλά για να σε λοιδωρήσει?"...
Ναι, εφόσον αγαπώ το σκύλο (και τη σκύλα, βέβαια) είναι ανάγκη!
Γιατί, όσο και να γελάνε οι άλλοι με τα καμώματά μου... είναι πιο υγιές να ξέρουν οι λιγότερο (αλλά και οι περισσότερο) έμπειροι ότι ένα Boerboel είναι "δύσκολο" σκυλί, με υψηλά drives... είναι πιο υγιές να ξέρουν οι υπόλοιποι την οικογενειακή μου δομή - συνήθειες - προσπάθειες κλπ...
Και θα ήταν χειρότερο (για τα μέλη του φόρουμ) να αναφέρω μόνο τις επιτυχημένες (και υπάρχουν πολλές) στιγμές και να θεωρηθεί ότι ο καθένας μας μπορεί να έχει, χωρίς προσπάθεια ένα Boerboel στις αγκαλιές και στους καναπέδες...
Με αυτό τον τρόπο, όμως, θα εισπράξω και κατηγορίες κλπ...

Δηλαδή για να καταλάβω τι λέτε ακριβώς παιδιά, γιατί νόμιζα ότι μιλάτε απλά για το απότομο ύφος κάποιων ποστς, αλλά διαβάζοντας το ποστ της mad00lini κατάλαβα ότι λέτε και για τον αποσυντονισμό κάποιων συζητήσεων...
ΣΥμβαίνει και αυτό, νομίζω... ο αποσυντονισμός του θέματος, δηλαδή...

...<<μάθε ρε άσχετε να φροντίζεις το σκύλο σου και μετά ρώτα για τροφές >>
Ξέρεις κάτι, Βαγγέλη... σε όλους μας θα έρθει να πούμε κάτι τέτοιο, όταν δούμε κάτι (επιεικώς) απαράδεκτο...
Εσύ, τώρα, ίσως θα πρότεινες να "το φέρουμε" ευγενικά στο νέο μέλος... οπότε θα χρειαζόταν (κάθε φορά) ένα σεντόνι που θέτει το θέμα διπλωματικά... όμως, δεν υπάρχει πάντα χρόνος για σεντόνια και, έτσι, αρκετές φορές, εκφραζόμαστε λίγο απότομα, έστω και αν δεν είμαστε ειρωνικοί... τόχω κάνει κι εγώ αρκετές φορές (και δεν ξέρω αν έχω παρεξηγηθεί)...

Και, ξέρεις και κάτι άλλο... το σκυλί σου, που το αγαπάς και έχετε αυτό το δέσιμο... δεν θα σε παρεξηγήσει αν δεν του δώσεις, για κάποιο διάστημα, την κορυφαία τροφή με την πιο ψαγμένη τιμή... δεν θα σε παρεξηγήσει ακόμα και αν του δώσεις, για κάποιο διάστημα, τα αποφάγια και το ξεροκόματο...
Θα σε "παρεξηγήσει", όμως, αν οι συνθήκες που το βάζεις να ζει είναι άθλιες... άσε, είναι μεγάλο θέμα αυτό...

Θέλω σκύλο φύλακα.... απάντηση..... βάλε συναγερμό! ειρωνεία? σαφώς! αλήθεια? μεγάλη!!!!!!!
Ναι, αυτό είναι πολύ σωστό και στα δύο σκέλη του...

Αυτό είναι που έθεσε ο Βαγγέλης, όμως: Αν θέλουμε να ενημερώσουμε σωστά κάποιο μέλος, θα πρέπει να του τα εξηγήσουμε αυτά και όχι να πεταγόμαστε σαν "προπαίτες" και να μιλάμε περί συναγερμών... ειδικά (όπως λέει ο Βαγγελης - και συμφωνώ) όταν δεν το ξέρουμε το "άθλημα"...

Γιατί το μέλος ΔΕΝ ξέρει... οι γραφές μιλάνε για φύλακες... οι ιδιοκτήτες δεν περιγράφουν ακριώς πόση προσπάθεια χρειάζεται... οι εκπαιδευτές δεν επεξηγούν τα "ψιλά γράμματα"...

Και, έτσι, νομίζει ότι ο Ποιμενικός της Κεντρικής Ασίας (ξέρεις, ο αρσενικός, ο αστείρωτος, των 100 κιλών! - μιάς και "the bigger the better") είναι "αυτοφυής" και θα φυλάξει αυτόματα... και, όχι μόνο αυτό, αλλά θα έκπαιδευτεί - κοινωνικοποιηθεί πολύ εύκολα... και, πάνω απ' όλα, θα "ξέρει" ότι τα παιδιά της οικογένειας (ή η κοπέλα του ιδιοκτήτη) θα είναι ψηλότερα στην "ιεραρχία της αγέλης" από αυτόν... απλά, το νέο μέλος δεν ξέρει...
 


Nemakos

Active Member
1 Σεπτεμβρίου 2012
28
0
συμφωνω με τον προβληματισμο του vageli,
δεν υπαρχει λογος για τετοιες "επιθεσεις" στα νεα μελη,
κανεις δεν θελει με το καλημερα που μπηκε εδω γιατι ΔΕΝ γνωριζει πραγματα να λαμβανει τετοια ερεθισματα οσο ανοιχτομυαλος και αν ειναι.
Ακομα και τριτος να εισαι στο εκαστοτε θεμα σε κουραζει αρκετα και σε αναγκαζει να το κλεισεις ενω καπου εκει μεσα σιγουρα υπαρχει κατι σωστο και χρησιμο που θα εχει υποθει.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Nομιζω οτι ο διαχωρισμος σε αυτους που βοηθανε και σ' αυτους που δεν βοηθανε ειναι και αστοχος και αδικος διοτι γινεται χωρις μετρο συγκρισης. Υπάρχει καποιο αντικειμενικο κριτηριο απο το οποιο και ενθεν μπορουμε να πουμε οτι αυτο το μελος βοηθαει; Οχι. Επομενως καθε απολυτος διαχωρισμος σε 2 ομαδες ειναι αυθαιρετος και υποκειμενικος.

Το σωστοτερο θα ηταν να πουμε οτι αυτος βοηθαει πολυ, εκεινος λιγοτερο. Αυτο θα ηταν το σωστο. Οχι τσουβαλιασμα σε καλους & κακους.

Λεγεται πιο πανω οτι αλλος θα δωσει το 100% των γνωσεων του και αλλος θα ειρωνευτει/προσβαλλει και οτι αυτο ειναι και γνωρισμα της εποχης μας… Λες και εχει ζησει ο καθενας σε 100 εποχες και εχουμε μετρο συγκρισης. Η ιδανικοποιηση του παρελθοντος δε βοηθα σε τιποτα. Τελος παντων αλλο κεφαλαιο αυτο.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τιποτε δεν ειναι ασπρο-μαυρο. Ο ιδιος ανθρωπος που θα γραψει ενα κατεβατό για να βοηθησει καποιον σε ενα θεμα (το ποσο ανιδιοτελες ειναι αυτο ειναι επισης αλλο καπελο), ο διος θα αστειευτει σε ενα αλλο. Γιατι μπαινουν ταμπέλες;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τιποτε δεν ειναι ασπρο-μαυρο. Ο ιδιος ανθρωπος που θα γραψει ενα κατεβατό για να βοηθησει καποιον σε ενα θεμα (το ποσο ανιδιοτελες ειναι αυτο ειναι επισης αλλο καπελο), ο iδιος θα αστειευτει σε ενα αλλο...
Πολύ σωστός!
Συμφωνώ, τόσο με αυτό που παρατηρείς, όσο και με τον (μέσα στην παρένθεση) προβληματισμό σου!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σίγουρα δεν υπάρχει διαχωρισμός σε καλούς και κακούς ,προσωπικά προτιμώ αυτόν που απλά παρακολουθεί και ενημερώνεται παρά αυτόν που περιμένει στη γωνία για να κάνει το μπαμ εντυπωσιασμού.
Υπάρχουν φίλοι που πραγματικά κόλας στην οθόνη και διαβάζεις με τις ώρες , υπάρχουν φίλοι που ξέρεις ότι τώρα θα μπουν και θα πετάξουν την ατάκα και θα κατουρηθούμε στα γέλια , υπάρχουν μέλη που χωρίς δεύτερη κουβέντα θα τους στείλεις ένα μήνυμα για την συμβουλή τους και επίσης υπάρχουν και μέλη που χαίροντα να σε βοηθήσουν .
Τι κοινό έχουν τώρα όλοι αυτοί μεταξύ τους;
Απλά ξέρουν για ποιο λόγο υπάρχουν ………
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Xαιρομαι.
Και να σημειωθει οτι εφευρεσα νεα λεξη πιο πανω: Ιδανικοποιηση.
Εξιδανικευση ηθελα να γραψω...
:)
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
''Αλλοίωση θεμάτων'' Φιλε Βαγγελη, ειμαστε αλλοιωμενοι εμεις, κι ο κοσμος ολοκληρος...

Στην θεση σου δεν θα ανοιγα αυτο το θεμα, αλλα θα εκανα αυτο που εχω κανει αρκετες φορες στο παρελθον: ΕΚΕΙ που ειδα την αρνητικη συμεπριφορα ΕΚΕΙ την καυτηριασα και ας ηταν οποιος ηθελε απεναντι, και ''παλιος'' και ''γκουρου'', και moderator, και εκτροφεας, και εκπαιδευτης, και οτι ναναι!

Αυτό λοιπον να κανεις φιλε μου την επομενη φορα χωρις φοβο και παθος(και θα νιωσεις πολυ καλυτερα, και θα εχει και καλυτερο αποτελεσμα)...ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ. :)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα