Αλωπεκίδες και προσπάθειες διάσωσής τους




foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
τι σχέση έχει αυτό? :)
θές φωτό παπιγιόν?
στο google

σκύλος τύπου σπάνιελ ορθόωτος
οχι ρε συ η katerioka οτι οι σκυλοι αυτοι οι συγκεκριμενοι ειναι δεσποζομενοι και οι ιδιοκτητες τους ειναι χρηστες του our dogs εγω ομως δεν εχω 50 δημοσιευσεις για να τους στειλω πμ
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
καταρχήν το παπιγιόν που ανάφερα ήταν παράδειγμα και όχι χωρίς ίχνος υπονοήσης ότι είναι ημίαιμα παπιγιόν.
δεν είναι μονο η έκφυση του αυτιού είναι διαφορετική αλλα και το σχήμα(στρογγυλά),και πρέπει να διαφέρει και ο σωματότυπος.
βλέποντας τα από της φωτογραφίες βλέπεις ένα σκύλο τις ομάδας 9 και όχι 5.
Αναρωτιέμαι μήπως είναι πρόκειται για άλλη εγχώρια φuλη?

@@@Kokoni
σωστα
αυτο ειπα τυπος σπανιελ

εχω δει και εγω 2 σκληροτριχα στην Κοζανη μου,χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο<<τετράγωνα>>(ύψος-μήκος)
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
50 πόστ για να κάνεις πμ?
..........κι αυτοί άλλη φυλή εγχώρια θα είναι :D........

για μπές κι εκεί και κάνε θέμα για νέα φυλή...και πές και στους δύο αυτούς ιδιοκτήτες αν ενδιαφέρονται........
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
καταρχήν το παπιγιόν που ανάφερα ήταν παράδειγμα και όχι χωρίς ίχνος υπονοήσης ότι είναι ημίαιμα παπιγιόν.
δεν είναι μονο η έκφυση του αυτιού είναι διαφορετική αλλα και το σχήμα(στρογγυλά),και πρέπει να διαφέρει και ο σωματότυπος.
βλέποντας τα από της φωτογραφίες βλέπεις ένα σκύλο τις ομάδας 9 και όχι 5.
Αναρωτιέμαι μήπως είναι πρόκειται για άλλη εγχώρια φuλη?

@@@Kokoni
σωστα
αυτο ειπα τυπος σπανιελ

εχω δει και εγω 2 σκληροτριχα στην Κοζανη μου,χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο<<τετράγωνα>>(ύψος-μήκος)
το καταλαβα οτι τα εβαλες σε μια τυπου κατηγορια απλως πολλες φορες βλεπουμε και καποια τετοια δειγματα η φυλης δεν ειναι στανταρισμενη σες ολα τα δειγματα της εαν δεν γινει προσπαθεια εκτροφης με τα καλυτερα στανταρισμενα χαρακτηριστικα δεν μπορουμε να ξερουμε εαν αυτα ειναι αλωπεκιδες η υποοικογενεια η ακομα εαν οι αλωπεκιδες ειναι υποοικογενεια του κοκονιου.η γεννα θα μας κατευθυνει για την επιλογη γεννητορων για την επομενη.λιγη υπομονη εγω εχω περισσοτερη αγωνια απο εσενα πιστεψε με...
οι φωτο δεν μας δειχνουν το σωματοτυπο αλλα απο αλλη φωτο που βρηκα του μπεζ σκυλιου που ανεβασες ειναι με πιο πολυ τριχωμα αρα χειμωνα τραβηγμενο και κλασσικο δειγμα αλωπεκιδας επισης η φωτο που βλεπουμε ειναι πιο ανοιχτη στα χρωματα της αρα υπηρχε μεγαλη πηγη φωτος σε σχεση με αυτη που ειδα σε πμ τα αυτια σε εκεινη ειναι καλυτερα πιο κοντα σε αυτο που θεωρουμε ως φαινοτυπο αλωπεκιδας.
παντα ισχυει οτι αν δεν το δεις το σκυλι σε εκθεση η απο κοντα δεν μπορεις να κρινεις απο φωτο.
ξερεις ποσοι εκροφεις μοσχοπουλανε μονο απο μια φωτο φτιαγμενη στημενη σε σαιτ τους και αμα τα δεις απο κοντα τα σκυλια χεζεσαι στα γελια.μην κολλας στις φωτο δες πολλες φωτο πολλα σκυλια υπο διαφορετικες συνθηκες σορρυ αν σου κανω κατηχηση δεν ξερω την εμπειρια σου σε τετοια θεματα αλλα επειδη εγω ειδα πολλες φωτο απο τετοια σκυλια και ζω και το δικο μου το σκυλι χειμωνα καλοκαιρι σου λεω οτι αν παρεις φωτο την φοξυ το καλοκαιρι που αφηνει την τριχα της μπορει να την μπερδεψεις και με ντατσχαουντ!!!
Συγκεκριμενα οταν ρωτησα την κτηνιατρο και πριν σηκωσει το αυτι το σκυλι και υποπτευθω για αλωπεκιδα η κτην μου ειπε οτι ειναι διασταυρωση πομερανιαν με ντατσχαουντ και το βιβλιαριο της πομερανιαν κρος γραφει.......
καταλαβαινεις τωρα οτι λενε σε ολους τους ανυποψιαστους ιδιοκτητες αλωπεκιδων και μετα γινεται η σφαγη κρος αρα στειρωση αν δεν το κανει ο ιδιοκτητης το προτεινουν αυτοι ....και ανυποψιαστα θα χαθει η φυλη................
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η φυλης δεν ειναι στανταρισμενη σες ολα τα δειγματα της εαν δεν γινει προσπαθεια εκτροφης με τα καλυτερα στανταρισμενα χαρακτηριστικα δεν μπορουμε να ξερουμε εαν αυτα ειναι αλωπεκιδες η υποοικογενεια η ακομα εαν οι αλωπεκιδες ειναι υποοικογενεια του κοκονιου
λές

μετά παρακάτω λές "κλασσικό δείγμα αλωπεκίδας"

τελικά?
ξέρουμε?
(*φιλοσοφική ερώτηση)

προσωπικά θεωρώ τις τετράγωνες ορθόωτες αλεπουδόμορφες στο κρανίο γενικά και με εργασιακότερο χαρακτήρα αλωπεκίδες άσχετες με τα κοκόνια
και γενικά καταλαβαίνω τι λές-αλλά για συγγένεια με τα κοκόνια παραπέρα απο κάποια κρόςς που μπορεί να έχουν γίνει δεν το βλέπω
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
μου αρεσει πολυ το θεμα!
σημερα ειχα μια συζητηση οτι ειναι κριμα με την ξενομανια μας ουτε τα σκυλια μας να μην κοιταμε...
foxylade ανεβενω που και που θεσσαλονικη,θα χαιρομουν πολυ να τα λεγαμε και απο κοντα...βρησκω την προσπαθεια πολυ ενδιαφερουσα!

αν θες για το ourdogs στειλε μου πμ εδω τι θες να κανω...
το ασπρομαυρο σκυλακι σε προϊγουμενες φωτογραφιες απ οσο θυμαμαι το εχει μελος απ εκει που νομιζει οτι ειναι κοκονι...
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
η φυλης δεν ειναι στανταρισμενη σες ολα τα δειγματα της εαν δεν γινει προσπαθεια εκτροφης με τα καλυτερα στανταρισμενα χαρακτηριστικα δεν μπορουμε να ξερουμε εαν αυτα ειναι αλωπεκιδες η υποοικογενεια η ακομα εαν οι αλωπεκιδες ειναι υποοικογενεια του κοκονιου
λές

μετά παρακάτω λές "κλασσικό δείγμα αλωπεκίδας"

τελικά?
ξέρουμε?
(*φιλοσοφική ερώτηση)

προσωπικά θεωρώ τις τετράγωνες ορθόωτες αλεπουδόμορφες στο κρανίο γενικά και με εργασιακότερο χαρακτήρα αλωπεκίδες άσχετες με τα κοκόνια
και γενικά καταλαβαίνω τι λές-αλλά για συγγένεια με τα κοκόνια παραπέρα απο κάποια κρόςς που μπορεί να έχουν γίνει δεν το βλέπω

ξερουμε τον φαινοτυπο της αλωπεκιδας και πολλες φορες φαινεται το γονιδιο να ειναι τοσο ισχυρο και να εμφανιζεται αλωπεκιδα ακομη και σε ασχετες γεννες με μια αλωπεκιδα αλλα ακριβως επειδη δεν υπαρχει εκτροφη με καταγεγραμμενα αποτελεσματα περαν των χωρικων που ξερουν τα σκυλια και τα διατηρουν σε μια οικογενειακη αλλαγη σκυταλης δεν μπορουμε να ξερουμε αν θα εμφανιστει και κοκονι σε γεννα αλωπεκιδας,οπως εχει παρατηρηθει μπορει να φταει η εντοπιοτητα της συζευξης και η παρουσια σε αυτην την περιοχη και του φαινοτυπου του κοκονιου.
παντως γενικα το θεμα ειναι να γινουν ζευγαρωματα με αλωπεκιδες απο διαφορα μερη της ελλαδας που τουλαχιστον να ειναι στον ιδιο φαινοτυπο ετσι και μονο το γεγονος οτι αυτα τα δειγματα διαφερουν χιλιομετρικα μας διασφαλιζει την διαφορετικοτητα των γραμμων αιματος και τη μη συγγενεια τους στοιχειο πολυ βασικο και για την αναγνωριση τους πχ ενω ο γαμπρος νομιζαμε οτι ειναι απο τη θεσ/νικη τελικα ειναι απο καρδιτσα απο την οποια εχουμε καινουριες πληροφοριες .
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
και βεβαια να τα πουμε απο κοντα αγγελος2 χαιρομαι που εντοπισες το προβλημα πολυ πριν παρακολουθησεις το θεμα μας. εσυ στην περιοχη σου εχεις παρατηρησει κοκονια η αλωπεκιδες?ξερω οτι εχετε κοκονια εκει αλωπεκιδες ομως?
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
δεν μπορω να πω οτι τα προσεχα...τα βαφτιζα και εγω απλα ημιαιμα χωρις να ασχολουμε πολυ....θα εχω το νου μου και θα βγαζω φωτο ομως οταν καποιο μου μοιαζει...
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Καλησπερα σε ολους μετα απο καιρο ξαναγραφω και εχω να ομολογησω οτι τα νεα ειναι ακρως ευχαριστα και ενθαρρυντικα για την διασωση της φυλης η εκτροφη εχει διευρυνθει εχουμε ακομη 3 θηλυκα και τρια αρσενικα δειγματα αλωπεκιδας στις Σερρες που εχουν μπει στο προγραμμα εκτροφης και αυτο το μηνα εχουμε ενα ζευγαρωμα οποτε οσοι ενδιαφερονται για κουταβι ας δηλωσουν το ενδιαφερον τους εννοειτε βεβαια οτι προηγουνται αυτοι που εχουν δηλωσει ενδιαφερον εδω και δυο χρονια αλλα αν η τοκετοομαδα ειναι μεγαλη θα υπαρχει κουταβι και για οποιο αλλο ενδιαφερθει.. για αυτο η αλλο ζευγαρωμα μελλοντικο αν μπορει να περιμενει απο αλλο γεννητορα του προγραμματος..η καταγραφη επισης της φυλης παει υπεροχα καθως μεσα στην θεσσαλονικη στην χαλκιδικη και στο κιλκις εχουμε 15 δειγματα αλλα καλα και αλλα λιγοτερο καλα επισης εχουμε ενα επιπλεον θηλυκο στην αθηνα οποτε οποιος δει καποιο που του μοιαζει ενημερωνει η τραβαει φωτο και στελνει να παμε να το δουμε αν οντως ειναι αλωπεκιδα σε οποιο μερος της ελλαδας και να ειναι..
Συντομα θα εχουμε και σαιτ το οποιο θα εχει πολλες φωτο απο αντιπροσωπευτικα δειγματα και πολλες πληροφοριες για τις αλωπεκιδες αλλα και για τα δειγματα που εχουμε βρει η θα βρισκουμε κατα καιρους αλλα και φωτο και νεα απο τους απογονους του πρωτου ζευγαρωματος.
Επισης για οποιον ενδιαφερεται για ενηλικο αντιπροσωπευτικο δειγμα αλωπεκιδας μπορει να με ενημερωσει καθως υπαρχει διαθεσιμο ενα το οποιο θα δωθει για υιοθεσια σε οποιον συμφωνει για την διασωση και αυξηση του πληθυσμου της φυλης..
 


poppy_m

Member
17 Μαϊου 2012
5
0
Αθήνα
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. Ο Μαρλευ είναι 3,5 μηνών, τον βρήκαμε στο χωριό το πάσχα και είπαμε να τον κανουμε Αθηναίο!!!!! Ένας γνωστό μας, μας είπε ότι ανήκει σε φυλή και μάλιστα πως η ράτσα του είναι αρχαία και λέγεται αλωπεκής. Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.Όχι ότι αυτό θα παίξει κάποιο ρόλο, έτσι κι αλλιώς μας έχει πάρει τα μυαλά και τον υπεραγαπάμε!!! Σας επισυνάπτω φωτογραφίες.2012-05-04-0140.jpgDSC_12.jpg2012-04-22-0134.jpg
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. Ο Μαρλευ είναι 3,5 μηνών, τον βρήκαμε στο χωριό το πάσχα και είπαμε να τον κανουμε Αθηναίο!!!!! Ένας γνωστό μας, μας είπε ότι ανήκει σε φυλή και μάλιστα πως η ράτσα του είναι αρχαία και λέγεται αλωπεκής. Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.Όχι ότι αυτό θα παίξει κάποιο ρόλο, έτσι κι αλλιώς μας έχει πάρει τα μυαλά και τον υπεραγαπάμε!!! Σας επισυνάπτω φωτογραφίες.View attachment 36214View attachment 36215View attachment 36216
Αγαπητη poppy_m καλησπερα ο μαρλευ ειναι κουκλος ειναι ακομα μικρος για να μας δειξει τι ειναι ειδα ομως σε αλλο ποστ οτι ηδη αρχισε να τα σηκωνει τα αυτακια οποτε μαλλον ειναι σε καλο δρομο...
Γενικα μπορει να μην μοιαζει τωρα ουτε με αλωπεκιδα αλλα ουτε με κοκονι αλλα απο την παρατηρηση μου με την εκτροφη-διασωση της αλωπεκιδας αλλα και απο την καταγραφη της φυλης που κανω μου δειχνουν οτι ειναι αργης αναπτυξης φυλη (δεν λεω για τον κανονα καθως ο κανονας δεν υπαρχει ακομη αν δεν γινει με μεγαλη διακυμανση παρατηρηση)
Γενικα βλεπω οτι αν το αυτακι ειναι λεπτο σε παχος ανεβαινει ευκολα αν ειναι χοντρο τοτε αργει περισσοτερο,επισης μεγαλο ρολο παιζουν οι διαφοροι τραυματισμοι σε αυτο πχ δαγκωμα ελαφρυ μεταξυ των μωρων της τοκετοομαδας η ακομα και το χαιδεμα στο κεφαλι η το χαιδολογημα με γλυκολογα(ξερω ειναι σκληρο το κανω και εγω σε ανυποπτο ..συνεχη μαλλον θα ελεγα χρονο αλλα δεν τους κανει καλο οχι σε αυτη τη φυλη που εχει μια ταση και για πλαγια εκφυση του αυτιου η γενικα για πολυ ευκινητο αυτακι προς ολες τις κατευθυνσεις) το οποιο τα κανει να γυμναζουν τους πλαγιους και πισω μυς σε αντιθεση με αυτους που γυμναζουν οταν ειναι σε αλερτ κατασταση η οταν ακουνε ηχο με κατευθυνση στο εμπροσθιο μερος τους.

Το υψος του φαινεται να ειναι μεγαλυτερο απο τις αλωπεκιδες αλλα γενικα αυτο δεν με ανησυχει καθως κατα την καταγραφη πετυχαινω πολλες αλωπεκιδες που τεινουν να ειναι ψηλοτερες και αρα μεταβατικοι τυποι αυτης αλλα το ποσοστο τους δεν μας επιτρεπει να τις αγνοησουμε.
Το μουτρακι και το μακρος του κορμου του μοιαζει με τις αλωπεκιδες..
Αλλα αυτο που με ιντριγκαρει ακομα περισσοτερο ειναι το τριχωμα του που αν στο τελος της αναπτυξης του και μετα την σεξουαλικη του ωριμανση αν αυτη συμπεσει και με χειμωνιατικους μηνες εξακολουθει να ειναι σχετικα σκληροτριχο απο οτι μου επιτρεπουν οι φωτο να δω και σε συνδυασμο με σηκωμενα αυτια και ανεκτο υψος θα μας δειξει μια σκληροτριχη αλωπεκιδα.
Ελπιζω να εχει καλη αναπτυξη και οτι και να γινει ειναι μουτρακι οπως και να εχει...(καλη τροφουλα και ισως και κανενα συμπληρωμα χονδροιτινης υαλουρονικου οξεος κανουν γερες αρθρωσεις..οποτε μπορει να δωσει καλυτερο αυτακι περα απο τα γονιδια που οτι εινα να κανουν θα το κανουν:))
Αναμενω και αλλες φωτο και σε λιγο καιρο στο σαιτ www.alopekida.gr θα εχουμε πολλες φωτο για συγκριση και ενημερωση και για το προγραμμα διασωσης,αναβιωσης και εκτροφης των αλωπεκιδων..:D
Για πληροφοριες μεχρι να λειτουργησει το σαιτ μπορειτε να επικοινωνειτε εδω στο φοροθμ μαζι μου η με μην στο προσωπικο μουmail [email protected]
 


poppy_m

Member
17 Μαϊου 2012
5
0
Αθήνα
Καλησπέρα foxylady. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο που αφιέρωσες. Το τρίχωμα του είναι σχετικά σκληρό, με κάτι πιο μακριές και μαλακές τρίχες ενδιάμεσα.( mix τρίχωμα θα το έλεγα :) ).
Όσο για τα αυτάκια, από χαδια δεν πιστευω να έχει παράπονο!!!!!! Αν και δεν μας πολυαφήνει να τον χαιδολογήσουμε, ειναι σκληρό αντράκι!!!!! Είναι πολύ λεπτά τα αυτάκια οτυ και όντως έχουν φύγει πλάγια και πλέον νομίζω το ένα έχει αρχίσει και ανεβαίνει. Τρέλες κινήσεις με τα αυτάκια οτυ, προς όλες τις κατευθύνσεις!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σύντομα νέες φωτογραφίες. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π