Αμπούλα Certifect




ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Bαλε μια advantix να εισαι ησυχη!
Αρχικα advantix χρησιμοποιουσα για 8 μηνες αλλα δεν υπηρχε αποτελεσμα κ εκτος αυτου δεν μου αρεσε που εβαφε το δερμα κ το τριχωμα της.....εβαλα certifect και ειχε απιστευτα αποτελεσματα αμμεσα.Το θεμα ειναι οτι της εβαλα certifect 3 φορες κ παντα αντιδρουσε περιεργα..επεφτε αμεσως και καθοταν μονη της.Την τελευταια φορα ομως περπατουσε κ επεφτε...ανοιγαν τα ποδαρακια της κ παραπατουσε...δακρυζε συνεχεια κ εκανε πανω της την αναγκη της...την πηγα στον κτηνιατρο κ την εκανε αμεσψς μπανιο κ εδωσε ορο...
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Τους ψύλλους (και τα αυγά τους) τους πιάνει καλά η Frontline Combo. Είχαμε πρόβλημα με δαύτους κι εμείς πέρισυ και μόλις έβαλα την Frontline Combo ησυχάσαμε. Από τότε πάντα βάζω αυτήν, ειδικά το καλοκαίρι. Τη Cetifect μας την πρότεινε ο κτηνίατρος σαν πιο δυνατή από την Frontline Combo , αλλά διάβασα τα reviews και την επέστρεψα πίσω.
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Τους ψύλλους (και τα αυγά τους) τους πιάνει καλά η Frontline Combo. Είχαμε πρόβλημα με δαύτους κι εμείς πέρισυ και μόλις έβαλα την Frontline Combo ησυχάσαμε. Από τότε πάντα βάζω αυτήν, ειδικά το καλοκαίρι. Τη Cetifect μας την πρότεινε ο κτηνίατρος σαν πιο δυνατή από την Frontline Combo , αλλά διάβασα τα reviews και την επέστρεψα πίσω.
και εγω τωρα της εβαλα frontline combo και ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης!
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Βάλαμε στον Lupus μια φορά αμπούλα certifect γιατί δεν είχε frontline ο κτηνίατρος. Για 2 μέρες ήταν τέζα. Ξάπλωνε συνέχεια και ήταν πολύ υποτονικός, σε σημείο που φοβηθήκαμε. Ο γιατρός είπε οτι τον πείραξε η αμιτράζη που έχει η certifect και από τότε ότι αμπούλα και να αγοράσω κοιτάω να μην έχει αμιτράζη στα συστατικά.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εγω χθες το απογευμα του εβαλα Frontline Combo γιατι ειχε ηδη 2-3 ψυλλους πανω του και πιθανον και αυγα.Δεν ειχαμε καποιο προβλημα,οπως και με την απλη Frontline.Απλα οταν ξαναβαλω αμπουλα θα το κανω πρωι γιατι κανει πολλες ωρες να στεγνωσει ειδικα στην περιοχη οπου ο σκυλος εχει περισσοτερο τριχωμα(αυχενας).Advantix 1 φορα του εβαλα και του δημιουργησε γρουμπαλακι το οποιο εκανε μερες για να φυγει.Χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος οτι εφταιγε η αμπουλα,αλλα ετσι πιστευω γιατι το εβγαλε σε 1 απο τα σημεια που μπηκε η αμπουλα.Ισως του ξαναβαλω να δω και αν τον ξαναπειραξει δεν θα ξαναβαλω ποτε Advantix η αλλη αμπουλα με ιδιες ουσιες.
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Λοιποοοοοοοοον...

Την Πέμπτη ήταν καιρός για καινούρια αμπούλα.
Ο γιατρός μου είπε ότι έφερε μία καινούρια, η οποία υποτίθεται ότι έχει πιο άμεση και γρήγορη δράση.
Την έβαλα λοιπόν...
Και ο Πυρράκος μετά από καμιά ώρα...έδειχνε αρκετά πεσμένος...
Πίστεψα ότι επειδή έπαιξε με την μποξερίνα του γιατρού+ζέστη...μπορεί να οφείλεται εκεί.
Το βράδυ που πήγαμε μια βραδυνή...μία από τα ίδια...
Λέω "λες να ψαρώνει επειδή έχουμε καιρό να πάμε νύχτα?"
Για να μην πολυλογώ...Πέρασε μιαμιση μέρα μέχρι να έρθει στα ίσα του.
Και ρωτάω:
Φταίει η αμπούλα?
Μπορεί να έχει την αρνητική επίδραση που έχουν πχ τα εμβόλια?
Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος?
Λέγεται Certifect

Το site: www.certifect.com

Και η αξιολόγηση του φαρμάκου:

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL..._the_public/veterinary/002002/WC500111214.pdf

ps
Η αμπούλα βγαίνει από την εταιρεία που βγάζει και την Frontline, και υποτίθεται ότι είναι μια καλύτερη έκδοσή της....
καλημερα!!!προχθες ανοιξα κι εγω σχετικο post για την certifect!εγω την χρησιμοποιησα 3 φορες...επεφτε λιγο αλλα συνερχοταν μετα απο 3 ωρες..την τελευταια φορα ομως περασαν 2 μερες και πηγαμε στο νοσοκομειο κ ημασταν με ορο..
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ισως ευθυνεται η αμιτραζη που εχει η συγκεκριμενη αμπουλα.Δεν εχω διαβασει για αλλη αμπουλα που εχει αμιτραζη,η οποια ειναι δραστικη για τα τσιμπουρια κυριως απ'οτι ξερω.
 


Dimmy

Member
13 Μαϊου 2013
12
0
Eμένα δούλεψε η certifect χωρίς παρενέργειες.Οι ψύλλοι που κληρονομήσαμε σε μια εξόρμηση εις τας εξοχάς βέβαια δεν εξουδετερώθηκαν πλήρως αλλά ησυχάσαμε.

Παρεπιπτόντως προσφάτως της έβαλα scalibor....το περίμενα δραστικότερο είναι η αλήθεια.16 ευρώ έκανε διάολε!

Μόλις έπιασε λίγη σκονίτσα γύρω γύρω σαν να καπακώθηκε η δραστική ουσία.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ουφφφφ..πηγα σημερα στον κτηνιατρο να παρω αμπουλα και επειδη δεν ειχε την frontline για πανω απο 20kg μου προτεινε την certifect..και μου ειπε οτι ειναι απο την ιδια εταιρεια με την frontline απλα ειναι πιο καλη και πιο δυνατη...ετσι κι εγω την πηρα και επεστρεψα σπιτι..παλι καλα μου εκοψε και λεω ας δω πρωτα τι σοι ειναι αυτη η αμπουλα..και τσουπ με ενα search πεφτω σε αυτο το θεμα και εμεινα καγκελο..παλι καλα που δεν του την εβαλα δηλαδη..την γυρισα πισω και του τα ειπα ολα αυτα..φυσικα ο κτηνιατρος ψιλογελουσε και λεει εγω αυτα δεν τα πιστευω..εχω δωσει σε αρκετα σκυλια και δεν παθανε τιποτα..φυσικα πηρα την frontline μετα εστω και για πιο λιγα κιλα μιας και ειναι δοκιμασμενη χωρις την παραμικρη παρενεργεια..
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
η αμιτραζη θελει εκτος των αλλων(που φθανουν για να την αποφευγουμε) προσοχη και να μη τη γλυψουν τα σκυλια ...ή στο παιχνιδι κτλ... και για τις γατες(αν εχει γατα-σκυλο στο ιδιο σπιτι) ειναι πολυ πιο επικυνδινη...
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εμείς έχουμε τρελό θέμα με τσιμπούρια στην περιοχή οπότε την πήραμε και βάλαμε.
Κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ούτε πέσαμε όυτε τίποτα μια χαρά χοροπηδάγαμε και μετά
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ισως η αμιτραζη δεν πειραζει ολους τους σκυλους οπως γινεται με την Advantix.Εφοσον ομως τοποθετηθει και απορροφηθει η αμπουλα στον σκυλο και τον πειραξει δεν μπορεις να κανεις κατι,μονο να τον κανεις μπανιο αν τον πειραξει πριν απορροφηθει τελειως για να φυγει το υπολοιπο.Σε αντιθεση με το scalibor που το βγαζεις οπως το οποιοδηποτε κολαρο.Ο δικος μου ειχε πανω του 2-3 ψυλους για 2 μερες και απ'τις 10 Μαιου που του εβαλα την Frontline Combo δεν ξαναειδα ψυλλο πανω του.Πιστευω οτι παιζει μεγαλο ρολο που βολταρει ο σκυλος.Νομιζω τα παρασιτα υπαρχουν πιο πολυ οπου υπαρχουν ακαθαρσιες σκυλων.
 


LOS

Member
26 Ιουνίου 2013
11
0
Serres
Καλησπέρα σε όλους! Βρέθηκα εδώ μετά απο ψάξιμο στο google σχετικά με τις παρενέργειες της certifect. Έχω ένα sharpei 6 μηνών. Χθες λοιπόν ο κτηνίατρος μου έδωσε την συγκεκριμενη αμπούλα σαν πιο δραστική. Την έβαλα χθες το βράδυ στον Los και σήμερα ο καυμένος είναι σαν φυτό.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Παιδια δεν ειναι τυχαια τοσα περιστατικα...και γω μια φορα που του ειχα βαλει αυτην, κοντεψε να μου μεινει στον τοπο...παλι καλα μου κοψε και τον εκανα μπανιο και συνηλθε ο φουκαρας...
Ειπαμε να ναι δραστικες αλλα οχι και ετσι ρε παιδι μου....
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ισως η αμιτραζη δεν πειραζει ολους τους σκυλους οπως γινεται με την Advantix.Εφοσον ομως τοποθετηθει και απορροφηθει η αμπουλα στον σκυλο και τον πειραξει δεν μπορεις να κανεις κατι,μονο να τον κανεις μπανιο αν τον πειραξει πριν απορροφηθει τελειως για να φυγει το υπολοιπο.Σε αντιθεση με το scalibor που το βγαζεις οπως το οποιοδηποτε κολαρο.Ο δικος μου ειχε πανω του 2-3 ψυλους για 2 μερες και απ'τις 10 Μαιου που του εβαλα την Frontline Combo δεν ξαναειδα ψυλλο πανω του.Πιστευω οτι παιζει μεγαλο ρολο που βολταρει ο σκυλος.Νομιζω τα παρασιτα υπαρχουν πιο πολυ οπου υπαρχουν ακαθαρσιες σκυλων.
Και όπου υπάρχουν πρόβατα! Εμείς έτσι την πατησαμε!
παντως εάν κάποιος αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με τσιμπουρια ίσως πρέπει να την δοκιμάσει!
βαζαμε κάθε 20 μέρες frontline combo η advantix από τον Απρίλιο και μετά από κάθε βόλτα έβρισκα 3-4 τσιμπουρια στα πόδια του. 2 φορές που έχω βάλει certifect δηλαδή 25 μέρες τωρα έχω βρει μόνο 1 φορά 1 τσιμπουρι
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Την βάλαμε σήμερα γιατί βρήκαμε ψύλλους, εύχομαι να μην πέσουν σαν κοτόπουλα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Κόντεψα να πέσω εγώ ξερή με την certimarafet.. Τελευταια φορά που βάζω κάτι τόσο χημικό πάνω τους. Από του χρόνου τους ζεστούς μήνες κομμένα τα πάρκα και οι αμπούλες. Λουράκι μόνο και βόλτα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κόντεψα να πέσω εγώ ξερή με την certimarafet.. Τελευταια φορά που βάζω κάτι τόσο χημικό πάνω τους. Από του χρόνου τους ζεστούς μήνες κομμένα τα πάρκα και οι αμπούλες. Λουράκι μόνο και βόλτα.
Δεν ειναι διπλή αμπουλα? Εμας ο κτηνιατρος μας ειχε αποτρέψει γιατι λέει σε αρκετά σκυλια εδειξε να μην κάθεται καθόοοοοολου καλα!
Τώρα ο ακροβάτης, με τοσα που εχει περάσει, εχει σκληραγωγηθεί...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Δεν ειναι διπλή αμπουλα? Εμας ο κτηνιατρος μας ειχε αποτρέψει γιατι λέει σε αρκετά σκυλια εδειξε να μην κάθεται καθόοοοοολου καλα!
Τώρα ο ακροβάτης, με τοσα που εχει περάσει, εχει σκληραγωγηθεί...
Διπλό φάρμακο έχει ναι. Πλέον οι ψύλλοι και τα τσιμπούρια έχουν συνηθίσει τις πιομπαλιές αμπούλες όπως advantix frontline κλπ για αυτό βγάλανε νέα φάρμακα. Από το μεσημέρι που τους το ελβαλα δείχνουν καλά αλλά σε μιάμιση μέρα αρχίζει η δράση. Αλλά πλέον δεν μου καθεται καλα να φορτώνω το συκώτι και τα νεφρά τους με τόσα χημικά...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf