Αμπούλα Certifect




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
αν βλέπεις απλά νιφάδες μήπως δεν ειναι καλή η σύσταση του φαρμάκου?
αν πχ ελεγες ότι οι νιφάδες δεν εξαφανιζονται, και ήταν ξηροδερμία... οκ αλλά να φεύγουν ετσι ευκολα, προσωπικά δεν το εχω συναντησει ξανα.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Κ εγω για να ειμαι ειλικρινης τοσα χρονια με σκυλια αυτο πρωτη φορα το συναντω. Ακριβος στα σημεια που ακουμπαν οι σταγονες,εκει δημιουργει ας πουμε ξηροδερμια κ σε λιγες μερες επανερχεται. Μηπως της ειναι δυνατη η συγκεκριμενη; Αυτο αναρωτιεμαι. Ισως δεν ειναι τοσο δυνατη ωστε να της δημιουργησει εντονο θεμα αλλα ειναι τοσο ωστε να την ενοχλησει εστω κ για λιγο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 














illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Η περιοχή που ζει ο σκύλος καθορίζει και την προστασία που χρειάζεται. Έτσι θεωρώ πως στην Ελλάδα θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο αμπούλες που καλύπτουν και για σκνίπα και να συνεχίζεται η χρήση τους όλο το χρόνο ανελλιπώς. Οτιδήποτε άλλο αφήνει το σκύλο εκτεθειμένο.

Τη βασική προστασία την παρέχουν οι αμπούλες, όλα τα άλλα όπως κολάρα, σπρέι κτλ, λειτουργούν επικουρικά.
Ποιές είναι αυτές οι αμπούλες που προστατεύουν κι από τη σκνίπα;

Εναλλακτικά, για τη σκνίπα υπάρχει τρόπος προστασίας (χαπάκι, κολάρο κλτ) ;
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ποιές είναι αυτές οι αμπούλες που προστατεύουν κι από τη σκνίπα;

Εναλλακτικά, για τη σκνίπα υπάρχει τρόπος προστασίας (χαπάκι, κολάρο κλτ) ;

Advantix, εγώ αυτή τους βάζω. Υπάρχουν και άλλες.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
η κατάντια η δικη μας ειναι πως ως 2 κιλά για σκυλι δεν εχει, και ο κτηνιατρος μας φορτωσε με την γατισια...
Γιατι η κομπο απο ποσα κιλα ξεκιναει? μη νομιζεις κ η μικρη μου 3,5 κιλα ειναι..


Sent from my iPad using Tapatalk
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γιατι η κομπο απο ποσα κιλα ξεκιναει? μη νομιζεις κ η μικρη μου 3,5 κιλα ειναι..


Sent from my iPad using Tapatalk
Από 2-5 και παει λέγοντας. Εσας μια χαρά ειναι αυτή, εμεις ειμαστε 2200, οποτε για 200 γρ δεν κανει διαφορά και συνεχίζουμε την γατισια....
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Έλεγα να ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλα θα το γράψω εδώ μιας και με την certifect φαίνεται να παρουσιάζονται τα περισσότερα προβλήματα, τα οποία ίσως να οφείλονται σε υπερδοσολόγηση.

Όταν μια αμπούλα γράφει πχ 2-10 κιλά, σημαίνει οτι η ποσότητα που περιέχει φτάνει για 10 κιλά σκύλο. Αν ο σκύλος μας είναι 5 κιλά και την βάλουμε όλη, του δίνουμε διπλή δόση. Αν ο σκύλος είναι 2 κιλά και την βάλουμε όλη, του δίνουμε πενταπλή δόση και μπορεί να τον ξεκάνουμε.
Ακόμα και αν ο σκύλος μας είναι πχ 40 κιλά και του βάλουμε όλη την αμπούλα των 40-60 κιλών, υπερδοσολογούμε κατα 50% και ο σκύλος μάλλον θα γίνει λίγο κοτόπουλο για 1-2 μέρες.

Μεγάλο ρόλο παίζει και η σωστή εφαρμογή. Αν του βάλουμε διπλή δόση αλλά δεν κάτσει όλη στο δέρμα, πχ γιατί την βάλαμε όλη σε ένα σημείο, λίμνασε χωρίς να απορροφηθεί και ο σκύλος τινάχτηκε και έβγαλε σχεδόν όλη την αμπούλα στο τρίχωμά του, το φάρμακο δεν θα επιδράσει τόσο, ούτε τόσο γρήγορα, και ίσως να μην δούμε καθόλου συμπτώματα, αλλα τότε δεν ξέρουμε αν και πόσο φάρμακο απορρόφησε ο οργανισμός του και ίσως να μην δούμε και καθόλου αποτελέσματα.

Πρέπει κατα την γνώμη μου να μετράμε την δοσολογία σωστά και να την εφαρμοζουμε σωστά για να μην έχουμε ούτε παρενέργειες ούτε προβλήματα αποτελεσματικότητας.

Το χαρτί που συνοδεύει την certifect γράφει οτι η ελάχιστη συνιστώμενη δοσολογία για το Amitraz είναι 8 mg/kg. Οι συσκευασίες αν χρησιμοποιηθούν ολόκληρες δίνουν την ελάχιστη δοσολογία στο ανώτερο βάρος που γράφει, αλλα φυσικά υπερδοσολογούν στο μικρότερο. Ειδικά στις μικρές συσκευασίες για λίγα κιλά, η υπερδοσολόγηση είναι τραγική, πενταπλάσια αν χρησιμοποιηθεί όλη η αμπούλα.

Ενώ με υπερδοσολόγηση κατα 50%, βάζοντας δηλαδή όλη την αμούλα των 40-60 κιλών σε σκυλιά 40 κιλά βλέπαμε παρενέργειες, τα σκυλιά ζαλοζόντουσαν λίγο, εφαρμόζοντας την ελάχιστη συνιστώμενη δοσολογία των 8mg/kg, χρησιμοποιώντας δηλαδή τα 2/3 της αμπούλας 40-60 κιλών για έναν σκύλο 40 κιλών ή την μισή αμπούλα των 20-40 κιλών για έναν σκύλο 20 κιλών, δεν έχουμε δεί καμμία παρενέργεια και τσιμπούρι ούτε ζωγραφιστό.

Τα σκυλιά μας είναι όλη τη μέρα σχεδόν στα χωράφια, και πέρυσι παρά το scalibor σύν ότι άλλη αμπούλα δοκιμάσαμε βγάζαμε κάθε μέρα όλο το καλοκαίρι, χωρίς υπερβολή, τουλάχιστον 5 τσιμπούρια απο τα πόδια κάθε σκύλου.
 
  • Like
Reactions: StellitsaD


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Την Πέμπτη πήγαμε μια βόλτα από την γιατρό γιατί είχαμε κάτι ψιλοπροβληματακια. Διαγνωστηκαμε με δεμοδεκτικη ψωρα και η γιατρος σαν θεραπεια μας πρότεινε τρεις εφαρμογές ανά 14 μέρες της συγκεκριμένης αμπουλας. Πρώτη δόση είναι την Τετάρτη, αλλά μετά από αυτά που διάβασα ειμαι λίγο... επιφυλακτική. Βέβαια έχουν περάσει δύο χρόνια από την τελευταία ανάρτηση στο συγκεκριμένο θέμα οπότε ρωτάω μήπως έχουμε κάνα πιο θετικό νέο για αυτήν την αμπουλα?
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Την Πέμπτη πήγαμε μια βόλτα από την γιατρό γιατί είχαμε κάτι ψιλοπροβληματακια. Διαγνωστηκαμε με δεμοδεκτικη ψωρα και η γιατρος σαν θεραπεια μας πρότεινε τρεις εφαρμογές ανά 14 μέρες της συγκεκριμένης αμπουλας. Πρώτη δόση είναι την Τετάρτη, αλλά μετά από αυτά που διάβασα ειμαι λίγο... επιφυλακτική. Βέβαια έχουν περάσει δύο χρόνια από την τελευταία ανάρτηση στο συγκεκριμένο θέμα οπότε ρωτάω μήπως έχουμε κάνα πιο θετικό νέο για αυτήν την αμπουλα?
Εμενα ο ενας δικος μου που παρουσιασε κατι τετοιο του περασε με ενα χαπι αλλα δεν θυμαμαι ονομα (αν θες το ψαχνω).
η δοσολογια ηταν 2 χαπια ανα 18 μερες.Και του περασε με το πρωτο χαπι ,βεβαια εχει σημασια και η τροφη γιατι αν δινεις ξηρα ειναι λογικο το ανοσοποιητικο του να ειναι πεσμενο.
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Εμενα ο ενας δικος μου που παρουσιασε κατι τετοιο του περασε με ενα χαπι αλλα δεν θυμαμαι ονομα (αν θες το ψαχνω).
η δοσολογια ηταν 2 χαπια ανα 18 μερες.Και του περασε με το πρωτο χαπι ,βεβαια εχει σημασια και η τροφη γιατι αν δινεις ξηρα ειναι λογικο το ανοσοποιητικο του να ειναι πεσμενο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στην αρχή η γιατρός μας, ανέφερε κάποια μπάνια, αλλά μετά είπε ότι είναι πολύ ήπια μορφή οπότε και περάσει μόνο με αμπουλες. Μάλλον το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να περάσω μια βόλτα από έναν άλλον γιατρό για σιγουριά.
 
Last edited:


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Παρηγγειλα την frontline combo γιατι απο οσο διαβασα ειναι αρκετα αποτελεσματικη απο πολλους στο θεμα ψυλλους κ στον αναπαραγωγικο τους κυκλο...για να δουμε...
Για σκνιπα βεβαια δεν κανει αλλα πιστευω το Taber κ η σιτρονελλα προς το παρουν "φτανουν"