Αμπούλα Certifect


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Διπλό φάρμακο έχει ναι. Πλέον οι ψύλλοι και τα τσιμπούρια έχουν συνηθίσει τις πιομπαλιές αμπούλες όπως advantix frontline κλπ για αυτό βγάλανε νέα φάρμακα. Από το μεσημέρι που τους το ελβαλα δείχνουν καλά αλλά σε μιάμιση μέρα αρχίζει η δράση. Αλλά πλέον δεν μου καθεται καλα να φορτώνω το συκώτι και τα νεφρά τους με τόσα χημικά...
Σε νιώθω.... εμεις παραμένουμε σε frontline combo και δεν ξερω τι γινεται αλλά ηδη 3 μηνες στο εξοχικό με γκαζον και χώματα και ψύλλο δεν βρήκα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχουν περάσει 2 24ώρα από την cerifect και σαφέστατα τα σκυλιά έχουν πέσει πολύ. Όλο κοιμούνται..
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν είχες διαβάσει το thread πριν βάλεις? :(
Κάτι είχε πάρει το μάτι μου αλλά με διαβεβαίωσε η κτηνίατρος ότι είναι αποτελεσματικές και δεν έχουν φόβο. Τελευταία φορά που την βάζω σίγουρα.
 














illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Βρίσκομαι στα Γιάννενα για τις γιορτες με τον κόπρο μου και επειδή ήταν ο καιρός για νέα αμπούλα πήγα σε ένα τοπικό κτηνιατρεία (επί της Δωδώνης στην έξοδο της πόλης, λίγο πριν τη στροφή για το Πανεπιστήμιο, για τους ντόπιους το λέω) και ζήτησα την Frontline Combo...
...ο γιατρός μου πρότεινε την Certifect υπογραμμίζοντας ότι πρόκειται για προϊόν από την ίδια εταιρεία, αλλά πιο δραστικό, και επεσήμανε ότι έχει τα ίδια συστατι΄κα με τη Frontline συν ένα πρόσθετο που βοηθάει στην απομάκρυνση των κροτώνων, αλλά δρα και προληπτικά κατά της προσκόλλησής τους...

Σήμερα το μεσημέρι του την έβαλα και όπως μου είχε πει ο γιατρός, επειδή μυρίζει έντονα στην αρχή, τον έβγαλα αμέσως βόλτα...
Τώρα έχουν περάσει γύρω στις 4-5 ώρες από την εφαρμογή και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σύμπτωμα ακόμη, μόνο που όλο το σώμα του, το τρίχωμά του μάλλον, έχει μια λίγο διαφορετική υφή , σίγουρα απο το φάρμακο κι έχει μια αισθητή αλλά όχι τόσο έντονη μυρωδιά.

Επειδή εντός σπιτιού είναι πάντα πολύ ήσυχος, δεν βλέπω διαφορά αλλά με ανησυχεί λίγο κι όλας γιατί έτσι μπορέι να μου ξεφύγουν σημάδια κακής αντίδρασης στο φάρμακο.

Μπαίνω στον πειρασμό να τον κάνω μπάνιο προληπτικά, αλλά φοβάμαι μήπως έτσι εξουδετερώσω το φάρμακο κι αναγκαστώ να του βάλω άλλη αμπούλα νωρίτερα (μια φορά το μήνα βάζω, στην αρχή) που ενδέχεται να τον πειράξει περισσότερο.

Μάλλον θα περιμένω κατά το βλέποντας και κάνοντας.

Του έδωσα την αμπούλα για σκυλιά από 2-10 κιλά...ο δικός μου είναι πιο κοντά στα δέκα, γύρω στα 8 (και μισό ίσως πλέον)...ελπίζω έτσι να μην τον πειράξει πολύ, μιας και πλησιάζει το άνω όριο.

Δεν είχα πρόβλημα ποτέ με την Frontline Combo, οπότε δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ξανά την Certifect...
Το καλοκαίρι στο χωριό όμως μπορεί να χρειαστούμε κάτι πιο δραστικό...

Για έλεγχο του σκύλου για ψύλλους - κι εννοώντας ότι δεν πρόκειται περί ακραίων μολύνσεων - τον χτενίζετε με ειδική χτένα; Πού μπορεί να συγκεντρώνονται περισσότερο οι ψύλλοι;
Ευχαριστώ
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μηπως εισαι υπερβολικός?

Αν ηταν θα ειχε ηδη θέμα με κνησμο κλπ ο σκύλος, θα το ειχες ήδη δει... Ηρεμησε, όντως η certifect ειναι πιο "δυσκολη" λόγω του εξτρά συστατικού αλλά αφού δεν εχει ηδη θεμα ο σκυλος, δεν θα αποκτησει αργότερα!
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Μηπως εισαι υπερβολικός?

Αν ηταν θα ειχε ηδη θέμα με κνησμο κλπ ο σκύλος, θα το ειχες ήδη δει... Ηρεμησε, όντως η certifect ειναι πιο "δυσκολη" λόγω του εξτρά συστατικού αλλά αφού δεν εχει ηδη θεμα ο σκυλος, δεν θα αποκτησει αργότερα!
To λέω επειδή διάβασα πιο πάνω ότι η κατάσταση χειροτέρεψε σε κάποιους μετά από τις πρώτες ώρες...

.
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
μια αντίδραση που ξέρω είναι οτι ταβλιάζεται στον ύπνο ο σκύλος, οτι είναι νωθρός. Αμα ο δικός σου ειναι οκ, δεν θα τον πείραξε μάλλον
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
μια αντίδραση που ξέρω είναι οτι ταβλιάζεται στον ύπνο ο σκύλος, οτι είναι νωθρός. Αμα ο δικός σου ειναι οκ, δεν θα τον πείραξε μάλλον
Όταν είμαστε στο σπίτι κι όταν με βλέπει να κάθομαι στο γραφείο να διαβάζω ταβλιάζεται στον ύπνο γενικά...

Γι αυτό λέω ανησυχώ μήπως μου ξεφύγει κάποιο σύμπτωμα, αλλά από την άλλη μπορεί να τύχει ή μάλλον να είναι αναμενόμενο με αυτά τα προϊόντα...
...το θέμα είναι από ποιό σημείο και πέρα γίνεται επικίνδυνο και μ αυτά που διάβασα για το συγκεκριμένο εξωπαρασιτοκτόνο ανησύχησα...

.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν δεν πεφτει σε ληθαργο μην αγχώνεσαι.... πχ αν παρεις ενα παιχνίδι του τώρα και τον καλέσεις να παίξετε, σηκώνετε? αν ναι ειναι οκ...
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Μετά από ένα 24ωρο μπορώ να πω ότι τα συμπτώματα τελικά ήταν ελαφριά...

...χθες έδειξε μια πιο έντονη τάση προς λήθαργο/ύπνο αλλά δεν τον εμπόδισε αυτό να σηκώνεται και να ενθουσιάζεται όταν έμπαινε κάποιος στο σπίτι ή ήταν ώρα για το φαγητό του κτλ...σήμερα δεν είδα τίποτα που θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως σύμπτωμα...

Το πιο ενοχλητικό κομμάτι ήταν η διαπότιση του τριχώματος του σκύλου με το φάρμακο που σε έκανε να θες να πλύνεις τα χέρια σου αφού τον ακουμπήσεις, μια περίεργη υφή τέλος πάντων, καθώς και η έντονη - για δραστηριότητες όπως αγκαλίτσες - μυρωδιά του σκύλου για κανά 8ωρο θα έλεγα τουλάχιστον...
Σήμερα το πρωί η μυρωδιά κι αυτή υφή του τριχώματος είχε εξασθενίσει, ο σκύλος μύριζε όπως μυρίζει συνήθως...

Πάντως αν ο σκύλος δεν είναι γεμάτος παράσιτα ή δεν αντιμετωπίζει περιβάλλον μολυσμένο με τσιμπούρια/ψύλλους κτλ, νομίζω πως είναι αχρείαστα ισχυρό το φάρμακο...

Με το κανονικό Fontline Combo κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα...

Αυτό που μου άρεσε πάντως ήταν η πιο αδιάβροχη σύνθεσή του, αν κι απ' όσο διάβασα δεν είμαι σίγουρος πως το φάρμακο έχει υποστεί το ίδιο εύρος δοκιμών με άλλα παρομοια, που συνιστούν συγκεκριμένη συχνότητα λουσίματος για τη διατήρηση της αποτελεσματικότητας/δραστικότητας του φαρμάκου.

Καλή λύση για το καλοκαίρι στο χωριό, για το διαμέρισμα το χειμώνα μάλλον υπερβολικό.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η περιοχή που ζει ο σκύλος καθορίζει και την προστασία που χρειάζεται. Έτσι θεωρώ πως στην Ελλάδα θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο αμπούλες που καλύπτουν και για σκνίπα και να συνεχίζεται η χρήση τους όλο το χρόνο ανελλιπώς. Οτιδήποτε άλλο αφήνει το σκύλο εκτεθειμένο.

Τη βασική προστασία την παρέχουν οι αμπούλες, όλα τα άλλα όπως κολάρα, σπρέι κτλ, λειτουργούν επικουρικά.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Λιγο οφ τοπικ αλλα ηθελα να ρωτησω,εχω παρατηρησει οτι οταν βαζω αμπουλα στην μικρη (advantix) στα σημεια που την βαζω δημιουργειται κατι σαν πιτυριδα κ μετα απο 2-3 μερες φευγει. Να ειναι επειδη της καθεται "βαρια" στο δερμα? να αλλαξω κ να παω σε frontline?


Sent from my iPad using Tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf