Αμπούλα ?


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Αν δε κάνω λάθος η Ερλιχίωση θέλει 8 μέρες για να επωαστεί απο όσο ξέρω... όποτε μετά ίσως δείξει αδιαθεσία κλπ... Στην γενική αίματος θα έχει χαμηλά λευκά.. οπότε λογικά εντός του μήνα θα μπορεί να φανεί.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Δεν έχει τίποτα ο μπαγάσας! Τρέχει οσαν τον παλαβό και είναι ακμαιότατος.
Θα τον πάρω αυριο να τον ζαλίσω. Ευχαριστώ!
Εμένα δε μου έδωσε κανένα μα κανένα σύμπτωμα... το μόνο που έτσι λίγο ανησυχούσα για τα νεφρά του και το ζάκχαρό του ήταν επειδή ουρούσε πάρα πολύ συχνά..(που δεν είχε σχέση με την ερλιχία τελικά.) Η Ερλιχίωση δε δίνει πάντα συμπτώματα. είναι ύπουλη αρρώστια και θέλει έλεγχο!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εμένα δε μου έδωσε κανένα μα κανένα σύμπτωμα... το μόνο που έτσι λίγο ανησυχούσα για τα νεφρά του και το ζάκχαρό του ήταν επειδή ουρούσε πάρα πολύ συχνά..(που δεν είχε σχέση με την ερλιχία τελικά.) Η Ερλιχίωση δε δίνει πάντα συμπτώματα. είναι ύπουλη αρρώστια και θέλει έλεγχο!
ναι το ξερω συνηθως δεν δινει, αλλα θελει και καποιον καιρό να βγαλει τιτλο, εμενα την πρωτη φορα μου ειχε κανει πυρετο και εδειξε υποπτο.
Παλιο αρρώστια !
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αλλά αν την πιάσεις στην αρχή της, όλα καλά μετά, έτσι δεν είναι;
Ετσι έχω ακουσει δλδ, δεν είχα ποτέ τέτοια εμπειρία, ούτε θέλω και να αποκτήσω...
Μακρυά από μας
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Αλλά αν την πιάσεις στην αρχή της, όλα καλά μετά, έτσι δεν είναι;
Ετσι έχω ακουσει δλδ, δεν είχα ποτέ τέτοια εμπειρία, ούτε θέλω και να αποκτήσω...
Μακρυά από μας
Αν την πιάσεις απο την αρχή μπορείς να μηδενίσεις τιμή εύκολα(βάση του ότι πέρασα εγώ.) Θεραπεύεται πλήρος δλδ και μετά μόνο αν τον ξανατσιμπίσει τσιπούρι μπορεί να νοσήσει... δεν αναζωπυρώνεται απο μόνο του δλδ αφού έχει μηδενιστή η τιμή.
Αλλά αρκετοί μου έχουν πει ότι μπορεί να αναζωπυρωθεί και ας έχει μηδενιστεί.. εμένα πάντος η κτηνίατρος μου είπε ότι δεν ξαναβγαίνει αν δεν ξανατσιμπίσει τσιπούρι. (ελπίζω να έχει δίκιο)
 
  • Like
Reactions: vek and Yorkaddict




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σήμερα έμαθα για αυτή την αμπούλα http://www.bogar.com/en/produkte/bogar-fuer-hunde/anti-parasit-produkte/spot-on#product-details
Ούτε ακουστά δεν την είχα, οπότε μπήκα να την ψιλοδιαβάσω και βλέπω ότι στα product details αναφέρει:
Product benefits and effectiveness

  • 20% Margosa extract, CO2-extracted (biocide active ingredient)
  • Effective protection for up to 16 weeks
  • Inhibits the life cycle of the flea
  • Has a repelling/protective effect on mites, fleas, biting lice and ticks
  • New, low-odor, particularly skin-friendly recipe
  • The highest quality pharmacological ingredients
  • Multi-layer, high-quality tube with aluminum layer to protect against diffusion
Θέλω να την δοκιμάσω είναι η αλήθεια!
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εχθές με τον Ερμή είπαμε να πάρουμε τα βουνά να πατήσουμε λίγο χιόνι.
Σήμερα έχω στο πρόγραμμα να του βάλω Άμπουλα. Το θέμα είναι πως τα πόδια του και λίγο στην κοιλιά, ήταν βρεγμένος από το χιόνι.οχι τίποτα φοβερό και τρομερό, επιφανειακα στο τριχωμα που πολύ γρήγορα στεγνώσε. Να του βάλω την Άμπουλα η να το αφήσω μερικές μέρες;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν νομίζω να έχεις θέμα. Σημασία έχει να μην βρέχεται η πλάτη και ξεπλύνει την αμπούλα πριν προλάβει αυτή να απορροφηθεί πλήρως.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Επειδή λένε όχι νερό 3 μέρες μετά αλλά και 3 μέρες πριν.
Σε αυτό κόλλησα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι για να μην έχει επηρεαστεί η λιπαρότητα του δέρματος και έτσι και η απορρόφηση
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μια που λετε για αντιπαρασιτικα...εκανα χθες ενα ντου στα μεγαλα online petshops να της παραγγειλω διαφορα κ δεν εβρισκα πουθενα scalibor, advocate κλπ, ξερει κανεις γιατι?
 




illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
η vectra 3D ενώ αρχικα ηταν όλοι ξετρελαμενοι μαζι της μετα....ξεφουσκωσε. Εχω τρεις κτηνιατρους που παραπονιουνται για αυτη...μετα εκλεισε το φορουμ και δεν μπορεσα να ρωτησω ξανα από όσους τη δοκιμασατε αν εξακολουθειτε να ειστε ευχαριστημενοι:confused:
(η κυβελη προφανως εγκρινει:p)

εγω την advantix εχω δοκιμασει παντως και ειμαι πολύ ικανοποιημενη

τα υπόλοιπα ουτε ακουστα δεν τα εχω...
Κι εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος από την Vectra3D...η μόνη αμπούλα που έχω χρησιμοποιήσει με την οποία έβρισκα ψύλλους επάνω του (όχι πολλούς, 1-2 μετά από επιμελές χτένισμα) και 2-3 τσιμπούρια.

κι οι κτηνίατροι που μου το είχαν προτείνει αρχικά, όταν τους ξαναμίλησα μου είπαν ότι σταμάτησαν να το φέρνουν γιατί είχαν παράπονα για ελλιπή δράση.

Το Bravecto εννοείς προφανώς Manolo, μου το σύστησε και η κτηνίατρός μου, αλλά να πω την αλήθεια το απέρριψα. Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο χάπι θα ήθελα να την ακούσω.
Προσωπι΄κα το εμπιστέυομαι πολύ το Bravecto.

Πέρυσι το καλοκαίρι χρησιμοποιούσα advantix / vectra3d κ.α. αλλά παρότι λειτουργούσαν αν τύχαινε να τον τσιμπήσει ψύλλος μετά τον έπιανε μανία και ξυνόταν συνέχεια, τον έψαχνα κι εγώ συνέχεια κι ήμουν μονίμως με τον φόβο...άφού του έδωσα Bravecto το ξύσιμο μειώθηκε δραστικά και με ένα καταπραϋντικο σαμπουάν σχεδόν εξαφανίστηκε

...το καλό με το Bravecto είναι πως αν τον τσιμπήσει ψύλλος/τσιμπούρι, είναι 100% νεκρά, επειδή ακριβώς το φάρμακο περνάει (σε χαμηλές ποσότητες) στο αίμα του ζώου.

αντίθετα οι αμπούλες
- δεν καλύπτουν ομοιόμορφα όλο το σώμα του σκύλου (ακομα κι αν δεν εφαρμοστούν μόνο σε ένα σημείο)
- κι αν τον κάνουν αρχικά, αδυνατίζουν ακόμη κι εντός του διαστήματος δράσης τους
- λόγω νεκρών τριχών και γενικά ό,τι μπορεί να μαζέψει το τρίχωμα του ζώου, η αποτελεσματικότητά τους μειώνεται

Το ενδεδειγμένο για μένα για το καλοκαίρι πλέον είναι
- Bravecto για να είμαι 100% σίγουρος πως ό,τι τον τσιμπήσει θα ψοφήσει
- Κολλάρο, για να συμβάλει στον τομέα της πρόληψης.
( - μια φορά το δίμηνο μπορεί να τον ψεκάσω κι όλας με κάποιο φιπρο-ειδές, αν έχω λόγους να φοβάμαι πχ έντονη περιβαλλοντική επιβάρυνση)

Όσον αφορά τα κολλάρα, πέρυσι δοκίμασα το Kiltix, αλλά μετά από 1 μήνα του προξενησε κοκκινίλες στο λαιμό.
Θα δοκιμάσω τώρα το Scalibor και βλέπουμε.

Το καλό είναι ότι η δραστική ουσία fluralaner δεν αλληλεπιδρά με άλλα φάρμακα με τρόπο ώστε να προκαλέσει αρνητικές συνέπειες

Είναι βέβαια κακό να επιβαρύνουμε τον σκύλο μας με χημικά, αλλά για εμάς που έχουμε τον σκύλο μέσα στο σπίτι, υπάρχει παντα κίνδυνος να μεταφέρει παράσιτα εντός και τότε αρχίζουν αλλα προβλήματα.

...κι επειδή εμένα το σπίτι μου έχει παλιά ξύλινα πατώματα, έχω αρκετούς λόγους να φοβάμαι...

Βρήκα πάντως τη "λύση" για αυτό, αν χρειαστεί...υπάρχουν ειδικά "καπνογόνα" σε κουτάκι παρόμοιο με αυτό των αναψυκτικών, που καλύπτουν χώρο 20 τετραγωνικών μέτρων περίπου...
...αν θέλεις να κάνεις αποπαρασίτωση στο σπίτι, λοιπόν, παίρνεις όσα χρειάζεσαι ανάλογα τα τετραγωνικά, τα τοποθετείς στρατηγικά, τα ανοίγεις και εξαφανίζεσαι από το σπίτι για 6-8 ώρες (όλα κλειστά εκεί)....μετά επιστρέφεις, ανοίγεις για καλό αερισμό, κι είσαι έτοιμος...
Πέρυσι ρώτησα συνεργείο υγειονομικό για αποπαρασίτωση ψύλλων κτλ και οι τιμές που μου είπαν ήταν πολύ υψηλές, ενώ επρόκειτο και για περιορισμένη δράση, πχ ψέκασμα μόνο στο πάτωμα.
...αντίθετα με το καπνογόνο το φάρμακο παέι παντού....κι απ' ότι μου είπαν απλώς χρειάζονται μετά πλύσιμο τα κουζινικά και τα μαχαιροπίρουνα (ό,τι θα βάλεις στο στόμα σου δλδ)
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Μια που λετε για αντιπαρασιτικα...εκανα χθες ενα ντου στα μεγαλα online petshops να της παραγγειλω διαφορα κ δεν εβρισκα πουθενα scalibor, advocate κλπ, ξερει κανεις γιατι?
Νομίζω απαγορεύτηκε και πλέον πουλάνε τέτοια προιόντα μόνο στα φυσικά τους καταστήματα. Τουλάχιστον από τα online καταστήματα που ψωνίζουμε εμείς αυτό μας είπαν
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νομίζω απαγορεύτηκε και πλέον πουλάνε τέτοια προιόντα μόνο στα φυσικά τους καταστήματα. Τουλάχιστον από τα online καταστήματα που ψωνίζουμε εμείς αυτό μας είπαν

Αα ωραια...φυσικο καταστημα κοντα μου ουτε για πλακα...θα τα παραγγειλω απτο φαρμακειο οποτε!
Τα χρησιμοποιω κ τους εχω εμπιστοσυνη η αληθεια ειναι...δεν εχω ορεξη για πειραματα...ειδικα με της υγεια της τριχομπαλας
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ηταν πάρα πολύ βολικό το πράγμα με την παραγγελία online, πολύ μ ενοχλεί που το σταμάτησαν... Ντροπή μου βέβαια να παραπονιέμαι κ εγώ που έχουμε καταστήματα κοντά μας! Αλλά βόλευε τόοοοσο πολύ :p
 




D

Deleted member 14614

Guest
Βασικά, έτσι κι αλλιώς είναι παράνομο τα pet shops να πωλούν αντιπαρασιτικά και φάρμακα. Προφανώς, κάποιος τους κάρφωσε και σταμάτησαν να δέχονται online. Όχι ότι είναι νόμιμο από τα φυσικά καταστήματα, αλλά λέμε τώρα... :p

Edit: Εννοώ είναι παράνομο χωρίς γνωμάτευση κτηνιάτρου.
 
Last edited by a moderator: