Αμπούλα ?


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Εμείς, πρώτη φορά, χρησιμοποιήσαμε αυτό το κολάρο http://www.seresto.com/en/seresto-for-dogs/.
Από 9/4 που το βάλαμε, δεν έχω δει τίποτα πάνω της. (Κυλιέται σε χορτάρια, στην αυλή, κάθε μέρα και τα αδεσποτάκια που κάνουμε παρέα δε ψεκάζονται συχνά)
Κρατάει περί τους 8 μήνες και βγαίνει στη μισή τιμή από όσο θα μου έβγαιναν κάθε μήνα οι αμπούλες! (96 ευρώ οι αμπούλες για 8 μήνες και 40 ευρώ αυτό)

Όταν την υιοθέτησα είχαμε ερλίχια και πιροπλάσμωση και γενικά έβρισκα πολλούς ψύλλους πάνω αν και βάζαμε αμπούλες.

Προς το παρόν είμαι απολύτως ευχαριστημένη!! :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που λες @Νταβίνα είναι φοβερό.
Το έχω σκεφτεί άπειρες φορές. Βάζουμε του κόσμου τα σκευάσματα πάνω τους και παρόλα αυτά βρίσκουμε και ψύλλους και τσιμπούρια.

Και καλά πες οι ψύλλοι αφού τσιμπήσουν θα πεθάνουν και τέλος.
Τα τσιμπούρια;;;
Τι να το κάνω να πεθάνει αφού τσιμπήσει.
Αν είναι μολυσμένο;
Την ζημιά την έχει ΗΔΗ κάνει.

Για αυτό προσπαθώ να μάθω ποιές αμπούλες απωθούν τσιμπούρια.

Με βάση αυτόν τον πίνακα

http://www.trihes.gr/wp-content/uploads/2014/05/SPOT-ON-για-εξωπαράσιτα-pinakas-monon-activyl.pdf

οι ουσίες που περιέχουν οι αμπούλες είναι οι εξής:

Indoxacarb - oxadiazine pesticide developed by DuPont that acts against lepidopteran larvaepesticide
Indoxacarb is the active ingredient in a number of household insecticides, including cockroach and ant baits, and can remain active after digestion.
Εντομοκτόνο


Permethrin - synthetic chemical, widely used as an insecticide, acaricide, and insect repellent.
Εντομοκτόνο, ακαρεοκτόνο και απωθητικό εντόμων

Imidacloprid - is a systemic insecticide which acts as an insectneurotoxin and belongs to a class of chemicals called theneonicotinoids which act on the central nervous system of insects with much lower toxicity to mammals.
Εντομοκτόνος τοξίνη


Pyriproxyfen - is a pyridine-based pesticide which is found to be effective against a variety of arthropoda
Εντομοκτόνο αρθρόποδων.


Moxidectin - an anthelmintic drug which kills parasitic worms (helminths), and is used for the prevention and control of heartworm and intestinal worms.
Για το σκουλήκι της καρδιάς


Fipronil - is a broad-use insecticide that belongs to the phenylpyrazole chemical family
Εντομοκτόνο

Methoprene - is a juvenile hormone (JH) analog which acts as a growth regulator when used as an insecticide. It is an amber-colored liquid with a faint fruity odor which is essentially nontoxic to humans when ingested or inhaled. It is used in drinking water cisterns to control mosquitoes which spread dengue fever and malaria.[2]
Περιορίζει την αύξηση του πληθυσμού των εντόμων


Pyriprole
is a phenylpyrazole derivative similar to fipronil. Although recently introduced (in the 2000s) and still under patent protection it is a "classic" insecticide.
Εντομοκτόνο


Selamectin is a topicalparasiticide and antihelminthic used on dogs and cats.
It treats and prevents infections of heartworms, fleas, ear mites, sarcoptic mange (scabies), and certain types of ticks in dogs, and prevents heartworms, fleas, ear mites, hookworms, and roundworms in cats. It is structurally related to ivermectin and milbemycin. Selamectin is not approved for human use.
Τοπικό παρασιτοκτόνο

Dinotefuran is an insecticide of the neonicotinoid class
Εντομοκτόνο

Από όλα αυτά συμπεραίνω πως η μόνη δραστική ουσία που είναι και ΑΠΩΘΗΤΙΚΗ ταυτόχρονα είναι η περμερθρίνη. Παρόλα αυτά δεν είναι σαφές αν απωθεί τσιμπούρια.

Γνωρίζει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες;
 
  • Like
Reactions: Νταβίνα


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ο Στέλιος μου έλεγε οτι όλες οι δραστικές που απωθούν βγήκαν καρκινογόνες και καταργήθηκαν και οι δραστικες και τα κολαρα - αμπουλες νεας γενιας δεν απωθουν παρα σκοτωνουν μεσα σε καποιες ωρες ,
Εγω εχω αυτη την εντυπωση οτι οι αμπουλες απλως σκοτωνουν το τσιπουρι αλλα πραλαβαινει να μεταδωσει την ερλινχεια, μετα απο μια συζητηση που ειχα μαζι του πως ο Απατσι μου παντα προστατευμενος και χωρις να εχω βρει ποτε τσιπουρι πανω του επαθε 2 φορες ερλίνχεια μεσα σε 3 χρονια.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κι εγώ Κατερίνα δυστυχώς αυτό συμπεραίνω. Υπάρχουν πολλά περιστατικά που επιβεβαιώνουν πως δεν λειτουργούν απωθητικά. Απλά σκοτώνουν, αφού όμως τσιμπήσουν, όταν πλέον είναι αργά δηλαδή.
 
  • Like
Reactions: Νταβίνα


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Εννοειται, εγω με αμπουλα και βρισκω πανω του, τι να λεμε.. Σκοτωνουν αφου τσιμπησουν, απλα γεμιζουμε τα ζωακια μας καρκινο. Μιλαμε για πολυ χημεια, εγω λυπαμαι τον αμορ που τον λουζω..
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν ξερω πραγματικά :( παλια τα καναμε μπανιο με σεμπασιλ και ούτε τσιπουρια , ουτε ερλινχεια ουτε τιποτα ! σταματησαμε γιατι λεει εινια καρκινογόνο και και την ερλινχεια δεν γλιτωνουμε και απο καρκίνο φευγουν ενα σωρο σκυλοι :( υπαρχουν φορες που λεω να τα σταματησω όλα και να κανω 1 φορα το 3μηνο εξετασεις για ερλινχεια και πιο οικονομικα θα μυ ειναι και καλυτερα για τον σκυλο αντε να παρει 1 μηνα αντιβίωση πφ που εινια πιθανο δηλαδη και με ολα αυτα να την παρει.!
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Τέλος καταλείγουμε στο Εξετάσεις όπως δήποτε κάθε εξάμηνο(εμάς επειδή ήταν πολύ μικρή η τιμή μηδενίστηκε με 2 εβδομάδες μόνο θεραπεία 1μιση χάπι το πρωί και 1μιση το βράδυ) Γιατί τίποτα δε προστατεύει 100%.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να ρωτήσω κάτι άλλο αν ξέρετε;
Τα τσιμπούρια πως μολύνονται;
Κάτι παρόμοιο με την σκνίπα γίνεται ή καμία σχέση;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ναι το ίδιο ! αλλα η διαφορα (μου ελεγε ο Στέλιος ) ειναι ότι ενα μολυσμένο τσιμπουρι μεταφέρει την αρρωστια και στα αυγά του άρα το νιο τσιμπουρι που θα βγει την άνοιξη μπορει να μεταδώσει την αρρωστια χωρις να χρειαστει να τσιμπησει ενα μολυσμένο ζωο .
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μάλιστα...
Άρα εντελώς θεωρητικά, με τη αμπουλα μπορεί να μην προστατεύουμε τον δικό μας σκύλο να μην τσιμπηθει από μολυσμένο τσιμπούρι, αλλά το θανατωνουμε, προλαμβανοντας να το μεταδώσει σε άλλον σκύλο ή στα αβγά του. Κάτι είναι και αυτό...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Δεν ξερω πραγματικά :( παλια τα καναμε μπανιο με σεμπασιλ και ούτε τσιπουρια , ουτε ερλινχεια ουτε τιποτα ! σταματησαμε γιατι λεει εινια καρκινογόνο και και την ερλινχεια δεν γλιτωνουμε και απο καρκίνο φευγουν ενα σωρο σκυλοι :( υπαρχουν φορες που λεω να τα σταματησω όλα και να κανω 1 φορα το 3μηνο εξετασεις για ερλινχεια και πιο οικονομικα θα μυ ειναι και καλυτερα για τον σκυλο αντε να παρει 1 μηνα αντιβίωση πφ που εινια πιθανο δηλαδη και με ολα αυτα να την παρει.!
Μπορεις ομως να το ρισκαρεις;;; ειναι δικοπο μαχαιρι,το ξερω,ομως αν τα σταματησεις ολα,και τελικα ου μη γενοιτο,παθει κατι,μετα δεν ειναι χειροτερα??? Και ποιος σου λεει οτι με 1 μηνα αντιβιωση θα το ξεπερασει;;;
Πραγματικα το διλημμα ειναι μεγαλο...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
για αυτο ειπα δεν ξερω ! θεωρητικα η ερλίνχεια ειναι μια "ευκολη" αρρώστια αλλα αν την πιασεις νωρις ! αλλιως μπορεί να κάνει χοντρη ζημια στον σκύλο. Ένα απο τα συνηθισμενα λαθη που κανουν οι ιδιοκτητες ειναι να κανουν βιοχημικες και αν βγουν καλες να μην κανουν ερλίνχεια αλλα έτσι μπορείς να την πατήσεις μιας και οταν δειχενι στις βιοχημικες εχει χτυπησει ηδη εναν καλο τιτλο.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Ειδικα με την ερλιχεια εχουμε ιστορικο...απο τοτε που τον πηρα...καθε εξαμηνο ελεγχος μονο για ερλιχεια καλαζαρ και το παρακολουθουμε....
Και σκεφτομαι...μπορεις να ρισκαρεις να μην του βαζεις αμπουλα,και κολαρο;;;
Ειναι ρισκο και απο τις δυο πλευρες,δυστυχως..
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγω κολαρο δεν τους βαζω, εδω και χρόνια παντα εχω 2 σκυλους και παιζουν μεταξυ τους και το βγαζουν η το δαγκωνουν, αμπουλα βαζω χαχαχαχα τις σκεψεις μου δυνατα λεω ! πιστευω οτι το σωστο ειναι αυτο που λεω αλλα ειμαι και χεστρου και δεν το κανω:cool:
 
  • Like
Reactions: Orilis


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Ακριβώς αυτό... είναι μέεεγα λάθος που το κάνουν...
Όταν φτάσει να κάνει ζημιά στα όργανα πάει...
Εμείς κάνουμε και βιοχημικές και τις κανονικές. Οπότε έχω εντελός ήσυχο κεφαλάκι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ δεν τολμάω να μην βάλω ειδικά από όταν ανέβει η θερμοκρασία.
Οταν χειμωνιάσει για τα καλά σταματάω. Κάνουν 3-4 μήνες αποτοξίνωση.
Και φυσικά βιοχημικές, καλαζάρ και ερλίχια.
Απλά είναι το γαμώτο. Τους βάζεις τόσα και παρόλα αυτά πάλι μπορείς να την πατήσεις.
Καταντάει κοροϊδία δηλαδή.

Την προηγούμενη Δευτέρα βρήκα ένα τσιμπούρι πάνω στο αυτί του μικρού μου.
Πιτσιρίκι ήταν, μόλις είχε ανέβει μάλλον, αλλά είχε βάλει κεφάλι μέσα το σκασμένο.
Θα μου πειτε το πρώτο ήταν ή το τελευταίο; Και αν ήταν μολυσμένο;;; Πως κοιμάσαι τα βράδια;
Πότε μπορώ να κάνω τεστ για ερλίχια; Μετά από πόσο καιρό μπορεί να φανεί;
 
  • Like
Reactions: Νταβίνα


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Θα μου πειτε το πρώτο ήταν ή το τελευταίο; Και αν ήταν μολυσμένο;;; Πως κοιμάσαι τα βράδια;
Πότε μπορώ να κάνω τεστ για ερλίχια; Μετά από πόσο καιρό μπορεί να φανεί;
Ιστορια της ζωης μου τον τελευταιο μηνα
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ρωτα και τον γιατρο σου αλλα αν δεν εχει συμπτωματα (πυρετο ανορεξία μερικες φορες και πονο στα ποδια) 0 μετα τον 1,5 μηνα για να δειξει
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν έχει τίποτα ο μπαγάσας! Τρέχει οσαν τον παλαβό και είναι ακμαιότατος.
Θα τον πάρω αυριο να τον ζαλίσω. Ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: vek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.798
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf