Αναζήτηση αρσενικού Presa Canario (για να κάνει παρέα στη θηλυκιά μου..)


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ετσι κ αλλιως ειναι παρανομο και στην ελλαδα! Πολλοι λιγοι εχουν ξεμεινει στο 1800:rolleyes: αυτου του ειδους οι εκτροφεις οταν ειναι να τους ξεμεινει εμπορευμα μια χαρα απαντανε.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
@Yorkaddict καλησπέρα,

Θυμώνεις και καλά κάνεις! Το μαύρο χρώμα είναι πεδίο αντιπαράθεσης για τη φυλή εδω και χρόνια μεταξύ των "παραδοσιακών" (pressa) και των "political correct" (dogo). Ο Curto παλεύει χρόνια για αυτό και τα μαύρα τα έχει σημαία στην εκτροφή του. Σημειωτέον ότι τα σκυλιά του δεν τα εγγράφει στον FCI αλλά στο UKC. Είναι κάτι ανάλογο με τα δικά μου με τους "πειρατές". BT με σημάδι στο μάτι τα δίνουν κάποιοι ακριβότερα. Λες και το χρώμα ή το σημάδι θα κάνουν το σκύλο. Λίγους ξέρω που λένε ότι "εκτρέφω για υγεία και χαρακτήρα και προσεύχομαι για το χρώμα..." . Ότι και να πεις θα συμφωνήσω.

Πάμε και στον φίλο @bleo8onhs. Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί μέσα από την κουβέντα δίνεις χρόνο στον εαυτό σου. Ο Ρουμάνος έχει εξαιρετικά σκυλιά όλα απο τις γραμμές του Curto! Μπράβο του που σου είπε για το πρόβλημα στο μάτι, όχι μπράβο του που είναι κατηγορηματικός ότι δεν θα έχει πρόβλημα στο μέλλον. Δεν μπορεί να ξέρει αν μετά από 5 χρόνια δεν θα έχει πρόβλημα ο αμφιβληστροειδής... Και 5 μηνών... Και τι θα πει κάνει για οικογένεια επειδή έχει πιθανό εντρόπιο? Πάμε παρακάτω. Δες λοιπόν τα σκυλιά στην Αθήνα και κράτα επαφές και με τους δύο μεγάλους. Μη μασάς καθόλου. Στενός κορσές. Όσο πιο πολλά ρωτάς τόσο πιο πολύ σε εκτιμούν. Δώσε χρόνο στον εαυτό όπως ξαναείπα και, αν αποφασίσεις να πας και καμιά βόλτα από κοντά, να δεις πως αλλάζουν οι λίστες αναμονής των 2 χρόνων... Η μόνη καινούρια πληροφορία που μπορώ να σου δώσω είναι για κάποιον στην Κρήτη. Έχω δει σκυλί του και μου άρεσε. Οι γνώμες όμως για αυτόν διίστανται. Προσωπικά δεν τον γνωρίζω. Επίσης το μέλος @Amaliaz έχει canario και έχει άποψη.

Φιλιά στην κούκλα σου!!!
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Λες και το χρώμα ή το σημάδι θα κάνουν το σκύλο. Λίγους ξέρω που λένε ότι "εκτρέφω για υγεία και χαρακτήρα και προσεύχομαι για το χρώμα..."
Πόσο μα πόσο συμφωνώ με αυτό.
Για μένα η κατάντια των περισσότερων φυλών οφείλεται στις εκθέσεις μορφολογίας. Αυτές είναι που καθορίζουν το προς τα πού βαδίζει μια φυλή ενώ κανονικά θα έπρεπε ένας σκύλος να κρίνεται άξιος αναπαραγωγής πρώτα από εξετάσεις εργασίας και υγείας και μετά από την μορφολογία.
Αλλά όταν το βασικότερο κριτήριο είναι αν σκύλος έχει 74 άσπρες τρίχες και μάτι μπορδοροδοκοκκινο, κατά διαβόλου θα πηγαίνει η εκτροφή.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αλλά όταν το βασικότερο κριτήριο είναι αν σκύλος έχει 74 άσπρες τρίχες και μάτι μπορδοροδοκοκκινο, κατά διαβόλου θα πηγαίνει η εκτροφή.
Παίρνουν παράδειγμα από τους ανθρώπους. Έχεις δει εσύ να θαυμάζουν καμιά γυναίκα νταρντανα που κόβει ξύλα με τα χέρια και δουλεύει γερανό; Η κανένα ξυλοκόπο Καναδό με μπυροκοιλι και τσεκούρι πιο γρήγορο και από πριόνι; :ROFLMAO: Κάτι χαπατα ξυλαγκουρα που τρώνε ένα μαρούλι την ημέρα έχουν τα περιοδικά και κάτι τύπους που το βαρύτερο που μπορούν να σηκώσουν είναι η σαγιονάρα που φοράνε...
 
  • Like
Reactions: Scalpel


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ετσι κ αλλιως ειναι παρανομο και στην ελλαδα! Πολλοι λιγοι εχουν ξεμεινει στο 1800:rolleyes: αυτου του ειδους οι εκτροφεις οταν ειναι να τους ξεμεινει εμπορευμα μια χαρα απαντανε.
Δηλαδή άμα φέρω pressa από Αμερική με κομμένα αυτιά θα έχω θέμα; Δεν νομίζω. Αν και είμαι κατά του ακρωτηριασμού, σε χώρες που επιτρέπεται και είναι εκεί οι γεννήτορες και έρθουν κουτάβια στην χώρα που απαγορεύεται δεν παίζει κάτι.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Θα επιμείνω ύστερα από πρόσφατη επαφή που είχα, εκτροφέας που ρωτάει αν έχω προτίμηση στο χρώμα, ΔΕ Μ' ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αν είναι επιχείρηση, ΕΓΩ δε θα ήθελα καμία σχέση. Κι επειδή υπάρχουν γονίδια που ελέγχουν το χρώμα και μπορούν να ''προβλεφθούν στατιστικά'' μπορείτε να συνεχίσετε τη σκέψη μου γιατί δε θα προχωρούσα σε τέτοια αγορά. Οι byb διαιωνίζουν την ''ψυχή'' τρομάρα τους και οι εκτροφείς το χρώμα. Οκ κι εγώ πάω να πάρω κρικρί.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δηλαδή άμα φέρω pressa από Αμερική με κομμένα αυτιά θα έχω θέμα; Δεν νομίζω. Αν και είμαι κατά του ακρωτηριασμού, σε χώρες που επιτρέπεται και είναι εκεί οι γεννήτορες και έρθουν κουτάβια στην χώρα που απαγορεύεται δεν παίζει κάτι.
για να μην μπει ο @sea-mol και σου την πει,παιζει.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
για να μην μπει ο @sea-mol και σου την πει,παιζει.
Εκ του νομου απαγρευεται το κοψιμο, ο ακρωτηριασμος, η πράξη. Αν ερθει απο 3η χωρα που δεν απαγορεύεται δεν παιζει καστανο απο την αποψη του νομου οσο και να χτυπιεται ο καθενας.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εσυ γιατι να εισαι "3ος" δεν εχω καταλαβει και να θες ακρωτηριασμενα αυτια. Αυτα που λες ναι ισχυουν αλλα εδω αναφεραμε και ζευγαρωματα κτλ κτλ.Αυτο ειναι παρανομο. Βρε αμα θελει ομως ο 3ος ο ελληνας ουυυυυυ θααααα την βρει την ακρη του.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Εκ του νομου απαγρευεται το κοψιμο, ο ακρωτηριασμος, η πράξη. Αν ερθει απο 3η χωρα που δεν απαγορεύεται δεν παιζει καστανο απο την αποψη του νομου οσο και να χτυπιεται ο καθενας.
Απαγορεύεται η εισαγωγή ακρωτηριασμένων εξίσου.Διαβασε καλύτερα τον νόμο!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ο Νομος 4235/2014 που ηρθε να κανει καποιες τροποποιησεις στον 4039/2012 ειναι ξεκαθαρος. Απαγορευεται η εισαγωγη και η εμπορια σκυλων που ειναι ακρωτηριασμενοι.

Οσο για το θεμα αποκτησης εκτροφικου καναριο.. θα ελεγα να το ψαξεις πολυ καλα, να μιλησεις με ΟΛΟΥ Σ τους εκτροφεις στην Ελλαδα και να δεις με τα ματια σου αυτα που θα ισχυριστει ο καθενας.
Μιλαμε για πολυ παραμυθα η φυλη....παρε το χρονο σου να τη γνωρισεις.
Εαν δεν ειχα τη δυνατοτητα να παω η ιδια να παρω το κουταβι μου απο το εκτροφειο του εξωτερικου που θα ειχα επιλεξει , δε θα το εκανα.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
θες να μας γραψεις κατι παραπανω;
Η φυλη ξεκινησε με ενα Προτυπο.. με ενα σκυλο που εχει ενα Χ ταπεραμεντο, εργασια, συμπεριφορα, σωματοδομη κλπ κλπ
Σημερα ... υπαρχουν.. καναριο λαμπραντορ- καναριο μπουλντογκ - καναριο καυκασου κλπ... πολλα θεματα υγειας και ακομα πιο πολλα θεματα χαρακτηρα.
 
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Απαγορεύεται η εισαγωγή ακρωτηριασμένων εξίσου.Διαβασε καλύτερα τον νόμο!
ο Νομος 4235/2014 που ηρθε να κανει καποιες τροποποιησεις στον 4039/2012 ειναι ξεκαθαρος. Απαγορευεται η εισαγωγη και η εμπορια σκυλων που ειναι ακρωτηριασμενοι.
Δεν μιλαμε για εμπορία ή επισημη εισαγωγη με pedigree (μιας και δεν μπορει να συμμετασχει σε κανενος ειδους εκθεση) αλλα να έρθει εδω. Παιρνω σκυλο απο χωρα που δεν υπάρχει απαγορευση, εγγραφεται στο ονομα μου ΕΚΕΙ και ερχεται συνοδεια Ελλαδα. Δεν παιζει κάστανο.
 
  • Like
Reactions: kok




bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
@Yorkaddict καλησπέρα,

Θυμώνεις και καλά κάνεις! Το μαύρο χρώμα είναι πεδίο αντιπαράθεσης για τη φυλή εδω και χρόνια μεταξύ των "παραδοσιακών" (pressa) και των "political correct" (dogo). Ο Curto παλεύει χρόνια για αυτό και τα μαύρα τα έχει σημαία στην εκτροφή του. Σημειωτέον ότι τα σκυλιά του δεν τα εγγράφει στον FCI αλλά στο UKC. Είναι κάτι ανάλογο με τα δικά μου με τους "πειρατές". BT με σημάδι στο μάτι τα δίνουν κάποιοι ακριβότερα. Λες και το χρώμα ή το σημάδι θα κάνουν το σκύλο. Λίγους ξέρω που λένε ότι "εκτρέφω για υγεία και χαρακτήρα και προσεύχομαι για το χρώμα..." . Ότι και να πεις θα συμφωνήσω.

Πάμε και στον φίλο @bleo8onhs. Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί μέσα από την κουβέντα δίνεις χρόνο στον εαυτό σου. Ο Ρουμάνος έχει εξαιρετικά σκυλιά όλα απο τις γραμμές του Curto! Μπράβο του που σου είπε για το πρόβλημα στο μάτι, όχι μπράβο του που είναι κατηγορηματικός ότι δεν θα έχει πρόβλημα στο μέλλον. Δεν μπορεί να ξέρει αν μετά από 5 χρόνια δεν θα έχει πρόβλημα ο αμφιβληστροειδής... Και 5 μηνών... Και τι θα πει κάνει για οικογένεια επειδή έχει πιθανό εντρόπιο? Πάμε παρακάτω. Δες λοιπόν τα σκυλιά στην Αθήνα και κράτα επαφές και με τους δύο μεγάλους. Μη μασάς καθόλου. Στενός κορσές. Όσο πιο πολλά ρωτάς τόσο πιο πολύ σε εκτιμούν. Δώσε χρόνο στον εαυτό όπως ξαναείπα και, αν αποφασίσεις να πας και καμιά βόλτα από κοντά, να δεις πως αλλάζουν οι λίστες αναμονής των 2 χρόνων... Η μόνη καινούρια πληροφορία που μπορώ να σου δώσω είναι για κάποιον στην Κρήτη. Έχω δει σκυλί του και μου άρεσε. Οι γνώμες όμως για αυτόν διίστανται. Προσωπικά δεν τον γνωρίζω. Επίσης το μέλος @Amaliaz έχει canario και έχει άποψη.

Φιλιά στην κούκλα σου!!!
Προέκυψε και καινούργιο κουσούρι μετά από επίσκεψη στον κτηνίατρο. Δεν έχει κατεβεί ο ένας όρχης, αλλά να μην ανησυχώ, θα κατεβεί σίγουρα.. Τον απέριψα και είναι κρίμα γιατί ο σκύλος είναι κούκλος

 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
τι θεμα-διαμαντακι ειναι αυτο;!
απ'ολα τα καλα ειχαν αυτες οι 6 σελιδες...
κριμα που δεν ειχε συνεχεια...
 




bleo8onhs

Member
25 Αυγούστου 2017
21
23
41
Greece
Απαντώ στο δικό μου θέμα μετά από δύο χρόνια, για να σας πω πως μετά από πολύ αναζήτηση (χρειαζόταν κι άλλη βέβαια) και μετά από ακύρωση ταξιδιού στα Κανάρια, αποφάσισα να πάρω κουτάβι από το Varibopi presa di grecia, διστακτικά μεν γιατί δεν μου άρεσε η θηλυκιά που εγκυμονούσε, αφού το κεφάλι της μοιάζει με κυνηγόσκυλο κατά τη γνώμη μου, πείστηκα δε από την εμφάνιση και τα ταπεραμέντο των υπολοίπων σκύλων εκεί. Το κουτάβι με διάλεξε παρά το διάλεξα και μετά από 2 μήνες το πήρα.
Έγινε ένα ωραίο αρσενικό με χαρακτήρα ζωηρό, προστατευτικό και αλανιάρικο (μου έφαγε την γαλβανιζέ περίφραξη μια φορά και πήγε μια βόλτα μέχρι τα σκυλιά του γείτονα). Εκτός της προτίμησης μου σε εμφάνιση εντελώς αφού δυστυχώς έμοιασε στη μάνα του. Παρόλα αυτά τον γουστάρω πολύ. Με προβληματίζει που ακόμη επιτίθεται στη θηλυκιά που του κόβει 10 πόντους και 10 κιλά, και αυτή χάνει την υπομονή της μόλις ματώσει και όχι πιο πριν. Κατάλαβα πολύ καλά γιατί καλώς κόβουν τα αφτιά των σκυλιών αφού θα είχα γλυτώσει τα ράμματα της κακομοίρας της άρυας που της έκοψε το αφτί στα δύο. Κατάλαβα επίσης ότι κουτάβι πρέπει να διαλέγεις 4 μηνών και άνω για να καταλαβαίνεις και τι παίρνεις. Και το τελευταίο είναι ότι και τα δύο σκυλιά τρώνε acana, και παίρνουν συμπληρώματα τακτικά χονδροιτίνης και γλυκοζαμίνης, παρόλα αυτά ο μικρός μετά από μεγάλα άλματα και άτσαλα πεσίματα άρχισε να ρίχνει το βάρος του στο πίσω δεξί πόδι. Οι ακτινογραφίες δεν έδειξαν τίποτα στη μέση του αλλά συνεχίζει να το κάνει. Πιθανώς να υπάρχει δυσπλασία στο ισχίο, αφού ο μικρός κάθεται συχνά πάνω στο πόδι του, στάση χαρακτηριστική, αλλά αφου δεν είχε συμπτώματα, είναι και κουτάβι είναι και εκτροφείου, και ήταν και νωρίς για ακτινογραφίες, δεν το έλεγξα ακόμη. Θα κάνουμε κι άλλες εξετάσεις, αλλά έχει κανείς καμιά ιδέα;
 

Attachments

  • Like
Reactions: saras


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με τον εκτροφέα το συζήτησες;;
Οι γονείς του κουταβιού έχουν επίσημες εξετάσεις δυσπλασίας;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf