Αναζήτηση αρσενικού Presa Canario (για να κάνει παρέα στη θηλυκιά μου..)


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Μιλας για τις καινουριες φυλες που εχουν γινει φουλ εμπορικες τα τελευταια χρονια; Δηλ πρεσα ντογκο κτλ...Μπανντογκς υπηρχαν απο πολυ παλια δηλ μαστιφ με τερριε και βαζανε και λιγο τσοπαν στο τσακιρ, φουλ μιξη δηλαδη, καποια εβγαιναν διαμαντια και απο αυτα εκαναν αναπαραγωγες..Δηλ δεν αναγνωριζεις τη αντοχη στον πονο, επιθετικοτητα(προς το θηραμα), την ευελιξια και το κυνηγετικο ενστικτο ενος πιτ; Αλλα το πιτ δεν ειναι φυλακας ειναι κυνηγοσκυλο. Ποια φυλη θεωρεις εσυ ιδανικη για φυλακα; Προσωπικα θεωρω λαθος να εκτρεφουν και να εκπαιδευουν ασιατικα τσοπανοσκυλα για προστασια και επιθετικοτητα προς τον ανθρωπο...
πόσο παλιά υπήρχαν τα bandogs??Η Αμερική είναι κράτος με 209 χρόνια ιστορία..άσε σου λέω..σενάρια θερινής νυκτός.. Αυτά που περιγράφεις δεν ήταν bandogs ήταν ο τρόπος που εκτρέφονταν ΟΛΑ τα σκυλιά (ημίαιμα δηλαδή).Μαστιφ και τερριε ζευγάρωναν μόνο στην Αμερική γιατί ξαναλέω το Πιτ δεν μπορούσε να κάνει φύλαξη ούτε λόγω ταπεραμεντου ούτε λόγω μεγέθους...

Όσο για τα χαρακτηριστικά που λες για το Πιτ και τα λοιπά..
1) Δεν υπάρχουν στο μυαλό μου κυναθληματα...
Αν υπήρχαν οπως τα φαντάζεσαι εσύ τα κυνηγετικά σκυλιά υποσκελιζουν όλα τα υπόλοιπα (kurtzhaar ,drahthaar ,ιχνηλάτες) παρέα με Τσομπανοσκυλα τύπου border..
Το Πιτ δεν είναι κυνηγόσκυλο....είναι για αυτό που φτιάχτηκε πάρα πολύ καλό..δηλαδή για να παλεύει σε πολύ κλειστό χώρο με άτομα του ίδιου είδους για να στοιχηματίζουν διάφοροι εγκληματίες χρηματικά ποσά....Για αυτό φτιάχτηκε...
2) Όχι δεν θα σου πω ποιο θεωρώ ΕΓΩ καλύτερη φυλή για φύλακα...δεν θα ανοίξουμε συζήτηση καφενείου του δημοτικού...οι καλύτερες φυλές φύλαξης είναι αυτές που φτιάχτηκαν για αυτό από την φύση...είτε εξελίχτηκαν μετά από τον άνθρωπο αλλά με αυτή τη βάση και ναι στην πλειοψηφία τους είναι ΤΣΟΜΠΑΝΟΣΚΥΛΑ.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.710
Η αληθεια ειναι οτι δε ζουσα τοτε για να σου πω με σιγουρια αλλα απο οσο εχω ψαχτει τα μπαντογκς ξεκινησαν περιπου επι ρωμαϊκης αυτοκρατοριας, ηταν σκυλοι πολεμου, προστασιας και κυνηγιου μεγαλου θηραματος. Τα "πιτ μπουλ" στα χερια φυσιολογικων ανθρωπων κυνηγουσαν γουρουνια και το εκαναν καλα..Τα τσομπανοσκυλα φυσικα υπηρχαν πολυ πιο πριν προστατευαν τις προβατινες τους απο λυκους, αρκουδες και τσακαλια, δε γουσταραν να βλεπουν ουτε τον ισκιο τους και η αγαπημενη στιγμη της ημερας τους, μετα το φαι φυσικα, ηταν οταν εκαναν εναν ξενο να κατουρηθει πανω του.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τις τελευταιες μερες με απασχολει ενα ζητημα που αν ηταν θεμα στο φορουμ θα ειχε τιτλο "Σκυλος και ματαιοδοξια" καθως παρατηρω πραγματα που σκεφτομαι και πραγματα που βλεπω γυρω μου, και εδω μεσα και γενικα.

Οταν καταληξω σε συμπερασματα ισως το ποσταρω κιολας.

Ον τοπικ
Καλως ηρθες στο φορουμ.
Να χαιρεσαι τη σκυλα σου.
Να μη ζευγαρωσεις τη σκυλα σου.
Οσοι ενδιαφερονται για τα σκυλια δεν ειναι απαραιτητα μελη φιλοζωικων.
Το κοκονι ειναι σκυλος.

Σε γενικες γραμμες με καλυψαν οι προλαλησαντες, θα ξεχωρισω λιγο τον Τασο μονο που το πηγε κ ενα βημα παρακατω.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Η αληθεια ειναι οτι δε ζουσα τοτε για να σου πω με σιγουρια αλλα απο οσο εχω ψαχτει τα μπαντογκς ξεκινησαν περιπου επι ρωμαϊκης αυτοκρατοριας, ηταν σκυλοι πολεμου, προστασιας και κυνηγιου μεγαλου θηραματος. Τα "πιτ μπουλ" στα χερια φυσιολογικων ανθρωπων κυνηγουσαν γουρουνια και το εκαναν καλα..Τα τσομπανοσκυλα φυσικα υπηρχαν πολυ πιο πριν προστατευαν τις προβατινες τους απο λυκους, αρκουδες και τσακαλια, δε γουσταραν να βλεπουν ουτε τον ισκιο τους και η αγαπημενη στιγμη της ημερας τους, μετα το φαι φυσικα, ηταν οταν εκαναν εναν ξενο να κατουρηθει πανω του.[/QUOTE]Ειδες οτι το google δεν κανει πολυ καλο..και οι αμερικανοι (και οχι μονο) γραφουν οτι τους κατεβαινει...
Τα σκυλια που περιγραφεις..που κυνηγουσαν γουρουνια..ηταν alano espaniol (τυπος) οχι μπουλντογκ με τεριε (δηλαδη Pitbull) και ναι υπητχαν απο παλια χρονια ,διαφορα γραφονται αλλα δεν εχουν καμια σχεση με τα pitbull και δεν εχουν προσφερει αιμα σε διασταυρωση bandog....
Αυτο που εγραψες παραπανω..ισχυει αναποδα..δηλαδη οτι οι σκυλοι εκεινης της εποχης ηταν ΗΜΙΑΙΜΟΙ οπως και τα bandogs...
Που στην αμερικανικη τους εκδοχη δημιουργηθηκαν για να καλυψουν τα εξης κενα..
1)Να δημιουργησουν ενα επιθετικο προς τους ανθρωπους pit και μεγαλυτερο σε μεγεθος (pit+neo)
2)Να δημιουργησουν ενα ποιο σταθερο μαντροσκυλο (pit+fila brazilero)
3)Nα δημιουργησουν ενα καλυτερο μονομαχο για τις μαχες με τα σκυλια αλλων χωρων με την ελευση της παγκοσμιοποιησης(pit+dogo)

4)Nα πουλησουν κατι αλλο γιατι το ιδιο προιον δεν πουλαει πολυ καιρο...
Γιαυτο βλεπεις και πισω απο καθε ρατσα γραφονται διαφορα και διαφορα και καθε δεκαετια βγαινει νεα ρατσα στο προσκηνιο...
Ολα ειναι εδω φιλε μου $$$$$$...

Υγ.Σε αυτο που εγραψες για τα τσομπανοσκυλα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα τεσπα..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Grifos


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Γεια σας και πάλι.

Ο ρουμάνος λοιπόν δεν δίνει κουτάβια για δύο χρόνια. Τουλάχιστον το κουτάβι που θέλω. Γιατί φίλοι μου, όταν το πληρώνεις 2000€, το διαλέγεις, δεν παίρνεις ότι θέλει αυτός. Στην κλίμακα αυτή φέρνω και από την Ισπανία. Αλλά το βασικό είναι πως δεν δίνει. Και @PXM-DANBULL αν ήθελα αυτά που περιγράφεις, θα έπαιρνα κουτάβι από "εκτροφέα" της Βορείου Ελλάδος με σελίδα στο facebook, με 6 κατοστάρικα και "χαρτιά". Να πάρω; Κοιτάω προς Rey Gladiator που έχει γραμμές κουρτο αν και με χαλάει που μοστράρει και σκυλιά με πολύ άσπρο ακόμη και στο πρόσωπο λέγοντας πως είναι στα πρότυπα του παλιού πρέσα.
Στα υπόλοιπα τώρα. Το σκυλί δεν είναι τυπικό, όσον αφορά το ύψος και το βάρος του (το ύψος του δηλαδή γιατί το βάρος του σχετικά με το ύψος του είναι σωστό). Κατά τα άλλα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους αρσενικό θα έπαιρνα τέτοιο και μεγαλύτερο. Δεν με ενδιαφέρουν εκθέσεις, σκυλί θέλω, όχι κοκόνι.
Στο χαρακτήρα τώρα. Θα σου βάλω βίντεο στη βόλτα να σου φύγουν οι αμφιβολίες, όταν ήταν 8 μηνών όταν βρώ πως θα ανεβάσω βίντεο. Με τους ανθρώπους που τους βάζω εγώ μέσα ευτυχώς είναι φιλική, και θέλω να παραμείνει. Κάναμε αγώνα να γίνει έτσι, την δουλεύαμε από δύο μηνών γι αυτό το λόγο με άλλον άνθρωπο κάθε μέρα. Θέλω να σε δω να δοκιμάσεις να μπεις χωρίς εμένα ή τη γυναίκα μου μαζί ομως. Να διαβάζεις τι γράφω, το γράφω προσεκτικά. Και θα σου πω τι είναι μαθημένη να κάνει. Θα σε δει, θα κρυφτεί, και μόλις θα φτάσεις σε απόσταση βολής, θα πηδήξει και θα βάλει την παλάμη σου στο στόμα της. Και θα την κρατήσει εκει. Ούτε θα σε δαγκώσει ούτε θα σε αφήσει. Και θα σε κρατάει μέχρι να κατουρηθείς. Τώρα αν τη μαχαιρώσεις δεν ξέρω τι θα κάνει. Πως τις τα μάθαμε αυτά; Με παιχνίδι. Παίζει όταν τα κάνει. Γι αυτό όταν της δίνεις εντολή σταματάει αμέσως. Θα μου πεις, πρώτη φορά αφεντικό και της έμαθες τέτοια πράγματα; Διάβασμα και ενδιαφέρον και πείραμα. Και επειδή στανταρ δεν με πιστεύεις, θα στα δείξω αυτά. Όταν λέω δεν είναι επιθετική, το λέω γιατί όπως κάνει το σκυλί στο βίντεο και αντίστοιχα μετά από εκπαίδευση σωματοφυλακής, δεν κάνει. Μόνο με σκυλιά της βγαίνει, θα στο δείξω και αυτό να μου πεις τα συμπεράσματά σου. Με τα παιδιά είναι άλλη υπόθεση. Κατουριέται από τη χαρά της. Δόξα το Θεώ.
Πιστεύω πάντως πως το σκυλί μέχρι τα δυο του χρόνια θα ωριμάζει. Θα δούμε.
Αγαπητε φιλε συγνωμη που παρεμβαινω αντι του @PMX-DANBULL αλλα η κανονικη συμπεριφορα ενος σκυλου φυλακα και δη ενος ''καλου'' τυπικου πρεσα δεν πρεπει να ειναι να παιζει παιχνιδια με τους αγνωστους...Ουτε να παιζει τσιγκολελετα με τα χερια με αγνωστους...Νομιζεις οτι καποιος αλλος θα φοβηθει με μια τετοια συμπεριφορα επειδη δεν εχεις προφανως μεγαλωσει αλλο σκυλο.Ετσι δεν ειναι?Εδω κανονικα δαγκωνουν καποιοι αλλοι και στην πρωτη σφαλιαρα αφηνουν...οχι να παιζουν παιχνιδακια.
Το σκυλι του βιντεο και καθε σωστο σκυλι αυτης της ρατσας επιδεικνυει τετοια συμπεριφορα εκ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ και οχι μετα απο εκπαιδευση που φανταζεσαι οτι εχει....

Γιαυτο σκεψου σοβαρα αν οντως θες να παρεις ΚΑΝΟΝΙΚΟ αρσενικο γιατι και ποιο μεγαλο θα ειναι και ποιο ξεροκεφαλο..και μαλλον πως δεν θα παιζει σις μαριαμ και τσιγκολελετες με τους καλεσμενους σας....
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους και σε όλες :)

Αγαπητέ θεματοθέτη, η σκύλα σου είναι πολύ όμορφη και ο χαρακτήρας της όπως τον περιγράφεις για μένα είναι ιδανικός. Αν και συμφωνώ απολύτως με το πνεύμα και τα γραφόμενα των "ταλιμπάν" του φόρουμ, το αν θα τη ζευγαρώσεις ή όχι όταν έρθει η ώρα της (3+ ετών) είναι δικό σου θέμα. Σε κάθε περίπτωση, μόνο χαρές να έχετε μαζί της και ευχάριστες εμπειρίες. Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι το "έξω". Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο κατοικίδιος σκύλος, ανεξαρτήτως φυλής, μεγέθους και καθηκόντων πρέπει να είναι "μέσα". Για άπειρους λόγους.
Η απάντησή μου στο εναρκτήριο ερώτημά σου είναι οτι Good dogs are where you can find them.

Την άποψή μου για τα πιτ την έχω καταθέσει εδώ : https://www.dogforum.gr/community/threads/Περί-bulldogs-και-άλλων-δαιμονίων.33408/
Συμφωνώ οτι δεν είναι ο κλασσικός φύλακας (και δεν πρέπει να είναι) αλλά προσωπικά την ασφάλειά μου και της οικογένειάς μου δεν θα την εμπιστευόμουν σε άλλη φυλή. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν είναι κυνηγόσκυλο γουρουνιών (!!).

Για τα bandogs η κουβέντα είναι μεγάλη. Προφανώς είναι μία σύγχρονη και "τεχνητή" φυλή - τη δημιούργησε ο Swinford https://en.wikipedia.org/wiki/Swinford_Bandog στη δεκαετία του 1960 και δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο. Όπως λένε οι ίδιοι οι αμερικάνοι, συνεχίζοντας την αναπαραγωγή τους, στο τέλος καταλήγεις να έχεις ένα σκύλο στο μέγεθος πιτ μπουλ που όμως δεν έχει τα χαρακτηριστικά και της ιδιότητες καμιάς από τις φυλές που το δημιούργησαν. Εμπόριο και ματαιοδοξία (που λέει σωστά κι ο @zenio ). Απλά αναρωτιέμαι, τι απ' όλα όσα κάνουμε, έχουμε, θέλουμε δεν είναι για τη ματαιοδοξία μας, το εγώ μας ; Μάλλον τίποτε. Οπότε κι ο σκύλος δεν αποτελεί εξαίρεση.

@bleo8onhs πολύ ενδιαφέρουσα είναι η πληροφορία οτι πρέσα και κάνε κόρσο είναι η ίδια φυλή που (ανα)δημιουργήθηκε κι αυτή σχετικά πρόσφατα (1970 - 2000). Τα κουτάβια από τις αρχικές γένες, άλλα γράφονταν ως πρέσα κι άλλα ως κάνε κόρσο. Υπάρχει σχετικό νήμα στο παρόν φόρουμ με πολύ πλούσιο υλικό. Αν μπορεί κάποιος με το ψαχτήρι να βοηθήσει, θα ήταν ευπρόσδεκτο. ΟΛΕΣ οι φυλές έχουν δεχτεί λιγότερο ή περισσότερο την ανθρώπινη παρέμβαση, ιδιαίτερα στη Δύση. Το ζήτημα είναι να έχεις ένα σκύλο που να τον ευχαριστιέσαι, να σε γεμίζει και να κάνει τη ζωή σου ομορφότερη. Ποιός είναι αυτός ; απλά Ο σκύλος ΣΟΥ. Πέρα από χαρτιά, πετιγκρί και φούμαρα.

Εν κατακλείδι καλώς ήρθες, καλές συζητήσεις να έχουμε και μόνο να πάρεις θα έχεις από τη συμμετοχή σου στο φόρουμ, όσο "περίεργη" κι αν είναι η πρώτη σου εντύπωση. Σου μιλώ από προσωπική εμπειρία !
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τωρα θα βγω εντελως οφ τοπικ αλλα το θυμηθηκα
@AGRIAN
Γνωστη σειρα "ειπε"
"Everything is about sex. Except from sex. Sex is about power"
Κανε και μια βολτα στις παρουσιασεις να τσεκαρεις
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Γνωστη σειρα "ειπε"
"Everything is about sex. Except from sex. Sex is about power"
H φράση έχει "πατέρα" τον μοναδικό Όσκαρ Γουάϊλντ και στην αυθεντική της εκδοχή είναι :
“Everything in the world is about sex except sex. Sex is about power.”. Ποιά σειρά την λογόκλεψε ;
Μεγάλη αλήθεια, αλλά μόνο κατά το 1/3. Κάθε άνθρωπος ψάχνει ή για δύναμη, ή για αγάπη, ή για ελευθερία. Ή συνηθέστερα για ένα συνδυασμό κάποιων από αυτά τα τρία. Στις προτιμήσεις του κοινού όμως είναι αλήθεια οτι η δύναμη έρχεται με διαφορά πρώτη.

Κανε και μια βολτα στις παρουσιασεις να τσεκαρεις
Μια μικρή βοήθεια ;
 




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
ti σκατα εχει το σκλι του βιντεο βρε κουρο που δεν μπορω να καταλαβω;;;;;;
Μα δεν δείχνει φιλική συμπεριφορά στους ξένους..σε αντίθεση με το σκύλο του θέματοθετη τι δεν καταλαβαινει;ς Τασε?

Είναι δεμένο σε ένα δέντρο σε ΟΥΔΕΤΕΡΟ χωρο..βλέπει εναν ξένο..και ορμάει...απλό..

Του θέματοθετη βλέπει έναν ξένο ΜΕΣΑ στο σπίτι..και ορμάει και του πιπιλαει τα δάχτυλα...οεεοοοο
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
H φράση έχει "πατέρα" τον μοναδικό Όσκαρ Γουάϊλντ και στην αυθεντική της εκδοχή είναι :
“Everything in the world is about sex except sex. Sex is about power.”. Ποιά σειρά την λογόκλεψε ;
Να με συγχωρέσει ο θεματοθέτης για το off αλλά ακούω Γουάϊλντ και τρέχω. Η σείρα που λέει το μελός @zenio είναι το House of Cards αλλά ασχέτως αυτού, η λέξη σεξ για να περιγράψει την σεξουαλική συνεύρεση χρησημοποιήθηκε για πρώτη φορά το 1929 ενω ο Γουάϊλντ πέθανε το 1900 οπότε αποτελεί αναχρονισμό η απόδοση της φράσης σε αυτόν. Επιπλέον, είναι αρκετά αξιοπερίεργο οτί ενώ η φράση αποδίδεται στον Γουάϊλντ εγώ ακόμα δεν έχω βρει που, ούτε διαβάζοντας τον ίδιο, ούτε ψάχνωντας το διαδυκτιο.

(Ναι, μ'αρέσει πολύ ο άνθρωπος...)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μα δεν δείχνει φιλική συμπεριφορά στους ξένους..σε αντίθεση με το σκύλο του θέματοθετη τι δεν καταλαβαινει;ς Τασε?

Είναι δεμένο σε ένα δέντρο σε ΟΥΔΕΤΕΡΟ χωρο..βλέπει εναν ξένο..και ορμάει...απλό..

Του θέματοθετη βλέπει έναν ξένο ΜΕΣΑ στο σπίτι..και ορμάει και του πιπιλαει τα δάχτυλα...οεεοοοο
πλακα μας κανεις τωρα ετσι;
και που ξερεις οτι ο ξενος που του ριχνετε δεν κραταει ενα μανικι που αν το δωσει στο σκλι θα τον αφησει και να το χαιδεψει.
απο οτι φαινεται στο βιντεο ειναι αλλα 4-5 εκει αρα τα δουλευουν τα σκλια.
ποιος λεει οτι το ιδιο ακριβως βιντεο δεν μπορει να το κανει και ο @bleo8onhs με την σκυλα του;

πολες φορες τα οσα υποστηριζεις (και καλα κανεις) δεν κολανε με τα βιντεο που βαζεις (τουλαχιστον στα ματια μου) θα μπορουσε καλιστα και το σκλι στο βιντεο να θελει το μανικακι (οπως λες και εσυ) και να εχει μηδεν επιθετικοτητα στονανθρωπο.αυτο το κομματι δεν το δειχνει στο βιντεο.

εκτος αν βλεπεις κατι που δεν βλεπω
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
πλακα μας κανεις τωρα ετσι;
και που ξερεις οτι ο ξενος που του ριχνετε δεν κραταει ενα μανικι που αν το δωσει στο σκλι θα τον αφησει και να το χαιδεψει.
απο οτι φαινεται στο βιντεο ειναι αλλα 4-5 εκει αρα τα δουλευουν τα σκλια.
ποιος λεει οτι το ιδιο ακριβως βιντεο δεν μπορει να το κανει και ο @bleo8onhs με την σκυλα του;

πολες φορες τα οσα υποστηριζεις (και καλα κανεις) δεν κολανε με τα βιντεο που βαζεις (τουλαχιστον στα ματια μου) θα μπορουσε καλιστα και το σκλι στο βιντεο να θελει το μανικακι (οπως λες και εσυ) και να εχει μηδεν επιθετικοτητα στονανθρωπο.αυτο το κομματι δεν το δειχνει στο βιντεο.

εκτος αν βλεπεις κατι που δεν βλεπω
Εν μέρει έχεις κάποιο δίκιο.Τα βίντεο που βάζω τα βάζω γιατί με την εικόνα είναι ποιο εύκολο να περιγράψω μια κατάσταση..Προφανώς και δεν κολλάνε στα μάτια σου αυτά που λέω με αυτά που βάζω γιατί ΔΕΝ είναι δικά μου βίντεο αλλά άλλων..
Αλλά ας το πάμε αλλιώς....Ίσως είσαι προκατειλημμένος γιατί θεωρείς ότι όλα τα σκυλιά θέλουν μανίκι..Όχι δεν θέλουν όλα..κάποια θέλουν τον άνθρωπο.
Ναι ο θρματοθετης θα μπορούσε να κάνει ένα παρόμοιο βίντεο να τσιγκλαει κάποιος τη σκύλα του αλλά εκεί (από ότι είπε) η κατάλληλη θα ήταν πιπίλα..
Ενώ στο βίντεο που έβαλα εγώ δεν ξέρουμε..εσύ εκτιμάς ότι αυτό που βλέπεις ΜΠΟΡΕΙ και να θέλει μανίκι..σκεπτόμενος ότι όλα τα σκυλάκια θέλουν να παίξουν και είναι ελεγχόμενα από prey ,μανίκια και μπαλάκια...
Όχι δεν είναι έτσι..Αρκετά σκυλιά μισούν...τον ξένο..το άγνωστο..όλα εκτός την αγέλη τους..επίσης μπορεί να επιτεθούν μόνο και μόνο για επειδή γουστάρουν να παλέψουν...
Θες να σου βάλω ένα βίντεο να μου πεις για ποιο λόγο επιτίθεται ο σκύλος που βλέπεις?
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kouros απο που προκυπτει οτι αυτη ειναι η τυπικη συμπεριφορα ενος θηλυκου καναριο 12 μηνων οπως στο video? Ξερεις τι εχει απεναντι της η σκυλα? Την ηλικια της? Πως ζει? Εαν εχει εκπαιδευτει? Εαν απεναντι της δεν ειναι ενας ξενος απλα αλλα ενας ερεθιστης που τον ξερει?
Επισης ο θεματοθετης εγραψε " ειναι πολυ φιλικη με τους φιλους μας".
Μπορω να σου βαλω δεκαδες τετοια βιντεακια με τη δικη μου σκυλα και μετα να στη γνωρισω. Με τα βιντεακια θα πεις γαματο σκυλι, λυσσαει, εχει @@ αν και κοριτσι και μολις τη γνωρισεις μετα απο λιγα λεπτα να λες "αυτο δεν ειναι καναριο". Βεβαια οταν θα τη δεις στο εξοχικο μας μονη της στο σπιτι, θα αναιρεσεις παλι...

Καλως ηρθες bleo8onhs.

Να τη χαιρεσαι τη σκυλα σου για πολλα χρονια και να ειναι υγιης . Θα ηθελα να σου γραψω διαφορα για το θεμα της μελλοντικης αναπαραγωγης της αλλα νομιζω οτι απλα θα προσπεραστουν.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εν μέρει έχεις κάποιο δίκιο.Τα βίντεο που βάζω τα βάζω γιατί με την εικόνα είναι ποιο εύκολο να περιγράψω μια κατάσταση..Προφανώς και δεν κολλάνε στα μάτια σου αυτά που λέω με αυτά που βάζω γιατί ΔΕΝ είναι δικά μου βίντεο αλλά άλλων..
Αλλά ας το πάμε αλλιώς....Ίσως είσαι προκατειλημμένος γιατί θεωρείς ότι όλα τα σκυλιά θέλουν μανίκι..Όχι δεν θέλουν όλα..κάποια θέλουν τον άνθρωπο.
Ναι ο θρματοθετης θα μπορούσε να κάνει ένα παρόμοιο βίντεο να τσιγκλαει κάποιος τη σκύλα του αλλά εκεί (από ότι είπε) η κατάλληλη θα ήταν πιπίλα..
Ενώ στο βίντεο που έβαλα εγώ δεν ξέρουμε..εσύ εκτιμάς ότι αυτό που βλέπεις ΜΠΟΡΕΙ και να θέλει μανίκι..σκεπτόμενος ότι όλα τα σκυλάκια θέλουν να παίξουν και είναι ελεγχόμενα από prey ,μανίκια και μπαλάκια...
Όχι δεν είναι έτσι..Αρκετά σκυλιά μισούν...τον ξένο..το άγνωστο..όλα εκτός την αγέλη τους..επίσης μπορεί να επιτεθούν μόνο και μόνο για επειδή γουστάρουν να παλέψουν...
Θες να σου βάλω ένα βίντεο να μου πεις για ποιο λόγο επιτίθεται ο σκύλος που βλέπεις?
το οτι εχω μαλι και δουλευει με πρευ βρε κουρο δεν πιστευω να με κανει τοσο μαλακα ωστε να πιστευω οτι ολα τα σκλια ειναι ετσι.
επισης να σου πω οτι οπως εχω ξαναπει εχω ζησει με μαλι που ηθελε να φαει και τον αερα που ανεπνεε.

βαζεις ενα βιντεο και λες οτι ειναι η τυπικη αντιδραση ενως πρεσα
εγω σου λεω παπαρια μεντολες ειναι
το στικ το ακους;το μπουκαλι με τις πετρες;;η κανιστρα γατακια που λεει και εκεινος,μονο ριαλ.
τα σκλια εχουν μαζευτει εκει και δουλευουν ωστε να κανουν αυτο που βλεπεις εσυ και εγω και ολοι μας.
τυπικη αντιδραση να το θεωρησω οταν ειναι αδουλευτο οχι οταν το σκλι δουλευει χωρις να βλεπουμε καθαρα τι γινετε απεναντυ του.
ΟΛΟΙ μας εδω μεσα μπορουμε να ανεβασουμε τετοιο βιντεο,δεν ειναι τιποτα.
απλα πρεπει να κοιταμε καλυτερα.

upload_2017-8-28_10-17-17.png

τωρα για να βγει απο το μυαλο σου
εγω δεν κανω σπορ αν αυτο νομιζεις ωστε να ειμαι κολημενος σε 2-3 πραγματα,πιστευω ομως οτι εχω μια μικρη εμπειρια ωστε να μπορω να ξεχωρισω το σκλι που θελει να φαει τον αλλον με το σκλι που απλα παιζει,ας πουμε..το σκλι που εβαλες σε καμια περιπτωση δεν θελει να φαει τον απεναντυ του.αν δεν ακουγοταν ολα αυτα που ακουγοντε και δεν φαινοταν τα λιγα που φαινοντε στο βιντεο πιστευω το σκλι θα καθοταν και θα κοιταγε απλα.

καμια φορα η διαφορα ειναι τοσο λεπτη που δεν μπορουμε η δεν θελουμε να την καταλαβουμε και ειδικα σε τετοια βιντεο,που δεν δειχνει τιποτα ουσιωδες δεν μπορεις να καταλαβεις οσα θα θες
παρολα αυτα μαλλον βιασηκες να χαρακτηρησεις το σκλι του ανθρωπου μπουχεσα γιατι οπως λεει και ο ισκ ειναι μικρο ακομα οπως ειχες βιαστει να χαρακτηρισεις και αλλο με πολλα κακαλα.
βεβαια ολα αυτα απο λογια του ιδιοκτητη ετσι,που ολοι ξερουμε οτι τα φουσκωνουμε τα πραγματα.

τεσπα
θα σου βαλω κατι πιο ριαλ χωρις μπαλακια πρευ κλπ
εδω ειναι το σκλι ΜΟΥ που θελει να με φαει
αν το βιντεο σου ειναι υποδειγμα οπως πιστεψες αυτο ειναι 10 φορες πιο αληθινο.
upload_2017-8-28_10-34-10.png
 




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@tasos malinoua Επειδη ειλικρινά δεν μπορώ να γράψω πολλά απανταω και στους άλλους με αυτό η το ποστ για πες μου για ποιο λόγο επιτίθεται στο βιντεο αυτός ο Γπ?
1)Από prey?
2)λόγω εκπαίδευσης?
3)Ακούς εδώ ξυλάκια και μανίκια?
4)Βλέπεις εδω παιχνίδια και πιπίλες?
Αν νομίζουν όι διαχειριστές ότι είναι άγριο ας το αφαιρέσουν.

Αυτό το πνεύμα πρέπει να έχει ένας σκύλος φύλακας, αυτό το μίσος για τον άγνωστο και πρέπει να το έχει εκ γενετής και από πρώιμη ηλικια.

Αυτά....πάω στο ψαρεμα τώρα..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@Kouros Η περιγραφή του βίντεο με τον ΓΠ πάντως λέει ότι είναι αστυνομική άσκηση η συγκεκριμένη οπότε υποθέτω ότι δουλεύουν κάποιο σενάριο;

Ήθελα πάντα να εκφράσω μια ειλικρινή απορία σχετικά με τους φύλακες-σκύλους που πρέπει να θέλουν εκ γενετής να ορμάνε στο ξένο, από ένστικτο χωρίς εκπαίδευση. Πρώτον, αυτούς τους σκύλους τους εκπαιδεύουμε για να "τιθασεύσουμε" αυτό το ένστικτο και να μην ορμάνε κατευθείαν, με λίγα λόγια να τους κάνουμε πιο εγκεφαλικούς; Και αν δεν τους εκπαιδεύσεις δεν κινδυνεύεις να σε φάνε άμα τους κάτσει κάτι στραβά;

Και το βασικότερο πόσο πραγματικά χρήσιμος και προσαρμόσιμος στην σημερινή κοινωνία μπορεί να είναι ένας τέτοιος σκύλος που βασικά δεν πλησιάζεται;

@bleo8onhs κούκλα η Άρυα. Για τα περί εκτροφής με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες που έχουν και πολλή γνώση πάνω σε αυτό το θέμα.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Γιατι?Το στηρίζεις κάπου αυτό?
Γιατί γίνεσαι κουραστικός; Γιατί σε κάθε θέμα πετάς τις ίδιες @@ριες. Το σκυλί πρέπει να το έχει. Είναι γατάκι. Είναι μαιμουδακι. Είναι αποτυχημένο. Κάτσε να σου δείξω εγώ. Και να το στημένο πρέσα. Και δώστου αστυνομική άσκηση. Και παπάρια μαντολες.
Μέχρι τώρα κανένα υπεργαματο δικό σου σκυλί φύλακα των 5 ηπείρων και 7 θαλασσών δεν είδαμε. Μόνο θεωρία.