Αναζήτηση εκτροφείου Yorkshire Terrier


SissiAngel

Member
17 Φεβρουαρίου 2020
16
38
49
Οι εκθέσεις μορφολογίας όπως και οι εξετάσεις εργασίας (στις φυλές όπου απαιτείται) είναι αναπόσπαστα κομμάτια της εκτροφης γιατί εκεί αξιολογούνται οι σκυλοι που είναι προς αναπαραγωγή.
Στις εκθέσεις μορφολογιας (που μας ενδιαφέρει εν προκειμένω) κρίνεται κατά πόσο ανταποκρίνεται ο σκύλος στο πρότυπο της φυλής του. Σε αυτές τις εκθέσεις μπορούν να μετάσχουν όλοι οι καθαρόαιμοι σκυλοι (με pedigree δλδ). Το τι θα κάνουν και αν διακριθούν είναι άλλη ιστορία.

Γιατι στα λέω όλα αυτά;

Γιατι κανένας δεν σε υποχρεώνει να συμμετέχεις σε τέτοιες εκθέσεις. Οι εκθέσεις αποτελούν ένα είδος παράδοσης στην εκτροφή και εκεί πας για να δείξεις και να αξιολογηθεί η δουλειά σου. Είναι πολλοί που δεν μετέχουν, κανείς δεν ξέρει τα σκυλιά τους, κανείς δεν έχει κρίνει τα σκυλιά τους και.... αναπαράγουν.
Το ιδιο ισχύει και για τις εξετάσεις εργασίας.
Όλα αυτά δεν σημαίνουν απαραίτητα πως όσοι μετέχουν σε αυτές τις εκδηλώσεις είναι και καλοί σε αυτό που κάνουν.
Άλλοι πάνε γιατί πραγματικά το γουστάρουν και άλλοι το βλέπουν σαν "αναγκαίο κακό", μέρος της "δουλειάς".

Είτε το ένα ισχύει είτε το άλλο, ο χώρος των εκθέσεων (και των εξετάσεων εργασίας) είναι το μόνο μέρος όπου κάποιος μπορεί να βρει έναν σωστό εκτροφεα. Πουθενά αλλού.
(με εξαίρεση τις στανες)

Για αυτό σου πρότεινα να πας στις εκθέσεις και να δεις. Δεν θα τους δεις όλους σε μια έκθεση, σε μια πόλη. Συμφωνώ.
Για αυτό πρότεινα να δεις τα αποτελέσματα των εκθέσεων του ΚΟΕ να δεις και εκεί τι παίζει.

Από κει και πέρα όμως χρειάζεται και από σένα να το ψάξεις. Μην βιαστείς.
Διάβασε για την φυλή, δες σκυλιά, δες εκτροφεις, σχημάτισε μια γνώμη η ίδια.
Ακόμα και εδώ στο φόρουμ θα βρεις πληροφορίες.

Ενδεικτικά δες εδώ περισσότερες πληροφορίες για τις εκθέσεις και εδώ, εδώ και εδώ για τα γιορκακια


Την Κυριακή έχει έκθεση από ότι έμαθα στον Πειραιά (νεοσύστατος όμιλος).
Ευκαιρία να πας να δεις.
Και σε ευχαριστώ πολύ, διότι με τις προτάσεις σου άρχισα να ξετυλίγω το κουβάρι και να βρίσκω πολλές πληροφορίες στις οποίες δεν είχα πρόσβαση πριν.
Στο ημερολόγιο του ΚΟΕ ειχα δει ότι η έκθεση στον Πειραιά είναι μέσα Μαρτίου. Θα το ξανακοιτάξω όμως γιατί δε θέλω να τη χάσω.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Μίλησε και με το Σακη (Blue Genesis Yorkies)
 


SissiAngel

Member
17 Φεβρουαρίου 2020
16
38
49
Μίλησε και με το Σακη (Blue Genesis Yorkies)
Γεια σου Αμαλία!
Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι δεν ασχολείται πια. Θα επικοινωνήσω όμως, δεν χάνω τίποτα, σ' ευχαριστώ!
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Βρήκα εδώ στο φορουμ από ένα μέλος πρόταση για απόκτηση γιορκι από εδώ Sakis Bgy ξέρουμε αν είναι εκτροφέας σωστός ή τι είναι;
Το δικό μου προφίλ είναι αυτό.
Οχι δεν είμαι εκτροφέας.
@Amaliaz Εκτός αν διαβάζω κάτι λάθος...μιλάνε ήδη..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είμαι ο Σάκης εγώ.
Δεν ξέρω πως έγινε το μπερδεργουει με το μήνυμα στο οποίο απάντησα. Στο δικό μου προφίλ οδηγούσε ο σύνδεσμος τότε που απάντησα, όχι στου Σάκη. Αλλιώς δεν είχα λόγο να απαντήσω.
 
  • Like
Reactions: SissiAngel


SissiAngel

Member
17 Φεβρουαρίου 2020
16
38
49
Καλησπέρα σε όλους,

Ήθελα να σας ενημερώσω, μιας και ενδιαφερθήκατε να με βοηθήσετε και σας ευχαριστώ γι' αυτό, ότι βρήκαμε το νέο μέλος της οικογένειάς μας!
Ύστερα από μια βόλτα που κάναμε με τον γιο μου, κατά το τέλος Φεβρουαρίου, την ημέρα υιοθεσίας της φιλοζωικής του Δήμου μας, αποφασίσαμε να υιοθετήσουμε και βρήκαμε μία πανέμορφη θηλυκή ημίαιμη κουταβίτσα, από μαμά μπιγκλ! Ήταν, τότε, περίπου 2,5 μηνών.

Είναι φανταστική, γεμάτη ενέργεια αλλά και αγκαλίτσας, και πολύ χαδιάρα!!!
IMG_1932 II.jpg
Η φωτογραφία είναι από τα μέσα Μαρτίου. Τώρα, έχει ήδη μεγαλώσει και έχει φτάσει 10 κιλά (από περίπου 3,5 όταν την υιοθετήσαμε).

Να είστε καλά και να μένετε ασφαλείς!

Σίσσυ.
 


eva.g.25

Member
25 Φεβρουαρίου 2021
5
1
29
Γεια σας! Είμαι και γω στην διαδικασία αναζήτησης ενός yorkshire terrier. Απ οτι καταλαβαινω ειναι αρκετα δυσκολη η ευρεση σωστου εκτροφεα, αν καποιος εχει πληροφοριες σχετικες ή προσφατη εμπειρια, θα το εκτιμουσα να βοηθησει! ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γεια σας! Είμαι και γω στην διαδικασία αναζήτησης ενός yorkshire terrier. Απ οτι καταλαβαινω ειναι αρκετα δυσκολη η ευρεση σωστου εκτροφεα, αν καποιος εχει πληροφοριες σχετικες ή προσφατη εμπειρια, θα το εκτιμουσα να βοηθησει! ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!
Καλησπέρα,
σου κανω copy paste από το αρχείο της σελίδας των Έλληνων Εκτροφέων στο FB:

Επωνυμία Εκτροφείου: ANGELS OF CHARLIE'S PLUME STELLAR
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΣΤΕΛΛΑ ΠΛΟΥΜΗ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 77/2019
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: BELESIS SECRET Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΠΕΛΕΣΗΣ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 20/2008
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: BLUE GENESIS
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΣΑΚΗΣ ΤΑΡΑΛΑΪΚΟΣ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 15/2005
Web: www.yorkshire.gr
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: ENARMONIA
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΒΑΝΙΑ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 70/2014
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: GEOM YORKIE
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΑΜΑΛΙΑ ΛΑΓΑΚΟΥ & ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΜΕΛΟΣ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR (σε αναμονή)
Facebook: Amalia-Nikos Gewmelou
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: HALIMEDA
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ERZSEBET GYENESE & ΖΩΗ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 14/2008
Web: www.yorkiedogs.gr
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: HAPPY PETLAND
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΜΑΡΙΑ ΒΑΓΓΕΛΑΤΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 36/2011
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: JASMILIUM
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΓΙΟΥΛΗ ΣΤΡΑΒΟΛΑΙΜΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 25/1995
E-mail επικοινωνίας: [email protected], [email protected], [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: JOANNA’S PRECIOUS
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΘΕΟΔΩΡΑ ΣΑΒΟΒΑ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 44/2011
Web: www.yorkshirekennel.gr
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: RANIA’S YORKIES
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΟΥΡΑΝΙΑ ΓΙΑΓΙΑΝΝΗ-ΑΔΑΜΑΝΤΙΔΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 02/2013
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: ROUSSOS YORKIE
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΡΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 45/2009
E-mail επικοινωνίας: [email protected], [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: SILKY CANDY
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΦΩΤΕΙΝΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 86/2017
E-mail επικοινωνίας: [email protected]
 


eva.g.25

Member
25 Φεβρουαρίου 2021
5
1
29
Καλησπέρα,
σου κανω copy paste από το αρχείο της σελίδας των Έλληνων Εκτροφέων στο FB:

Επωνυμία Εκτροφείου: ANGELS OF CHARLIE'S PLUME STELLAR
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΣΤΕΛΛΑ ΠΛΟΥΜΗ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 77/2019
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: BELESIS SECRET Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΠΕΛΕΣΗΣ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 20/2008
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: BLUE GENESIS
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΣΑΚΗΣ ΤΑΡΑΛΑΪΚΟΣ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 15/2005
Web: www.yorkshire.gr
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: ENARMONIA
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΒΑΝΙΑ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 70/2014
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: GEOM YORKIE
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΑΜΑΛΙΑ ΛΑΓΑΚΟΥ & ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΜΕΛΟΣ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR (σε αναμονή)
Facebook: Amalia-Nikos Gewmelou
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: HALIMEDA
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ERZSEBET GYENESE & ΖΩΗ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 14/2008
Web: www.yorkiedogs.gr
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: HAPPY PETLAND
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΜΑΡΙΑ ΒΑΓΓΕΛΑΤΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 36/2011
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: JASMILIUM
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΓΙΟΥΛΗ ΣΤΡΑΒΟΛΑΙΜΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 25/1995
E-mail επικοινωνίας: [email protected], [email protected], [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: JOANNA’S PRECIOUS
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΘΕΟΔΩΡΑ ΣΑΒΟΒΑ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 44/2011
Web: www.yorkshirekennel.gr
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: RANIA’S YORKIES
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΟΥΡΑΝΙΑ ΓΙΑΓΙΑΝΝΗ-ΑΔΑΜΑΝΤΙΔΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 02/2013
E-mail επικοινωνίας: [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: ROUSSOS YORKIE
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΡΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 45/2009
E-mail επικοινωνίας: [email protected], [email protected]

Επωνυμία Εκτροφείου: SILKY CANDY
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΦΩΤΕΙΝΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
Αρ. Καταχώρησης F.C.I.: GR 86/2017
E-mail επικοινωνίας: [email protected]
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το είχα δει και εγώ αυτό το αρχείο στην έρευνά μου αλλά δεν κατάλαβα αν πρόκειται για πιστοποιημένους εκτροφείς. Έσείς γνωρίζετε αν είναι; Θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία γιατί και μέσω ΚΟΕ δεν κατάφερα να βρώ κάτι συγκεκριμένο αναρτημένο στην ιστοσελίδα του καθώς απ' ότι διάβασα και εδώ δεν δίνουν πλέον στοιχεία λόγω GDPR. Ευχαριστώ πολύ!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Το είχα δει και εγώ αυτό το αρχείο στην έρευνά μου αλλά δεν κατάλαβα αν πρόκειται για πιστοποιημένους εκτροφείς. Έσείς γνωρίζετε αν είναι; Θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία γιατί και μέσω ΚΟΕ δεν κατάφερα να βρώ κάτι συγκεκριμένο αναρτημένο στην ιστοσελίδα του καθώς απ' ότι διάβασα και εδώ δεν δίνουν πλέον στοιχεία λόγω GDPR. Ευχαριστώ πολύ!
Η λίστα είναι από τη σελίδα Ελλήνων εκτροφέων με αριθμό καταχωρήσης επωνυμίας από την FCI, τώρα αν είναι επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά εκτροφεία δεν μπορώ να απαντήσω αλλά πιο πιθανό είναι το δεύτερο επειδή είναι μικρόσωμη φυλή κι δεν νομίζω ότι θα τα έβαζε κανείς να ζουν σε kennel παρά μέσα στο σπίτι μαζί με τον εκτροφέα.
 


eva.g.25

Member
25 Φεβρουαρίου 2021
5
1
29
Η λίστα είναι από τη σελίδα Ελλήνων εκτροφέων με αριθμό καταχωρήσης επωνυμίας από την FCI, τώρα αν είναι επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά εκτροφεία δεν μπορώ να απαντήσω αλλά πιο πιθανό είναι το δεύτερο επειδή είναι μικρόσωμη φυλή κι δεν νομίζω ότι θα τα έβαζε κανείς να ζουν σε kennel παρά μέσα στο σπίτι μαζί με τον εκτροφέα.
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ! Θα τους τσεκάρω όλους.. Μακάρι να καταφέρω να βρω το γιόρκι μου!
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


Rosemary

New Member
7 Απριλίου 2021
3
1
48
Γεια σας! Βρίσκομαι κι εγώ σε διαδικασία αναζήτησης ενός yorkshire και βλέπω πως πράγματι δεν είναι και τόσο εύκολη διαδικασία. Είδα και τα παλαιότερα σχόλια, έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω και με κάποιους απο τους εκτροφείς ή ιδιοκτήτες που αναφέρονται στην σελίδα των Ελλήνων Εκτροφέων παραπάνω, αλλά χωρίς επιτυχία μέχρι τώρα.

@eva.g.25 Ελπλιζω να έβγαλες άκρη. Κατάφερες να επικοινωνήσεις με κάποιον; Θα μπορούσες ίσως να μοιραστείς κάποιες πληροφορίες;

Εννοείται, αν κάποιος έχει κάποια επιπλέον πληροφορία, θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι σύντομα να βρούμε το νέο μέλος της οικογένειάς μας!!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Γιατί τέτοια σύγχυση;
Εφόσον έχει αριθμό FCI τότε απλά ξεκινάτε τηλέφωνα. Διαλέγεται τους 3, 5, 10 όσους έχεις όρεξη και πάτε από κοντά να τους δείτε.
Για μένα παράδειγμα, μου ήταν μεγάλο υπέρ τα κουτάβια να μη είναι έξω σε γεννιστρες. Ήθελα τα κουτάβια να είναι μέσα στο σπίτι καθαρά για εμπειρικούς λόγους, ειδικά αν ο εκτροφέας είχε παιδιά.
Δεν υπάρχουν για μένα επαγγελματίες ή ερασιτέχνες. Για μένα όλοι πρέπει να είναι επαγγελματίες απλά ο καθένας έχει την δική του φιλοσοφία.
Όταν κατασταλάξεις από ποιόν θες σκύλο συζητάτε για μελλοντική απόκτηση, οικονομικά κτλ.
 


eva.g.25

Member
25 Φεβρουαρίου 2021
5
1
29
Γεια σας! Βρίσκομαι κι εγώ σε διαδικασία αναζήτησης ενός yorkshire και βλέπω πως πράγματι δεν είναι και τόσο εύκολη διαδικασία. Είδα και τα παλαιότερα σχόλια, έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω και με κάποιους απο τους εκτροφείς ή ιδιοκτήτες που αναφέρονται στην σελίδα των Ελλήνων Εκτροφέων παραπάνω, αλλά χωρίς επιτυχία μέχρι τώρα.

@eva.g.25 Ελπλιζω να έβγαλες άκρη. Κατάφερες να επικοινωνήσεις με κάποιον; Θα μπορούσες ίσως να μοιραστείς κάποιες πληροφορίες;

Εννοείται, αν κάποιος έχει κάποια επιπλέον πληροφορία, θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι σύντομα να βρούμε το νέο μέλος της οικογένειάς μας!!!
Καλησπέρα, ναι έχω έρθει σε επαφή με κάποιους εκτροφείς αλλά οι περισσότεροι θα έχουν γέννα από το νέο έτος. Επομένως απλά περιμένουμε και στο μεσοδιάστημα συνεχίζουμε να ψάχνουμε τόσο για εκτροφείς (αν και δεν είναι πολλοί) όσο και για την φυλή. Θέλει υπομονή γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη αλλά θα τα καταφέρουμε ;)
 


eva.g.25

Member
25 Φεβρουαρίου 2021
5
1
29
Γιατί τέτοια σύγχυση;
Εφόσον έχει αριθμό FCI τότε απλά ξεκινάτε τηλέφωνα. Διαλέγεται τους 3, 5, 10 όσους έχεις όρεξη και πάτε από κοντά να τους δείτε.
Για μένα παράδειγμα, μου ήταν μεγάλο υπέρ τα κουτάβια να μη είναι έξω σε γεννιστρες. Ήθελα τα κουτάβια να είναι μέσα στο σπίτι καθαρά για εμπειρικούς λόγους, ειδικά αν ο εκτροφέας είχε παιδιά.
Δεν υπάρχουν για μένα επαγγελματίες ή ερασιτέχνες. Για μένα όλοι πρέπει να είναι επαγγελματίες απλά ο καθένας έχει την δική του φιλοσοφία.
Όταν κατασταλάξεις από ποιόν θες σκύλο συζητάτε για μελλοντική απόκτηση, οικονομικά κτλ.
Καλησπέρα! Ο προβληματισμός μου δεν έγκειται στο αν είναι κάποιος επαγγελματίας ή ερασιτέχνης εκτροφέας αλλά στο αν είναι πιστοποιημένος, όπως ανέφερα και στην αρχική μου ερώτηση. Πιστοποιημένος εννοώ να είναι εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ, να δηλώνει τις γέννες του, να δίνει pedigree και για να μην πολυλογώ ότι έχει ήδη αναλυθεί στο forum.
 


Rosemary

New Member
7 Απριλίου 2021
3
1
48
Γιατί τέτοια σύγχυση;
Εφόσον έχει αριθμό FCI τότε απλά ξεκινάτε τηλέφωνα. Διαλέγεται τους 3, 5, 10 όσους έχεις όρεξη και πάτε από κοντά να τους δείτε.
Για μένα παράδειγμα, μου ήταν μεγάλο υπέρ τα κουτάβια να μη είναι έξω σε γεννιστρες. Ήθελα τα κουτάβια να είναι μέσα στο σπίτι καθαρά για εμπειρικούς λόγους, ειδικά αν ο εκτροφέας είχε παιδιά.
Δεν υπάρχουν για μένα επαγγελματίες ή ερασιτέχνες. Για μένα όλοι πρέπει να είναι επαγγελματίες απλά ο καθένας έχει την δική του φιλοσοφία.
Όταν κατασταλάξεις από ποιόν θες σκύλο συζητάτε για μελλοντική απόκτηση, οικονομικά κτλ.
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξεχωρίζω επαγγελματίες ή ερασιτέχνες, όμως οι εκτροφείς γιόρκσαϊρ δεν είναι και τόσοι πολλοί και δεν είναι εύκολο να βρεις κάποιον που να έχει διαθέσιμο κουταβάκι. Απλά δεν είχα ασχοληθεί στο παρελθόν και πίστευα πως θα ήταν πολύ πιο απλή και γρήγορη η διαδικασία. Θέλει, όμως, ψάξιμο, αναμονή και υπομονή...
 


Rosemary

New Member
7 Απριλίου 2021
3
1
48
Καλησπέρα, ναι έχω έρθει σε επαφή με κάποιους εκτροφείς αλλά οι περισσότεροι θα έχουν γέννα από το νέο έτος. Επομένως απλά περιμένουμε και στο μεσοδιάστημα συνεχίζουμε να ψάχνουμε τόσο για εκτροφείς (αν και δεν είναι πολλοί) όσο και για την φυλή. Θέλει υπομονή γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη αλλά θα τα καταφέρουμε ;)
Καλημέρα. Ναι, κι εγώ κατάφερα τελικά να επικοινωνήσω με κάποιους, όμως δεν έχω βρει ακόμα διαθέσιμο κουταβάκι. Συνεχίζουμε, λοιπόν, ακάθεκτοι την αναζήτηση και ελπίζω σύντομα να έχουμε κάποιο αποτέλεσμα :)
 
  • Like
Reactions: eva.g.25


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη περιμένετε διαθέσιμο κουτάβι.
Βρείτε έναν που σας κάνει. Ρωτήστε πότε έχει σκοπό να ζευγαρώσει. Αν συμφωνείτε και σας αρέσουν οι γονείς τότε του λέτε ΟΚ, θέλουμε κουτάβι. Τώρα αν θα έχετε κουτάβι σε 4 ή 10μηνες είναι αυτό με την λιγότερη σημασία. Θέλω να πω ότι μη είναι κριτήριο αν έχει κουτάβι τώρα να σας δώσει.
 
  • Like
Reactions: eva.g.25


Zolié

Member
27 Απριλίου 2021
24
3
47
Μη περιμένετε διαθέσιμο κουτάβι.
Βρείτε έναν που σας κάνει. Ρωτήστε πότε έχει σκοπό να ζευγαρώσει. Αν συμφωνείτε και σας αρέσουν οι γονείς τότε του λέτε ΟΚ, θέλουμε κουτάβι. Τώρα αν θα έχετε κουτάβι σε 4 ή 10μηνες είναι αυτό με την λιγότερη σημασία. Θέλω να πω ότι μη είναι κριτήριο αν έχει κουτάβι τώρα να σας δώσει.
Υπάρχουν περιπτώσεις που θέλεις ενα κουτάβι για θεραπευτικούς λόγους και θα ηθελες να το έχεις όσο το δυνατό πιο σύντομα.
Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά αναμένεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3