Απελπισία με το Akita Inu μου


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
3 γεύματα την ημέρα σε συγκεκριμένες ώρες τα οποία κερδίζει αφού υπακούσει σε 1-2 εντολές πρώτα (συνήθως κάτω και μείνε).
Τον περιορισμο σε κλουβί τον εχει μαθει ;
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πολυ αγαπη και παρα πολυ αυστηροτητα. Να μην εισαι αδικος αλλα ια πρεπει να εισαι πολυ αυστηρος μαζι του και να εχεις σταθερη σταση απεναντι του. Πρεπει να του δειξεις ποιος εχει το πανω χερι οσο ειναι νωρις. Μην μασας με τις αγριαδες του. Δειξε του οτι εισαι πιο δυνατος και οτι οφειλει να σε σεβεται. Ξεκινα με απλα πραγματα οπως να περπετατε μαζι με στηθολουρο και πνιχτη. Προσοχη ο πνιχτης ειναι εργαλειο διορθωσης και μονο και τον τσιτωνεις μονο οταν κανει μαλακια. Μαθε τον καποιες ωρες να ειναι περιορισμενος σε καποιο crate. Οι ωρες βεβαια θα ειναι αυτες που βολευουν εσενα. Την ωρα που ειναι να φαει θα τρως εσυ πρωτα επιδεικτικα μπροστα του και στο τελος θα του βαζεις να φαει. Χρησιμοποιησε μερικα τετοια κολπακια που θα του δωσουν να καταλαβει ποιος ειναι πιο ψηλα στην ιεραρχια. Απο κολπακια υπαρχουν πολλα αλλα παλεψε το και βρες εναν επαγγελματια. Οχι αυτον του φιλου σου.
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν 'εχουμε crate. O Hachi ποτέ δεν έκανε ζημιές στο σπίτι.
Το crate δεν ειναι για να μην κανει ζημιες. Στη θεση εγω αμεσα θα επαιρνα ενα, και θα αρχιζα την εκμαθηση περιορισμου. Θα λειτουργησει σε διαφορους τομεις θετικα αυτο. Σκεψου και την στειρωση, και μιλα με εναν σοβαρο εκπαιδευτη που δεν θα εχει την φαεινή ιδεα να σου απαγορευσει την κοινωνικοποιηση του σκυλου...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ιεραρχια.
Αυτο χρειαζεται να μαθει ο χατσι σου.
Αυτο δεν το μαθαινει απο το ποσο καλη τροφη του παρεχεις και ποσες αμπουλες του βαζεις καθε διμηνο.
Η ιεραρχια ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιοπου θα πρεπει να εντρυφησεις σε αυτο διαβαζοντας και μιλωντας με εκπαιδευτες.(οχι με αυτον που σου εδωσε την συμβουλη μην πλησιαζει κανενας τον σκυλο σου).
Θα μπορουσα να σου πω καποιους τροπους αλλα φοβαμαι πως δεν ξερω την εμπειρια σου στο θεμα σκυλος.
Εκπαιδευτης λοιπον....
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Φιλε μην απογοητευεσαι..
Το σημαντικοτερο που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις τα χρηματα να το πας σε εκπαιδευτη το σκυλι..Να αποχτησει αρχες και νομους με την βοηθεια ενος πεπειραμενου εκπαιδευτη..Και οχι μονο μεσω λιχουδιων..
Να σου δωσει καποιες συμβουλες και να δουλεψει το σκυλι....

6 μηνων ειναι ο σκυλος..Μια χαρα φτιαχνεται...Τα χρηματα βρες γιατι πρεπει να το κανεις και γιατι θα ζησεις με το σκυλι πολλα χρονια οποτε αξιζει να στερηθεις καποια χρηματα....Το σκυλι προλαβαινει να φτιαχτει και να το χαρειται..

Κατευθειαν σε εκπαιδευτη...Και ολα θα πανε καλα....Αλλοιμονο αν το βαλεις κατω επειδη εδω και ενα μηνα κανει τον ζορικο....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Φιλε μην απογοητευεσαι..
Το σημαντικοτερο που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις τα χρηματα να το πας σε εκπαιδευτη το σκυλι..Να αποχτησει αρχες και νομους με την βοηθεια ενος πεπειραμενου εκπαιδευτη..Και οχι μονο μεσω λιχουδιων..
Να σου δωσει καποιες συμβουλες και να δουλεψει το σκυλι....

6 μηνων ειναι ο σκυλος..Μια χαρα φτιαχνεται...Τα χρηματα βρες γιατι πρεπει να το κανεις και γιατι θα ζησεις με το σκυλι πολλα χρονια οποτε αξιζει να στερηθεις καποια χρηματα....Το σκυλι προλαβαινει να φτιαχτει και να το χαρειται..

Κατευθειαν σε εκπαιδευτη...Και ολα θα πανε καλα....Αλλοιμονο αν το βαλεις κατω επειδη εδω και ενα μηνα κανει τον ζορικο....
κι εγώ συμφωνώ αλλά εκπαιδευτή που θα κρίνεις ότι είναι καλός και όχι που θα σου πει να μην τον αφήνεις με κανέναν; Δλδ την μόνη κοινωνικοποίηση που έχει είναι από ανθρώπους της οικογένειας, δεν είναι καλό αυτό.
Θεωρώ το θέμα πολύ λεπτό για να ακούς συμβουλές από το φόρουμ, χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν. Βρες έναν σωστό επαγγελματία και μην στεναχωριέσαι γιατί είναι μικρός και διορθώνεται μια χαρά.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
κι εγώ συμφωνώ αλλά εκπαιδευτή που θα κρίνεις ότι είναι καλός και όχι που θα σου πει να μην τον αφήνεις με κανέναν; Δλδ την μόνη κοινωνικοποίηση που έχει είναι από ανθρώπους της οικογένειας, δεν είναι καλό αυτό.
Θεωρώ το θέμα πολύ λεπτό για να ακούς συμβουλές από το φόρουμ, χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν. Βρες έναν σωστό επαγγελματία και μην στεναχωριέσαι γιατί είναι μικρός και διορθώνεται μια χαρά.
Αυτο ειναι λιγο παραξενο που του ειπε του φιλου εκεινος ο εκπαιδευτης "να μην τον χαιδευει κανεις"..Σιγουρα ηταν εκπαιδευτης??
Μπορει να βρει ενα καλο εκπαιδευτη για ονομα του Θεου...



Το θεμα ειναι φιλε οτι απο το να καθεσαι και να φρικαρεις μπροστα στον υπολογιστη ξεκινα απο τωρα να δεις πως μπορεις να τα βολεψεις με τα χρηματα και απο αυριο κιολας παρε τηλεφωνα..
Τσαμπα καθεσαι και πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο..
Λυση υπαρχει...Τα χρηματα βρες και ξεκινα....Αυριο κιολας...
 


ΖΥΓΟΣ

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2011
124
0
ΑΘΗΝΑ
Ωχ ωχ ωχ

αυτό δεν το διάβασες στα "κακά" της φυλής?
δεν φρόντισες να εξοικιωθεί με την αφαίρεση τροφής απο το στόμα του που είναι πολύ "επιθετική" κίνηση για έναν σκύλο?

είναι προφανές ότι δεν αναγνωρίζει τον εαυτό του ως χαμηλής βαθμίδας στην ιεραρχία του σπιτιού σας....
και χρειάζεται επειγόντως δράση-με συνδρομή έμπειρου εκπαιδευτή
Συμφωνώ με τα γραφόμενα του KoKoni....και παρ' ότι δεν γνωρίζω πολλά για την συγκεκριμμένη φυλή...παραθέτω το κείμενο....(εννοείτε ότι ξεκινάμε απο 2 μηνών...δεν ξέρω άν είναι αργά τώρα...η συμβουλή απο εκπαιδευτή & εκτροφέα....απαραίτητη).

Βήμα-Βήμα:
1. Παρεμπόδιση της κτητικότητας με τη τροφή:
α) Προετοιμάστε πολύ νόστιμες λιχουδιές που να είναι πολύ καλύτερες από
τη ξηρά τροφή του σκυλιού σας.
β) 6ώστε στο κουτάβι ένα μπώλ με ξηρά τροφή και ενώ τρώει, πλησιάστε
το μπώλ και ρίξτε διάφορες νόστιμες λιχουδιές σε αυτό. Επαναλάβετε αρκετές
φορές.
γ) Τώρα, πλησιάστε το μπώλ και βάλτε τις λιχουδιές με το χέρι μέσα σε
αυτό ενώ το κουτάβι σας τρώει. Επαναλάβετε αρκετές φορές.
δ) Μπορείτε να φθάσετε σε ένα στάδιο όπου το κουτάβι σας σταματά όταν
πλησιάζετε και κοιτάει προς εσάς για τις νοστιμότερες λιχουδιές. Αυτό είναι ένα
σημάδι για να κάνετε το επόμενο βήμα.
ε) Πλησιάστε το μπώλ της τροφής και ενώ το κουτάβι σας τρώει, σηκώστε
επάνω το μπώλ, βάλτε τις λιχουδιές μέσα και δώστε το πίσω στο κουτάβι σας.
Επαναλάβετε αρκετές φορές.
στ) Επαναλάβετε αυτές τις ασκήσεις αρκετές φορές την εβδομάδα και με
πολλά άτομα αν είναι δυνατόν. Θέλουμε το κουτάβι να γενικεύσει ότι εάν ένας
άνθρωπος πλησιάζει το μπώλ της τροφής του, συμβαίνουν καλά πράγματα.
ζ) Μπορείτε επίσης να χαϊδεύετε το κουτάβι σας ενώ τρώει, καθώς θα
ρίχνετε λιχουδιές μέσα στο μπώλ. Το κουτάβι πρέπει να συνηθίσει να αγγίζεται
όταν τρώει.
η) Τα παιδιά μπορούν να συμμετέχουν σε αυτές τις ασκήσεις αλλά μόνο
κάτω από γονική επίβλεψη. Εάν το σκυλί σας έχει παρουσιάσει επιθετικότητα
κτητικότητας πριν, μην αφήστε τα παιδιά να κάνουν αυτές τις ασκήσεις και
συμβουλευθείτε έναν ειδικό συμπεριφοράς για να σας βοηθήσει με την
περίπτωση.
2. Παρεμπόδιση της κτητικότητας με τα κοκάλα και άλλα αντικείμενα:
α) Προετοιμάστε πολύ νόστιμες λιχουδιές που να είναι πολύ καλύτερες από
τη ξηρά τροφή του σκυλιού σας.
β) 6ώστε στο κουτάβι σας ένα κόκαλο ή ένα παιχνίδι που συμπαθεί.
γ) Πλησιάστε το κουτάβι με μια λιχουδιά και δείξτε του τη. Όταν το
κουτάβι αφήσει το παιχνίδι του δώστε την λιχουδιά και πάρτε το παιχνίδι (αυτό
είναι γνωστό ως παιχνίδι ανταλλαγής)
δ) Μόλις το κουτάβι σας φάει την λιχουδιά την απόλαυση, δώστε του πίσω
το παιχνίδι.
ε) Για το κουτάβι, αυτό είναι μια κερδοφόρα κατάσταση. Κερδίζει και την
λιχουδιά, και την επιστροφή του παιχνιδιού ή του κόκαλου.
στ) Επαναλάβετε αυτήν την άσκηση με διάφορους ανθρώπους και
διαφορετικούς τύπους αντικειμένων.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένος, σε λίγους μήνες που θα μεγαλώσει κι άλλο θα φοβόμαστε και για τη ζωή μας;
Φίλε Gherudos, αυτό το ερώτημα σου με στεναχωρεί απίστευτα.
Τόσο πολύ που θέλω να πω κάτι να βοηθήσω αλλά δυστηχώς θα είναι τόσο μεγάλο το κείμενο που θα γίνω κουραστικός. Δεν γίνεται άλλωστε να βοηθήσω σε τέτοιο θέμα σε ένα κείμενο. Απλά μη βλέπεις τον σκύλο σαν άνθρωπο και σπας το κεφάλι σου ψάχνωντας την αιτία που σου το έκανε αυτό. Τα σκυλιά σαν ζώα αντιδρούν και εκείνη την στιγμή έκανε αυτό που του επιτρέπεται ή έχει συνηθήσει να κάνει.

Είμαι της άποψεις πως δεν πρέπει να κολλάμε σε μια συμπεριφορά που θέλουμε να αλλάξουμε. Αν ασχοληθούμε με άλλες δραστηριότητες θα δεις ότι είναι πιο εύκολα να κερδίσεις το παιχνίδι με το φαγητό. Για παράδειγμα σκύλο ο οποίος έχει δεχτεί εσένα ως αρχηγό στην βόλτα, στο παιχνίδι, στο σπίτι κοκ θα σε δεχτεί πιο εύκολα και ως αρχηγό στην τελετουργία του φαγητού. Με αυτή την λογική αν ο σκύλος έδειξε τέτοια ένταση (σε σημείο να δαγκώσει) κατα την διάρκεια του φαγητού πολύ πιθανόν να έχεις χάσει την μπάλα και στης άλλες δραστηριότητες χωρίς να το ξέρεις. Εδώ είναι που ένας καλός εκπαιδευτείς θα δείξει τι αξία έχει, και όχι στα "κάτσε", "μείνε" και τα σχετικά...

Μερικές ερωτήσεις:
Σου κάνει το ίδιο και όταν τρώει ξηρά?
Μπορείς να τον διακόψεις την ώρα που τρώει (σκυλοτροφή)?
Αν φάει κάτι έξω στην βόλτα υπάρχει δυνατότητα να του το πάρεις?
Όταν βάζεις κάτω το φαγητό εκτός απο τις εντολές που δίνεις, ο σκύλος σου δίνεί χώρο ή σε πιέζει να το ταίσεις?

Το δύσκολο στο πρόβλημα σου είναι ότι άθελα σου μπορείς να κάνεις τα πράγματα χειρότερα, γιαυτό και οι περισσότεροι συμβουλεύουν να βρεις καλό εκπαιδευτή. Για παράδειγμα μπορεί αύριο να θες να δεις αν θα στο ξανακάνει. Τον πλησιάζεις και αυτό κοκκαλώσει πάνω απο την τροφή και πιθανόν να γρυλλίσει. Εδώ αν κάνεις πίσω απλά του μαθαίνεις ότι κάνοντας αυτό του αφήνεις το φαγητό.
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Δεν το κάνει όταν τρώει ξηρά τροφή.
Ναι μπορώ να τον διακόψω.
Δεν τον αφήνω να τρώει κάτι απ έξω στη βόλτα,2-3 φορές που έχει βάλει αποτσίγαρα στο στόμα του τα έχω βγάλει χωρίς να μου επιτεθεί.
Όταν πάω στα πιατάκια του ο Hachi είναι αρκετά πίσω μου και περιμένει, αν είναι όρθιος του λέω να κάτσει, αν κάθεται του λέω κάτω, πάντα γαβγίζει (από τη χαρά του όμως) και το κάνει αμέσως, έπειτα του λέω να μείνει, εγώ απομακρύνομαι, τον αφήνω 2-3 λεπτά και μετά τον κοιτάζω στα μάτια και του λέω έλα και πάει στην τροφή.
 




Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Τον κρατούσα από το λουρί και τον ακινητοποίησα κάτω, του φώναζα, η αλήθεια είναι πως τρόμαξα όταν τον είδα σαν λυσασμένο.
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
φιλε μου ο σκυλος δυστηχως εχει αναλαβει αθελα σας βεβαια τα ηνια του σπιτιου
ειναι ο αρχηγος της αγελης πια και δεν το εχετε καταλαβει
μην μπερδευεσαι που σου κανει τσαμπουκα μονο στο φαγητο,ειναι μονο 6 μηνων
μεγαλωνοντας θα στο κανει και σε αλλες στιγμες και πιο εντονα.
ο σκυλος σου ειναι ακοινωνιτος,θελει πολυ δουλεια αυτο
και σε αυτο ευθυνετε σε μεγαλο βαθμο και ο κοπανος που σου ειπε να μην εχει επαφη με ανθρωπους ενα σκυλι τετοιας ρατσας
ξεκινα δουλεια με τον σκυλο σου και να εισαι σταθερος και δικαιος
 


stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
καλημερα και απο εμενα ειναι μια δυσκολη κατασταση που ομως δεν ειναι αναστρεψημη γιατι το σκυλακι ειναι μικρο.Η αληθεια ειναι οτι ειναι ευκολο να λεμε σε τετοιους πολυ δυσκολους καιρους ξερεις οτι το σκυλι πρεπει να παει σε καποιον ειδικο .Αυτο ειναι το μονο σιγουρο γιατι εαν δεν υπαρχει πειρα ειναι δυσκολο να αντιμετωπισει κανεις τετοιες καταστασεις.
Μηπως θα μπορουσες να βρεις καποια χρηματα εστω δεν ξερω βεβαια εαν γινεται καποιον να κανεις μονο αυτο το θεμα αφου λες οτι τις εντολες τις υπακουει.Διαβασε αρθρα στο φορουμ συζητησε το εκτενεστερα εδω να παρεις καποιες οδηγιες απο καποιους που ξερουν πιο πολλα και γενικα ψαξτο αφου ομως αναθεωρησεις τον τροπο που νομιζεις οτι σκεφτεται ο σκυλος Τα ακιτα ειναι γενικως μια δυσκολη φυλη και πραγματικα χρειαζεται εμπειρο ιδιοκτητη η εναν καλο εκπαιδευτη οπωσδηποτε και οχι καποιον ........ να μην πω να σου λεει για μη κοινωνικοποιηση του σκυλου.Ειναι πολυ ομορφα ζωα και ειναι κριμα να φτασεις στο σημειο αργοτερα να το αμολυσης πουθενα η να το κοιμησης λογω συνθηκων οχι γιατι δεν το αγαπας μην παρεξηγηθω ενω μπορειτε να απολαυσετε μια ζωη μαζι ευτυχισμενη ευχομε καλη επιτυχια
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Σε εκπαιδευτή πήγαμε, είμαι όμως σε πολύ δύσκολη οικονομική κατάσταση αυτή τη στιγμή και ζήτησε πολλά, 750Ε για εκπαίδευση 3 μηνών για να μάθει το κάτσε,κάτω,μείνε,έλα και το δίπλα. Μα αυτά τα ξέρει και τώρα απλά τα κάνει μόνο όταν κρατάω λιχουδιά.

Το να τα κανει αυτα ενας σκυλος και ειδικά μια δυναμική φυλή δεν είναι ουτε απλο ουτε ευκολο ... Η σωστή βασική δεν είναι μόνο οι εντολές αλλά δειχνει και στον σκυλο που βρισκεται στην ιεραρχιασε σχεση με σενα και τους γυρω σου
Η αποψη μου είναι ότι καλή η θετική αλλά σε έναν τετοιο σκυλο για παραδειγμα το κάτω θα πρεπει να γινεται και με λιχουδιά ( που πρεπει να το κανεις σωστά) αλλά και ποιο δυναμικά με πιεση του σκυλου ΙΜΟΥ
 
Last edited by a moderator:


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Χθές το βράδυ ο μικρός μου πήρε την κουβέρτα και την έβαλε στο κρεββάτι του, έλλειψα μόλις 1 ωρίτσα, δεν είπα τίποτα,του φώναξα λίγο και αυτό ήταν όλο. Σήμερα έλειψα το πρωί πάλι μια ωρίτσα, αυτή τη φορά μου είχε πάρει το πάπλωμα και τις PJs μου, πάλι του έβαλα τις φωνές. Μόλις γύρισα σπίτι, έλειψα πάλι 1 ωρίτσα, και βρήκα όλες τις σημειώσεις της σχολής μου ξεσκισμένες. O Hachi δεν έκανε ποτέ ζημιές στο σπίτι :/
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Νομίζω πως είναι λάθος που τον μαλώνεις όταν γυρνάς σπίτι...αυτό μπορεί να το έκανε με το που έφυγες και μετά από μία ώρα το σκυλί δεν ξέρει γιατί το μαλώνεις...Νομίζω ότι βρήκε τρόπο να σου αποσπάει την προσοχή, γιατί και το μάλωμα δείχνει ότι ασχολείσαι μαζί του, και για αυτό άρχισε τις ζημιές. Έχεις σκεφτεί να τον απομονώνεις κάπου όταν λείπεις?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU