Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα

lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Το φόρουμ είναι για να λέει ο καθείς την γνώμη του, καλή η κακή, σωστη ή λάθος, αρκει να γίνεται αυτό με ευπρέπεια.
Ο κάθε ενδιαφερόμενος διαβαζει, κρινει και απορρίπτει ή υιοθετεί κάτι που μπορεί να μην έχει σκεφτεί ο ίδιος.
Ουτε εγκυκλοπαίδια είναι για να γράφεται μόνο η ενυπόγραφη γνώμη ειδικών, ούτε όμως και απλώς για να περνάει η ώρα, ώστε να γράφουμε μόνο για το πόσα λουλουδάκια μύρισε σήμερα το «γλυκούλι» μας.
Εαν στα σοβαρά θεματα απαγορεύεται η συμμετοχή και η όποια ευγενής άποψη, τότε αυτός ο χώρος δεν μου ταιριάζει.
Εξ άλλου εαν ο Νάσος δεν ήθελε σχόλια, δεν θα ανέφερε το θέμα ή θα παρακαλούσε ευγενικά να γράψουμε μόνο ευχες και τίποτα άλλο.
δλδ εσυ συμφωνεις,σε ενα τοσο σοβαρο θεμα,ο καθε ενας να πει το μακρυ κ το κοντο του?σαφως δεν απαγορευεται απο καποιον κανονα στο φορουμ,δεν ειμαστε μοδιστρες να παιρνουμε μετρα,αλλα θα επρεπε να υπαρχει η στοιχειωδης λογικη.ο ενας λεει οτι θα το εθαβε,ο αλλος οτι τα ελεγε, ο παραλλος κατι αλλο κτλ κτλ κτλ...θα σου αρεσε εσενα?σκεφτηκε κανεις την ψυχολογια του νασου?της κορης του?τα συναισθηματα του?

οπως κ να εχει..ειπαμε ,μην το ριμαξουμε το θεμα κ αυτο ισχυει για ολους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
σιγα μην εσπασε το γυαλι!τον λατρευει τον σκυλο.ολα θα γινουν οπως πριν.
Και εγώ για αυτό ακριβώς είμαι σίγουρη. Και ξέρω σε πόσο δύσκολη θέση είναι , και πόσο δύσκολο είναι να μπούμε στην θέση του γιατί πρόκειται για τον σκύλο του που μεγάλωσε από μωρό και για την οικογένεια ΤΟΥ, οπότε τα όποια εγώ θα έκανα αυτό ή εκείνο εγώ τουλάχιστον τα κρατάω για τον εαυτό μου. Γιατί δεν πρόκειται για μένα και δεν είμαι στη θέση του Νάσου.

Και Νάσο δεν είναι ειρωνία αυτό που λες, το καταλαβαίνω απόλυτα. Κοίτα κι αυτό που σου είπε η Αλέξια για τον θυροειδή.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Και εγώ πιστεύω ότι η κατάσταση έχει γυρισμό……
Έχω ζήσει με κυριαρχικό σκύλο με γονιδιακό υπόβαθρο επιθετικότητας και όμως ο σκύλος κουλαντρίστηκε…..

Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να ‘’μπείς’’ στην θέση του σκύλου και να δείς τα γεγονότα από την δική του οπτική γωνία, προκειμένου να καταλάβεις τι ήταν αυτό που τον οδήγησε να κάνει αυτό έκανε….
Όχι για να δικαιολογήσεις την πράξη του αλλά για να μπορέσεις να καταλάβεις τους λόγους ώστε να μπορέσεις να δουλέψεις αποτελεσματικά μαζί του….

Χωρίς να γνωρίζω την οικογένειά σου -άρα να μπορώ να προτείνω- εγώ θα επεδίωκα να συμμετείχε στην εκπαίδευση του Φιντέλ και η μικρή ……
Το πώς και με ποιόν τρόπο (είτε ως θεατής μόνο είτε σε μια πορεία πιο ενεργητικά) θα το βρείς εσύ με τους εκπαιδευτές που θα επιλέξεις….

Εύχομαι καλή επιτυχία…..:)
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Νασο λυπαμαι πολυ για το συμβαν αυτο. Περαστικα στην μικρη σου.
Ελπιζω να μην τρομαξε πολυ και να μην της μεινει φοβια. Σε τι φαση
ειναι με το σκυλο τωρα? Τον βλεπει η τον εχεις περιορισμενο?

Το τι θα αποφασισετε ειναι νωρις και οι πληγες ακομα ματωνουν μεσα σου.
Παρε λιγο χρονο, δες τι θα γινει με τον κτηνιατρο και τους εκπαιδευτες,
συζητησε το και με την οικογενεια σου και φανταζομαι θα την βρεις την
ακρη.

Μια φορα που τον εχω δει τον προεδρο ανετος μου φανηκε και δεχτηκε τα
χαδια μου παρολο που ημουν μια ξενη γι αυτον.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Η κάθε περίπτωση τέτοιου περιστατικού είναι διαφορετική και δεν υπάρχει "μια συνταγή" για την αντιμετώπιση της. Λίγες όμως είναι οι περιπτώσεις που επιβάλουν δραστικά μέτρα.

Πολλές παράμετροι παιζουν ρόλο..

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι πρέπει να εξορίζεις όλους τους κίνδυνους από την ζωή του παιδιού σου, αλλά να το μαθεις να αντιμετωπίζει τους κίνδυνους με σωστό τρόπο χωρίς πανικό, ώστε να το βοηθήσεις να εξελιχθεί σε ένα ισορροπημένο άτομο.

Ο σκύλος μπορεί να δαγκώσει, το άλογο να κλωτσήσει, η γάτα να γρατζουνίσει, ...
Μπορεί να πέσει από την κούνια, να γλιστρήσει στα βράχια, να τραυματιστεί με το μαχαίρι, ...
Σκύλος με σκύλο διαφέρει, άλλο το δάγκωμα από το Γουέστι (καλή ώρα) και άλλο από το Μαστίφ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να ‘’μπείς’’ στην θέση του σκύλου και να δείς τα γεγονότα από την δική του οπτική γωνία, προκειμένου να καταλάβεις τι ήταν αυτό που τον οδήγησε να κάνει αυτό έκανε….
Όχι για να δικαιολογήσεις την πράξη του αλλά για να μπορέσεις να καταλάβεις τους λόγους ώστε να μπορέσεις να δουλέψεις αποτελεσματικά μαζί του….
Πως μπορείς να το καταφέρεις αυτό;
Δεν μιλάμε για μια καθημερινά επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά.
Μιλάμε για κάτι που έγινε μια φορά και μπορεί να ξαναγίνει σε δυό χρόνια ή και ποτέ.
Πως μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα απ'αυτό;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παρότι υπάρχει "απελπιστικά" πολλή δουλειά... διαβάζω το θέμα, συνεχώς... ξανασκέφτομαι τις απαντήσεις... και νιώθω ότι η σιωπή μου θα ήταν εκκωφαντική (στα δικά μου αυτιά)...

Πρώτο:
Νάσο, περαστικά στην κορούλα σου!!! Ψυχικά και σωματικά... και νάναι ότι χειρότερο της έχει συμβεί στη ζωή της!

Δεύτερο:
Νάσο, όλοι και, κυρίως, όσοι από εμάς τα "θέλει ο κwλος μας"... σου οφείλουμε ένα "μπράβο"... και ένα μεγάλο "ευχαριστούμε"!!! Που δείχνεις αυτή τη μεγαλοσύνη, να "εκτεθείς" και να μοιραστείς μαζί μας πράγματα που, οι περισσότεροι, δεν θα τολμούσαμε να τα μοιραστούμε... και μας βοηθάς στη σκέψη μας...

Τρίτο:
Γεγονός που με "αναγκάζει" κι εμένα να μοιραστώ... για να βοηθήσω τη σκέψη σου και να συγκροτήσω καλύτερα τη δική μου... γιατί, σε ένα βαθμό, "συμπάσχω"... προσπαθώ να προβλέψω... και θα σου αναφέρω κι εγώ "δικά μας" παραδείγματα...

1. Σημερα το πρωι ο Φιντελ επιτεθηκε χωρις λογο και αιτια, στην 8χρονη κορη μου.:mad:...

2. ...Ευτυχως τα τραυματα δεν ειναι μεγαλα...
1. Αυτό, πρέπει να το "ξαναπαίξεις" στο μυαλό σου... το συμβάν, καθώς και άλλες ενδείξεις, που έχουν θαφτεί στο υποσυνείδητο...

2. Από την περιγραφή και ξέροντας 5 πράγματα για τον Φιντέλ... οι τρύπες από τους κυνόδοντες προέρχονται από το "χτύπημα" πάνω στο προσωπάκι της κορούλας σου...
Πρόσεξε: Στο σημείο αυτό δεν "αιτιολογώ" την κίνηση, απλά, προσπαθώ να εμβαθύνω στο "τι" έγινε... και μου προκύπτει ότι δεν τη δάγκωσε... γύρισε (ταντισμένος? ξαφνιασμένος? ενοχλημένος?) και τη χτύπησε... και σταμάτησε... θεωρώ ότι αν είχε πάει να δαγκώσει, θα είχε κάνει ζημιά...
Θεωρώ ότι οι αγριοφωνάρα σου τον έκανε να θυμηθεί πως πρέπει να σου δώσει υποταγή... αλλά, δεν τον πρόλαβε αυτή... είχε τέτοια "μάζα" και "ορμή", που αν πήγαινε να δαγκώσει θα προλάβαινε...

1. ...εχει ανεβασμενες ερωτικες ορμονες...

2. ...Εχει δειξει αλλη μια φορα ''αντιδραση'' που την ερμηνευσαμε σαν διορθωση στον μικρο μου γιο οταν τον πειραζε την ωρα που ετρωγε το κοκκαλο του.
...Αυτο που ισως πιστευει ειναι οτι μπορει να δοκιμασει να ανεβει στην κυριαρχια ...

3. ...στον κτηνιατρο να δουμε αν εχει κατι που μπορει να τον οδηγησε σε αυτην την πραξη...
1. Εκρηξη τεστοστερόνης... η τρίτη, ίσως, στα πλαίσια της ενηλικίωσής του?
Ο Casper διανύει, αυτή την περίοδο, τη 2η... ένα πράγμα θα σου πω: Σήμερα, του βγήκε το "πουλάκι" τόσο πολύ, που έκανε μισή ώρα να επανέλθει!!! Υπέφερε τόσο, που δεν μπορούσε κάν να κάνει οποιαδήποτε κίνηση... πέρασε αργά με παγοκύστες... είχε τρομάξει και ο ίδιος (εκτός από τη γυναίκα μου, που τα ζει όλα αυτά όταν δεν είμαι εκεί)...
Να σου πω και κάτι, Νάσο: Στη διάρκεια της πρώτης έκρηξης (7-8 μηνών), είχε χτυπήσει (άσχημα!) τη Μόκα... τη Μόκα, ρε Νάσο!!! Σε ένα περιστατικό "copy/paste" του δικού σας (στη θέση σου ήταν η γυναίκα μου - έλειπα εγώ - και στη θέση της κόρης σου, η Μόκα που πλησίασε από πίσω)...

2. Αν θυμάσαι, είχα αναφέρει πως τον κούταβο τον εκπαιδεύαμε ειδικά για τις περιπτώσεις που ένα μέλος της οικογένειας θα του πάρει το κόκαλο - παιχνίδι - λιχουδιά... χωρίς να τον πειράζει, όμως! Απλά, για να ξέρει ότι εμείς, επειδή το κρίναμε σκόπιμο, έπρεπε να το το πάρουμε...
Ο Φιντέλ είναι "αναρριχητής", όσο δεν πάει άλλο... όπου βρει ευκαιρία θα "χωθεί"... και, στη φύση, οι μεγάλοι καυγάδες γίνονται στη "β' κλάση" της ιεραρχίας...
Εδώ, μπαίνει το θέμα, γιατί δεν σεβάστηκε τον αρχηγό του... στη δική μου περίπτωση το έχω συνειδητοποιήσει: Φαίνεται ότι δεν είμαι "αρκετά" αρχηγός (ακραίες καταστάσεις) και δουλεύω καθημερινά στην κατεύθυνση αυτή...
Ναι, ο Casper, παρότι έχει δείξει ξεκάθαρα δείγματα ότι αγαπάει τα μικρά παιδάκια, δεν ταιριάζει σε οικογένεια με μικρά παιδιά...
Και μιά ερώτηση: Ο Φιντέλ μένει μέσα - έξω? ή μόνο έξω?

3. Σωστός... και, όπως ειπώθηκε, να τσεκάρετε τον θυρεοειδή...
Τώρα, να τσεκάρετε αυξημένη αλανίνη, ταυρίνη κλπ. (που έχουν ισχυρό σατιστικό συσχετισμό!), ίσως θα ήταν όνειρο θερινής νυκτός για την Ελλάδα...

Νασο, εσυ σταματησες τον Φιντελ ή σταματησε μονος του?
Εύστοχο ερώτημα... αν και πιο πάνω θεώρησα (αυθαίρετα) ότι σταμάτησε μόνος του...

...πριν τον αρπαξω απο τον λαιμο την ειχε αφησει...
...Σαν ενα σπρωξιμο ηταν με μια δαγκωνια...
Πιθανολογώ ότι ήταν σπρώξιμο με το στόμα και καθόλου δαγκωνιά...
Το έχω ζήσει ο ίδιος (με αγαπημένο σκυλί φίλων) και το έχω ζήσει με τον Casper (σε φάση με τον γνωστό ...πεθερό, που θυμάται και ο Γιάννης - ICE)... ήταν "δεν θέλω να σε δαγκώσω... φύγε!"...

...Επισης δειχνει επιθετικοτητα σε αλλα αρσενικα σκυλια...
Μ' αυτό, εντάξει... ζεις... όπως ζω κι εγώ... με άλλα αρσενικά (ή και θηλυκά) σκυλιά, που "διαβάζει" κάτι σε αυτά...
Με τους ανθρώπους, όμως, απαγορεύεται να είναι επιθετικός!
Κυριαρχικός, όμως (και σε ανθρώπους) μπορεί να είναι... και αυτό χρειάζεται συνεχή ΒΥ, μέχρι τα γεράματά του... θα πρέπει να διαχωρίσουμε τις περιπτώσεις "κυριαρχίας" από εκείνες της ωμής επιθετικότητας... και, στη χώρα μας, είναι ελάχιστοι οι συμπεριφοριστές που θα το διακρίνουν...

1. Κάπου διάβασα για φυλές κατάλληλες για παιδιά και μη κατάλληλες...
Και το (τυπικό) Bullmastiff είναι μία από αυτές!
Με την διευκρίνηση, βέβαια, ότι ένα παιδάκι μπορεί να πέσει και να χτυπήσει, στο παιχνίδι με ένα νεαρό Bullmastiff...

...Απροβλεπτος ειναι η σωστη λεξη που ταιριαζει...
Ναι... αυτό είναι το "δύσκολο" της υπόθεσης...
Τουλάχιστον, αν μπορούσε, με έντονη δουλειά (λέω τώρα εγώ) να γίνει "προβλέψιμα" απρόβλεπτος...
Οπως είναι ο δικός μου, ας πούμε... που, ανάλογα με το "σκηνικό", μπορούμε πλέον να προβλέψουμε τι θα κάνει, έστω και αν σφυρίζει κλέφτικα, εκείνη τη στιγμή...

1. ......Οχι, δεν ειναι λεπτομερεια να του γυρισουν τα μυαλα και να παει να αρπαξει ενα αμεριμνο μικροσωμο...

2. ...Αν δεν ηταν η κορη και ηταν καποιος ξενος ενηλικος, θα ηταν επιτρεπτο να αντιδρασει ετσι σε ενα αγγιγμα? Αντιδραει ετσι ενας ισορροπημενος σκυλος με γερα νευρα?
1. Δεν το παίζω συνήγορος του Φιντέλ... απλά, κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, για να βλέπει ο Νάσος κάποιους παραλληλισμούς...
Μπορεί το αμέριμνο - μικρόσωμο - θηλυκό σκυλάκι, να μην ήταν τόσο αμέριμνο... μπορεί ο Φιντέλ να "διάβασε" κάτι που να το θεώρησε "προκλητικό"... και, ένας σκύλος που έχει το dog aggression μέσ' στο αίμα του, δεν είναι απίθανο να κινηθεί επιθετικά...
Ας πούμε, ο Casper μας έχει τρελλάνει με τις "προτιμήσεις" του: Εκτός από τα βασικό πατρόν "μεγάλο - αρσενικό - δεσποζόμενο - ανεξέλεγκτο σκυλί"... δείχνει την "αγάπη" του και σε σκυλιά που μας κάνει και προβληματιζόμασε και το ξαναβλέπουμε... και διαπιστώνουμε ότι, όντως, κάτι υπάρχει στο άλλο σκυλί...
Αντίθετα, χθες βράδυ, συναντήσαμε ένα (αρσενικό) Γ.Π., που έκανε ότι μπορούσε να έρθει προς το μέρος μας τραβώντας τον ιδιοκτήτη... ο Casper κοίταξε και προσπέρασε αδιάφορα... τι (δεν) είχε αυτός ο σκύλος, που ηρέμησε τον Casper?
Και μελετάμε... και συναντάμε... και ξαναμελετάμε... Οσο εμείς μελετάμε, τόσο αυτός βελτιώνεται!

2. Ναι... για ορισμένες φυλές και ορισμένες γραμμές αίματος... προβλέπεται, μάλιστα...
Γιατί να τον αγγίξει ένα "ξένος ενήλικος"? Πες μου, Αρη, ένα λόγο...

1. ''Νάσο, δώσε μεγάλη προσοχή... κάτι δεν πάει καλά ρε συ! ...''διάβασε'' τον" !!!!

2. ......ΚΑΤΙ, σε βάθος παλαιού χρόνου γυρνώντας στο παρελθόν το ''έχασες''... και διέφυγε της αντιλήψεώς σου!
...ο καθένας μας θα μπορούσε να το πάθει...
...ήταν σε διαδικασία ''εκκόλαψης'' και ''αναρρίχησης'', κάτι έβραζε...

3. ...Δεν υπάρχει ειδικός εδώ στην Ελλάδα που να μπορεί να σε κατατοπίσει για τη συμπεριφορά του FIdel...
1. Συμφωνώ, νομίζω ότι απαιτείται σκέψη (και ανάκληση αναμνήσεων συμπεριφοράς) εκ μέρους του Νάσου... πρέπει να τον "διαβάσει"...

2. Εδώ, δεν θα μπορούσα να αλλάξω ούτε μία τελεία... κάτι έβραζε...
Αν ο σκύλος μείνει, θα πρέπει το "απρόβλεπτος" να το κάνεις "προβλέψιμα απρόβλεπτος", Νάσο...

3. Αυτή η σκέψη με βασανίζει από την αρχή του θέματος!
Δεν υπάρχουν (καλοί) συμπεριφοριστές στην Ελλάδα... και δεν υπάρχουν συμπεριφοριστές εξειδικευμένοι στις παρόμοιες φυλές...

...μου κάνει εντύπωση που σε υπάκουσε ο σκύλος με τις φωνές σε λίγα δευτερόλεπτα...
Εμένα, γιατί δεν μου κάνει εντύπωση αυτό?

1. ...Υπαρχει κανείς που θα δεχοταν να παρει τον σκυλο?

2. ...Πρεπει να δοθει άλλη τετοια ευκαιρια σε αυτόν τον σκυλο?

3. ...Αν στις γραμμες του σκυλου υπαρχουν προγονοι απροβλεπτοι με αναλογη συμπεριφορα...
1. Για κάθε σπαθί, υπάρχει μιά θήκη!
All considering, μπορεί να υπάρχει ιδιοκτήτης, με τέτοια οικογενειακή δομή - απαιτήσεις - τρόπο ζωής, που θα δεχόταν με χαρά...

2. Και πάλι, all considering... άλλη "τέτοια" ευκαιρία, όχι... άλλη ευκαιρία (χωρίς το "τέτοια") ναι...

3. Αυτό πρέπει να το ψάξει σοβαρά ο Νάσος!!!!!

...εχουν αναλυθει οι γραμμες και απο τους 2 γονεις και ουδεποτε εχει αναφερθει τετοια συμπεριφορα...
Νάσο, στη θέση σου, θα το έκανα "φύλλο και φτερό" αυτό το θέμα... πολύ σοβαρό!

...απο ειδικους γραμμενα...

Bullmastiff

ειναι ενα απο τα σκυλια που εχουν χαρακτηριστει παγκοσμιως ως...
"σκυλος δολοφονος"
Επιεικώς, απαράδεκτο post!

...Το θεμα μπορει να βοηθησει μελλοντικα καποιον φιλο φιλη που μπορει να αντιμετωπισει κατι αναλογο...
Οτι πιο πολύτιμο μπορείς να δώσεις, Νάσο!
Και σε ευχαριστούμε ξανά!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μονο αν παρατηρεις μπορεις να βγαλεις καποιο συμπερασμα.θα γινουν διαφορα τεστακια κ θα δουν τι μπορει να ενοχλει την προεδραρα ,η πως μπορει να την ειδε.σιγουρα θα πρεπει να λαβει μερος κ η μικρη στην απο δω κ περα εκπαιδευση.απλα ,οπως κ να εχει ,θα πρεπει να αλλαξουν καποια πραγματακια...οπως πχ,να μην ξαναπαει η μικρη ,η καποιος αλλος απο πισω του χωρις πρωτα να του μιλησει...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...οπως πχ,να μην ξαναπαει η μικρη ,η καποιος αλλος απο πισω του χωρις πρωτα να του μιλησει...
...ή χωρίς να τον καλέσει "επίσημα" (εθδιάκριτα) ο ίδιος ο Νάσος, που εκείνη τη στιγμή χαϊδεύει το Φιντέλ...
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ειρωνια αυτο που θα πω, αλλα μακαρι να εχει κατι ο σκυλος και να τον ενοχλει.Αυτο φτιαχνεται με τον γιατρο. και μετα με δουλεια θα γυρισει.

Ειμαι διατεθιμενος να πολεμησω οσο μπορω να επανελθει ο σκυλος.Δεν ειμαι μονος ομως και η αποφαση αφορα ολους μας.

Θα παμε βημα βημα χωρις βιασυνες και επαρσεις και αναλογα.Υπαρχουν πολλες παραμετροι που πρεπει να εξεταστουν, ακομα ειμαστε στην αρχη αρχη.
Νάσο γνωρίζεις γιατί ο ''Ferdhu Hoochie Coochie Man'' ''έφυγε'' από την αρχική του τοποθεσία και μετά γιατι τον πήρε η εκτροφέας...στην Αγγλία????
...γιατί πέραν 1-2 ατόμων αυτή τη στιγμή ΟΥΔΕΙΣ άλλος γνωρίζει σε βάθος και τσάμπα ''απλώνει'' τόσο πολύ το θέμα κατ εμέ προς πάσα κατεύθυνση!!! Έχουμε αρχικά να κάνουμε με ''υποβαθρο'' γενεαλογίου και μετά έπεται συνέχεια....
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Νάσο γνωρίζεις γιατί...

...ΟΥΔΕΙΣ άλλος γνωρίζει σε βάθος και τσάμπα ''απλώνει'' τόσο πολύ το θέμα κατ εμέ προς πάσα κατεύθυνση!!! Έχουμε αρχικά να κάνουμε με ''υποβαθρο'' γενεαλογίου και μετά έπεται συνέχεια....
Κίμωνα,

Οπως, ίσως, κατάλαβες και από το post μου, δίνω κι εγώ τρομερή βαρύτητα στο γεννεαλόγιο... στα γονίδια...

Απλά, όπως και νάχει το πράγμα, κοιτάμε (αν γίνεται) να δώσουμε και κάποια σημασία στο περιβάλλον...

Δηλαδή, "διαχείριση", εάν δεν μπορεί να γίνει "απάλειψη"...
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Πλατιάζουμε και χάνουμε τον στόχο...........

Ο άνθρωπος έχει μικρά παιδιά.
Αυτό σημαίνει ότι η συμπεριφορά (η ανθρώπινη) δεν θα είναι πάντα η σωστή.
Δηλαδή ο σκύλος θα πρέπει να ανέχεται/''συγχωρεί'' τα λάθη.
Είναι ο Φιντέλ ένας τέτοιος σκύλος?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πλατιάζουμε και χάνουμε τον στόχο...........

Ο άνθρωπος έχει μικρά παιδιά.
Αυτό σημαίνει ότι η συμπεριφορά (η ανθρώπινη) δεν θα είναι πάντα η σωστή.
Δηλαδή ο σκύλος θα πρέπει να ανέχεται/''συγχωρεί'' τα λάθη.
Είναι ο Φιντέλ ένας τέτοιος σκύλος?
Κώστα,

Απλά να διατυπώσω μιά σκέψη...

Οταν κάποιος ιδιοκτήτης αποκτά (σκύλο από) μία φυλή που θεωρείται "φύλακας - φρουρός"... πρέπει να "ζει" με μερικά "traits", όπως λένε:
Ο σκύλος είναι "reserved" (επιφυλακτικός)... ή, ακόμα περισσότερο, "aloof" (καχύποπτος)...
Αν προσθέσεις δε το γεγονός ότι είναι "ζώο" (και όχι άνθρωπος)... και ότι είναι "δυνατό" ζώο... αυτά τα χαρακτηριστικά πρέπει να αντιμετωπίζονται (και από εμάς) με επιφύλαξη και μεγάλη προσοχή...

Για παράδειγμα, οι παρόμοιες φυλές (τυπικά δείγματα) δεν είναι σαν το (τυπικό) Newfoundland, όπου:
"το κορμί του οποίου έχει γίνει μαξιλάρι ή στρώμα για να αναπαυθούν - κοιμηθούν πολλές γενιές από παιδιά και ενήλικες"...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Πως μπορείς να το καταφέρεις αυτό;
Δεν μιλάμε για μια καθημερινά επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά.
Μιλάμε για κάτι που έγινε μια φορά και μπορεί να ξαναγίνει σε δυό χρόνια ή και ποτέ.
Πως μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα απ'αυτό;
Αποκλείοντας κάποια παθολογική αιτία που ‘’έσπρωξε’’ τον σκύλο να κάνει κάτι τέτοιο, δεν μας μένει παρά μόνο ο σκύλος που γνωρίζουμε (?) τον χαρακτήρα του και η ερμηνεία της συμπεριφοράς του…

Εκεί πρέπει να αναζητήσουμε την ρίζα του προβλήματος –όπως επίσης και στην σχέση μας μαζί του εντοπίζοντας τα εκεί λάθη και τις αδυναμίες μας ως προς τον αποτελεσματικό χειρισμό του. …


θα μπορούσα να φέρω παραδείγματα επιθετικότητας σκύλων προς την οικογένειά τους απο το άμεσο περιβάλλον μου (φιλικό και μη) αλλά πάντα αυτού του είδους εμπειρίες όταν μεταφέρονται μέσο του γραπτού λόγου ακούγονται αποστεωμένες εφόσον αντικειμενικά δεν μπορεί να γίνει αναλυτική αποτύπωση όλων των παραμέτρων και λεπτομερειών που συνθέτουν το κάθε πρόβλημα ξεχωριστά….

Θα αναφερθώ μόνο σε ένα σχετικά πρόσφατο περιστατικό.....
Ιδιοκτήτης αρσενικού σκύλου δυναμικής φυλής που νόμιζε ότι ασχολείται ουσιαστικά με τον σκύλο του προσφέροντάς του χρόνο ενασχόλησης, εκτόνωσης κλπ. με την ποιότητα και την ποσότητα που εκείνος θεωρούσε ότι έχει ανάγκη ο σκύλος του, δαγκώθηκε πολύ άσχημα (απανωτά συνεχή δαγκώματα…)

Η εύκολη/σίγουρη και έτοιμη ‘’λύση’’ ήταν η ευθανασία….

Ο άνθρωπος δεν το έβαλε κάτω, έψαξε, διάβασε, ξανασκέφτηκε τα γεγονότα αλλά πάνω απ΄όλα για πρώτη φορά από τότε που πήρε τον σκύλο, ανέλυσε τον χαρακτήρα του σκύλου του και είδε ότι το πρόβλημα το είχε δημιουργήσει ο ίδιος με το
1/ να ‘’φορτώνει’’ τον σκύλο με ‘’ευθύνες’’ που δεν είχε μετατρέποντάς τον ουσιαστικά σε αρχηγό…
2/ αφήνοντάς τον σκύλο να παίρνει πολύ συχνά αποφάσεις και πρωτοβουλίες που θα έπρεπε να τις παίρνει ο ίδιος
3/ μην έχοντας ουσιαστική και αποτελεσματική επικοινωνία μαζί του….
4/ αδικώντας τον ο ίδιος, την στιγμή που ο σκύλος του επιτέθηκε…

Η ευτυχής κατάληξη είναι ότι ο σκύλος έχει στην κυριολεξία μεταμορφωθεί και ο ιδιοκτήτης του να αποτελεί πρότυπο συνειδητοποιημένου και υπεύθυνου κυναγωγού….
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ολα οσα λεει ο johnk ειναι σωστα, και θα σταθω περισσοτερο σε δυο σημεια:
Α) αν ο σκυλος ηθελε να δαγκωσει, αυτη τη στιγμη δε θα καναμε τη συζητηση. Θα λεγαμε καλο ταξιδι στον προεδρο και θα ευχομασταν να βγει η μικρη απ το νοσοκομειο συντομα.
Β) οταν διαλεγεις ενα σκυλο φυλακα ξερεις οτι θα ναι επιφυλακτικος, δυσκολος, ισως ξεροκεφαλος, μη κοινωνικος. Κακα τα ψεμματα ενα σκυλι που κανει φυλαξη μαθαινει οτι πρεπει να φυλαγεται, και σε καποιες περιπτωσεις, ενθαρρυνεται να δαγκωνει.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πλατιάζουμε και χάνουμε τον στόχο...........

Ο άνθρωπος έχει μικρά παιδιά.
Πραγματικα χανεται ο στοχος...

Λεγεται στον Νασο να ψαξει, να ρωτησει, να εντοπισει, να ερμηνευσει, να αποκωδικοποιησει, να, να, να, τι ηταν αυτο που μπορει να εκανε τον Φιντελ να αντιδρασει ετσι στο χαϊδεμα απο το χερι της κορης του, που εχουν μεγαλωσει μαζι, που ηρθε απο πισω οταν ο σκυλος ηταν στον κηπο και εκεινη την στιγμη τον ειχε στα χερια του ο Νασος, και ειχε συννεφια, και ηταν Κυριακη, και ηταν μεσημερι, ... και απειρα αλλα στοιχεια. Και ας υποθεσουμε οτι καπου καταληξει για το αιτιο, ΤΙ; Θα προσεξει να μην ξανακανει την ιδια (λαθος)ενεργεια θα πει καποιος, και δεν θα... Μα την επομενη φορα μπορει να παρει στραβα μια αλλη ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ενεργεια, ή καμια ενεργεια! Εχει ανεχθει ενα σωρο αλλες ενεργειες απο αγνωστους και μη και απο αυτο το ιδιο το κοριτσακι αλλα.... αυτο το συγκεκριμενο χαδι, ΟΧΙ!

Προσπαθω να μην το διακωμωδησω, αλλα να το δραματοποιησω μηπως και δουμε καθαρα τι σημαινει να ειναι ενας σκυλος ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ. Καποιοι συγκρινουν με μικροσωμα και εξισωνουν το "προβλημα" αλλα στην πραξη δεν ειναι το ιδιο. Ειναι πολυ διαφορετικο να ειναι ενας τετοιος σκυλος απροβλεπτος απο ενα σκυλακι που οταν το κρατας και να λιωσει τα ποδια του στο πατωμα δεν παει πουθενα...

Και επειδη εκτιμω πολυ τον Νασο και την οικογενεια του, γινομαι ευθυς στους χαρακτηρισμους οσον αφορα τον Φιντελ επειδη ενδιαφερομαι για τους ανθρωπους.

Ο Νασος που γνωριζω δεν πιστευω οτι ανοιξε το θεμα για να του χαϊδεψουμε τα αυτια ή να του παινεψουμε τον ουτως ή αλλως σκυλαρο Φιντελ. Ανοιξε το θεμα για να μοιραστει το τεραστιο προβλημα και παραλληλα διλλημα που αντιμετωπιζει.

Μολις τα κανει λοιπον ολα αυτα ο Νασος, γυρισει τον κοσμο αναποδα, μελετησει-αποκωδικοποιησει(σωστα ή λαθος) το συμβαν με την μικρη, σε επομενο συμβαν με διαφορετικες συνθηκες, θα του πουνε να τα ξανα-κανει απο την αρχη ολα αυτα με βαση τα(διαφορετικα)δεδομενα του επομενου συμβαντος; Μπορει! "Κυνηγωντας" ομως τι; Το Τραγικο; (για να ψαξει και παλι να βρει τις αιτιες... μετα);

Ειναι στην κριση και στην υπευθυνοτητα του καθενος απο εμας το τι και ποσο εκ του μακρωθεν λεει, απλα η ανευθυνοτητα στην προκειμενη περιπτωση μπορει να εχει ΚΟΣΤΟΣ για τον Νασο και την οικογενεια του, αλλα οχι βεβαια για καποιον απο εμας...


Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ειναι στην κριση και στην υπευθυνοτητα του καθενος απο εμας το τι και ποσο εκ του μακρωθεν λεει, απλα η ανευθυνοτητα στην προκειμενη περιπτωση μπορει να εχει ΚΟΣΤΟΣ για τον Νασο και την οικογενεια του, αλλα οχι βεβαια για καποιον απο εμας...
Γιάννη,

Αυτό είναι σίγουρο και, για το λόγο αυτό, ο Νάσος θα είναι ο τελικός κριτής... δεν μπορεί να γίνει αλλιώς...

Υ.Γ. Και, όσον αφορά σε εμένα, αν έγραψα "κάτι παραπάνω"... το έκανα μπαίνοντας στα παπούτσια του Νάσου... συμπάσχοντας και μετά από πολλή σκέψη... και, γι' αυτό, δεν έκανα οποιαδήποτε συγκεκριμένη πρόταση...
Αν, όμως, θεωρήθηκε ότι έκανα (εμμέσως) κάποια ανεύθυνη πρόταση, ας με συγχωρήσει ο Νάσος...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μπορεί το αμέριμνο - μικρόσωμο - θηλυκό σκυλάκι, να μην ήταν τόσο αμέριμνο... μπορεί ο Φιντέλ να "διάβασε" κάτι που να το θεώρησε "προκλητικό"... και, ένας σκύλος που έχει το dog aggression μέσ' στο αίμα του, δεν είναι απίθανο να κινηθεί επιθετικά
Το μικροσωμο προκαλεσε από μακρια με τι? Με τη γλωσσα του σωματος, και μετα ορμηξε ο «σκυλαρος» να το σκοτωσει?

Δεν ηθελα να αναφερω δικες μου εμπειριες, αλλά εφοσον εσυ ανεφερες διάφορα για τα δικα σου σκυλια, θα το κανω.
Μικροσωμα ή κουταβια, νευρικα και προκλητικοτατα, ορμανε στην βολτα κάθε τοσο στην Ηρα, πηδανε πανω της , της τραβανε τα αυτια. Μιλαμε για dog aggressive σκυλο, οπως ξερεις. Το χειροτερο που τους εχει κανει ποτέ είναι φαπα με το ποδι για να την αφησουν ησυχη. Και δεν τα εχει κυνηγησει ποτέ.
Απεναντιας, πολλες φορες εχει κανει ασχημο μαρς από μονη της σε αγελες με μεγαλοσωμα προκλητικα ενηλικα.


Ναι... για ορισμένες φυλές και ορισμένες γραμμές αίματος... προβλέπεται, μάλιστα...
Γιατί να τον αγγίξει ένα "ξένος ενήλικος"? Πες μου, Αρη, ένα λόγο...
Υπαρχουν απειρες περιπτωσεις και αιτιες, συχνα ανοητες, που μπορει να αγγιξει χωρις κακη προθεση ενας ξενος ενηλικος έναν ξενο σκυλο. Εμεις δεν το εχουμε κανει μηπως? Γι αυτό λεμε για γερα νευρα και μιλαμε συνεχεια για κοινωνικοποιηση. Ζουμε με κοσμο, ο σκυλος μας ζει στο σπιτι, δεν ειμαστε ροβινσωνες.
Για καποιες φυλες προβλεπεται, λες. Αυτές τις φυλες δεν τις κυκλοφορουμε ετσι απλά.
Αλλά το μπουλμαστιφ δεν ειναι ετσι κι αλλιως τετοια φυλη.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ιδιοκτήτης αρσενικού σκύλου δυναμικής φυλής που νόμιζε ότι ασχολείται ουσιαστικά με τον σκύλο του προσφέροντάς του χρόνο ενασχόλησης, εκτόνωσης κλπ. με την ποιότητα και την ποσότητα που εκείνος θεωρούσε ότι έχει ανάγκη ο σκύλος του, δαγκώθηκε πολύ άσχημα (απανωτά συνεχή δαγκώματα…)

Η εύκολη/σίγουρη και έτοιμη ‘’λύση’’ ήταν η ευθανασία….

Ο άνθρωπος δεν το έβαλε κάτω.......
........................
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι αν ο Φιντελ δαγκωνε τον Νασο και οχι την μικρη, ελαχιστα θα συγκινουνταν ο Νασος.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU