Ασκήσεις προσοχής για "αντιδραστικά" σκυλιά - Leash reactive dogs


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@tasos malinoua Τα βίντεο δεν ανοίγουν γιατί τα αφαίρεσα. Κατάλαβα το τεράστιο λάθος που έκανα να ανεβάσω βίντεο ενώ ακόμα δεν ξέρω τι είναι το σπλατς (σωστά το εγραψα αυτή την φορά; ) :D
Όταν μάθω θα τα ξανά ανεβάσω.
Μέχρι τότε θα κάνω την τρέλα μου με το καλύτερο φιλαράκι μου, θα περνάμε καλά (γιατί αυτό είναι το νόημα) και θα τα κρατάω για πάρτη μου.:)
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@tasos malinoua Τα βίντεο δεν ανοίγουν γιατί τα αφαίρεσα. Κατάλαβα το τεράστιο λάθος που έκανα να ανεβάσω βίντεο ενώ ακόμα δεν ξέρω τι είναι το σπλατς (σωστά το εγραψα αυτή την φορά; ) :D
Όταν μάθω θα τα ξανά ανεβάσω.
Μέχρι τότε θα κάνω την τρέλα μου με το καλύτερο φιλαράκι μου, θα περνάμε καλά (γιατί αυτό είναι το νόημα) και θα τα κρατάω για πάρτη μου.:)
Πλατς παναθεμα σε!!!αχαχαχαχαχ
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πρώτα επιχειρείς να εφαρμόσεις πράγματα και μετά βλέπεις αν λόγω φυλής τα παίρνει ο σκύλος.

αυτο για εμενα σημαινει...

ειναι το κλασικο μολις μαμησα τον σκυλο μου γιατι ενω εγω ειμαι μαματος εκπαιδευτης αυτος ειναι ενα αχρηστο κωλοσκυλο που απλως ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Κάποια στιγμή είχα δει ένα βίντεο 17 λεπτων
(原来如此 Tibetan Mastiff can not be police dog ? 藏獒为什么不能当) το οποίο έδειχνε Θηβετιανά Μαστίφ να εχουν εκπαιδευτεί (στη βασική υπακοή) ταυτοχρόνως με Γερμανικους ποιμενικούς, από εκπαιδευτές της αστυνομίας της Κίνας.
Δυστυχώς έχει αφαιρεθεί απ το youtube.
Είχε μεγάλο ενδιαφέρον.
Έδειχνε πχ πως αντιδρουσε στήν εντολή «κάτσε» το ένα και πώς το άλλο! Πως αντιδρούσε στο μπαλάκι το ένα και πώς το άλλο. Και ούτω καθ εξής!
Ιδιοι εκπαιδευτές, ίδιες εντολές, όμως τελείως διαφορετικά σκυλιά και τελείως μα τελείως διαφορετική ανταπόκριση στις εντολές!
To βρήκα δια της πλαγίας οδού αφού αφαίρεσα τον αγγλικό τιτλο!



Δώστε βάση στην αφήγηση!
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Το βιντεο με ξενερωσε.....
Προφανως και παιζει ρολο η ρατσα και τι μεθοδο εφαρμοζεις στην καθε ρατσα αλλα και σε καθε σκυλο ξεχωριστα!Γιαυτο και πρεπει να ειναι ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ο εκπαιδευτης!!πραγμα δυσκολο να βρεις πολλους στην Ελλαδα.

Πιστευω οτι δεν δουλευεις με τον ιδιο τροπο π.χ ενα μαλινουα με ενα ροτ ή ενα γερμανικο με ενα λαμπραντορ!(τυχαιες οι δυαδες εβαλα τις ρατσες που μου αρεσουν :p)
Ουτε η πιεση ειναι η ιδια που πρεπει να βαλεις!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Γιαυτο και πρεπει να ειναι ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ο εκπαιδευτης!!πραγμα δυσκολο να βρεις πολλους στην Ελλαδα.

Πιστευω οτι δεν δουλευεις με τον ιδιο τροπο π.χ ενα μαλινουα με ενα ροτ ή ενα γερμανικο με ενα λαμπραντορ!(τυχαιες οι δυαδες εβαλα τις ρατσες που μου αρεσουν :p)
Ουτε η πιεση ειναι η ιδια που πρεπει να βαλεις!
Ά γειά σου...

Ν' αγιάσει το στόμα σου @Logan !!!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Το βιντεο με ξενερωσε.....
Ε! Ναι! Αυτη η Κινέζα με τα γυαλιά, χάλια ήταν:p

Προφανως και παιζει ρολο η ρατσα και τι μεθοδο εφαρμοζεις στην καθε ρατσα αλλα και σε καθε σκυλο ξεχωριστα!Γιαυτο και πρεπει να ειναι ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ο εκπαιδευτης!!πραγμα δυσκολο να βρεις πολλους στην Ελλαδα.

Πιστευω οτι δεν δουλευεις με τον ιδιο τροπο π.χ ενα μαλινουα με ενα ροτ ή ενα γερμανικο με ενα λαμπραντορ!(τυχαιες οι δυαδες εβαλα τις ρατσες που μου αρεσουν :p)
Ουτε η πιεση ειναι η ιδια που πρεπει να βαλεις!
Αλλα ούτε και οι απαιτήσεις που πρέπει να έχεις...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Αλλα ούτε και οι απαιτήσεις που πρέπει να έχεις...
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα μου τον έδωσαν χαλασμένο.
Παίρνω τηλέφωνο τον εκτροφέα να κάνω παράπονα. Μαλινουίζει το κουτάβι και με έχει μπερδέψει :p
 
  • Like
Reactions: Orilis


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ε! Ναι! Αυτη η Κινέζα με τα γυαλιά, χάλια ήταν:p



Αλλα ούτε και οι απαιτήσεις που πρέπει να έχεις...
επιαλ δεν πιστευω καποιος να εχει παρει πχ ελληνικο ποιμενικο και να εχει απαιτησεις να πηγαινει σαν μαλι η το αντιθετο.
θεωρητικα οταν καποιος παιρνει κατι ξερει και τις απιτησεις του

φαντασου ομως να εχεις επ και να το βγαζεις μακρια απο τον πολιτισμο για κανα χρονο και να κανεις οτι ειναι παγκοσμια σωστο...μαναμ μακρια απο εμας.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πρώτα επιχειρείς να εφαρμόσεις πράγματα και μετά βλέπεις αν λόγω φυλής τα παίρνει ο σκύλος.

αυτο για εμενα σημαινει...

ειναι το κλασικο μολις μαμησα τον σκυλο μου γιατι ενω εγω ειμαι μαματος εκπαιδευτης αυτος ειναι ενα αχρηστο κωλοσκυλο που απλως ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ
Το μυαλό σου μαρμελάδα...

Σημαίνει ότι για να διδάξω τον σκύλο το fus στηρίζομαι στο βασικότερο ένστικτο και παίρνω την γαμωλιχουδιά και την κολλάω στο ύψος της λεκάνης και βλέπω αν δουλεύει αυτό(1η εφαρμογή)
Σημαίνει ότι προσπαθώ να τσιγκλίσω κάποιο drive για να δω αν δουλεύει αυτό (2η εφαρμογή)
Σημαίνει ότι αν δω ότι λόγω ιδιοσυγκρασίας ή φυλής δεν μπορούν να εφαρμοστούν καταφεύγω σε άλλες μεθόδους...και μπλα μπλα μπλα

Τώρα το μάμησα τον σκύλο μου που το βρήκες και το λες δεν μπορώ να καταλάβω...ή ότι το κωλόσκυλο είναι άχρηστο και δεν κάνει.

Υ.Γ.: Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μιλάμε γενικά αλλά σε σχέση με τις αρχικές εικόνες του topic έτσι?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τι φρουτο;;;

ναι,το ιδιο λεμε αρα βαση αυτων χρησιμοποιουμε ιδια μεθοδο σε ολα τα σκυλια χωρις να εχουμε κοιταξει καν τον σκυλο πρωτα

εγω θα κοιταγα πρωτα τον σκυλο ανεξαρτητου ρατσας και μετα θα κοιτουσα να προσαρμωσω την τακτικη μου πανω του....μια διαφορα μας.

προσωπικα για τον σκυλο σου δεν αναφερθηκα εγω νομιζω εκτος και αν καπου κανω λαθος η καταλαβα λαθος.
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@st3lios
Δεν ξερω αν το μυαλο καποιανου ειναι μαρμελαδα, αλλα κατ εμενα ο ΙΚΑΝΟΣ κ ΑΞΙΟΣ να εκπαιδευσει ενα σκυλο, ειναι αυτος που θα "διαβασει" το σκυλο κ θα εφαρμοσει κατι που θα πετυχει με την ΠΡΩΤΗ, ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.

Η απειρες δοκιμες που προσπαθουν να εκπαιδευσουν το σκυλο δια της εις ατοπον απαγωγης, ειναι ενας ΑΣΧΕΤΟΣ που ξερει τυφλοσουρτη τις μεθοδους κ τις εφαρμοζει μια μια μεχρι τυχαια να πετυχει κατι, η να καταληξει οτι δεν πετυχαινει τιποτα......
Προσωπικη αποψη, προσβληθεις δεν προσβληθεις......
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Αντιλαμβάνεστε ότι οι αρχικές εικόνες - ασκήσεις αναφέρονται στα "σκυλάκια της διπλανής πόρτας" και στον τυπικό ιδιοκτήτη, που απλά δεν θέλει να αντιδράει άσχημα ο σκύλος του παρουσία ερεθισμάτων;

Το ότι είναι ασκήσεις για να μπορέσει να κρατήσει την προσοχή του σκύλου επάνω του για 5 δευτερόλεπτα μέχρι να απομακρυνθεί το ερέθισμα;

Ούτε αγωνιστικό fus θα πάει το σκυλί 1-1.5 ώρα βόλτα, ούτε καν fus δεν θα πάει το σκυλί για να περάσει δίπλα από το ερέθισμα.

Edit: @manolo προφέρεται "φους" και αναμένω βίντεο :p
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Πολυ ωραια ολα αυτα που γραφετε ολοι, και πολλα απο αυτα σωστοτατα, αλλα μιλωντας παντα για τον μεσο ιδοκτητη, νομιζω ολα ξεκινανε απο αυτον και τι θελει να κανει με τον σκυλο του(και αν θελει) και κατοπιν το πως θα το κανει (αν θα παρει τα βουνα και τα λαγκαδια η αν θα επιλεξει να παει σε κεντρο εκπαιδευσης-ομαδικα μαθηματα κτλπ).
και για να γινω συγκεκριμενος, σε ενα παρκακι στην ηλιουπολη απο οπου περναμε βολτα ειναι στο παγκακι του παρκου μια κυρια με ενα μαλτεζ το οποιο οριεται οταν περνανε αλλα σκυλια. Καποια φορα που την πετυχα με τον συζυγο της, ρωτησα αν την ενοχλει η ολη συμπεριφορα. Η απαντηση ηταν οτι αφου στο σπιτι ειναι υσηχο και ακουει, για λιγα λεπτα στην διαρκεια της βολτας που γαυγιζει,δεν πειραζει... αλλωστε σκυλι ειναι θα γαβγισει...! Οι συγκεκριμενοι λοιπον ανθρωποι δεν ενδιαφερονται να αλλαξουν την παγιωμενη συμπεριφορα του σκυλου τους απεναντι σε ερεθισμα αλλων σκυλων. Αρκουνται στο οτι ειναι υσηχο και συνεργασιμο στο σπιτι.
Για την Ελλαδα που ζουμε, αυτη νομιζω ειναι η κατηγορια ενος μεσου ιδιοκτητη.
τωρα για τον λιγο παραπανω του μεσου ιδιοκτητη, που εχει διαβασει και πεντε πραγματα και πιθανον να ειναι και μελος στο φορουμ για να ενημερωθει...νομιζω οτι οι απαιτησεις ειναι τυπου "να μην τραβα στην βολτα" , "να ερχεται στο ελα" , "να μην κανει σαν υστερικο με αλλες γατες/σκυλους στο δρομο". Οτιδηποτε περαιτερω και παραπανω αυτων παμε σε κατηγορια "experienced" που ξερει καλα τι θελει και με πολλη δουλεια θα το πετυχει.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Πάντως στον τίτλο του θέματος γράφει leash reactive dog, δεν είναι προφανώς όλα τα 'αντιδραστικά' σε αυτή την κατηγορία. Θα ήθελε κάποιος/α να συμβάλει σε αυτή την πλευρά του θέματος;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Πάντως στον τίτλο του θέματος γράφει leash reactive dog, δεν είναι προφανώς όλα τα 'αντιδραστικά' σε αυτή την κατηγορία. Θα ήθελε κάποιος/α να συμβάλει σε αυτή την πλευρά του θέματος;
Βοήθησέ με γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ποια μεριά του θέματος εννοείς.
Για τα αντιδραστικά στο λουρί; Ή για τα αντιδραστικά στο ελεύθερο;