Βήχας...(kennel cough)


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Όσο δεν υπάρχει επιμόλυνση δεν υπάρχει λόγος να πάρει το ζώο αντιβίωση. Δεν λειτουργεί προληπτικά, το μόνο που πετυχαίνουν είναι την ανάπτυξη της ανθεκτικότητας των μικροβίων.

Και τα δικά μου σκυλιά έχει τύχει να κολλήσουν, ποτέ δεν χρειάστηκε να πάρουν αντιβίωση.
Αλέξια πώς εκδηλώνεται η επιμόλυνση;
 








Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Παιδιά νομίζω ότι έχουμε κι εμείς [FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]kennel cough.[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]Αύριο θα πάμε στο γιατρό να δούμε τι θα πει.[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]Ο Νόρρις άρχισε την Κυριακή ένα πολύ ελαφρύ βηχαλάκι σαν κάτι να του έχει κάτσει στο λαιμό. Συνεχίστηκε μέχρι και χτες, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί ήταν πολύ αραιά. Από χτες το βράδυ όμως, έχει επιδεινωθεί, βήχει αρκετά συχνά και τώρα που γύρισα από τη δουλειά έβγαλε και φλέματα :(
Κατά τ`άλλα από διάθεση και όρεξη είναι μια χαρά όλες τις μέρες, και σήμερα.

Τα άλλα δύο δεν έχουν δείξει συμπτώματα. Κανένα τους δεν είναι εμβολιασμένο.
[/FONT]
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Παιδιά νομίζω ότι έχουμε κι εμείς kennel cough.
Αύριο θα πάμε στο γιατρό να δούμε τι θα πει.
Ο Νόρρις άρχισε την Κυριακή ένα πολύ ελαφρύ βηχαλάκι σαν κάτι να του έχει κάτσει στο λαιμό. Συνεχίστηκε μέχρι και χτες, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί ήταν πολύ αραιά. Από χτες το βράδυ όμως, έχει επιδεινωθεί, βήχει αρκετά συχνά και τώρα που γύρισα από τη δουλειά έβγαλε και φλέματα :(
Κατά τ`άλλα από διάθεση και όρεξη είναι μια χαρά όλες τις μέρες, και σήμερα.

Τα άλλα δύο δεν έχουν δείξει συμπτώματα. Κανένα τους δεν είναι εμβολιασμένο.
ΚΑΙ kennel cough ο κακομοιρης! :confused:

Ευτυχως μεσα σε ολα αυτα που εχει εσενα Ολγα! :)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μα πραγματικά, αυτο σκεφτόμουν κι εγώ, τι φιλάσθενο που είναι αυτό το σκυλί!
Φαντάζομαι όμως πώς το ένα φέρνει το άλλο.
Ακόμα και κιλά παίρνει πάαααααρα πολύ αργά.
Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάρει κι άλλη αντιβίωση!

Και φυσικά ελπίζω να μην κολλήσουν και τα άλλα, δεν υπάρχει τρόπος να τα κρατήσω χωριστά.
Πάντως από διάθεση σκίζει, όλη την ώρα παίζει. Μήπως να τον περιορίσω, θέλει ξεκούραση αυτό?
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Τον έπιασε μια "κρίση" η αλήθεια είναι, αλλά τον έπιασε και πριν λίγο χωρίς να παίζει.
Είναι σίγουρο ότι θα βήξει κάθε φορά που πάει να γαβγίσει.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Καλό είναι τότε να μην "πολυενθουσιάζεται" για να περιορίσεις, όσο αυτό είναι δυνατόν, τις κρίσεις. Μπορεί να κάνει και εμετό όταν βήχει.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
έβγαλε ένα φλέμα νωρίτερα
άντε να περάσει η μέρα να πάμε στο γιατρό αύριο.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Δεν είναι τίποτα, η Ραλλού και όλη της η παρέα το πέρασαν τον Απρίλιο, με τα πρώτα χάπια αμέσως ηρέμησε. Κι εγώ δεν την εμβολιάζω γι αυτό, στα 3 χρόνια που την έχω το έπαθε 1 φορά.
Περαστικά σας!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δεν είναι τίποτα και εμείς είχαμε φλέματα και εμετό από τον πολύ βήχα. Μην τον αφήνεις να πολυκουράζεται. Πιθανόν να κολλήσουν και τα άλλα . Περαστικά σας!
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Λοιπόν πήγαμε στο γιατρό, τραχειοβροχίτιδα.
Του έβαλε θερμόμετρο, τον ακροάστηκε και του "πίεσε" τον λαιμό, και τότε ξεκίνησε να βήχει.
Του έκανε μια ένεση με αντιβιωτικό (δεν συγκράτησα το όνομα, νομίζω ξεκινούσε από D) και είπε να πάρουμε για 5 μέρες augmentin. Αργότερα να του κάνω και το εμβόλιο.
Πιθανόν να κολλήσουν και τα άλλα 2, μπορεί και όχι όμως, αφού εξαρτάται από την κατάσταση του ανοσοποιητικού. Αν θέλω να κάνω το εμβόλιο στα άλλα 2 τώρα. Θα δω αν θα το κάνω.


Αυτά :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Περαστικά σας!
Ο Τζιμάκος δεν κόλλησε όταν το πέρασαν τα ρεμάλια μου.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Αν έχει ο εδώ κτηνίατρος την ενέσιμη μορφή θα το κάνω.
Αλλιώς αποκλείεται να κάτσουν η Λάρα και ο Prince να τους στάξουν κάτι στη μύτη.:rolleyes:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Mήπως είναι επικίνδυνο να γίνει το εμβόλιο τώρα; Μπορεί να νοσούν και να μην έχει εκδηλωθεί ακόμη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3