Βήχας...(kennel cough)




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πρώτη φορά ακούω για σταγόνες...δεν το κατέχω.
Και γιατί δεν κανονίζεις Σάββατο πρωί, μια σφήνα στον Κέστη;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Απαπα που να προλάβω? Τι ώρα ανοίγει ο χριστιανός?
Άσε θα πάω το απόγευμα στον εδώ κτηνίατρο και αααν δεν έχει θα δω τι θα κάνω!
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
ναι, τώρα το κάνουν από την μύτη. Αλλά, χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω οτι θέλει επαναλήψεις κάθε 3 μήνες. Δεν είμαι σίγουρη αν είναι αυτό το εμβόλιο ή της γρίπης του σκύλου που θέλει επαναλήψεις.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Ο δικός μου έχει κολλήσει δύο φορές στους 18 μήνες , την πρώτη φορά ήταν εμβολιασμένος και το πέρασε ελαφρά πολύ, την δεύτερη έβηχε σαν γαιδούρι.
Αν βρίσκεται συχνά με πολλά άλλα σκυλιά καλό θα ήταν να το κάνεις.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Η αλήθεια ειναι ότι δεν βρίσκεται... Μόνο στη βόλτα της αν συναντήσουμε αλλα σκυλια...άλλοι μου λένε να το κάνω και άλλοι ότι εινα τσαμπα λεφτα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο αρσενικος μου εληγε το εμβολιο χριστουγεννιατικα.... ειχα πει να περασουν οι γιορτες και του κανω επαναληπτικο...
δεν προλαβαν να περασουν οι γιορτες αρρωστησε και με ετρεχε 4 μηνες μετα...
πνευμονια.... στροφη σε τραχειοβρογχιτιδα... κι επανεμφανιση μολις σταματουσε η αντιβιωση
για να μην ντοπαριστει απο πολυ αντιβιωση περιμεναμε 4 μηνες συνολικα να θεραπευτει πληρως... τα υπολοιπα κανονικα εμβολιασμενα δεν αρρωστησαν...
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ερχοταν σε επαφη με τα γνωστα του σκυλια τα εμβολιασμενα...
επαθε πνευμονια.... απλα.... και προχωρησε σε τραχειοβρογχιτιδα....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Υπάρχουν 2 ειδών λοιμώξεις, η μια οφείλεται σε ιό, η άλλη σε βακτήριο. Δεν πρόκειται για σοβαρή ασθένεια και ο κτηνίατρος μου υποστηρίζει ότι όταν ο σκύλος είναι υγιής δεν υπάρχει λόγος να εμβολιάζεις συστηματικά. Καλύτερα να εμβολιάσεις με σταγόνες όταν χρειαστεί.

Υπάρχει εμβόλιο για τον ιό (πχ Vanguard Da2Pi) και για το βακτήριο (πχ Pneumodog en Nobivac BBPi)
Οι σταγόνες έχουν γρήγορη δράση, μέσα σε 3-5 ημέρες και η ανόσια κρατάει 3-6 μήνες, το ενέσιμο προστατεύει 1 χρόνο.


Σκυλιά με ανοσοποιητικό σύστημα που λειτουργεί σωστά περνάνε την ίωση μόνο μια φορά στη ζωή τους.
Τι από τα δύο ενδείκνυται να κάνουμε τελικά? Σε όλους τους κτηνίταρους για Pneumodog έχω ακούσει - για σταγόνες δεν έχω ακούσει από κανέναν.

Επίσης, από την ώρα που το "αρπάζει" ο σκύλος, ξέρει κανείς μέχρι και πόσες μέρες μπορεί να κάνει για να εκδηλωθεί? Η Pepper την άρπαξε - η Κάρλα είναι οκ ακόμη. Μπορώ να κάνω για την Καρλα κάτι προληπτικά ή δεν έχει νόημα?
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Απ όσο ξέρω 3-4 μέρες κάνουν τα συμπτώματα να εμφανιστούν απ τη στιγμή που θα πάρει το μικρόβιο.

Δηλαδή τα δικά μου που το πέρασαν ήδη μια φορά άμα έχουν σωστό ανοσοποιητικό μπορεί και να μην το ξαναπάθουν ποτέ??
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Χρονος επωασης 2-30 μερες!

Το κακο ειναι, οτι τα σκυλια κολλανε ενα το αλλο ακομα και οταν δεν εχουν συμπτοματα ακομα και για αρκετο καιρο αφου περασει.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι για την Κάρλα. Ούτε είναι σίγουρο ότι θα νοσήσει.

Όταν είχε κολλήσει η Toya και όλα τα σκυλιά της παρέας, η Sue δεν αρρώστησε.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Όταν είχε αρρωστήσει ο Έλβις και η Λούση ο Τζιμάκος δεν αρρώστησε. Ίσως το είχε περάσει στους δρόμους και είχε ανοσία. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά σε ζώα που ζουν μαζί.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όταν αρρώστησε ο Νόρρις, τα άλλα 2 δεν έπαθαν τίποτα. Κανένα από τα 3 δεν είναι εμβολιασμένο για kennel cough.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Πριν λίγο ξεκίνησε και η Κάρλα. Ρουθουνίσματα συνεχή και προσπάθεια για εμετό.
Καλύτερα και 2 μαζί τελικά παρά να είχαν π.χ. 15 μέρες διαφορά.