Βίαιες συμπεριφορές απέναντι στον σκύλο μας…

Πόσοι από εμάς έχουμε χρησιμοποιήσει βία* στον σκύλο μας...

  • Δυνατό τράβηγμα με τον ιμάντα-οδηγό (πνίχτη-περιλαιμιο)

    Votes: 20 24,4%
  • Ξύλο (κλωτσιές, σφαλιάρες, μπουνιές, κλπ)

    Votes: 6 7,3%
  • Πέταμα ξένων αντικειμένων ή νερού

    Votes: 0 0,0%
  • Δυνατές φωνές

    Votes: 20 24,4%
  • Πολύωρο δέσιμο (για αντίποινα, για να μάθει)

    Votes: 1 1,2%
  • Χωρίς νερό & τροφή (για αντίποινα, για να μάθει)

    Votes: 0 0,0%
  • Φίμωτρο (για αντίποινα, για να μάθει)

    Votes: 0 0,0%
  • Μερικά απο αυτά σχεδον καθημερινά

    Votes: 0 0,0%
  • Τίποτα από τα παραπάνω, έχω χρησιμοποιήσει άλλες μορφές βίας

    Votes: 1 1,2%
  • Ποτέ δεν εχω βίαιες συμπεριφορες απέναντι στον σκύλο μου

    Votes: 11 13,4%
  • Σε ήπιες μορφές κάποια απο τα παραπάνω

    Votes: 23 28,0%

  • Total voters
    82

Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Για να τελειώνω αυτή τη συζήτηση θα πω μόνο το εξής:

Κρίνετε ένα εργαλίο εκπαίδευσης - έτσι απλά. Χωρίς ποτέ να το έχετε δει, και χωρίς ποτέ να δείτε πως κάποιος το χρησιμοποιεί. Δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα όπως τα βάψατε. Ούτε η θετική εκπαίδευση είναι ολόασπρη (δηλ. δεν έχει μειωνεκτήματα) ούτε τα εργαλία για διόρθωση είναι ολόμαυρα.

Vasbar,
Δεν σε έκρινα ως ιδιοκτήτη σκύλου και παρακαλώ πολύ να προσέχεις τα λόγια σου. Μου φαίνεται πως άνοιξες το poll για να κρίνεις τους ανθρώπους, έτσι; Και για να περάσεις τις mainstream φιλοσοφίες σου δίχως κανένα επιχείρημα;

Και για να κλείσω, για μένα, το ηλεκτρικό κολλάρο, ο πνίχτης, το prong, το φίμωτρο, κλπ. δεν είναι βία απέναντι στο σκύλο μας, είναι πολύ δυνατά εργαλεία εκπαίδευσης εάν χρησιμοποιηθούν σωστά και από άνθρωπο που ξέρει τι κάνει.

Over and out.
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...!
Συγνωμη, αλλα απο το 1998 που ασχολουμαι με αυτα τα υπεροχα ζωντανα εχω δει αρκετα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, σε επιπεδο εκτροφειων, αγωνων, εκπειδευτων, κτηνιατρων κλπ.

Εργαλείο εκπαίδευσης το ηλεκτρικό ρεύμα?????? Ε λ ε ο ς ..!!!


Υπαρχουν ειδικοι εκπαιδευτες που ειναι γνωστες στο Η.Κ.??? Σε ρωτω ξανα..Απο ποια σχολεια περασαν? Πότε? Πόσο καιρό?

Επισης: Δωσε μας στοιχεια απο βιβλια που δινουν θετικά στοιχεία για Η.Κ. στην εκπαιδευση των σκυλιών..και για την βια.


Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι δεν κανουν ολοι ανθωποι για ιδιοκτητες σκυλων..
Ειμαι απολυτα βεβαιος ότι ηλεκτρικο κολαρο = βια
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι το ηλεκτρικο κολαρο δεν ειναι εργαλειο εκπαιδευσης
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι δεν προσπαθω να αλλαξω τα μυαλα καποιων ανθρωπων, απλως να δουν ποιο ποιοτικα την ενασχοληση τους με τον τετραποδο συντροφο τους.

"Δικος σας" ειναι ο σκυλος, ριχτε οσο ρευμα θελετε και με την επιβλεψη ειδικων.

Δοκιμαστε οτι θελετε στα σκυλια σας...Ετσι και αλλιως δεν εχουν την ικανοτητα να σας μιλησουν ανθρωπινα για να τα καταλαβετε!


ΥΓ
Σε τετοιους ιδιοκτητες σκυλων δεν υπαρχει περιπτωση να τους δωσω "δικο μου" κουταβι ποτε.
 




kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...!
Συγνωμη, αλλα απο το 1998 που ασχολουμαι με αυτα τα υπεροχα ζωντανα εχω δει αρκετα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, σε επιπεδο εκτροφειων, αγωνων, εκπειδευτων, κτηνιατρων κλπ.

Εργαλείο εκπαίδευσης το ηλεκτρικό ρεύμα?????? Ε λ ε ο ς ..!!!


Υπαρχουν ειδικοι εκπαιδευτες που ειναι γνωστες στο Η.Κ.??? Σε ρωτω ξανα..Απο ποια σχολεια περασαν? Πότε? Πόσο καιρό?

Επισης: Δωσε μας στοιχεια απο βιβλια που δινουν θετικά στοιχεία για Η.Κ. στην εκπαιδευση των σκυλιών..και για την βια.


Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι δεν κανουν ολοι ανθωποι για ιδιοκτητες σκυλων..
Ειμαι απολυτα βεβαιος ότι ηλεκτρικο κολαρο = βια
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι το ηλεκτρικο κολαρο δεν ειναι εργαλειο εκπαιδευσης
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι δεν προσπαθω να αλλαξω τα μυαλα καποιων ανθρωπων, απλως να δουν ποιο ποιοτικα την ενασχοληση τους με τον τετραποδο συντροφο τους.

"Δικος σας" ειναι ο σκυλος, ριχτε οσο ρευμα θελετε και με την επιβλεψη ειδικων.

Δοκιμαστε οτι θελετε στα σκυλια σας...Ετσι και αλλιως δεν εχουν την ικανοτητα να σας μιλησουν ανθρωπινα για να τα καταλαβετε!


ΥΓ
Σε τετοιους ιδιοκτητες σκυλων δεν υπαρχει περιπτωση να τους δωσω "δικο μου" κουταβι ποτε.
Μπραβο βρε κοπελι με καλυψες απολυτα.Oυτε εγω θα εδινα ζωο σε ανθρωπους που θα χρησιμοποιουσαν βια,οχι μονο δικο μου ουτε και αδεσποτακια που χαριζω!

RESPECT!

 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...!
Συγνωμη, αλλα απο το 1998 που ασχολουμαι με αυτα τα υπεροχα ζωντανα εχω δει αρκετα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, σε επιπεδο εκτροφειων, αγωνων, εκπειδευτων, κτηνιατρων κλπ.

Εργαλείο εκπαίδευσης το ηλεκτρικό ρεύμα?????? Ε λ ε ο ς ..!!!


Υπαρχουν ειδικοι εκπαιδευτες που ειναι γνωστες στο Η.Κ.??? Σε ρωτω ξανα..Απο ποια σχολεια περασαν? Πότε? Πόσο καιρό?

Επισης: Δωσε μας στοιχεια απο βιβλια που δινουν θετικά στοιχεία για Η.Κ. στην εκπαιδευση των σκυλιών..και για την βια.


Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι δεν κανουν ολοι ανθωποι για ιδιοκτητες σκυλων..
Ειμαι απολυτα βεβαιος ότι ηλεκτρικο κολαρο = βια
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι το ηλεκτρικο κολαρο δεν ειναι εργαλειο εκπαιδευσης
Ειμαι απολυτα βεβαιος οτι δεν προσπαθω να αλλαξω τα μυαλα καποιων ανθρωπων, απλως να δουν ποιο ποιοτικα την ενασχοληση τους με τον τετραποδο συντροφο τους.

"Δικος σας" ειναι ο σκυλος, ριχτε οσο ρευμα θελετε και με την επιβλεψη ειδικων.

Δοκιμαστε οτι θελετε στα σκυλια σας...Ετσι και αλλιως δεν εχουν την ικανοτητα να σας μιλησουν ανθρωπινα για να τα καταλαβετε!


ΥΓ
Σε τετοιους ιδιοκτητες σκυλων δεν υπαρχει περιπτωση να τους δωσω "δικο μου" κουταβι ποτε.
ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΦΥΓΕ!!!!!

Ηρέμησε λίγο φιλαράκο.
Κανείς δεν σου ζήτησε το κουτάβι σου.

Α ναι και

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

(με έπεισες όπως μάλλον πολλούς εδώ μέσα που ακόμα δεν δημιούργησαν γνώμη για το ηλεκτρικό κολλάρο)
 
Last edited:


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
εσεις τωρα πιστευετε οτι με αυτες τις δημοσιευσεις σεβεστε τον χωρο που σας φιλοξενει και τους υπολοιπους που διαβαζουν το φορουμ??

ηρεμηστε λιγο βρε παιδια.:(
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
o καθε ενας κανει οτι νομιζει καλυτερο..

Αλλά ακόμα περιμενω:
Υπαρχουν ειδικοι εκπαιδευτες που ειναι γνωστες στο Η.Κ.??? Σε ρωτω ξανα..Απο ποια σχολεια περασαν? Πότε? Πόσο καιρό?

Επισης: Δωσε μας στοιχεια απο βιβλια που δινουν θετικά στοιχεία για Η.Κ. στην εκπαιδευση των σκυλιών..και για την βια.


 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επισης: Δωσε μας στοιχεια απο βιβλια που δινουν θετικά στοιχεία για Η.Κ. στην εκπαιδευση των σκυλιών..και για την βια.
Τι να τα κάνω τα βιβλία που το βλέπω δίπλα μου.
Και επειδή είμαι και περίεργη, τι διόρθωση χρησιμοποιείς στην εκπαίδευση του σκύλου σου, αν επιτρέπεται;
Ευχαριστώ.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Σε παρακαλω πολυ αν μπορεις και αν θελεις, απαντησε μου στα παρακατω....

Υπαρχουν ειδικοι εκπαιδευτες που ειναι γνωστες στο Η.Κ.??? Σε ρωτω ξανα..Απο ποια σχολεια περασαν? Πότε? Πόσο καιρό?

Επισης: Δωσε μας στοιχεια απο βιβλια που δινουν θετικά στοιχεία για Η.Κ. στην εκπαιδευση των σκυλιών..και για την βια.

Ε
συ βλεπεις το αποτελεσμα μιας μη σωστης και εγκεκριμενης μορφης "εκπαιδευσης" ή "διόρθωσης" συμπεριφορας με Ηλεκτρικο Κολαρο... Το βλέπεις πολυ επιφανιακα...Δυστυχως..

Για να σου απαντησω το τι κανω εγω στα "σκυλιά μου" για διορθωση, ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειτε να το καταλάβεις οτι και αν σου πω.. Εχεις ¨κλειδωσει" και υπερασπιζεσαι μια λαθος κατηγορια "εκπαιδευσης" και "διορθωσης" και μαλιστα την επικροτεις με απολυτη σιγουρια. Ακομη ειναι καλυτερο να διαβασεις, να μιλησεις, να δεις, κλπ πριν αποφασισεις να εκπαιδευσεις ή να διορθωσεις τον σκυλο με post απο φορουμ... Η καθε περιπτωση ειναι μοναδική...Αυτα δεν σου τα ειπε ο ειδικος εκπαιδευτης??????????????????????????????

Ας τολμησουν στην Αυστρια, Γερμανια, Καναδα, Ουγγαρια να δουν χρηση Ηλεκτρικου Κολαρου και αν δεν σε πανε αυτοφωρο ελα να μας το πεις...
Δεν ειναι τυχαιο που εγινε αναφορα στις παραπανω χωρες...

Κριμα για τα κουταβια που εχουν τετοιους ιδιοκτητες που προσπαθουν να τα "εκπαιδευσουν" και να τα "διορθωσουν" με ηλεκτρικο ρευμα. Δεν τους αξιζουν τετοιες συμπεριφορες....

Δηλαδη, αν ο "σκυλος σου" δεν σταματαει να γαυγιζει, θα του κανεις εγχειρηση για τις φωνητικες χορδες????? Αυτο ήταν η λύση πριν μερικά χρόνια, το ήξερες?
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πάλι θα σου ζητήσω να ηρεμήσεις και να μην το παίρνεις τόσο πατριωτικά το θέμα.
Ακόμα, πέρα από της μόδας της εποχής, δεν έχω ακούσει άλλο επιχείρημα κατά του ηλ. κολλάρου. Γιατί απαγορεύτηκε σε αυτές τις χώρες; Για λόγους καθαρά αξιών της εποχής ή υπάρχουν σοβαρές συνέπειες από τη ΣΩΣΤΗ χρήση του εργαλείου αυτού; Κι αν ναι, ποιες είναι;

Η καθε περιπτωση ειναι μοναδική...Αυτα δεν σου τα ειπε ο ειδικος εκπαιδευτης??????????????????????????????
Ναι. Και?????????????????????????????????????????

Υπαρχουν ειδικοι εκπαιδευτες που ειναι γνωστες στο Η.Κ.??? Σε ρωτω ξανα..Απο ποια σχολεια περασαν? Πότε? Πόσο καιρό?
Για τον συγκεκριμένο το δικό μας εκπαιδευτή ξέρω πως κάνει αυτή τη δουλειά από το '90... Μόνο γι'αυτόν γνωρίζω, και μόνο γι'αυτόν απαντώ.

Δηλαδη, αν ο "σκυλος σου" δεν σταματαει να γαυγιζει, θα του κανεις εγχειρηση για τις φωνητικες χορδες????? Αυτο ήταν η λύση πριν μερικά χρόνια, το ήξερες?
Δεν το ήξερα επειδή δεν έχω αυτό το πρόβλημα με το σκύλο μου.

Κι επιδή έχω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με το σκύλο μου, μακάρι να μέναμε λίγο πιο κοντά, ευχαρίστως θα σε καλούσα να έρθεις να τον δεις και να δούμε μαζί αν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Ευχαρίστως θα δεχόμουν έναν θετικό εκπαιδευτή οι οποίοι δυστυχώς δεν υπάρχουν εδώ. Κι αν τα κατάφερνες, θα σου έβγαζα και το καπέλο και θα σου ήμουν ευγνώμον για μια ζωή, και ευχαρίστως θα άλλαζα τη γνώμη μου περί μεθόδων εκπαίδευσης.

(αυτό δεν ήταν ειρωνικό)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
@Vasbar
Βασιλη, αθελα σου φανταζομαι, και οι δυο σου δημοσκοπησεις λες και εχουν σκοπο να μας χωρισουν σε καλους και κακους. Σαν να δημιουργηθηκαν γι αυτό το σκοπο.

Σε παρακαλω να απαντησεις στο πώς κανεις διορθωση και η Berna θα καταλαβει μια χαρα.
Για καποιον περιεργο λογο, αρκετοι υποστηρικτες των θετικων μεθοδων κρατανε τα μυστικα τους επτασφράγιστα. Φοβαστε μην σας παρουμε την τεχνη? Ή μηπως φανει η ανεπαρκεια των «θετικων» μεθοδων?

Η γνωση σε ένα δημοσιο φορουμ δεν είναι ιδιόκτητη. Μην αναφερεις τιποτα ή αν το αναφερεις ανέλυσε το για να μαθουν και οι ασχετοι σαν εμενα.

Επισης, δεν εχει καμια υποχρέωση η Berna και οποιοδηποτε μελος να καθεται να απολογειται στον καθε αγνωστο, κατι που της ζητειται κατά κόρον τελευταια.

Ενημερωστε μας αν γνωριζετε με σιγουρια. Αλλιως αφήστε μας να κανουμε αυτό που ξερουμε ότι αποδιδει σε μας.

Φιλικα παντα
Αρης
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μακάρι να έσκαβε ακόμα ο Keagan..η να είχα βρει αυτο το forum τότε. ίσως όλοι εσεις που έχετε όλες τις λύσεις και είστε και τόσο απολυτοι...σε όλα, να είχατε έρθει να μου δορθώσετε τον σκύλο με θετική εκπαιδευση για να μη σκάβει.
Εγω πάντως δεν τα κατάφερα...βέβαια, ακόμα περιμενω έστω και ένας να μου πει τι θα έκανε στη θέση μου...μονο ότι ασκω βία στα σκυλιά μου, (αυτο είναι πολύ αστειο αλλά τσπ)...ξέρετε να μου λετε..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κατερίνα μου, εγώ πάντως μόλις αγόρασα την καραμούζα από το Ebay. Θα σας ενημερώσω για το αν μπορέσω να σταματήσω να ανεβαίνει στους πάγκους. Ή φυσικά αν το Μουφ θα κατασχέσει την καραμούζα προκειμένου να με εκπαιδεύσει έτσι και κάτσω στον καναπέ και δεν τσακιστώ να του ανοίξω το ψυγείο να φάει το τυρί!:p:p:D:D:D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ο keagan είναι κροτοφοβικός...οπότε δεν μπορω να χρησιμοποιήσω δυνατό θόρυβο γιατί τρομάζει πολύ και τρέμει μετά.
Αλλά είναι μία καλή λύση πάντως...
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
@Vasbar
Βασιλη, αθελα σου φανταζομαι, και οι δυο σου δημοσκοπησεις λες και εχουν σκοπο να μας χωρισουν σε καλους και κακους. Σαν να δημιουργηθηκαν γι αυτό το σκοπο.

Σε παρακαλω να απαντησεις στο πώς κανεις διορθωση και η Berna θα καταλαβει μια χαρα.
Για καποιον περιεργο λογο, αρκετοι υποστηρικτες των θετικων μεθοδων κρατανε τα μυστικα τους επτασφράγιστα. Φοβαστε μην σας παρουμε την τεχνη? Ή μηπως φανει η ανεπαρκεια των «θετικων» μεθοδων?

Η γνωση σε ένα δημοσιο φορουμ δεν είναι ιδιόκτητη. Μην αναφερεις τιποτα ή αν το αναφερεις ανέλυσε το για να μαθουν και οι ασχετοι σαν εμενα.

Επισης, δεν εχει καμια υποχρέωση η Berna και οποιοδηποτε μελος να καθεται να απολογειται στον καθε αγνωστο, κατι που της ζητειται κατά κόρον τελευταια.

Ενημερωστε μας αν γνωριζετε με σιγουρια. Αλλιως αφήστε μας να κανουμε αυτό που ξερουμε ότι αποδιδει σε μας.

Φιλικα παντα
Αρης
Καλημέρα,

Δεν εχω τετοια προθεση για καλους και κακους... Απλα είμαι εν'αντια σε κάθε μορφής βιας απέναντι στα σκυλιά και μάλιστα όταν πρόκειται για ηλεκτρικό ρευμα και ακόμα παραπάνω όταν το σκυλί έχει και άλλες φοβίες...!!!
Σχεδον παντα όλες οι φοβιες και οι λαθος συμπεριφορεςς που εχουν τα σκυλια ειναι απο λαθος των ιδιοκτητων...

Το να απαντησω τι κάνω, τι θα έκανα κλπ, δεν ειναι εφικτό απο απλα γραφωμενα. Θα χρειαστουν αρκετες σελίδες... Για να πεις τι και πως πρεπει να εισαι εκει, όλοι μαζι, εξ' αποστασεως τι να πεις και τι να κανεις....???

Όποιος ειναι κλειδωμενος σε τετοιες μεθοδους δεν μπορει να εχει ανοιχτους οριζοντες απεναντι στην εκπαιδευση και γενικα στην ψυχοσυνθεση των ζωων...Ειναι καθαρα μη επιτρεπομενη και εγωιστική μεθοδος.

Και ρωτω ξανα:

Ποιος εκπαιδευτης ειναι ειδικος σε μεθοδους Ηλεκτρικού Κολαρου?
Ποια σχολεια εχει περασει? Ποτε? Που? Ποσο καιρό?
Ποια βιβλια παροτρυνουν την χρηση Ηλεκτρικου κολαρου? Ποτε γραφθηκαν? Απο ποιον?

Δεν κανω καμια μορεφη ανακρισης, αλλα δεν μπορει να γειωνουμε μονο εκ του βιαιου αποτελεσματος...


Εχει χαθει η ουσια δυστυχως.

Και για να τοποθετηθω, δεν ειμαι ειδικος εκπαιδευτης, δεν εχω σχολη εκπαιδευσης, δεν εχω εκτροφειο, δεν ειμαι ειδικος για διορθωσεις συμπεριφορων, δεν προσπαθω να βγαλω χρηματα απο εδω μεσα. & -


Το θεμα για εμενα ειναι ληξαν.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αυτά που έχω κάνει εγώ στα σκυλιά μου δεν είναι μέσα στίς επιλογές ...γιαυτό ψήφισα ένα απλό.... Ξύλο (κλωτσιές, σφαλιάρες, μπουνιές, κλπ):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το να απαντησω τι κάνω, τι θα έκανα κλπ, δεν ειναι εφικτό απο απλα γραφωμενα. Θα χρειαστουν αρκετες σελίδες... Για να πεις τι και πως πρεπει να εισαι εκει, όλοι μαζι, εξ' αποστασεως τι να πεις και τι να κανεις....???

Όποιος ειναι κλειδωμενος σε τετοιες μεθοδους δεν μπορει να εχει ανοιχτους οριζοντες απεναντι στην εκπαιδευση και γενικα στην ψυχοσυνθεση των ζωων...Ειναι καθαρα μη επιτρεπομενη και εγωιστική μεθοδος.
Αγαπητε Βασιλη,

Εκατονταδες σελιδες εχουν γραφτει εδώ μεσα για τις κλασσικες μεθοδους και τις μεθοδους εξαναγκασμου.
Πολλοι από εμας μια χαρα καταλαβαμε και μπηκαμε στο νοημα, χωρις να ειμαστε παροντες σε τέτοιου ειδους εκπαιδευση, οπότε θεωρω ότι αξιζε η αναφορα σε αυτές τις μεθοδους, παρολες τις αντιδρασεις κατά καιρους.

Εχουμε τον στοιχειώδη ΔΝ και δεν εχουμε παρωπιδες. Και ξεκλειδωτοι είμαστε και ανοιχτούς οριζοντες εχουμε.

Θα αξιζε, εφοσον τοσο πολύ ενδιαφερεσαι και «κόπτεσαι» για τον μη βασανισμο των σκυλων μας και την ψυχικη τους ισορροπία, να καθησεις και να γραψεις ένα «θετικο» και ηπιο εκπαιδευτικο θεμα κι εμεις εδώ ειμαστε για να το στηριξουμε.
Γιατι δεν βοηθας, οσο μπορεις από την πλευρα σου και με τις όποιες γνωσεις σου, στην καλυτερευση της ζωης των σκυλων μας?

Μην κρινεις και κατακρινεις αν δεν εχεις να προσφερεις μια σοβαρη εναλλακτικη.
Δειξε μας το λαθος μας παρουσιαζοντας και αναλυοντας το σωστο.

Αν παλι μας θεωρεις τοσο σαδιστες και μονόχνωτους, μαλλον εισαι σε λαθος φορουμ.
Προσπαθησε να μας γνωρισεις καλυτερα μεσα από το ξεφυλλισμα του φορουμ και ισως καταλαβεις αν και ποσο αγαπαμε αυτά τα ταλαίπωρα τα σκυλια μας.
 


g3org1a

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2010
105
0
Παιδια σας παρακαλω χαλαρωστε με τις υπερβολες! Δυνατες φωνες=βια????????? Ο Χριστος κι αποστολος!
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Δεν ξερω,δε μ'αρεσει να μαλωνω ουτε τη Μαγια μου,ουτε τη Τζουλια...φωνες ειναι πιο πολυ του στυλ "Ντροπη σου " κ τετοια οποτε δε πιανεται...αλλα καμια φορα απο τα νευρα μου τις τραβαω στη βολτα...οταν κανουν του κεφαλιου τους...βεβαια δε φορανε πνιχτη,αλλα ομολογω οτι στεναχωριεμαι που το κανω,ειδικα στη Μαγια που ειναι μια σταλα αλλα αμα πεισμωσει .....