Βοήθεια για επιλογή


manosrodos

Active Member
22 Απριλίου 2008
41
0
γεια σας παιδια !! ειμαι καινουριος στο forum κ εχω διαβασει αρκετα topic γυρω απο την επιλογη σκυλου κ ομολογω πως εμαθα αρκετα πραγματα που δεν ηξερα ,π.χ.αγορα απο pet shop κ.τ.λ.
Εχω ψαξει λιγο στο net κ εχω δει καπόιες ρατσες που μου αρεσουν, αλλα θα ηθελα κ την δικη σας γνωμη και αν θελετε να μου προτεινετε κ καποιες αλλες ....
Σκυλο περνω για πρωτη φορα,εμπειρια εχω μονο απο το boxer του αδερφου μου .... αλλα μονο παιχνιδι,δεν το εχω βγαλει βολτα η οτιδηποτε αλλο!!!Χωρο το σκυλι θα εχει με το σπιτακι του(αλλα οχι για πολυ μεγαλο σκυλο),τις βολτες του 2 -3 φορες ημερισιως,η δουλεια μου μου επιτρεπει να ασχολουμε αρκετες ωρες μαζι του κ να μην το αφηνω μονο του για μεγαλο χρονικο διαστημα κ σιγουρα θα το παω κ σε εκπαιδευτη!!
Οι ρατσες που μου αρεσαν απο το λιγο ψαξιμο που εκανα ειναι - CANE CORSO , PRESA CANARIO , ROTTWEILLER .... (το presa canario το επεκλεισα διοτι μου φανηκε λιγο "απαγορευμενο")

συγνωμη για το μακρυσκελες πρωτο μου post , ελπιζω να μην σας κουρασα ... σας ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις απαντησεις σας !!! :)
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Καλώς όρισες manosrodos.

Άποψή μου είναι ότι όλες οι φυλές που ανέφερες χρειάζονται ιδιοκτήτη με πρότερη εμπειρία.
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Alexandra said:
Άποψή μου είναι ότι όλες οι φυλές που ανέφερες χρειάζονται ιδιοκτήτη με πρότερη εμπειρία.
Συμφωνω ! Υπαρχει στη Ροδο δυνατοτητα εκπαιδευσης;;;;
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Καλώς ήρθες
Σκέψου το ξανά, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι είσαι έτοιμος να αφιερώσεις πολύ χρόνο από τον χρόνο που πολλές φόρες δεν θα σου περισσεύει και ιδικά για τις φυλές που ανέφερες .
Αν η τελική σου απόφαση είναι το ROTTWEILLER θα χαρώ να βοηθήσω όπως μπορώ να ξεκινήσεις σωστά.
 


manosrodos

Active Member
22 Απριλίου 2008
41
0
Ευχαριστω για καλοσορισμα :) !!!!κλεινω προς cane corso περισσοτερο ... τωρα οσο για την δυνατοτητα εκπαιδευσης Gogo μου εχουνε πει πως υπαρχουν 2 - 3 καλοι εκπαιδευτες ... ευχομαι να ειναι οντως ετσι !!!
Παιδια περιμενω κ δικες σας προτασεις κ για αλλες φυλες !!!
οσο για το χρονο ειμαι προετοιμασμενος να διαθεσω οσο χρειαστει !!!
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Αν υπαρχουν δυο τρεις εκπαιδευτες ειναι πολυ καλα γιατι

θα εχεις επιλογες!!!!

Εγω δεν μπορω να σε συμβουλεψω γιατι θα σου πω παρε

dobermann! :oops: :lol: :lol: :lol:
 




manosrodos

Active Member
22 Απριλίου 2008
41
0
χιχι ωραια τα doberman ... απλως θελω ενα σκυλο να κανει για πρωταρη αλλα να μην ειναι κ μικρο ... μεγαλουτσικο με δυνατοτητες φυλαξης :) τωρα θα μου πεις αυτα που προανεφερα κανουν χιχι :p

μαθαινουμε μαθαινουμε :D
 








manosrodos

Active Member
22 Απριλίου 2008
41
0
οχι δεν λεω για το doberman ... το ανεφερα μονο για το αν κανει για πρωταρη ... κ ο σκυλος που να μου πρωτεινετε να μην ειναι μικρου μεγεθους ... συγνωμη δικο μου λαθος!!
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Chloe said:
Γερμανικό ποιμενικό...

+ Dogue de Bordeaux !
και το Russian black terrier που το ποιασαμε προσφατα
και κανα μεγαλο/μεσαιο schnauzer!

αυτοι εκπαιδευτες δεν ρωτας να μαθεις με τη μεθοδο εκπαιδευουν ?

για τα κανε κορσο πιστευω το εχεις ψαξει το φορουμ!!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
πριν αποφασισεις ποια φυλη σου ταιριαζει,θα πρεπει να σκεφτεις αλλα πραγματα πιο βασικα ωστε να αποφασισεις τι..και εαν.. πρεπει να παρεις σκυλο..

για τους εκπαιδευετες. στην ροδο και 3? πολλοι δεν ειναι? george.k?
 


zaman

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2008
45
0
φιλε manosrodos
παρε αυτο που σου αρεσει
ολοι απο πρωταριδες ξεκινισαμε
μην ξεχνασ οτι το σκυλι που θα παρεις θα το εχεις για περιπου 10 χρονια αν περιμενισ 10 χρονια να μαθεις για να παρεις την ρατσα που θες!!!!
κολυμπα στα βαθια μην μασασ
πιο ερωτευτικες με την πρωτη ματια???
 


manosrodos

Active Member
22 Απριλίου 2008
41
0
Oscar μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι αλλο πρεπει να σκεφτω?δεν θελω να παρω ενα σκυλο κ μετα να μην μπορω να ανταπεξελθω στις αναγκες του !!!

το Dogue de Bordeax μου αρεσει επισης Sir-erlic :) ... για τους εκπαιδευτες θα ρωτησω να μαθω ... δεν ασχοληθηκα ακομα με το θεμα.
ναι οντως :) το εχω ψαξει αρκετα ... κ οχι μονο στο forum :p
εχω ρωτησει κ σε pet shop για να δω κ απο τιμη τι λεει .... 880 μου ειπε :shock:
 


manosrodos

Active Member
22 Απριλίου 2008
41
0
φιλε μου zaman τρελαθηκα με το cane corso ... δεν ξερω το γιατι .. αλλα μου αρεσει πολυ αυτη η φυλη .... απο οτι βλεπω δεν ειναι τεραστια αλλα ουτε κ μικρη ... φιλικη με τα παιδια,ευκολα εκπαιδευσιμη,υπακουα, ( απο οτι διαβαζω παντα) ακριβως δηλ αυτο που ψαχνω :)


σ'αυτο που λες εχεις δικιο ... δεν μπορω να περιμενω 10 χρονια για να παρω τη φυλη που μου αρεσει :) ... αλλα δεν θελω να μην μπορω να ελεγχω κ το σκυλο μου ... ελπιζω να με καταλαβαινεις!!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
manosrodos said:
το Dogue de Bordeax μου αρεσει επισης Sir-erlic :) ... για τους εκπαιδευτες θα ρωτησω να μαθω ... δεν ασχοληθηκα ακομα με το θεμα.
απο την στιγμη που θες μια δυσκολη ρατσα και δεν εχεις εμπειρια εγω απο εκει θα ξεκιναγα! για να ειμαι σιγουρος οτι το ζωακι που θα παρω για τα επομενα 10 χρονια δεν θα το κανω προβληματικο! τα κανε ισως ειναι λιγο ποιο μεγαλα απο οτι νομιζεις! εχει μια εκθεση στα μεσα του μηνα αν δεν βαριεσαι κατεβα μια αθηνα!!
 


zaman

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2008
45
0
κοιτα ρωτοντας πασ στην πολη
βρες εκτροφειο ρωτα και σιγουρα θα σε βοηθηση
μην μασασ τι κινηγοσ εισαι χτυπατο