Γαστρίτιδα


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αμάν, αφήστε, το Μουφ έπαθε γαστρίτιδα! Ή τουλάχιστον αυτό νομίζω ότι είναι στα ελληνικά. Τελοσπάντων, το είχα βγάλει χτες έξω, του πήρα και ολίγες σκυλο-λιχουδιές και όχι, δεν το μπούκωσα καθόλου, μάλιστα είναι ακόμα στυλάκι όπως το θέλει η γιατρός του. Ε, το βράδυ έγινε το έλα να δεις. Καταρχήν στη βόλτα έφαγε το γκαζόν της ζωής του. Μετά αρνήθηκε να φάει που προφανώς με τρόμαξε, κατόπιν πήρε ένα μαρτυρικό ύφος, κουλουριάστηκε και σε λίγο έβγαλε τ' άντερά του τέσσερεις φορές! Σήμερα το πρωί ήταν επίσης χάλια και στο τέλος αντί να συνέλθει έβγαλε τ' άντερά του μαζί με χολή! Και έκανε και μαύρα κακάκια, οπότε το βούτηξα υπό μάλλης και το πήγα στο γιατρό. Του κάνανε διάφορα, κάνανε και αιματολογικές και τώρα έχω να ρωτήσω τα εξής:

Οι τιμές των ηλεκτρολυτών του (το λέω καλά?) ήτανε κανονικές εκτός από ένα από τα δυο σημαντικά νούμερα του παγκρέατος που ήτανε, λέει, ελαφρώς αυξημένο. Μου είπανε να το ξενηστικώσω σήμερα, του κάνανε και δυο ενέσεις και από αύριο πρέπει να του δίνω, λέει, Cerenia που είναι αντιεμετικό (έχει, λέει, ναυτία κατά τη γιατρό του) και Pepcid που είναι και γι' ανθρώπους και σταματάει την υπερχλωρυδρία. Το μόνο κακό είναι ότι το Μουφ στο σπίτι έβαλε τα κλάματα μόλις συνήλθε κάπως και χτυπιότανε και ήθελε να φάει (so what else is new?!), οπότε του έδωσα λίγες κροκέττες και τώρα ξανακουλουριάστηκε, μόνο που δεν ξέρω αν πρόκειται για μαρτυρικό ύφος ή απλώς είναι κουρασμένο αφού είναι δέκα και μισή το βράδυ (το χτες σας είναι σήμερα για μένα) και τέτοια ώρα πηγαίνει για τούφες.

Αν δεν είναι, λέει, καλά μέχρι την Παρασκευή πρέπει να στείλουνε και το υπόλοιπο αίμα που του πήρανε για ανάλυση εκτός κλινικής για να κοιτάξουνε πιο σοβαρά το πάγκρεάς του. Περιττό να σας πω ότι έχω πάθει την πλάκα μου αν και η κτηνίατρος δε φαίνεται να ανησυχεί.

Για κάντε κανά σχόλιο περί γαστρίτιδας/παγκρεατίτιδας. Να αρχίσω να χτυπιέμαι κι εγώ? Νερό πάντως πίνει χωρίς πρόβλημα και γενικώς το φροντίζω αγρίως και δεν το αφήνω στον ήλιο ή στο αυτοκίνητο. Ούτε το έχω αφήσει καθόλου δηλαδή. Επίσης παίρνει όλα τα προληπτικά χαπάκια και αμπούλες που πρέπει με θρησκευτικό ζήλο και ευλάβεια.
 
Last edited:


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Γεια σου Σάρα! Να σου πω καταρχήν πως μόλις είχε αρρωστήσει ο Σκούμπι έκανε σαν τον δικό σου και δεν ήθελε να φάει και είχα κατατρομάξει..
Για το Μουφ τωρα..
Τι σου είπε η γιατρός να του δώσεις να φάει? Για κάποιες ώρες μετά τον εμετό δεν κάνει να φάει τίποτα(τουλάχιστον 6 λέει ο γιατρός μου).
Και οι κροκέτες δεν είναι το ενδεδειγμένο για άρρωστο σκυλάκι με ανακατεμένο στομάχι..
Μήπως έφαγε τίποτα έξω και δεν το πήρες χαμπάρι? Μήπως είχαν ψεκάσει με τίποτα το γκαζόν?
Μην ανησυχείς πάντως απ ότι έχω καταλάβει οι γιατροί εκεί πέρα είναι υπεύθυνοι δεν θα τ αφήσουν έτσι το Μουφ σου..;)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Sara, το καλύτερο θα ήταν να εντοπιστεί η αιτία της γαστρίτιδας, αν και πολύ φοβάμαι πως είναι αποτέλεσμα κακής διατροφής (μπιφτέκια, τραχανάδες, διαφορα μαγειρευτα, μεγάλη ποσότητα σκυλολιχουδιων κτλ).

Η γαστρίτιδα, όπως θα σου εξήγησαν, είναι φλεγμονή στο στομάχι. Ακολούθησε την φαρμακευτική αγωγή και τις οδηγίες που σου έδωσαν οι γιατροί. Από τη στιγμή που σου είπαν ότι μπορεί να φάει, μαγείρευε του για λίγες ημέρες βραστό κοτόπουλο χωρίς πέτσες και αλάτια μαζί με ρύζι και ταΐζε τον μικρά και πολλά γεύματα. Απέφυγε να του δίνει ξηρά τροφή διότι πέφτει σαν βαρίδι στο ερεθισμένο του στομάχι.

Περαστικά σας! :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ναι, βρε Σαρα, εχουν δίκιο τα παιδιά.... ένας λαπάς είναι ότι καλύτερο για το στομάχι.... τι σου'ρθε να του δώσεις ξηρά?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
1) Ευχαριστώ για τις ευχές. Ήδη είναι καλύτερα και τώρα έχει μαρτυρικό ύφος διότι δεν τον ταΐζω, οπότε ως συνήθως έκλαψε, θρήνησε, χτυπήθηκε, παρακάλεσε και στο τέλος πήρε το κόκκαλό του και το έγλυψε εις μάτην. Σε λίγο θα πάμε να πάρουμε βοδινές θήκες για τα χαπάκια του διότι είπε η κτηνίατρος ότι δε θα μου τα πρήζει και δε θ' ανησυχώ ότι μπορεί να φτύσει κανένα απ' αυτά. Μάλλον τη σκαπουλάραμε.

2) Δεν τον έχω ταΐσει τραχανά εδώ και τουλάχιστον πέντε μήνες. Μπιφτέκι έχει να φάει τρεις βδομάδες. Το μόνο που έφαγε προχτές ήτανε τις συνηθισμένες του κροκέτες, πολύ λίγα μπλε μούρα που κάνει να του τα δίνω και το κάνω διότι έχουνε αντικαρκινογόνα αντιοξειδωτικά και τα οποία παίρνω από οργανική φάρμα χωρίς ορμόνες και έτσι (έχουμε πολλές τέτοιες εδώ), λίγο στραγγιστό άπαχο γιαούρτι που επίσης κάνει να του δίνω και του κάνει καλό, ψητό κοτόπουλο (εννοείται χωρίς κόκκαλα ή τίποτα άλλο) και μερικές λιχουδιές διότι είχαμε βγει έξω για ολίγη εκπαίδευση με κλίκερ. Νερό πίνει είτε εμφυαλωμένο αν είμαστε έξω, είτε φιλτραρισμένο κρύο από το ψυγείο στο σπίτι. Η γιατρός λέει ότι μάλλον ήτανε οι λιχουδιές διότι ήτανε καινούριες και δεν τις είχε ξαναφάει. Επειδή δε είχαμε κάτι σκάνδαλα πρόσφατα με τους ηλίθιους τους Κινέζους απ' όπου φέρνουνε συστατικά σκυλόφαγου (αν και αυτές που του πήρα ήτανε οργανικές), θα πρέπει να το αναφέρω και στην εταιρεία και στο PetSmart για να κάνει έρευνα το Υπουργείο Γεωργίας που είναι από τα ισχυρότερα στην Αμερική. Έτσι και είναι οι Κινέζοι πάλι από πίσω θα τους πάρει όλους ο διάολος ΚΑΙ τους βλαμένους τους Κινέζους που πουλάνε δηλητηριασμένες σκυλοτροφές στους Αμερικάνους ΚΑΙ τους δήθεν οργανικούς μαλάκες. Μάλιστα όταν πρωτοπήρα το Μουφ, το καταφύγιο του έδινε από τις επικίνδυνες σκυλοτροφές (τότε περίπου έγινε το σκάνδαλο) διότι τις παίρνανε από το Costco φτηνές σε χονδρική τιμή. Εννοείται ότι μόλις τον πήρα του άλλαξα το φαΐ στο καλύτερο που υπήρχε σύμφωνα με τις μελέτες που είχαν κυκλοφορήσει και του αρέσει πολύ.

3) Του έδωσα χτες και σήμερα κροκέτες διότι έτσι είπε η κτηνίατρος (δηλαδή το κανονικό του φαΐ). Η μόνη φορά που μου είπε για ρύζι και λαπά ήτανε όταν είχε διάρροια από αντίδραση στα εμβόλια της λύσσας και της Lyme's Disease, αλλά τέτοιο πράμα δεν είχε χτες. Απ΄ό,τι είπε η κτηνίατρος αυτό που έπαθε είναι συνηθισμένο. Σήμερα φαίνεται να είναι σχεδόν ο κανονικός του εαυτός, δηλαδή πεινάει αγρίως και μουφιάζει όλες τις γωνίες του σπιτιού ελπίζοντας εις μάτην ότι κάτι, κάπου, καποιανού έπεσε!!:eek::D:D

4) Σχετικά με το πρόβλημα του γρήγορου χλαπακιάσματος με συμβούλεψαν να του βάζω τις κροκέτες στο μπωλ μαζί με δυο μπαλάκια του τέννις ώστε να παιδεύεται κάπως να τις βρει όλες και να τις φάει. Αρχίσανε μάλιστα, λέει, να πουλάνε και ειδικά μπωλ με ενσωματωμένα μπαλάκια αν και δεν τα έχω δει πουθενά (δεν έχω ψάξει κιόλας). Για να μην έχουμε μαλακίες και τα δαγκώσει ή τίποτα τέτοιο μάλιστα, αποφάσισα να του βάλω μπαλάκια του baseball διότι πρώτον είναι κάπως μεγαλύτερα από του τέννις, δεύτερον είναι φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό που δεν του επιτρέπει να τα δαγκώνει και να τα καταστρέφει και πάντοτε τα αποφεύγει όταν τα συναντάει αντίθετα με του τέννις και τρίτον το χωράφι έξω από το σπίτι μας ανήκει στο δήμο και το έχει κάνει αθλητικό κέντρο με γήπεδο του baseball. Οπότε έρχονται παιδάκια συνέχεια και μαθαίνουνε να βαράνε μπαλάκια με κείνο το παλούκι, γενικώς έχουνε εκατομμύρια από δαύτα, πετάνε μερικά, δεν τους νοιάζει αν χαθούνε και έτσι βρίσκω συνεχώς πολλά από δαύτα στον κήπο μου. Τώρα που το σκέφτομαι μάλιστα θα ζαλωθώ το Μουφ να πάμε να μαζέψουμε μερικά, να δω κιόλας τι χρώμα κακάκια θα βγάλει σήμερα.
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν μάλλον συνήλθε αυτό διότι από χτες χτυπιέται κυριολεκτικά για φαΐ. Βέβαια παίρνει τρία χαπάκια (στα προηγούμενα προστέθηκε κι άλλο ένα για τη διάρροια που προέβλεψε η κτηνίατρος). Αφού αναγκάστηκα να του πάρω κοτοπουλίσιες θήκες για χαπάκια ώστε να είμαι σίγουρη ότι τα παίρνει. Τώρα χτυπιέται όμως και για τις θήκες! Πάντως τα αίματα και έτσι σταματήσανε και χτες που τον ξαναπήγα μου είπανε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ξηρά τροφή, αρκεί να τρώει μικρά και συχνά γεύματα.

Να δούμε τώρα πλάκα που αύριο έχουμε να πάμε Σικάγο για την επιθεώρηση του σωστικού ομίλου που μας δήλωσε χτες ότι "they are anxious to meet him"! Και του Μίσιγκαν οι τύπισσες μου γράψανε να βγάλω και να τους στείλω φωτογραφίες, ούτε απαγωγέας να ήμουν τελικά!!:p:p:mad::D
 


Sofi_

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2009
81
0
Thessaloniki
Αφού αναγκάστηκα να του πάρω κοτοπουλίσιες θήκες για χαπάκια ώστε να είμαι σίγουρη ότι τα παίρνει.

Ε, είναι τρελλοί αυτοί οι Αμερικάνοι!! :D:D

Sara, όπως πάντα, χειμαρρώδης και απολαυστική!!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Wow! Πήρανε μόλις τηλέφωνο και η κτηνίατρος του Μουφ και η νοσοκόμα/βοηθός της ΚΑΙ στείλανε και email να δούνε πώς πάει το λιμάσμένο και εάν συνήλθε. Τους είπα βέβαια ότι φαίνεται να έχει γυρίσει στα παλιά του βίτσια, δηλαδή να παρακαλάει γονατιστό να το αφήσω να χλαπακιάσει το σύμπαν και δώσανε άδεια να πάει στο Σικάγο για να τον δουν οι του σωστικού ομίλου, αλλά είπανε επίσης ότι θα ξαναπάρουνε τηλέφωνο τη Δευτέρα! Επίσης ζητήσανε να παρακολουθώ τι κακάκια θα βγάλει και να στείλω email για να ξέρουνε. Πρέπει να ομολογήσω ότι εντυπωσιάστηκα.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αφήστε τα και το Μουφ είναι πολύ άρρωστο! Πάλι διάρροια έχει και δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα που να φταίω. Το έχω μόλις αφήσει στη γιατρό του διότι πρέπει να του κάνει πολύ μεγάλες εξετάσεις αίματος για ό,τι όργανο διαθέτει ΣΥΝ αποπαρασίτωση την οποία υποτίθεται ότι έχει κάνει και του δίνω όλα του τα φάρμακα κάθε μήνα με θρησκευτική ευλάβεια. Μέχρι και το νερό του φιλτράρω! Από κέφια και όρεξη είναι ο ίδιος, αλλά φοβόμαστε για ένα σωρό κακά, από αλλεργία σε φαγητό που δε φαντάζομαι διότι το ίδιο σκυλόφαγο τρώει που έτρωγε πάντοτε, μέχρι προβλήματα με το σηκώτι ή τα νεφρά!!

Πάω να σκάσω! Και κάτσαμε μάλιστα σήμερα και λες και είχα προαίσθημα χτες και έγραφα τα κατεβατά για την κάργια στο Μίσιγκαν με το puppy-mill!! Με ρώταγε η γιατρός για τη σκούφια του, ξέρει ότι είναι από καταφύγιο, αλλά δεν έδειχνε να έχει τίποτα απολύτως μέχρι τώρα. Και μου έλεγε ότι φυσικά τα puppy-mills και BYB προβληματικά σκυλιά βγάζουνε από υγεία κλπ. που φυσικά τα ξέρω. Τώρα κοιτάζουμε μήπως όντως μπορούμε να συνδέσουμε το Μουφ με την κάργια ΜΠΑΣ και βρούμε εάν κάποιο από τα καταχωρημένα σκυλιά της έχει τίποτα. Εννοείται ότι είμαι χάλια τελείως και Δευτέρα πρέπει να αναχωρήσω για έξι βδομάδες Ευρώπη για δουλειές! Ευτυχώς που η φάρμα συνεργάζεται με τη γιατρό του Μουφ και θα το προσέξουνε, εγώ όμως το εγκεφαλικό δεν το γλυτώνω.

Ηθικό δίδαγμα προς όσους διαμαρτύρονται ακόμα εδώ μέσα ελαφρά τη καρδία για το γιατί να τα σκάσουν στον εκτροφέα κλπ. κλπ. Εδώ το καταφύγιο δεν το γλυτώνει το puppy-mill, σκεφτείτε τι έχουμε να τραβήξουμε τώρα και το Μουφ κι εγώ με όλα αυτά που μπορεί να έχει. Και δεν είναι οι λογαριασμοί του κτηνίατρου που θα είναι μεγάλοι έτσι και έχει τίποτα σοβαρό. Είναι εκείνο το έρμο το Μουφάκι που θα υποφέρει το κακόμοιρο, ήδη έκλαψε δυο φορές σήμερα που του χώσανε το θερμόμετρο στον αποτέτοιο του...:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eίπες στον κτηνίατρο ότι φιλτράρεις το νερό ?

Ακόμα και να σου είπε ότι δεν πειράζει, πήγαινέ του τα τεχνικά χαρακτηριστικά ή την χημική ανάλυση του φίλτρου και ξαναρώτα τον.

Ποιά φάρμακα δίνεις κάθε μήνα ?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συγνώμη, όλη αυτή η φασαρία για μια διάρροια?? Προς τι τόση ανυσηχία?? Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες....

Πες καμια λεπτομέρεια παραπάνω, γιατι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ανυσηχεις τόσο..... μπορεί να έφαγε οτιδήποτε (ακομα κι αν εσύ δεν έκανες κάτι λάθος).

Επίσης, γιατι το άφησες στην κτηνίατρο? ΟΙ εξετάσεις και η αποπαρασίτωση παίρνουν 5 λεπτά (να του παρει αίμα και να καταπιει το χάπι....).... είχε λόγο που το κράτησε?

Τι φοβάστε ότι μπορεί να έχει δηλαδή, με δεδομένο ότι τα κέφια του είναι τα ίδια?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eίπες στον κτηνίατρο ότι φιλτράρεις το νερό ?

Ακόμα και να σου είπε ότι δεν πειράζει, πήγαινέ του τα τεχνικά χαρακτηριστικά ή την χημική ανάλυση του φίλτρου και ξαναρώτα τον.

Ποιά φάρμακα δίνεις κάθε μήνα ?

Ως προς αυτό, πόσο σχολαστική είσαι στην αλλαγή του φίλτρου? Γιατι τείνουν να μαζευουν διάφορα (απο ακαθαρσίες, μέχρι μικρόβια) αν δεν τα αλλάζεις στην ώρα τους.

Την αποπαρασίτωση συνιθήζεται να την κανετε κάθε μήνα εκει στας Αμερικας? Εδώ για ενήλικα σκυλιά, είναι κάθε 3 μήνες.....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Της είπα τα πάντα ΚΑΙ για το νερό που φιλτράρω και το σχόλιό της είναι ότι πάντα πίστευε ότι τον φροντίζω καλά. Έχω φίλτρο Britta στη βρύση όπως όλοι και το νερό αυτό το πίνω και εγώ χρόνια χωρίς προβλήματα.

Από φάρμακα παίρνει Interceptor για heartworm prevention και Frontline Plus για τσιμπουροειδή.

Τώρα ο λόγος της ανησυχίας είναι ότι έχει προβλήματα με το πεπτικό του σύστημα εδώ και δυο βδομάδες. Και άντε να πεις ότι φταίγανε οι καινούριες λιχουδιές πριν δυο βδομάδες. Πήρε όμως φάρμακα για την υπερχλωρυδρία, για τη ναυτία και η διάρροια παρουσιάστηκε μετά από δυο μέρες και την περιμένανε. Μου δώσανε χάπια και για δαύτηνα για δέκα μέρες, του τα έδωσα με θρησκευτική ευλάβεια όλα και κανονικά, λέει η κτηνίατρός του, έπρεπε να του είχε περάσει η διάρροια. Τα φάρμακα για τη διάρροια τα τελειώσαμε χτες αλλά διάρροια έχει από καιρό σε καιρό συνέχεια. Στην αρχή είχε γίνει καλά (έτσι φαινότανε) και μετά άρχισε πάλι. Χτες ήταν περίπου ΟΚ, σήμερα πάλι διάρροια που χειροτέρευε όσο περνούσε η μέρα. Οπότε τον πήγα στην κτηνίατρο επειγόντως με δείγμα κοπράνων.

Τώρα οι αιματολογικές είναι ειδικές, όχι οι συνηθισμένες που του κάνουνε και είναι across the spectrum. Μετά είναι η αποπαρασίτωση και η ανάλυση των κοπράνων που μάλλον θα γίνει από ειδικό εργαστήριο ΚΑΙ από την κτηνίατρο τώρα. Θα με πάρουνε σε κανά-δυο ώρες με Μουφ και αποτελέσματα. Τον κρατάνε συνήθως άμα θέλουνε να τον παρακολουθήσουνε για μερικές ώρες και περνάνε συνέχεια οι βοηθοί-σκυλονοσοκόμες και η κτηνίατρος να τον δούνε. Δεν έχω ιδέα πότε κάνουμε αποπαρασίτωση, τον έχω πάει μερικές φορές στην κτηνίατρο φέτος για εμβόλια και εξετάσεις ρουτίνας και έτσι, οπότε μάλλον θα του τα έχουν κάνει.

Δεν ξέρω αν θα το αντέξω άμα έχει τίποτα σοβαρό. Το σκύλο τον πήρα μόλις άρχισα να συνέρχομαι κάπως από τον περσυνό χαμό της καλύτερής μου φίλης από καρκίνο του πνεύμονα. Δεν αντέχω να έχω δει εκείνη να πεθαίνει σιγά-σιγά και οδυνηρά και τώρα και το σκύλο!:(:(
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ως προς αυτό, πόσο σχολαστική είσαι στην αλλαγή του φίλτρου? Γιατι τείνουν να μαζευουν διάφορα (απο ακαθαρσίες, μέχρι μικρόβια) αν δεν τα αλλάζεις στην ώρα τους.
Ναι, το ξέρω. Το φίλτρο πρέπει να αλλάζει κάθε τρεις μήνες εκτός και αν υπάρχουν ειδικοί λόγοι και μάλιστα έχει ειδικό φωτάκι που ανάβει άμα πρέπει να το αλλάξω. Και το αλλάζω πάντοτε. Όπως είπα, δεν έχω πάθει τίποτα μέχρι τώρα.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
καλε τιποτα δεν εχει το μουφ μην ανησυχεις!ισως χρειαζεται λιγη θεραπεια παραπανω.ο Αδης επι 3μηνες ειχε διαροιες συνεχεια οταν ηταν κουταβι τι επρεπε να σκεφτω?απλα καποιοι σκυλοι ειναι ποιο ευαισθητοι στο πεπτικο τους απ οτι αλλοι.χαλαρωσε κ ολα θα πανε καλα!:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλε ηρέμησε, τι είναι αυτά που λες, δε θα πεθάνει το Μουφ, μια διάροια έχει!! Και με ολα αυτά που τον χαπακωσατε, εμένα δε μου κάνει καμιά εντύπωση που εξακολουθεί να έχει πρόβλημα με τα εντερικά του. Γενικά το έντερο είναι πάρα πολύ δύσκολο να ρυθμιστεί και συχνά συχνότατα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες ίδιες με τα συμπτώματα.

Πάμε ένα στοίχημα οτι δε θα του βρουν τίποτα απο τις εκτενείς εξετασεις? (εκτός ίσως απο χαλασμένους ηλεκτρολύτες αν τύχει να έχει αφυδατωθεί απο την πολλή διάρροια).

Μην ανυσηχεις.Δεν είναι δυνατόν να έχει κάτι σοβαρό ο σκύλος και να είναι μες στην τρελή χαρα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ναι, το ξέρω. Το φίλτρο πρέπει να αλλάζει κάθε τρεις μήνες εκτός και αν υπάρχουν ειδικοί λόγοι και μάλιστα έχει ειδικό φωτάκι που ανάβει άμα πρέπει να το αλλάξω. Και το αλλάζω πάντοτε. Όπως είπα, δεν έχω πάθει τίποτα μέχρι τώρα.
Εσύ μπορεί να μην έχεις πάθει, αλλά αν έχει μαζεψει κάτι, κανα μύκητα πχ, μπορει να δημιουργεί την αλλεργία που λέμε στο Μουφ. Προσωπικά δεν πιστεύω οτι είναι αυτό, αλλά μετα απο 3 μήνες το δικο μου το φίλτρο μάζευε της παναγιάς τα μάτια.

Σύνελθε. Δεν έχει τίποτα το σκυλί, απλώς του δώσατε πολλά χαπια! Ρύζι με κοτόπουλου το ταίζεις ή επιμένεις στην ξηρά?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Του έχω δώσει κι απ' τα δυο. Από Δευτέρα όμως πρέπει να τον στείλω στη φάρμα. Λέτε να στείλω και μια κατσαρόλα κοτόπουλο με λαπά?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν έχω ιδέα πότε κάνουμε αποπαρασίτωση, τον έχω πάει μερικές φορές στην κτηνίατρο φέτος για εμβόλια και εξετάσεις ρουτίνας και έτσι, οπότε μάλλον θα του τα έχουν κάνει.
Είσα σίγουρη οτι σου κάνει ο κτηνίατρος αποπαρασίτωση? Εδώ το δίνουμε μόνοι μας το χάπι. Το πάς δήλαδή κάθε μήνα (ή εστω κάθε 3 μήνες αν ισχύει το εδώ προγραμμα) στον κτηνίατρο για αποπαρασίτωση???!! Περίεργο μου φαίνεται.

Μερικές φορές ψαχνεις τη λεπτομέρια της λεπτομέριας και ξεχνάς τα βασικά!
 
Last edited: