Γενικη Συνελευση Κυνολογικου Ομιλου Ελλάδας


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Θα ηθελα να ξερω ποσοι απο εσας ειστε μελη στον ΚΟΕ? και ναι οκ οι συνελευσεις γινονται στην Αθηνα αλλα δεν μπορω να σας καταλαβω ρε παιδια στης εκθεσεις πως ερχεστε? αυτες δεν ειναι στην Αθηνα? οταν υπαρχουν εκλογες στην χωρα ολοι θελουν να ψηφιζουν στα χωρια τους... ειναι πιο φυσιολογικο να τρεχουμε οι περισσοτεροι που ειμαστε στην Αθηνα εκτος Αθηνων δηλαδη οι πολλοι να πανε στους λιγους? και να το κανω? αλλα εγω στην συνελευση ειδα μελη απο την Κρητη, Καλαματα, Θεσσαλονική... ειναι τι ενδιαφερη τον καθενα... ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ... εξω απο τον χορο...:confused:
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
... ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ... εξω απο τον χορο...:confused:
Εδώ είναι η διαφωνία μου με την άποψη σου.

Εγώ λέω,ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΓΝΩΜΕΣ,ΑΠΟΨΕΙΣ,ΙΔΕΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!

Γιατί χορός δεν είναι μόνο μια γενική συνέλευση του ΚΟΕ....

Η κυνοφιλία έχει πολλά παρακλάδια και πολλά "μετερίζια" για να δώσεις τους αγώνες σου,με τον ΚΟΕ να είναι ένα από τα σημαντικότερα.Ούτε το σημαντικότερο,ούτε το μόνο.

Και μην ξεχνάς αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω.

Κριτική σε δημόσιο διάλογο και μάλιστα σε φόρουμ,μπορεί και πρέπει να κάνει ο καθένας.

Το τι θα ακούσει και τι θα λάβει υπόψη του κάποιος,πάλι αποτελεί προσωπική επιλογή.

Τα αρμόδια όργανα όμως και οι άνθρωποι που τα απαρτίζουν ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έχουν ώτα και οφθαλμούς ορθάνοιχτα γιατί δεν πασχίζουν για τα μέλη τους,αλλά για την χώρα τους και την βελτίωση των καταστάσεων σε αυτή.
Εγώ να μπω στον κόπο να ψηφίσω ή να πάω να ρίξω λευκό, φτάνει να ξερώ πότε και που γίνεται η συνέλευση. Από πού θα μπορούσε να ενημερωθεί ένας απλός κυνοφιλος σχετικά με τη Γενικη Συνελευση Κυνολογικου Ομιλου Ελλάδας?

Δεν θα έπρεπε να γίνει ένα άνοιγμα στο ευρύ κοινό?Έστω με σχετικές ανακοινώσεις στις 2-3 διαδικτυακές κυνοφιλικες κοινότητες που υπάρχουν στην Ελλάδα (μεχρι τωρα κανεις δεν μας έκανε την τιμή να μας επισκεφτεί. Ακομα περιμενουμε τον κ. Μακαριτη να μας ενημερωσει για το κοκόνι και τις προσπαθειες που γινονται για τη διασωση του...)?

Πως θα επιτευχθεί η μεγαλύτερη συμμετοχή με την εσωστρέφεια?
Το ποσοστό των ανθρώπων που έχουν σκύλο και ξέρουν τι είναι ΚΟΕ στην Ελλάδα μπορείς να το υπολογίσεις (για αυτούς που δεν έχουν καν σκύλο δε το συζητώ)?
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Το ποσοστό των ανθρώπων που έχουν σκύλο και ξέρουν τι είναι ΚΟΕ στην Ελλάδα μπορείς να το υπολογίσεις (για αυτούς που δεν έχουν καν σκύλο δε το συζητώ)?
Κανεις σχεδον δεν ξερει... και για μενα εδω ειναι ο ρολος αυτων που ξερουν να φροντισουν να τον μαθουν και ακομα περοσσοτερο να τον πιεσουν για το καλυτερο για οσο ο κοσμος ειναι λιγος, τα πραγματα δεν θα ειναι τα ιδια οσο μαζευωμαστε και υπαρχουν περισσοτερες αποψεις! τοσο τα πραγματα θα βελτιωνονται ισως να το βλεπω λιγο ονειρικα αλλα θελω να βλεπω τα πραγματα ασπρα οχι ολο μαυρα...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Precious hug,αν εννοεις εμενα για τις αποστασεις,δεν μιλαω για τις συνελευσεις που κρατανε μια μερα και δεν πας με σκυλο,ουτε για εκθεσεις που καθεσαι το λιγοτερο μια μερα,μιλαω για ακτινες δυσπλασιας και μιση ωρα δουλεια,να φορτωσω 4 σκυλια και να κανω 1200χλμ ε νομιζω οτι ειναι υπερβολη,και λογος δεν υπαρχει,εφοσον υπαρχει Θεσ/νικη και πανεπιστημιακη κτηνιατρικης,για αυτον το λογο ειπε ο δικος μου γιατρος τατσι μιτσι κοτσι και εχει δικιο.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Precious hug,αν εννοεις εμενα για τις αποστασεις,δεν μιλαω για τις συνελευσεις που κρατανε μια μερα και δεν πας με σκυλο,ουτε για εκθεσεις που καθεσαι το λιγοτερο μια μερα,μιλαω για ακτινες δυσπλασιας και μιση ωρα δουλεια,να φορτωσω 4 σκυλια και να κανω 1200χλμ ε νομιζω οτι ειναι υπερβολη,και λογος δεν υπαρχει,εφοσον υπαρχει Θεσ/νικη και πανεπιστημιακη κτηνιατρικης,για αυτον το λογο ειπε ο δικος μου γιατρος τατσι μιτσι κοτσι και εχει δικιο.
Sorry δεν διαβασα ολα τα post γιατι δουλευω ταυτοχρονα... Δεν ξερω για τα χ-rays και δεν μπορω να μιλησω αλλα θυμαμε την αλλη φορα που εβγαλε ο ΚΟΕ ανακοινωση για εργαστηρια που θα κανουν DNA και κανενα δεν δηλωσε... μηπως ειναι θεμα αιτησης? λεω μηπως? μηπως και εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε πως μπορουμε να εκφρασουμε τις αποψεις μας... ισως αν εστελνες μια επιστολη που να το ελεγες αυτο καποιος να το επερνε υπ'οψιν? δεν δικαιολογο ΚΑΝΕΝΑΝ... αλλα τα προβληματα ειναι τοσα πολλα που ισως να υπαρχουν προταιρεοτητες και αν δεν βλεπει αιτηματα να θεωρει οτι δεν χρειαζεται... αν τεθει θεμα σε μια γενικη (που πρεπει να σταλουν προτασεις πρωτα) να μην ζητηθει στην επομενη αλλα στην παραεπομενη ... και αυτο κατι ειναι... ολοι στις φυλες μας εχουμε διαφορα προβληματα, υγεια, εξετασεις, εργασίες που σε καποιες φυλες δεν γινονται, προβληματα με τους ομιλους φυλης (μαγαζακια) κτλ... εγω ξανα λεω αν δεν ενωθουμε αυτοι που θελουμε το καλυτερο ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ και αναπτυξη της κυνοφιλιας στη χωρα μας... πως θα προχωρισει το πραγμα ...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Κοιτα εφοσον ειναι σε συμβαση με γιατρο στην Αθηνα,τοτε τι να τους πω εγω οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο Αθηνα?
Οταν βρισκουν χρονο και ιατρειο να κανουν συμβαση,εννοω δεν το σκεφτηκαν οτι το κανουν πολυ δυσκολο?πρεπει να ερθει ενας ποντιος να τους το πει,ετσι το ειχαν πολυ παλια και οι Γερμανοι τωρα ειναι σχεδον σε καθε πολη,εγω δεν λεω σε καθε πολη αλλα μια Θεσ/νικη σηκωνει ενα γραφειακι νομιζω η κατι τετοιο του ΚΟΕ,η εστω μονο για ακτινες και παραλαβη πετιγκρι,γιατι τωρα πρεπει να τους στειλω τα γνησια,και μου λενε καντε και μια φωτοτυπια μηπως χαθουν,τι να πεις?
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Να πεταχτώ κι εγώ η άσχετη και να πω ότι αυτό το καθεστώς με τις ακτίνες και τις δυσπλασίες είναι επιεικώς απαράδεκτο!
Το πιο κουφό δε είναι να μη δέχονται του Α.Π.Θ.!
Αυτό ας πούμε πώς θα μπορούσε να αλλάξει; Πώς δηλ "κατεβαίνει" ένα θέμα σε μια γενική συνέλευση;
Με το να στείλει ο Ηλίας μια επιστολή έχει ελπίδα να της ρίξουν μια ματιά με αξιώσεις; Γιατί σαν πολύ περίεργο μου φαίνεται να μην έχει διαμαρτυρηθεί κανένας άλλος μέχρι τώρα. Μάλλον όλους τους αγνοούν.
Ούτε και νομίζω να μη δήλωσε κανένας ακτινολόγος εκτός Αθηνών. Κανένας πια δεν ενδιαφέρθηκε για πελατεία;
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Loukia ο γιατρος μου ειναι πολυ σοβαρος και καλος ανθρωπος,δουλευει πολυ με το υπουργειο γεωργιας για ζωα που τρωγονται(αγελαδες,προβατα,κ.τ.λ),οποτε δεν μπορουν να μας πουν οτι ειναι θεμα εμπιστοσυνης,μου ειπε και κατι αλλα για τον ΚΟΕ που δεν μπορω να γραψω,μην τον εκθεσω τον ανθρωπο.
Επειτα αναγνωριζουν απ αυτον ολοι την γεννα με υπογραφη του και σφραγιδα.
Οκ πρεπει να γινουν οι ακτινες με συγκεκριμενο τροπο,αλλα οι Γερμανοι π.χ λενε αν δεν ειναι καλες πρεπει να γινουν καινουριες,και παιρνει χρονο,αλλα ποιος βιαζεται,το πετιγκρι του Δαιμονα στην Γερμανια τα πηρα τελη Μαρτιου και αυτος γεννηθηε Οκτωβριο 5 μηνες ε και?
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Μα και τί έγινε που πρέπει να γίνονται με συγκεκριμένο τρόπο; Μόνο ένας πια μπορεί να τον καταλάβει και να τον εφαρμόσει αυτό τον τρόπο, οι άλλοι όλοι είναι χαϊβάνια;
Στην τελική (και μιλάω με όλη την ασχετοσύνη μου οπότε μπορεί να πω και κοτσάνα) το να δέχονται μόνο από έναν για λόγους εμπιστοσύνης δε μου καλαρέσει.
Αν εγώ πχ εκτρέφω fila και τον πλευρίσω αυτό τον ένα και του πω "Κοίτα, του Ηλία τις ακτίνες θέλω να μου τις αλλάξεις με αυτές (που είναι χάλια)". Ή αντίστροφα, δεν μπορώ αν θέλω να κονομήσω έναντι αντίτιμου καλές ακτίνες;
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Τόσα έχουν ακούσει τα αυτιά μου, γιατί όχι και αυτό;
 




pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
Loukia ο γιατρος μου ειναι πολυ σοβαρος και καλος ανθρωπος,δουλευει πολυ με το υπουργειο γεωργιας για ζωα που τρωγονται(αγελαδες,προβατα,κ.τ.λ),οποτε δεν μπορουν να μας πουν οτι ειναι θεμα εμπιστοσυνης,μου ειπε και κατι αλλα για τον ΚΟΕ που δεν μπορω να γραψω,μην τον εκθεσω τον ανθρωπο.

Τώρα τον άφησες πιό έκθετο...γιατί έτσι
και καταλάβαμε ποιός είναι
και ότι αυτά που είπε είναι "τα" "αισχη"

όπου βέβαια,δυστυχώς, όλοι μας έχουμε ακούσει αίσχη για τον ΚΟΕ και αυτό είναι το λυπηρότερτο έτσι?

απ την άλλη πάλι δεν βλέπω και καμιά έντονη προσπάθεια αλλαγής στις τάξεις του ΚΟΕ ή στα περίχωρα αυτών,ένδειξη ότι
ή τα αίσχη είναι φτηνές συκοφαντίες
ή ότι αυτοί που ασχολούνται με τα του ΚΟΕ τώρα είναι διάνοιες/ιδιοφυιες και πακτωμένοι τόσο γερά στις καρέκλες τους που δεν τους κουνάει τίποτα

είκοσι χρόνια κυνολογία εγώ έχω διαβάσει άρθρα σε περιοδικό τύπο και τόπικ σε φόρουμς που κατηγορούν τον ΚΟΕ για τα χίλια μύρια
ελλείψεις παραλείψεις καθυστερήσεις (συγκριτικά με άλλες χώρες της ευρώπης)
αλλά και για αμφίδρομη συμπεριφορά -δηλαδή ευνοική στους φίλους και δυσμενείς στους μη φίλους
και γενικά για συντεχνιακές τακτικές υπέρ ιδίων και όχι υπέρ του κλάδου τουλάχιστον

όμως οι όμιλοι φυλών που σε άλλες χώρες είναι κινητήριες δυνάμεις και γερά χαρτιά στην παρτίδα της κυνοφιλίας
εδώ δεν κινούνται και τόσο και δεν ασκούν κάποιου είδους πίεση προς βελτίωση
άσε τι έχουμε ακούσει όλοι μας για όμιλους φυλών (δημοφιλέστατων) και απαράδεκτες καταστάσεις επίσης και ίσως και χειρότερες

Τελικά
εντώ ελλάντα
ο κάθε καραμήτρος έχει τα "γνήσια" τα "καλά" τα ποιμενικά λαγόσκυλα κάτω παναγίτσας βόρειας θεσπρωτίας-πολύ καλά με τα παιδιά-πολύ άγρια με τους κλέφτες(δεν χρειάζεται να σκάβεις λάκους μετά,τους ξεκοκαλίζουν) και βόσκουν απο κουνέλια μέχρι ελέφαντες με την ίδια άνεση
Εντω το γκαλό το πράμα-τρέξε κόσμε

ο κάθε ψωροκωστίδης φέρνει ότι νά ναι απο ευρώπη και το λιώνει στην αναπαραγωγή για να βγάλει τα έξοδα του-μέχρι και τα παντελόνια που αγόρασε απο το μιλάνο την ίδια μέρα που πήγε για σκύλο

και ο κάθε κτηνίατρος εκθέτει τον κυνολογικό οργανισμό της χώρα στους πελάτες του

μήπως οι αγελάδες που ελέγχει που αντί να ζούν 40 χρόνια παράγοντας 4 κιλά γάλα την ημέρα ζούν 4 χρόνια παράγοντας 40
είναι οκ?
αλλά κάνει την πάπια
πα πα πα
όπως και όλοι μας παντού τελικά-ή σχεδόν όλοι


Τελικά τι ακριβώς γίνεται δεν μπορώ να ξέρω-συκοφαντίες ή αλήθειες
υπερβολές ....???...

όμως πράγματι

αν απέχεις απο τις συνεδριάσεις /αν δεν παλευεις για αλλαγή γενικότερα
δεν δικαιούσαι να μιλάς για αλλαγή

εκτός πιά κι αν ο ΚΟΕ είναι Δίας και φοβάται κανείς μην φάει τον κεραυνό και φύγει για Ταρταρα
που κι αυτό ακόμα ,όσοι αγαπούν κι όσοι πονάνε, θα το δέχονταν άφοβα

εμπρός για μια νέα Ελλάδα-ζήτω τα καινούργια μας έπιπλα-κάτω οι άλλοι-πάνω εμείς-εδώ τα αυθεντικά λυκόσκυλα Τίτο-νέα παραλαβή απο Κροατία-με πεντιγκρί φωτοτυπία και τον χώρο του ονόματος κενό για να γράψετε εσείς το όνομα του όταν αποφασίσετε

α
και προσοχή στα φίλα-δεν γουστάρουν τους αουσλάντερ-ούτε γιαγιάδες με μπαστούνι που λένε ξού-αυτές φταίνε
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Μη μου μιλας ποτε ξανα για τα σκυλια μου με αυτον τον τροπο και τονο.
Αλλα εδω εχουμε αλλο θεμα,ας μου πουν εναν λογο σοβαρο στον ΚΟΕ γιατι οχι Π.Κ.Θεσσαλονικης για ακτινες?
Καλυτερα να λεγονται ΚΟΑθηνων.
εξοδα ΚΑΙ ταλαπωρια για να πας σε εκθεσεις τα σκυλια σου , δεν εχεις.
για να αποκτησεις τις απαραιτητες εξετασεις, δεν εχεις.
για ποιο λογο οσοι προσπαθησαν να σου εξηγησουν πως σοβαρη εκτροφη με αυτον τον τροπο δεν υφισταται, τους κακολογησες οτι το κανουν επειδη φοβουνται μηπως τους παρεις την μπουκια απο το στομα?
τωρα μιλας και για τατσι μιτσι κοτσι και βρωμιες αλλων (που μπορει και να ισχυει, αλλα εσυ δεν θεωρω οτι ακομη μπορεις ακομη να κρινεις)
και τελικα,
μπορεις τουλαχιστον να μου εξηγησεις για ποιο λογο θελεις τοσο μεγαλη μπουκια εσυ ,1500 ευρω (εαν θυμαμαι καλα)για το καθε κουταβι σου?
που ξοδευτηκες ?
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Παρακαλώ να μείνουμε , όσο γίνετε , εντός θεματολογίας.

Αν θέλουμε μπορούμε να ανοίξουμε νέο θέμα στην κατάλληλη ενότητα.

Ευχαριστώ πολύ!
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
αν απέχεις απο τις συνεδριάσεις /αν δεν παλευεις για αλλαγή γενικότερα
δεν δικαιούσαι να μιλάς για αλλαγή
Συμφωνω απολυτα και εδω εστιαζω την ευθυνη ολων οσων διαλεγουν την γνωστη πατροπαραδοτη ελληνικη σταση!!! Τα ξερω ολα...τα απαξιωνω ολα...τα κατακρινω ολα...και δεν κανω ΤΙΠΟΤΑ για να τα αλλαξω!!!

εκτός πιά κι αν ο ΚΟΕ είναι Δίας και φοβάται κανείς μην φάει τον κεραυνό και φύγει για Ταρταρα
που κι αυτό ακόμα ,όσοι αγαπούν κι όσοι πονάνε, θα το δέχονταν άφοβα
Ειναι αρκετες οι φορες που εχω ακουσει "φιλικες" συμβουλες του τυπου..."δικιο εχεις ..αλλα μηπως να αποφυγεις την αντιπαραθεση,γιατι μετα...που ξερεις ποιος θα δυσαρεστηθει,ποιος θα παρεξηγηθει? "
Συντεχνιακη λογικη " φερσου μου καλα..και εγω εδω ειμαι για εσενα".
Εγω,λοιπον,η ονειροπολα...ονειρευομαι ενα νεο ρευμα στην οργανωμενη κυνοφιλια που θα δουλεψει για αυτην και μονον!!!!
Αλλα μαλλον κοιμαμαι βαθεια.....
Μικρες παρεες κοινων συμφεροντων βλεπω,χωρις οραμα και αγαπη. Βολεμενοι ανθρωποι οπως παντου αλλωστε σε αυτην "...την ομορφη και παραξενη πατριδα...."
Οτι καλο προκυπτει, εναποκειται στο "φιλοτιμο" καποιων λιγων φωτεινων ανθρωπων.
"Επανασταση" δεν βλεπω στον οριζοντα και λυπαμαι για αυτο.....
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Το θεμα ειναι ο ΚΟΕ,και η ερωτηση ειναι γιατι οχι Θεσ/νικη?
Οποιος εχει μια απαντηση της προκοπης ας την πει.
Εσυ Galazio κοιτα την δουλεια σου,ο χρονος θα μας κρινη ολους,το πως χρεωνω εγω η ο καθενας και γιατι ειναι δικο του προβλημα.
Οσο για την γνωμη του καθενος για τον ΚΟΕ,ο καθενας εχει το δικαιωμα να την κρινει,μετα απο 25 περιπου χρονια,και οι δικαιολογιες του τυπου ασχολειθειτε ολοι με τον ΚΟΕ για μενα ειναι δικαιολογιες,δεν ειναι δυνατον ολοκληρο κρατος να ειναι μονο Αθηνα.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Ναι,θα πρεπει να υπαρξει προβλεψη απο τον ΚΟΕ για να καλυπτονται οι αναγκες των εκτροφεων της Βορειας Ελλαδας.Ενα παραρτημα ισως και οπωσδηποτε κτηνιατροι συμβεβλημενοι που να κανουν ακτινογραφιες για δυσπλασια.
Θελει καποιος να το κατεβασει σαν προταση στην επομενη Γενικη Συνελευση?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
.
Εσυ Galazio κοιτα την δουλεια σου,ο χρονος θα μας κρινη ολους,το πως χρεωνω εγω η ο καθενας και γιατι ειναι δικο του προβλημα.
.
θα σου απαντησω σε αυτο, αναλυτικα ,καποια στιγμη που θα εχω χρονο και στο καταλληλο τοπικ.
:rolleyes:
 


asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
Κοιτα εφοσον ειναι σε συμβαση με γιατρο στην Αθηνα,τοτε τι να τους πω εγω οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο Αθηνα?
Οταν βρισκουν χρονο και ιατρειο να κανουν συμβαση,εννοω δεν το σκεφτηκαν οτι το κανουν πολυ δυσκολο?πρεπει να ερθει ενας ποντιος να τους το πει,ετσι το ειχαν πολυ παλια και οι Γερμανοι τωρα ειναι σχεδον σε καθε πολη,εγω δεν λεω σε καθε πολη αλλα μια Θεσ/νικη σηκωνει ενα γραφειακι νομιζω η κατι τετοιο του ΚΟΕ,η εστω μονο για ακτινες και παραλαβη πετιγκρι,γιατι τωρα πρεπει να τους στειλω τα γνησια,και μου λενε καντε και μια φωτοτυπια μηπως χαθουν,τι να πεις?
Yπαρχει οργανωμενοι κυνοφιλια στην Θεσ/νικη και δεν το ξερω ??????
Εδω δεν εχουμε αλλα κ αλλα ακτινες περιμενες να εχουμε?????
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Υπάρχουν πολλά να γράψει κανείς σε αυτό το θέμα, αλλά θα προσπαθήσω να μείνω στα απαραίτητα και όσο πιο λακωνικά γίνεται για να μην δημιουργηθούν κι άλλα θέματα

@omarock
Δεν είσαι ο πρώτος που θέτει το "γιατί" και βεβαίως την απάντηση δεν μπορείς να την ξέρεις, οπότε θα βοηθήσω παραθέτοντας μόνο γεγονότα, αφού σε παρακαλέσω να ανακαλέσεις αυτά τα τυποποιημένα λαϊκίστικα κι εμετικά σχόλια περί "κράτους των Αθηνών". Διότι αφενός εδώ δεν μιλάμε για Αθήνα, αλλά για τον Κ.Ο.Ε. που θα μπορούσε να είναι και στο Καστελλόριζο, και αφετέρου τέτοια σχόλια δεν κολακεύουν καθόλου τους Βορειοελλαδίτες, αντιθέτως τους εμφανίζουν σαν κομπλεξαρισμένους, κι αυτό το παίρνεις στο παρόν θέμα εσύ πάνω σου.


Όσον αφορά στα θέματα
Το θεμα ειναι ο ΚΟΕ,και η ερωτηση ειναι γιατι οχι Θεσ/νικη?
Οποιος εχει μια απαντηση της προκοπης ας την πει.
Το 1999 όταν ο Κ.Ο.Ε. έφτιαχνε το πρόγραμμα διάγνωσης και πρόληψης δυσπλασίας, έστειλε επιστολή - πρόσκληση σε όλους τους Κτηνιατρικούς Συλλόγους της Ελλάδας (συμπεριλαμβανόμενου και αυτού της Θεσσαλονίκης καθώς και της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ.) για συμμετοχή σε σεμινάρια με σκοπό την εκμάθηση της σωστής λήψης ακτινογραφιών.
Η ανταπόκριση από κτηνιάτρους αρχικά ήταν πολύ μεγάλη κι ο Γερμανός εισηγήτης (κτηνίατρος) σχολίασε δεικτικά πως εντυπωσιάστηκε από τα αποτελέσματα και την ποιότητα των ακτινογραφιών. Κάποιες μέρες αργότερα και αφού αρκετοί Έλληνες κτηνίατροι (έγραψα "Έλληνες" και όχι μόνο "Αθηναίοι") είχαν κριθεί κατάλληλοι να λαμβάνουν ακτινογραφίες, ο Κτηνιατρικός Σύλλογος θεώρησε μια τέτοια κίνηση σαν ελιτίστικη και πως δεν μπορεί κάποιο σωματείο που δεν είναι επιστημονικό όργανο στον τομέα της Κτηνιατρικής να ορίζει ποιοι κτηνίατροι είναι ικανοί για κάποια κτηνιατρική διαδικασία και ποιοι όχι. Ταυτόχρονα κάποιοι καθηγητές, αναπληρωτές, τακτικοί και ομότιμοι (με έμφαση στο τελευταίο - αφού όι ομότιμοι είναι συνήθως συνταξιοδοτημένοι) της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. εξέφρασαν την άποψη πως δεν μπορεί να διδάσκονται αυτοί από ανθρώπους που οι ίδιοι δίδαξαν σε αντικείμενα που τους είχαν ήδη διδάξει. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν αρκετοί (ικανοί) κτηνίατροι να κάνουν πίσω και να αρνηθούν να λάβουν την "επάρκεια" για λήψη ακτινογραφιών δυσπλασίας.


Αυτό νομίζω πως απαντάει και στο παρακάτω ερώτημα του/της χρήστη tifi:
Ναι,θα πρεπει να υπαρξει προβλεψη απο τον ΚΟΕ για να καλυπτονται οι αναγκες των εκτροφεων της Βορειας Ελλαδας.Ενα παραρτημα ισως και οπωσδηποτε κτηνιατροι συμβεβλημενοι που να κανουν ακτινογραφιες για δυσπλασια.
Θελει καποιος να το κατεβασει σαν προταση στην επομενη Γενικη Συνελευση?



Οσο για την γνωμη του καθενος για τον ΚΟΕ,ο καθενας εχει το δικαιωμα να την κρινει,μετα απο 25 περιπου χρονια,και οι δικαιολογιες του τυπου ασχολειθειτε ολοι με τον ΚΟΕ για μενα ειναι δικαιολογιες.
Είναι 20 χρόνια (1989)!


...όμως οι όμιλοι φυλών που σε άλλες χώρες είναι κινητήριες δυνάμεις και γερά χαρτιά στην παρτίδα της κυνοφιλίας
εδώ δεν κινούνται και τόσο και δεν ασκούν κάποιου είδους πίεση προς βελτίωση
άσε τι έχουμε ακούσει όλοι μας για όμιλους φυλών (δημοφιλέστατων) και απαράδεκτες καταστάσεις επίσης και ίσως και χειρότερες
Σε άλλες χώρες το εκάστοτε κυνολογικό όργανο μπορει να είναι δευτεροβάθμιο, άρα αυτομάτως αναβαθμίζεται ο ρόλος του ομίλου φυλής. Δηλαδή όλες οι αποφάσεις που αφορούν στην φυλή ανήκουν εξ ολοκλήρου στην αρμοδιότητα των ομίλων.


Υπάρχουν θέματα που έβαλαν και άλλοι χρήστες αλλά δεν θα μπω στον πειρασμό διότι δεν θα βγάλει πουθενά, όπως π.χ. περί ιδιοφυϊών, περί παραλείψεων, περί αλλαγών, περί καθυστερήσεων, περί ακρίβειας κλπ.!
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf