Γενικη Συνελευση Κυνολογικου Ομιλου Ελλάδας


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Το 1999 όταν ο Κ.Ο.Ε. έφτιαχνε το πρόγραμμα διάγνωσης και πρόληψης δυσπλασίας, έστειλε επιστολή - πρόσκληση σε όλους τους Κτηνιατρικούς Συλλόγους της Ελλάδας (συμπεριλαμβανόμενου και αυτού της Θεσσαλονίκης καθώς και της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ.) για συμμετοχή σε σεμινάρια με σκοπό την εκμάθηση της σωστής λήψης ακτινογραφιών.
Η ανταπόκριση από κτηνιάτρους αρχικά ήταν πολύ μεγάλη κι ο Γερμανός εισηγήτης (κτηνίατρος) σχολίασε δεικτικά πως εντυπωσιάστηκε από τα αποτελέσματα και την ποιότητα των ακτινογραφιών. Κάποιες μέρες αργότερα και αφού αρκετοί Έλληνες κτηνίατροι (έγραψα "Έλληνες" και όχι μόνο "Αθηναίοι") είχαν κριθεί κατάλληλοι να λαμβάνουν ακτινογραφίες, ο Κτηνιατρικός Σύλλογος θεώρησε μια τέτοια κίνηση σαν ελιτίστικη και πως δεν μπορεί κάποιο σωματείο που δεν είναι επιστημονικό όργανο στον τομέα της Κτηνιατρικής να ορίζει ποιοι κτηνίατροι είναι ικανοί για κάποια κτηνιατρική διαδικασία και ποιοι όχι. Ταυτόχρονα κάποιοι καθηγητές, αναπληρωτές, τακτικοί και ομότιμοι (με έμφαση στο τελευταίο - αφού όι ομότιμοι είναι συνήθως συνταξιοδοτημένοι) της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. εξέφρασαν την άποψη πως δεν μπορεί να διδάσκονται αυτοί από ανθρώπους που οι ίδιοι δίδαξαν σε αντικείμενα που τους είχαν ήδη διδάξει. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν αρκετοί (ικανοί) κτηνίατροι να κάνουν πίσω και να αρνηθούν να λάβουν την "επάρκεια" για λήψη ακτινογραφιών δυσπλασίας.
Κάνε έναν κόπο και πες το λίγο πιο απλά γιατί δεν κατάλαβα :oops::oops::oops:
Δηλαδή κατάλαβα το σαματά που έγινε, δεν κατάλαβα γιατί αποσύρθηκαν οι κτηνίατροι. Αποσύρθηκαν όλοι εκτός από έναν; Ή επειδή θεωρήθηκε μια τέτοια κίνηση σαν ελιτίστικη όπως είπες (κατανοητό και πολύ λογικό) καταλήξανε σε έναν για να μην υπάρχουν γκρίνιες; Αυτό πάλι δε στέκει με τη λογική, περισσότερη γκρίνια δε θα υπήρχε έτσι;
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Κάνε έναν κόπο και πες το λίγο πιο απλά γιατί δεν κατάλαβα :oops::oops::oops:
Δηλαδή κατάλαβα το σαματά που έγινε, δεν κατάλαβα γιατί αποσύρθηκαν οι κτηνίατροι. Αποσύρθηκαν όλοι εκτός από έναν; Ή επειδή θεωρήθηκε μια τέτοια κίνηση σαν ελιτίστικη όπως είπες (κατανοητό και πολύ λογικό) καταλήξανε σε έναν για να μην υπάρχουν γκρίνιες; Αυτό πάλι δε στέκει με τη λογική, περισσότερη γκρίνια δε θα υπήρχε έτσι;
Δεν ήμουν αρκετά σαφής ε?:)
Συγχώρεσέ με, αλλά τα Ελληνικά είναι δεύτερη γλώσσα για μένα, βλέπεις έχω το ελαφρυντικό πως πήγα σχολείο στο εξωτερικό!
΄
Αποσύρθηκαν επειδή ήταν κυρίως ηθικοί οι λόγοι! Ουσιαστικά δέχτηκαν πως δεν μπορεί ένα μη επιστημονικό (εστιασμένο κτηνιατρικά) όργανο να κάνει επιλογή για την καταλληλότητα κτηνιάτρων!
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εσύ μια χαρά τα είπες, εγώ δεν τα πολυκαταλαβαίνω λόγω ασχετοσύνης με το αντικείμενο. (προσπαθώ όμως, δεν μπορείς να πεις)

Οπότε με αυτό το θέμα (ακτίνες δυσπλασίας) είναι μάλλον μάταιο να ασχοληθεί κανείς. Και αφού έτσι κι αλλιώς αφορά αυτούς που ασχολούνται με την εκτροφή, μπορεί να γίνεται συνδυαστική κίνηση Κατεβάζω τα σκυλιά στην έκθεση-Βγάζω ακτίνες και τέλειωσε η ιστορία. ;)
 
Last edited:






Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Το 1984 ιδρύθηκε ο Σ.Ι.Κ.Σ.Ε (Σύλλογος Ιδιοκτητών Καθαρόαιμων Σκύλων Ελλάδος) χωρίς ιδιαίτερη κυνοφιλική δράση. Το 1989 έγινε Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδος! :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:confused:
Μα στο καταστατικό του ΚΟΕ, αναφέρεται πως το σωματείο αναγνωρίστηκε με την υπ’ αριθμ. 3949/84 αποφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών…
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Promithea ευχαριστω για την απαντηση,αλλα ρε συ λιγο απιστευτο μου ακουγεται,δηλαδη αν δεχοταν μονο ενας,και αυτος ηταν απο τον Εβρο,Κρητη,η το Γαιδουρονησι, τι θα εκαναν?
Παραξενο δεν ειναι(μην πεις παλι για βορειοελλαδιτικα κομπλεξ,γιατι κατα παραξενο τροπο οταν ημουν στο εξωτερικο δεν τα ειχα)Ο δικος μου μου φανηκε λιγο εκπληκτος οταν του ειπα,οτι ουτε απο το Α.Π.Θ δεχονται.
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Στο topic αυτό συζητάμε για τον ΚΟΕ και ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ
Μαλλον δεν τα καταλαβαν... ξεχασα τωρα πια με τις επομενες εκλογες τον Μαϊο του 2010, εκλογες καθε 4 χρονια...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf