Γερμανικό Μπόξερ & φύλαξη




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Λέγεται sparing και επιτρέπεται πλέον μόνο σε εθνικές εκθέσεις και εκθέσεις ομίλων. Στα CACIB απαγορεύτηκε τον Οκτώβριο όπως και ο διπλός χειρισμός.

Η κατηγορία στο βίντεο είναι πρωταθλητών και ο σκύλος με το νούμερο 477 είναι ο Lucky Luciano de Cinqas Rosas που κέρδισε τη κατηγορία και στη συνέχεια βγήκε καλύτερο αρσενικό έκθεσης. Έχει κλείσει τα 8 του χρόνια!!!!!

Αυτό είναι ταμπεραμέντο, όχι νευρικότητα. Τα σκυλιά στη κατηγορία αυτή έχουν υποχρεωτικά ΙΡΟ ή άλλη αντίστοιχη εξέταση.

Ο σκύλος με ευαίσθητα νεύρα τα χάνει, το βλέμμα γίνεται απλανές και ίσως καλύπτει το φόβο του με επιθετικότητα ή απλά να βάλει την ουρά κάτω απο τα σκέλια και να προσπαθήσει να φύγει.
ανα μπραβο αυτο ειπα και προηγουμενως μπερδευουμε το ταμπεραμεντο με κατι αλλο. Εγω ενα τετοιο μποξερ δε θα το ηθελα στην οικογενεια μου, πολλα πραγματα γινονται μονο για τις εκθεσεις και χανουμε την ουσια
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
ανα μπραβο αυτο ειπα και προηγουμενως μπερδευουμε το ταμπεραμεντο με κατι αλλο. Εγω ενα τετοιο μποξερ δε θα το ηθελα στην οικογενεια μου, πολλα πραγματα γινονται μονο για τις εκθεσεις και χανουμε την ουσια
Με την οικογένεια τους είναι μια χαρά. Απλά, όπως σε πολλές άλλες φυλές, κάποια δεν θέλουν άλλα ενήλικα του ίδιου φύλου. Και πάλι εξαρτάται πως θα μεγαλώσουν, πως θα γνωριστούν κ.λ.π.

Τα δικά μου τα είχα στην επιχείρηση μου μαζί και οι πελάτες μπαινόβγαιναν. Στο σπίτι επίσης μπαινοβγαίνει κόσμος και τα σκυλιά έμαθαν εύκολα πότε, υπο ποιές συνθήκες και ποιές ώρες είναι οκ και πότε φυλάνε. Όταν περάσει η ώρα που ξέρουν ότι δεχόμαστε κόσμο, αλλάζουν συμπεριφορά. Ακόμα και το Σ/Κ φέρονται διαφορετικά απ' ότι τις εργάσιμες μέρες.

Άλλο πράγμα η έκθεση, άλλο η εργασία, άλλο η καθημερινή συμβίωση.
 










Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Για μενα νευρικα ειναι τα σκυλια που βλεπω στο παρακατω βιντεο στην κορυφαια εκθεση μποξερ της ευρωπης κατηγοριας εργασιας αρσενικων. Επισης πολλες φορες συγχεεται το ταμπεραμεντο με την επιθετικη συμπεριφορα.


http://www.youtube.com/watch?v=-zO7f2IHAvQ
To 478 έχει γίνει Ridgeback!

Υ.Γ.: To 477 καταπληκτικό απ' όλες τις απόψεις!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
To 478 έχει γίνει Ridgeback!

Υ.Γ.: To 477 καταπληκτικό απ' όλες τις απόψεις!
Επί έξι χρόνια, ίσως και παραπάνω ήταν σχεδόν κάθε χρόνο στη τετράδα του ΑΤΙΒΟΧ. Φέτος τον κατέβασαν σε ηλικία 8 ετών ξανά στην πρωταθλητών (όντως είναι σε άριστη κατάσταση, και δεν έχει ούτε μια άσπρη τρίχα) και κέρδισε δίκαια. Το άξιζε και όλοι οι θεατές χειροκροτούσαν. Εκπληκτικός σκύλος!
 


Giannis69

Member
16 Δεκεμβρίου 2010
24
1
Ελληνικό
Νομίζω ότι η κουβέντα πήγε να ξεφύγει λίγο.... Το αρχικό ερώτημα ήταν αν τα μπόξερ είναι ή όχι φύλακες. Όχι αν κάποια άλλη ράτσα είναι περισσότερο ή λιγότερο φύλακες. Επείσης, πάντα κατά την γνώμη μου και κατά την κρίση μου, γράφτηκαν κάποιες γενικολογίες και ίσως κάποιες ανακρίβιες. Καί εξηγούμαι. Γράφτηκε λοιπόν ότι τα μπόξερ είναι υπερδραστήρια και ότι κουράζουν πολλές φορές τα αφεντικά τους ( και όλο τον περίγυρο). Πράγματι από ανθρώπους που γνωρίζω και εγώ, που έχουν μπόξερ, τις περισσότερες φορές τα πράγματα είναι κάπως έτσι. Όταν συναντιώμαστε (για βόλτα) και βλέπουν τη Μάγια με ρωτάνε πώς με ακούει έτσι και πως με κοιτάει στα μάτια πριν κάνει κάτι !!!!! Νομίζω ότι ο καθένας με οποιδήποτε σκυλί αν ασχοληθεί όπως πρέπει μπορεί να το φέρει στα μέτρα του. Φτάνει να σας πω ότι σε κάποιες ταβέρνες, στην επαρχία, ..... έχω συστατικές επιστολές !!!! Το λέω αυτό γιατί όταν ένα σκυλί είναι υπερκινητικό και γενικά "ψιλοτρελαμένο" ένας από τους πιο δύσκολους χώρους που μπορεί να σταθεί είναι και η ταβέρνα. Κορυφαία είναι η περίπτωση σε μία ταβέρνα στην Καστάνιτσα όπου κανείς δεν κατάλαβε ότι υπήρχε σκυλί μέσα ( εκτός από τους ιδιοκτήτες, που φυσικά είχα ρωτήσει αν μπορω να την πάρω μέσα και μου είπαν "αν δεν δαγκώνει εντάξει"), μέχρι που με είδαν να φεύγω με τη Μάγια .... και τους λύθηκε και η απορία για το τι ήταν ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΟΧΑΛΙΖΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ. Έκανα μια παρένθεση για τον (παρεξηγημένο) χαρακτήρα του μπόξερ και έρχομαι στο θέμα. "Είναι το μπόξερ φύλακας;" Τί σημαίνει φύλακας; Να μπεί κάποιος (κλέφτης) στο χώρο σου (σπίτι, μαγαζί) και το σκυλί να του επιτεθεί; Ή να σου την πέσει κάποιος στο δρόμο (σε σένα ή σε μέλος της οικογένειάς σου) και το σκλυλί να σε προστατέψει; Η πρώτη περίπτωση δεν μου έχει τύχει σε πραγματικές συνθήκες (ούτε το εύχομαι), παρά μόνο θεωρητικά. Δηλαδή με τον εκπαιδευτή της. Ναί, την έχω πάει για εκπαίδευση και σε σχετικά μεγάλη ηλικία (4 ετών) και έχει πάει πολύ καλά. Τον εκπαιδευτή τον δαγκώνει λοιπόν, σ'αυτή την περίπτωση. Και στο σπίτι που είχε έρθει "για να μας κλέψει". Για τη δεύτερη περίπτωση,της σωματοφυλακής ας πούμε, δεν ξέρω τι θα κάνει αν μου την πέσουν εμένα .... αλλά αν πάει να πειράξει κάποιος τα παιδιά μου ..... ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ. Προσπαθώ (για των λόγων τα αληθή ) να ανεβάσω κάποια βιντεάκια αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. :mad: :confused: Εν ολίγεις η γνώμη μου είναι ότι "Ναι, τα μπόξερ έχουν ένα χαρακτήρα κάπως ιδιόμορφο, είναι λίγο (έως πολύ κάποιες φορές) τρελαμένα και υπερκινητικά. Όλα όμως μπορούν να τεθούν υπό έλεγχο και να “φτιαχτεί” ένα σκυλί στα μέτρα του καθένα.’
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ούτε τρελλαμένα είναι, ούτε υπερκινητικά, ούτε έχουν ιδιόμορφο χαρακτήρα.

Είναι αθλητικά σκυλιά, χρειάζονται λίγο πάνω απο το μ.ο. άσκησης σε τακτική βάση για να είναι ευτυχισμένα, τους αρέσει η δουλειά, και είναι σκυλιά γενικών καθηκόντων. Καλοί φύλακες, ευγενικά και δεμένα με την οικογένεια τους, επιφυλακτικά με αγνώστους.

Όπως σε όλες τις φυλές εργασίας, το ένστικτο είναι εκεί, χρειάζεται καλλιέργεια/εκπαίδευση για να διοχετευτεί προς τη σωστή κατεύθυνση ;)
 
  • Like
Reactions: Chaioth


babster

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2010
118
0
Άντε ρε παιδιά βάλτε τα πράγματα λίγο στη θέση τους γιατι όσοι από έμας σκεφτόμαστε να πάρουμε boxer έχουμε "τρελάθει" και εχούμε γίνει
"υπερκινητικοί" και εμείς.
 


Giannis69

Member
16 Δεκεμβρίου 2010
24
1
Ελληνικό
Ούτε τρελλαμένα είναι, ούτε υπερκινητικά, ούτε έχουν ιδιόμορφο χαρακτήρα.

Είναι αθλητικά σκυλιά, χρειάζονται λίγο πάνω απο το μ.ο. άσκησης σε τακτική βάση για να είναι ευτυχισμένα, τους αρέσει η δουλειά, και είναι σκυλιά γενικών καθηκόντων. Καλοί φύλακες, ευγενικά και δεμένα με την οικογένεια τους, επιφυλακτικά με αγνώστους.

Όπως σε όλες τις φυλές εργασίας, το ένστικτο είναι εκεί, χρειάζεται καλλιέργεια/εκπαίδευση για να διοχετευτεί προς τη σωστή κατεύθυνση ;)
Συμφωνώ μαζί σου, με την εξής διαφορά. Στις περισσότερες περιπτώσεις, που τουλάχιστο εγώ γνωρίζω, τα σκυλιά χρειάζονται περισσότερη άθληση απ'όση τους παρέχεται. Κατά συνέπεια υπάρχουν αποθέματα ενέργειας που ψάχνουν για διέξοδο. Αυτό δημιουργεί κάποιες φορές μια "υπερκίνηση". Στην περίπτωση την δικιά μου αυτό δεν ισχύει. Όπως έγραψα και στην αρχή η Μάγια γνωρίζει τα όρια. Γι'αυτό είπα και στην αρχή είναι θέμα εκπαίδευσης. Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις, γνωρίζοντας το δικό μου σκυλί (άντε και 5-10 μπόξερ που γνωρίζω ακόμα) και σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός στο θέμα ....
Αυτά τα βιντεάκια που σας έλεγα .... νομίζω ότι βρίσκονται σε καλό δρόμο. Λίγη υπομονή ακόμα !!!!
 
  • Like
Reactions: Chaioth


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@Giannis69, δεν ξερω αν το σκυλι σου ειναι αυτο στο avatar ειναι πανεμορφο παντως και εχει ωραια αυτια...:)
 






DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Στο πρώτο βίντεο ξαφνιάστικα που βγήκε από το παράθηρο,και στο δεύτερο ξαφνιάστικα που μπήκε από το παράθυρο..
Σωστός φύλακας,να την χαίρεσαι!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3