Γερμανικό Μπόξερ & φύλαξη


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ρε παιδια τελικά τι παίζει με αυτους που το χαϊδευουν;
πριν λιγο καιρο ένα παλικάρι με ρώτησε αν φυλάει το χώρο του(ή την οικογενεια,δε θυμαμαι) για τον μεγάλο, του λεω τι να σου πω; δεν εχει τυχει να τον δοκιμασω ποτέ, και μου λεει εξω να αφηνεις να τον χαϊδευουν αλλα μέσα στο σπιτι μονο η οικογένεια. Πιθανότατα ήταν συμβουλη εκπαιδευτή γιατι πριν λιγο λέγαμε για τη βασική που έκανε στη δικιά του.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Τα σκυλιά μου απο κουτάβια τα παίρνω παντού: σε καφέ, μπαράκι, πολυσύχναστα μέρη. Όσο περισσότερο μάθουν απο μικρά να βρίσκονται με κόσμο, θορύβους κ.λ.π. τόσο καλύτερα θα είναι για τον χαρακτήρα τους όταν ενηλικιωθούν.
Το ότι μένει διαρκώς κοντά σου η μικρή, μπορεί να είναι απλά θέμα χαρακτήρα, μπορεί να είναι ανασφάλεια (αφού είναι λίγο καιρό κοντά σου) ή μπορεί επίσης να νιώθει πιο άνετα μαζί σου απ' ότι με τα άλλα δύο σκυλιά σου. Αν η υποδοχή που της έκαναν δεν ήταν και η πιο θερμή και δεν την έχουν αποδεχτεί ακόμα, τότε είναι αναμενόμενο να μη συμμετέχει στις δραστηριότητες τους.
το ιδιο κανω και εγω
ποτε 2-2 ποτε 1-1 εν αλλαξ γιατι ειναι 3.. :) αλλα παντα εχω καποιο μαζι μου..

Η υποδοχη , ε.. χλιαρη ηταν.. πλεον ομως οταν γυρναμε απο την δουλεια με την μικρη η υποδοχη που της κανουν ειναι καλη!! και θα παιξουν μαζι της...
ενω πριν αδιαφορουσαν.. καλα αυτη κατουριεται απο τη χαρα της... επιτελους την αγαπανε εστω και λιγο.. πιστευω θα εξελιχθει και αλλο το δεσιμο τους!
Ειναι καλα σκυλια.. και ηδη ο μεγαλος οταν την ακουσε να γκρινιαζει με εναν αλλο αρσενικο επενεβη να βαλει ταξη.. (νομιζω ειναι στην αγελη του πλεον) ομως αυτη ειναι ακομα λιγο ψαρωμενη και κουταβα..
.. δεν την θελω κρκοδειλο ουτε αγριοσκυλο.. θελω ομως να μην εχει φοβιες.. δλδ αν στην βολτα φοβαται και ειναι μαζι μου .. εγω κακως της λεω μπραβο..
αρα την αφηνω ελευθερη την μικρη μεγαλωνοτας της οσο πιο σωστα, με αγαπη και αφοσιωση και δουλευω μονο Β.Υ... ακομα και στις φασεις που νομιζω οτι μπορει να ειναι κοντα απο ανασφαλεια.. εχμ?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Τα σκυλιά μου απο κουτάβια τα παίρνω παντού: σε καφέ, μπαράκι, πολυσύχναστα μέρη. Όσο περισσότερο μάθουν απο μικρά να βρίσκονται με κόσμο, θορύβους κ.λ.π. τόσο καλύτερα θα είναι για τον χαρακτήρα τους όταν ενηλικιωθούν.
Το ότι μένει διαρκώς κοντά σου η μικρή, μπορεί να είναι απλά θέμα χαρακτήρα, μπορεί να είναι ανασφάλεια (αφού είναι λίγο καιρό κοντά σου) ή μπορεί επίσης να νιώθει πιο άνετα μαζί σου απ' ότι με τα άλλα δύο σκυλιά σου. Αν η υποδοχή που της έκαναν δεν ήταν και η πιο θερμή και δεν την έχουν αποδεχτεί ακόμα, τότε είναι αναμενόμενο να μη συμμετέχει στις δραστηριότητες τους.

kyriakos91, στον εκπαιδευτή που πηγαίνεις τί ακριβώς έχεις ζητήσει; Φύλαξη χώρου; γιατί αν δε ζήτησες κάτι τέτοιο (που δεν στο συνιστώ) τότε οδεύεις ολοταχώς να τον κάνεις κροκόδειλο.

Δεν ζητησα τιποτα συγκεκριμενο.Μου ειπε απλα να μην αφηνω να τον χαιδευουν οι αλλοι για να μπορει να φυλαξει το σκυλι.Μαλλον το ειπε για να φυλαει εμενα που ειμαι ο χειριστης του στον δρομο λογικα.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Καλησπέρα Κυριάκο,

Ο σκύλος θα πρέπει να μάθει, όχι απλά να τον αγγίζουν ξένοι αλλά να το δέχεται και ως κάτι το φυσιολογικό. Χρειάζεται να δέχεται να τον πιάσει ο γιατρός, ενας κριτής κ.λ.π.

Κακή κοινωνικοποίηση δε σημαίνει καλός φύλακας. Καλός φύλακας είναι αυτός του οποίου το ένστικτο έχει καλλιεργηθεί μέσα απο την εκπαίδευση
 
  • Like
Reactions: Chaioth


doukas07

Member
1 Ιουλίου 2012
12
1
crete
να σας πω και εγω τις εμπειρίες μου με έναν αρσενικό που έχει φύγει και ενα θηλυκό που έχω ακόμα χωρίς να τα έχω εκπαιδεύσει μόνο την βασική υπακοή απο μόνος μου, χωρίς να έχει τύχει περίπτωση ληστείας ή απειλής για να ξέρω πως θα αντιδράσουν, οσον αφορά την φύλαξη γύρω απο το περιφραγμένο σπίτι δεν τους ξεφεύγει τίποτα(μένω έξω απο την πόλη σε μονοκατοικία), μόλις αντιληφθούν κάποιον γαβγίζουν , οταν τους συστήσω και τους λέω όλα καλά σταματάνε το γάβγισμα ,αλλα μέχρι να φύγουν δεν παίρνουν τα μάτια απο πάνω τους και ειδικά αν κάποιος μας πλησιάσει πολύ κοντά. οσες φορές ήμουν δίπλα μπορούσε να τους χαιδέψει οποιος ήθελε αλλα πάντα με επιφύλαξη.ποτέ δεν έχουν δαγκώσει κανέναν και πιστευω ότι θα το κάνουν μόνο εάν είναι όντως σοβαρή ανάγκη δηλ έχουν κρίση. δυστυχώς με τα υπόλοιπα ζώα δεν τα πηγαίναν καλά γάτες -σκατζόχοιρους-πουλιά-σαύρες-φίδια(εκτός τα σκυλιά αν έχουν γνωριστεί).όλη μέρα περίπου κοιμούνται και όλο το βράδυ προσέχουν το σπίτι. γαυγίζουν μόνο αν υπάρχει ανάγκη (οπότε αν γαβγίσουν πρέπει να πάω να δω)και όχι με το παραμικρό είναι συν ειδικά αν έχεις περίεργους γείτονες. χωρίς να έχω εμπειρία απο άλλες ράτσες εκτός απο τα λυκόσκυλα που μεγάλωσα ,για μένα λοιπόν είναι πάρα πολύ καλοί φύλακες.
 
  • Like
Reactions: Chaioth


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
χμμ... ενδιαφερον..
Τελευταια.. και λογω των γεγονοτων :D ..κανω ενα research..
προσωπικη εμπειρια εχω εκτος απο μια φιλη , αλλους 2 μηνες με την μικρη, ετσι και αλλιως τωρα βλεπω οτι εχει αρχισει να λυνεται με εμας η μικρη.. και να ειναι πιο ανετη..
Ο εκτροφεας της, οταν τον ρωτησα.. τι παιζει με αυτο θεμα.. απαντησε ενα μεγαλο ΟΧΙ.. μην βαλεις το σκυλι σε τετοια θεση.. θα ειναι το πρωτο θυμα!...... το εκτιμω αυτο, αλλα δεν εχω σκοπο να παω και στον πολεμο.. ουτε να τραμπουκιζω κοσμο με τον σκυλο.. ομως μαρεσει ο σκυλος να ειναι προστατευτικος με την οικογενεια του οταν νιωσει απειλη..
Ηθελα να μαθω.. αν γενικα στα μποξερ το ενστικτο αυτο υπαρχει η οχι πια?..και οτι το προτυπο της φυλης τους ισχυει? παρολο που γραφτηκε πριν 100 χρονια.... γιατι αλλα λενε οι ειδικοι και αλλα οι μαρτυριες..
Σκεφτομαι και σε αυτα, εχει σχεση με την εκτροφη και κατα που κινειται ο εκτροφεας τους.. (ε?) στον καναπε η στην εργασια?
(btw τα λατρευω ΚΑΙ τα καναπεδοσκυλα!)
μη ξεχναμε τα μποξερ ηταν πολυ της μοδας και ειναι ακομα.. και ισως ενστικτα τους εχουν "κρυφτει"
Ισως υπαρχει μεσα σε καποιες γραμμες και θελει δουλεια και εκπαιδευση..
θα δειξει.. η μικρη ειναι πολυ μικρη ακομα... ας μαθει καλα τα κατσε τα μη, και τα ελα..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
προσωπικά πιστεύω πως οποιοδήποτε εκτροφείο θα πρέπει να υπολογίζει και αυτή την παράμετρο του χαρακτήρα του μποξερ, δηλαδή τη φύλαξη. Μπορεί να μην είναι το πρώτο σκυλι που σου έρχεται στο μυαλο όταν ακους "σωματοφυλακή" αλλά πιστεύω οτι μπορεί να υπερασπιστεί τον άνθρωπό του, γενικα τα μποξερ μου έχουν δώσει την εικόνα ενός οικογενειακού σκύλου με δυνατότητα όμως να γίνει ένας καλός φύλακας είτε με εκπαίδευση είτε χωρις.
 


doukas07

Member
1 Ιουλίου 2012
12
1
crete
θα συμφωνήσω με την σκέψη της kasi και θα πω οτι δεν ειναι ιδιος ο χαρακτήρας σε όλα τα boxer και πιστευω οτι οντως επειδη υπήρχε μεγάλη ζήτηση στα boxer οτι καποιοι εκτροφεις η και ανθρωποι που δεν το ειχαν σκεφτει αυτο επραξαν σωστα και απο κάποια ισως εχει μειωθεί το ενστικτο της φύλαξης.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Κάθε σωστός εκτροφέας μπόξερ, φροντίζει να υπάρχουν και τα τρία σημαντικά στοιχεία: υγεία, χαρακτήρας και σωστή μορφολογία. Δεν μπορεί να γίνουν εκπτώσεις σε κανένα απο τα τρία, είναι εξίσου σημαντικά.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καλησπέρα Κυριάκο,

Ο σκύλος θα πρέπει να μάθει, όχι απλά να τον αγγίζουν ξένοι αλλά να το δέχεται και ως κάτι το φυσιολογικό. Χρειάζεται να δέχεται να τον πιάσει ο γιατρός, ενας κριτής κ.λ.π.

Κακή κοινωνικοποίηση δε σημαίνει καλός φύλακας. Καλός φύλακας είναι αυτός του οποίου το ένστικτο έχει καλλιεργηθεί μέσα απο την εκπαίδευση
το οτι δεν θελω ο καθενας στον δρομο που περπατας να τον χαιδευει επειδη του φαινεται ωραιος δεν νομιζω οτι ειναι κακη κοινωνικοποιηση.Ισα ισα που αν τον χαιδευει ο καθενας θα ζηταει μετα το χαδει απο οποιον ανθρωπο βλεπει στο δρομο.Επιλεγω ποιοι θα τον χαιδευουν.Παρολα αυτα ακολουθω τις συμβουλες του εκτροφεα μου.Λογικα ξερει για να μου ειπε να προσεχω ποιοι τον χαιδεουν και να μην το χαιδευει ο καθενας αλλα μονο τα ατομα τις οικογενειας και μερικοι φιλοι.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ενα χρονο μετα... και κατι τις ακομα η μικρη , 7/8 εκλεισε τα 2 φετος για πρωτη φορα την ακουσαμε να να φυλαει τον χωρο μας..
Το οποιο συνεβη το καλοκαιρι στο καμπινγκ.. το περσυνο καλοκαιρι ηταν παρατηρητης.. φετος αποφασισε να συμετεχει με τα 2 μεγαλυτερα.
Η χαρα μας μεγαλη!!
Μαλιστα το εκανε με ιδιαιτερο ζηλο αφου ακουσε το πρωτο μπραβο... οι αλλοι 2 μπορει να γαυγιζουν αλλα πλησιαζονται..μυριζουν τι ρολο βαραει ο ξενος... Η Μενια ηταν ακρως απομακρη απο τον ξενο ουτε να τον μυρισει δεν ηθελε.. ηταν ξενος παει και τελειωσε. :p .
Παρολαυτα εξακολουθει να μου δειχνει οτι δεν ειναι και κανας σοβαρος φυλακας.. κι ας κανει φιλοτιμες προσπαθειες το καημενο.. με ενα μπου! θα το εβαζε στα ποδια οσο ψηλη κι αν ειναι η μοικανα της ...

(δεν πειραζει... η μανουλα την αγαπαει :cool: )
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Εμενα αυτο το ενστικτο φυλαξης δε ξερω αν μαρεσει .πχ. Ο δικος μου τη περασμενη εβδομαδα χυμηξε σε ανθρωπο που ετρεχε κατα πανω μας (ειμασταν σε στενο δρομακι στο δασος) δε τον δαγκωσε αλλα τον ακινητοποιησε και γαυγιζε στα μουτρα του. Τον μαζεψα ,τον μαλλωσα ζητησα συγγνωμη και συνεχισαμε .επισης στο αυτοκινητο αν ειναι κατεβασμενο το παραθυρο δεν υπαρχει περιπτωση να σκυψει ανθρωπος αγνωστος να μου μιλησει.τον εχει κοψοχολιασει.στο σπιτι κανει περιπολιες ολη μερα και τη νυχτα .το καινουργιο χουι ειναι που με ξυπναει να τον αφησω να παει στη ταρατσα .αν τον φωναξω να κατεβει γαυγιζει επιδεικτικα λες και κανει κατορθωμα ,οταν ανεβαινω να τον κατεβασω επιτελους με το ζορι με το που με βλεπει ξεσκιζεται να μου δειξει οτι κανει κατι σημαντικο φουσκωνοντας σα παγωνι και τροχαζει γαυγιζοντας κοιταζοντας με πλαγιαστα αν τον παρακολουθω.ειναι μεγαλο νουμερο και ναρκισος.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Πάμε ρε Μένια αέρα και τους φάγαμε.

Η περιγραφή του/της maxinikol πολύ μου άρεσε!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εμενα αυτο το ενστικτο φυλαξης δε ξερω αν μαρεσει .πχ. Ο δικος μου τη περασμενη εβδομαδα χυμηξε σε ανθρωπο που ετρεχε κατα πανω μας (ειμασταν σε στενο δρομακι στο δασος) δε τον δαγκωσε αλλα τον ακινητοποιησε και γαυγιζε στα μουτρα του. Τον μαζεψα ,τον μαλλωσα ζητησα συγγνωμη και συνεχισαμε .επισης στο αυτοκινητο αν ειναι κατεβασμενο το παραθυρο δεν υπαρχει περιπτωση να σκυψει ανθρωπος αγνωστος να μου μιλησει.τον εχει κοψοχολιασει.στο σπιτι κανει περιπολιες ολη μερα και τη νυχτα .το καινουργιο χουι ειναι που με ξυπναει να τον αφησω να παει στη ταρατσα .αν τον φωναξω να κατεβει γαυγιζει επιδεικτικα λες και κανει κατορθωμα ,οταν ανεβαινω να τον κατεβασω επιτελους με το ζορι με το που με βλεπει ξεσκιζεται να μου δειξει οτι κανει κατι σημαντικο φουσκωνοντας σα παγωνι και τροχαζει γαυγιζοντας κοιταζοντας με πλαγιαστα αν τον παρακολουθω.ειναι μεγαλο νουμερο και ναρκισος.
Γιατι τον μαλωσες;; Φυλη με ενστικτο φυλαξης εχεις για ποιο λογο θες να το θαψεις; καποτε αυτο το ενστικτο μπορει να σου σωσει τη ζωη.
Μακαρι να γαβγιζε κ η δικια μου λιγο, αλλα με πλησιαζει μαυρος να πλυνει τα τζαμια, εγω τσακωνομαι κι αυτη κουναει ουρα! :p


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Και θα τον ξαναμαλωσω αν το ξανα κανει .δε θελω να παιρνει πρωτοβουλιες ,μπορει να εκτροχιαστει και να δαγκωσει ανθρωπο που δε φταιει.ειναι δικοπο μαχαιρι το ενστικτο φυλαξης ,μακαρι να μη το ειχε.επισης δεν ειμαι σιγουρη αν εκπαιδευτει σε φυλαξη κατα το ποσο θα ειναι σωστος .δε ξερω αν με καταλαβαινετε ,μιλαμε για ζωντανο οργανισμο και οχι ρομποτ να το προγραμματισεις .παρεμπιπτοντως με ειχε ενημερωσει ο εκπαιδευτης αποταν ηταν 8 μηνων οτι τοχει.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κατσε βρε φιλη τοτε γιατι πηρες γερμανικο ποιμενικο και οχι Λαμπραντορ ας πουμε? ειναι εναντια στη φυση του το να προσπαθησεις να του κοψεις αυτο το ενστικτο. Το πιο σωστο θα ταν να απευθυνθειτε σ εναν εκπαιδευτη ωστε να μαθει πως να το διαχειριζεται, και εσυ να τον ελεγχεις καλυτερα.
Απο τη στιγμη που ξερεις το χαρακτηρα του, και τον εχεις παντα σε λουρι, δε βλεπω το γιατι ν ανησυχεις.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Κατσε βρε φιλη τοτε γιατι πηρες γερμανικο ποιμενικο και οχι Λαμπραντορ ας πουμε? ειναι εναντια στη φυση του το να προσπαθησεις να του κοψεις αυτο το ενστικτο. Το πιο σωστο θα ταν να απευθυνθειτε σ εναν εκπαιδευτη ωστε να μαθει πως να το διαχειριζεται, και εσυ να τον ελεγχεις καλυτερα.
Απο τη στιγμη που ξερεις το χαρακτηρα του, και τον εχεις παντα σε λουρι, δε βλεπω το γιατι ν ανησυχεις.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
δεν ηταν συνειδητη επιλογη η αποκτηση του. Δεν ειχα ποτε ξανα δυναμικη φυλη.μαθαινω και εγω μαζι του. Εχω μαθει να χειριζομαι το γομαρι και να το ελεγχω ,ειναι εκπαιδευμενος σε βασικη υπακοη αλλα δεν παυει να εξελλισεται και να ξεδιπλωνει τον χαρακτηρα του. Το απροσμενο με φοβιζει. Η πιθανοτητα του λαθους.εχω γινει αφανταστα προσεκτικη αλλα ποτε δε ξερεις..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και θα τον ξαναμαλωσω αν το ξανα κανει .δε θελω να παιρνει πρωτοβουλιες ,μπορει να εκτροχιαστει και να δαγκωσει ανθρωπο που δε φταιει.ειναι δικοπο μαχαιρι το ενστικτο φυλαξης ,μακαρι να μη το ειχε.επισης δεν ειμαι σιγουρη αν εκπαιδευτει σε φυλαξη κατα το ποσο θα ειναι σωστος .δε ξερω αν με καταλαβαινετε ,μιλαμε για ζωντανο οργανισμο και οχι ρομποτ να το προγραμματισεις .παρεμπιπτοντως με ειχε ενημερωσει ο εκπαιδευτης αποταν ηταν 8 μηνων οτι τοχει.
Δε χρειαζεται μαλωμα ο σκυλος. Κανει αυτο που ξερει να κανει καλυτερα. Μπορεις απλα να μη τον επιβραυευεις για να μην ανεβαινει.
Εσυ θα πρεπει να καταλαβεις τι σκυλο εχεις και να εχεις τα ματια σου δεκατεσσερα για να μη συμβει κατι ανεπιθυμητο.
Κανεις δεν ειναι ειπε οτι ειναι ευκολο να κυκλοφορεις με σκυλο που εχει το ενστικτο.... ισα ισα.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Δεν ξέρω αν μπορείς να καταπιέσεις το ένστικτο αυτο...Και δεν το θεωρω και υγιές αυτό. Και αν έστω μπορεις να το καταπιέσεις, μήπως θα σου εμφανίσει κάποια άλλη ανεπιθυμητη συμπεριφορα λόγω αυτης της καταπίεσης?
Αν τον εκπαιδευσεις σωστα, θα έχεις έναν άξιο φύλακα όμως. Καλο στον σκυλο θα κάνεις, αλλα και σε σενα
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Παιδια θα μιλησω με τον εκπαιδευτη ,εχω μπερδευτει πραγματικα τωρα.ειχα την εντυπωση οτι δε πρεπει να τον αφηνω να παιρνει πρωτοβουλιες. Τα ματια μου τα εχω σαφως 14 αλλα να που υπαρχουν και ασταθμητοι παραγοντες. Να περπατας σε στενο δρομακι στο δασος και να ξεπροβαλλει ξαφνικα τρεχοντας αθλητης.μου εχει τυχει και σε κατηφορικο δρομακι παλι το δασος να ερχονται καρφωμενοι ποδηλατες με αγωνιστικα ποδηλατα και εκει δεν εκανε τπτ αν και εγω τα χρειαστηκα γιατι νομιζα θα πεσουν πανω μας.