Γερμανικό Μπόξερ & φύλαξη






nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
Σωστοοοοοός. Το ξέρεις?
καλησπέρα έιμαι μέλος ψάρι (πρωτοεμφανιζόμενη δηλαδή) στο φορουμ αλλά και αναμένεται να γίνω μαμά μιας μποξερίνας στα τέλη φεβρουαρίου ψάρι κι εκεί!! είχα ενα γκριφονάκι μεσαίου μεγέθους αλλα πέθανε απο γεράματα πριν απο 5 χρόνια περίπου ο μικρούλης μου. διάβασα την συζήτησή σας και θα με βοηούσε πολύ αν μου έλεγες αν έμεινες ευχαριστημένος απο το κέντρο εκπαίδευσης που την πήγες (φοβερή όπως πήδηξε για την μικρή σου, ο γίος μου θα ξετρελαθεί!). βέβαια αγχώθηκα για όλα αυτά που είπαν για τα μπόξερ στη συζήτηση. η αλήθεια είναι οτι είμαστε πολυ ενθουσιασμένοι με τον αναμενόμενο ερχομό της!
επειδή έχεις θυληκό μπόξερ(επέμενα να είναι θηλυκό) και παιδία ότι πείς θα είνια ιδιαίτερα βοηθητικό! ευχαριστώ!
 


w0lfcrY

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
111
1
Athens
Με η χωρις εκπαιδευση πιστευω οτι ολα τα boxer λογω ενστικτου φυλανε το χωρο τους οταν ακουνε περιεργους θορυβους ή νοιωσουν ξενη παρουσια...προσωπικα δεν εχει τυχει να κανει επιθεση αλλα ξερω πολυ καλα πως μεταμορφωνεται οταν βλεπει τη κυρια που μενει διπλα μου -εχουμε διαχωριστικο στο μπαλκονι ευτηχως- και προφανως κατι της εχει κανει και βαραει απιστευτα γκαζια το σκυλι και αν δε τη κραταω σε τετοια κατασταση τοτε σιγουρα θα εκανε attack...το ιδιο συμβαινει και οταν ακουει θορυβο απο ταρατσα γιατι μενω στο 6ο και σιγουρα γινεται ψαρωτικοτατη...αρα το ενστικτο το εχει το θεμα ειναι να μη γινει χωρις λογο επιθετικο,εγω ας πουμε το μονο προβλημα που εχω ειναι με μικρα παιδακια..αμα περπατανε και αρχισουν να τη πλησιαζουν ξεκιναει το γαυγισμα,κατι που δε μου αρεσει αλλα φταιω εγω που δε τη κοινονικοποιησα μικρη με παιδακια...απλα δεν ετυχε και τωρα προφανως τα μυριζει σαν εξωγηινα οντα! :) Γενικα το boxer θα σου χαρισει υπεροχες στιγμες,η δικια μου ειναι 4 χρονων αλλα ξερω οτι μια φορα μποξερ = μια ζωη μποξερ ...Καλως να τα δεχθειται λοιπον!!
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
Με η χωρις εκπαιδευση πιστευω οτι ολα τα boxer λογω ενστικτου φυλανε το χωρο τους οταν ακουνε περιεργους θορυβους ή νοιωσουν ξενη παρουσια...προσωπικα δεν εχει τυχει να κανει επιθεση αλλα ξερω πολυ καλα πως μεταμορφωνεται οταν βλεπει τη κυρια που μενει διπλα μου -εχουμε διαχωριστικο στο μπαλκονι ευτηχως- και προφανως κατι της εχει κανει και βαραει απιστευτα γκαζια το σκυλι και αν δε τη κραταω σε τετοια κατασταση τοτε σιγουρα θα εκανε attack...το ιδιο συμβαινει και οταν ακουει θορυβο απο ταρατσα γιατι μενω στο 6ο και σιγουρα γινεται ψαρωτικοτατη...αρα το ενστικτο το εχει το θεμα ειναι να μη γινει χωρις λογο επιθετικο,εγω ας πουμε το μονο προβλημα που εχω ειναι με μικρα παιδακια..αμα περπατανε και αρχισουν να τη πλησιαζουν ξεκιναει το γαυγισμα,κατι που δε μου αρεσει αλλα φταιω εγω που δε τη κοινονικοποιησα μικρη με παιδακια...απλα δεν ετυχε και τωρα προφανως τα μυριζει σαν εξωγηινα οντα! :) Γενικα το boxer θα σου χαρισει υπεροχες στιγμες,η δικια μου ειναι 4 χρονων αλλα ξερω οτι μια φορα μποξερ = μια ζωη μποξερ ...Καλως να τα δεχθειται λοιπον!!
ευχαριστώ!
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
με σάλια w0lfcrY πως τα πάει και την τ΄ριχα που λένε οτι είναι σαν βελόνα όταν πέφτει κάτω, αν την χτενίζω μια φορά την ημέρα δεν θα είναι καλά;
 


bella

Member
7 Φεβρουαρίου 2011
18
0
36
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
καλημερα.. εμενα η μικρη μου δεν εχει σαλια κ δεν μαδαει υποθετω πως ειναι νωρις και για τα δυο... ενα αλλο θεμα εχω.. κοιμαται.... πολλες ωρες ενα 5αρο συνεχομενο κ μετα παιζει και ξανα υπνο.. ειναι καλο που κοιμαται τοσο? κ επισης κοιμαται κ το βραδυ ολο το βραδυ... ειναι ζωηρη αλλα για λιγη ωρα...
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
ενα κουταβι ειναι φυσιολογικο να κοιμαται τουλαχιστον 15 ωρες την μερα... εξαλου τα κουταβια μεγαλωνουν οταν κοιμουνται...
σαλια ουτε εμενα εχει και αρχισε να αλλαζει τριχωμα ενα πηγε 4 μηνων ... τουλαχιστον τοτε καταλαβα εγω οτι μαδαει περισσοτερο...
 


w0lfcrY

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
111
1
Athens
με σάλια w0lfcrY πως τα πάει και την τ΄ριχα που λένε οτι είναι σαν βελόνα όταν πέφτει κάτω, αν την χτενίζω μια φορά την ημέρα δεν θα είναι καλά;
Τα σάλια θα δεις οτι δε τρέχουν στα καλά καθούμενα, όταν εχει λαιμαργία -πχ. σε βλέπει να τρώς- εκεί γίνεται πανικός απο σάλια..όπως και όταν θα πιεί νερό μετά απο έντονη άσκηση! Η τρίχα είναι γεγονός οτι σε όλα τα κοντότριχα μαζεύεται πιο δύσκολα! Με χτένισμα μια φορά τη ημέρα έισαι πολύ καλά, η ξηρά τροφή καλης ποιότητας βοηθάει σίγουρα! ;)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
..:D
να μαστε και εμεις...
Τα μποξερ τα ειχα παντα στο μυαλο μου σαν σκυλια "αγγελοι - φυλακες" .. οπως ενα σεμιναριο του dogtalk καλα το περιεγραψε ( το οποιο δεν παρακολουθησα..)
Η ζωη με ενα μποξερ εχει πολυ γελιο... καταρχην! τι περιπτωσαρες ειναι !?! καταλαβαινω γιατι "κολανε" οι περισοτεροι μετα.. πολυ τρυφερα και παιχνδιαρικα σκυλια.. καλα οι εκφρασεις που παιρνουν ειναι για να κρατας μια φωτογραφικη στο χερι ολη την ωρα!

Η μικρη , ειναι το 3ο σκυλο-μελος της οικογενειας, οσον αφορα την φυλαξη θελω να περιγραψω και να ρωτησω επισης.. στο σπιτι, ειναι ακολουθος των αλλων 2 σε περιπτωσεις συναγερμου.. παρακολουθει με ενδιαφερον τα μεγαλα και δεν μιλαει.. δεν την εχω ακουσει ακομα να γαυγιζει.. αντε σε κανα παιχνιδι..
δεν ανυσηχουμε για αυτο.. και δεν μας νοιαζει , απλα περιγραφω.. Καλα τους επισκεπτες με μεγαλη χαρα τους υποδεχεται! οπως και οι αλλοι 2.. δεν ξερω αν ειναι καχυποπτη..
αλλα μεχρι να ανοιξει η πορτα του ασανσερ.. κοιταει με πολυ περιεργεια.. και συνηθως ερχεται να κατσει στα ποδια μας μετα.

Στην βολτα, θα παιξει θα τρεξει και γενικα δεν ξετρελαινεται για χαδια απο ξενους.. αν την τσακωσει κανενας θα κατσει λιγο. μετα θα φυγει.. αν αυτος που την τσακωσει ειναι "σκυλας" και ξερει μπορει και να παιξει μαζι του..
Οταν βγαινουμε αργαααα το βραδυ και μπορω να τα εχω ελευθερα στο γηπεδακι/παρκο που παμε.. τα 2 μεγαλα αλωνιζουν, αυτη ενω θα φυγει μαζι τους μετα απ λιγο θα γυρισει διπλα μας σαν να μας προσεχει ή σαν να την προσεχουμε ? ??
.. παντως θα περπαταει γυρω απο μας..

Στο μαγαζι τωρα.. ειναι η χαρα της υποδοχης! Βγαινει πισω απο τον παγκο να δει ποιος ειναι οταν ακουσει την πορτα να ανοιγει.. μολις αυτος ο καποιος της πει, "που εισαι βρε?" ουουου! παρτυ!!
Αυτο ειναι καλο? να το αφησω? να την αφησω να γινει χαλακι ? η να προσεχω σε σχεση με το ποιος την χαιδευει.. και ας πουμε , εδω που μπορει και να φανει χρησιμη, να μην την χαιδευει κανεις εκτος φυσικα?
(στον μεγαλο , αυτη επρεπε να ειναι η στρατηγικη.. αλλα που να τα βαλεις με μανιακους φιλοζωους!)
Δεν σκεφτομαι αμεσα να την ξεκινησω καμια εκπαιδευση φυλαξης απο τωρα ειναι κουταβα, δουλευουμε β.υ και τα σχετικα .. αστην να μεγαλωσει..
αυτα τα ενστικτα ομως της φυλης της, σαν ιδιοκτητης πρεπει να τα "προφυλαξω" ?
:)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
χωρις να γνωριζω απο μποξερ θα σου πω τι μου ειπε ο εκτροφεας μου για το δικο μου γ.π.Μου ειπε τωρα που ειναι μικρο να το χαιδευουν ΜΟΝΟ τα ατομα της οικογενειας.Κανεις αλλος ουτε φιλοι ουτε γνωστοι ουτε περαστικοι.Αυτο διοτι το σκυλι δεν πρεπει να γινει το σκυλι της παρεας και για να μπορει να φυλαξει μεγαλωνοντας.Δεν ξερω αν ισχυει για τα μποξερ αυτο.Ελπιζω να βοηθησα
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
χεχε.. οχι πολυ, αλλα σε ευχαριστω πολυ!
Η μικρη ειναι μαζι μας ενα, εναμιση μηνα.. ξερω οτι ειναι μεγαλωμενη με καλη ανθρωπο/κοινωνικοποιηση..
παντως εν μερει συμφωνω και με την τακτικη σας..
αλλα δεν ξερω ανα φυλη τι παιζει..
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
χωρις να γνωριζω απο μποξερ θα σου πω τι μου ειπε ο εκτροφεας μου για το δικο μου γ.π.Μου ειπε τωρα που ειναι μικρο να το χαιδευουν ΜΟΝΟ τα ατομα της οικογενειας.Κανεις αλλος ουτε φιλοι ουτε γνωστοι ουτε περαστικοι.Αυτο διοτι το σκυλι δεν πρεπει να γινει το σκυλι της παρεας και για να μπορει να φυλαξει μεγαλωνοντας.Δεν ξερω αν ισχυει για τα μποξερ αυτο.Ελπιζω να βοηθησα
μα δεν λένε το ακριβώς αντίθετο??? ότι δηλ. πρέπει να είναι απόλυτα κοινωνικοποιημένο για να μπορεί να ξεχωρίσει μελλοντικά αφού κάνει την εκπαίδευση για φύλαξη???

..:D
Οταν βγαινουμε αργαααα το βραδυ και μπορω να τα εχω ελευθερα στο γηπεδακι/παρκο που παμε.. τα 2 μεγαλα αλωνιζουν, αυτη ενω θα φυγει μαζι τους μετα απ λιγο θα γυρισει διπλα μας σαν να μας προσεχει ή σαν να την προσεχουμε ? ??
.. παντως θα περπαταει γυρω απο μας..
:)
δεν είναι απίστευτα??? άκρως ανθρωποκεντρική φυλή!!!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καλως την!
Οσον αφορα το πρωτο.. εξαρταται νομιζω τι θες απο τον σκυλο και γιατι και αν μπορεις να αντεπεξελθεις σε αυτο που πας να φτιαξεις.. παντως, ναι παιζει τετοιο σεναριο..

Το δευτερο ειναι για αυτο λες η φοβαται μονη? (σκεφτομαι εγω τωρα...)
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
νομιζω οτι η κοινωνικοποιηση δεν εχει σχεση με το αν την χαιδευουν πολλοι η οχι.μπορεις να επιλεξεις ποιοι θες να την χαιδευουν πχ το αγορι σου η η κολλητη σου η οι γονεις σου αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται ο καθενας που μπαινει στο μαγαζι να την χαιδευει.Εμενα το δικο μου κουταβι το χαιδευει μονο η κοπελα μου οι γονεις μου αν θελουν η αδερφη μου και 1-2 φιλοι.Κανεις αλλος.Ειδικα στο δρομο ολο οχι λεω και γινομαι ξινος .
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
καλησπέρα!!! επειδή τον τελευταίο καιρό έχω χάσει κι εγώ τα αυγά και τα πασχαλια με τον δικό μου και μου καταρρίπτονται πολλοί μύθοι δεν tah έλεγα πως είμαι αυθεντία να σου απαντήσω στα σίγουρα!!!

κι εμείς νομίζαμε ότι είναι φοβικός και μας βγαίνουν αλλα στην πορεία!!!

γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να φοβάται???
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ξερω γω... γιατι?
γιατι δεν ειναι με τα αλλα 2 που βολταρουν, και προτιμαει να ειναι μαζι μου?
οχι οτι με χαλαει φυσικα!
αλλα σκεφτομαι μηπως φοβαται μη χαθει ή με χασει ? ( :p )
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
ισως ειναι κουταβι ακομα.ισως εχει αναπτεγμενο το αισθημα της φυλαξης και το βγαζει απο κουταβι με τον τροπο της.Για αυτο και καθεται διπλα σου.Εμενα το δικο μου οταν δει αγνωστο στο δρομο σταματαει διπλα μου και μεχρι να φυγει τον κοιταει σαν τρελος.Μετα συνεχιζουμε
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι γενικα, επειδη δεν ειχα ποτε αλλοτε μποξερ, και επισης δεν εχω ασχοληθει με την φυλη.. η μικρη μας ετυχε :)
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Τα σκυλιά μου απο κουτάβια τα παίρνω παντού: σε καφέ, μπαράκι, πολυσύχναστα μέρη. Όσο περισσότερο μάθουν απο μικρά να βρίσκονται με κόσμο, θορύβους κ.λ.π. τόσο καλύτερα θα είναι για τον χαρακτήρα τους όταν ενηλικιωθούν.
Το ότι μένει διαρκώς κοντά σου η μικρή, μπορεί να είναι απλά θέμα χαρακτήρα, μπορεί να είναι ανασφάλεια (αφού είναι λίγο καιρό κοντά σου) ή μπορεί επίσης να νιώθει πιο άνετα μαζί σου απ' ότι με τα άλλα δύο σκυλιά σου. Αν η υποδοχή που της έκαναν δεν ήταν και η πιο θερμή και δεν την έχουν αποδεχτεί ακόμα, τότε είναι αναμενόμενο να μη συμμετέχει στις δραστηριότητες τους.

kyriakos91, στον εκπαιδευτή που πηγαίνεις τί ακριβώς έχεις ζητήσει; Φύλαξη χώρου; γιατί αν δε ζήτησες κάτι τέτοιο (που δεν στο συνιστώ) τότε οδεύεις ολοταχώς να τον κάνεις κροκόδειλο.
 
  • Like
Reactions: Chaioth


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3