Γιατί μας αρέσουν τα σκυλιά τόσο πολύ?


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
... η ανάγκη που έχουμε να φροντίζουμε κάποιον και να μας δίνει έναν σκοπό?


Μαζόχες είμαστε.
Εγω την αληθεια μου την εντοπιζω καπου αναμεσα σε αυτες τις 2 φρασεις. Και δεν ειναι μονο τα σκυλια.

Μπορει για τον Λανς μου να καρδιοχτυπαω λιγο πιο δυνατα αλλα ειναι κι αλλα πλασματα στο σπιτι μας που περιμενουν απο εμενα τα παντα ή σχεδον τα παντα... διοτι ο γατος φροντιζει και για εμας, να μην πεινασουμε. :p
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ο κατάλογος είναι πολύ μακρύς αν κάτσει κάποιος και απαριθμήσει τους λόγους και μόνο κάποιος "σκυλάς" θα σε καταλάβει. Όταν αρχίζω και μιλάω για τις μικρές μου, σε κύκλους με άτομα που δεν έχουν σκύλο, μετά από λίγο βέβαια παθιάζομαι και οι άλλοι με κοιτούν λες και είμαι εξωγήινος. Πολλές φορές βλέπω στα μάτια τους και ακούω στον τόνο της φωνής τους μια ειρωνεία. Το γεγονός με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Πόσο τους λυπάμαι... Δεν μπαίνω πια στην διαδικασία να επιχειρηματολογήσω πλέον.

Είναι τόσο πολλοί οι λόγοι και τόσο διαφορετικοί κάθε φορά. Πέρα από τα κλασικά που παίζουμε, γελάμε μαζί τους, τα παίρνουμε αγκαλιά κτλ. ο σκύλος είναι δίπλα μας σε όλες τις φάσεις τις ζωής μας και λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά ανάλογα με την περίπτωση. Για μένα η Λάρα είναι πραγματικά κινητήρια δύναμη. Δεν θα το αναλύσω αλλά αν αυτό το σκυλί δεν είχε βρεθεί μπροστά μου πριν από 12,5 χρόνια δεν ξέρω πως θα ήμουν σήμερα. Στην πορεία πήραμε και την Ισιδούλα, αλλά αυτή είναι πιο πολύ της γυναίκας μου :mrgreen:, ενώ η άλλη είναι καθρέπτης μου πραγματικά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όταν αρχίζω και μιλάω για τις μικρές μου, σε κύκλους με άτομα που δεν έχουν σκύλο, μετά από λίγο βέβαια παθιάζομαι και οι άλλοι με κοιτούν λες και είμαι εξωγήινος. Πολλές φορές βλέπω στα μάτια τους και ακούω στον τόνο της φωνής τους μια ειρωνεία. Το γεγονός με αφήνει παντελώς αδιάφορο. Πόσο τους λυπάμαι...
:) αυτό μου συμβαίνει και μένα πάρα πολλές φορές
 












johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Όταν η γάτα πάντως σε κοιτάξει στα μάτια, πετύχει να την κοιτάξεις κι εσύ και σου τα κλείσει ελαφρώς με περίσσια ηδυπάθεια τότε θέλει φιλάκι και όχι μεζέ....
Τώρα καταλαβαίνω ότι δεν ήμουν αρκετά κατανοητός το απόγευμα... εννοούσα: Ολα τα αιλουροειδή, σε κοιτάνε ίσια στα μάτια... Γιατί βλέπουν ΕΣΕΝΑ σαν μεζέ!!!:cool:

Όποιος τα δει να μας γράψει την περίληψη? :D
αυτό...:D
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Για να επεκτείνω λίγο το 'μας ξεκουράζουν' να πω ότι προσωπικά ο σκύλος μου λειτουργεί σε μένα ως αγχολυτικό. Μια βόλτα μετά τη δουλειά μου είναι απαραίτητη, ακόμα και τις φορές που δεν μπορώ να πάρω τα πόδια του, τελικά καλό μου κάνει.
Συνειδητοποιώ ότι όλοι οι λόγοι για τους οποίους μας αρέσουν τα σκυλιά είναι ιδιοτελείς. Όπως το ότι πάντα μα πάντα χαίρονται όταν μας βλέπουν. Κάνουν λες και είναι η καλύτερη στιγμή της ημέρας τους. Πως να μην ανεβάσει τη διάθεση σου αυτό!
Ή γιατί θέλουν πάντα να μας ευχαριστούν χωρίς να έχουν πολλές απαιτήσεις.
Γενικά μας θεωρούν πολύ γαμάτους! Και μεις το πιστεύουμε! :)
Βέβαια, οι σκύλοι ακόμα και τη χειρότερη συμπεριφορά να έχουμε απέναντι τους πάλι θεούς θα μας έβλεπαν. (το γιατί φαντάζομαι θα το μάθω μόλις δω το βίντεο)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το 2ο βιντεάκι που παρέθεσε ο Θωμάς, είναι το The secret life of the dog, ένα ντοκυμαντέρ του BBC του 2010 που πρέπει να το δείτε όλοι. Πέρα από τα ιστορικά στοιχεία για την προέλευση του σκύλου (από τότε προστέθηκε και το κρανίο του Αλτάι) περιγράφει το γνωστό πείραμα της "ασημένιας αλεπούς" που ξεκίνησε πριν από 50 χρόνια και συνεχίζεται μέχρι σήμερα.
Εν ολίγοις πρόκειται για την εξημέρωση της ασημένιας αλεπούς, με επιλεκτική εκτροφή των πιο ήρεμων ατόμων. Ενα πολύ ενδιαφέρον άρθρο έχει γράψει ο Γιάννης Γιαννίκας πάνω στο θέμα
http://minois.net/arthra/domestication.pdf

Επίσης το ντοκυμαντέρ αναφέρεται στην ορμόνη oxycotin που αναφέρθηκα αρχικά.

 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
εμενα δεν μου αρεσουν καθολου τα σκυλια........
μην κοιτας που εχω τρια.....
δεν ξερω πως εγινε,μαλλον ειχα πιει!!:cool:
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Το 2ο βιντεάκι που παρέθεσε ο Θωμάς, είναι το The secret life of the dog, ένα ντοκυμαντέρ του BBC του 2010 που πρέπει να το δείτε όλοι. Πέρα από τα ιστορικά στοιχεία για την προέλευση του σκύλου (από τότε προστέθηκε και το κρανίο του Αλτάι) περιγράφει το γνωστό πείραμα της "ασημένιας αλεπούς" που ξεκίνησε πριν από 50 χρόνια και συνεχίζεται μέχρι σήμερα.
Εν ολίγοις πρόκειται για την εξημέρωση της ασημένιας αλεπούς, με επιλεκτική εκτροφή των πιο ήρεμων ατόμων. Ενα πολύ ενδιαφέρον άρθρο έχει γράψει ο Γιάννης Γιαννίκας πάνω στο θέμα
http://minois.net/arthra/domestication.pdf

Επίσης το ντοκυμαντέρ αναφέρεται στην ορμόνη oxycotin που αναφέρθηκα αρχικά.

Είναι πάντως τραγικό ότι πλέον αυτές τις αλεπούδες τις πουλάνε για κατοικίδια...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι πάντως τραγικό ότι πλέον αυτές τις αλεπούδες τις πουλάνε για κατοικίδια...
Προτιμότερο από το να τις σκοτώνουν για τις γούνες τους.
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Έτσι ήταν ο σύζυγος στην αρχή! Δεν ήταν ότι τα μισούσε, απλά του ήταν αδιάφορα. Απο τότε που πήραμε όμως τον Δία, όλη του η ζωή ξεκινάει και τελειώνει στον Δία! Άρχισε να παρατηρεί τα σκυλιά που συναντάει στον δρόμο, και μερικές φορές μένω έκπληκτη με τις παρατηρήσεις του, πχ. στο τάδε σπίτι έχουν ένα σκυλί δεμένο με πολύ στεναχωρημένο βλέμμα, το καταλυπήθηκα, ο δικός μας είναι πάντα χαρούμενος (και κάτι τέτοια γενικά).
Εγώ απο πάντα αγαπούσα τα σκυλιά γιατί με κάνουν να νιώθω παιδί. Παίζω μαζί με τον Δία με τις ώρες, γελάω απίστευτα μαζί του (ειδικά όταν τον κάνω μπάνιο και μετά τσουλάει σε όλο το κρεβάτι μέχρι να νιώσει ότι στέγνωσε), και θυμάμαι χαρακτηριστικά στις πολύ πολύ αρχές που βγαίναμε βόλτα και προσπαθούσα να του μάθω τα πολύ βασικά (απο εδώ, στρίβουμε, σταμάτα, πάμε ) και ένιωθα λες και όλοι οι περαστικοί βλέπουν και ακούν εμένα να μιλάω με τον σκύλο και έλεγα, θα λένε να η τρελλή που μιλάει με τα σκυλιά! Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι η ζωή μου χωρίς τον Δία, είναι η καλύτερη παρέα, ο κολλητός μου, που μπαίνω σπίτι και κάνει όλες τις τρέλες μαζεμένες, που με το που ανοίγω τα μάτια μου το πρωί ρίχνει έναν πήδο στο κρεβάτι κ παίρνει θέση για χάδια, που έρχεται και ζητάει την βόλτα του....
Άλλη φάση!
Σου αλλάζει την ζωή!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ο σκύλος μας βοηθάει να είμαστε σε επαφή με την παιδικότητα μας. Η τρυφερότητα που μας προκαλεί μπορεί να εκδηλωθεί χωρίς κανένα φραγμό. Είναι καθαρή αγάπη...
Είναι η μεγαλύτερη ψυχοθεραπεία, το να μιλάς με τον σκύλο σου είναι στην ουσία συζήτηση με τον εαυτό σου....
Είναι η ανάγκη μας να νιώθουμε ότι κάποιος εξαρτάται άμεσα από εμας....
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Ο σκύλος μας βοηθάει να είμαστε σε επαφή με την παιδικότητα μας. Η τρυφερότητα που μας προκαλεί μπορεί να εκδηλωθεί χωρίς κανένα φραγμό. Είναι καθαρή αγάπη...
Είναι η μεγαλύτερη ψυχοθεραπεία, το να μιλάς με τον σκύλο σου είναι στην ουσία συζήτηση με τον εαυτό σου....
Είναι η ανάγκη μας να νιώθουμε ότι κάποιος εξαρτάται άμεσα από εμας....
Θα συμφωνήσω απόλυτα...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Ο σκύλος μας βοηθάει να είμαστε σε επαφή με την παιδικότητα μας. Η τρυφερότητα που μας προκαλεί μπορεί να εκδηλωθεί χωρίς κανένα φραγμό. Είναι καθαρή αγάπη...

2. Είναι η μεγαλύτερη ψυχοθεραπεία, το να μιλάς με τον σκύλο σου είναι στην ουσία συζήτηση με τον εαυτό σου...

3. Είναι η ανάγκη μας να νιώθουμε ότι κάποιος εξαρτάται άμεσα από εμας...
1. Ακριβώς:
"Neoteny" (Ελληνικά: "παιδομορφισμός")... όπως έγραψα και χτες, αυτό διέθετε το συγκεκριμένο άγριο θηρίο, που ήρθε και κάθησε παραδίπλα στη φωτιά του ανθρώπου και "υπέγραψε" μαζί του το αρχαιότερο "μνημόνιο συνεργασίας" (και το μόνο που δεν έχει καταλυθεί ακόμα!)... ξεπερνώντας δύο φρικτούς φόβους του: Για τη φωτιά... και για τον άνθρωπο...

Και, όπως είπαμε, σε αυτή την ομολογουμένως καθαρή αγάπη παίζει τεράστιο ρόλο η ωκυτοκίνη... η ορμόνη που, πολύ απλά, δένει τη μητέρα με το βρέφος κλπ...

2. Με τα πολλά, έχω τείνει να πιστεύω ότι η "συζήτηση" με το σκύλο σε βοηθάει να (μπορέσεις, επιτέλους!) συζητήσεις και με τον εαυτό σου... δηλαδή, να αυτοσυγκεντρωθείς... να σκεφτείς τα βασικά...

3. Αυτό, τώρα κι αν είναι φράση που θα ήθελε πολλά σεντόνια!:cool:
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Πρόσφατα μιλούσα με έναν φίλο που υπεραγαπά την 2,5 χρονών σκυλίτσα του, για την σχέση που είχε με τα σκυλιά πριν πάρει σκύλο, μου είπε οτι του ήταν αδιάφορα, μάλιστα όποτε πήγαινε για μάθημα σε σπίτι με σκύλο λόγω του επαγγέλματος του (καθηγητής Αγγλικών), ζητούσε να περιορίσουν τα σκυλιά τους γιατί δεν ήθελε να έχει άμεση επαφή.
Λες και μιλάς για μένα. Πριν πάρω τον Ντιεγκο μου τα σκυλιά μου ήταν εντελώς αδιάφορα και δεν ήθελα να έρχομαι σε επαφή μαζί τους..
Τωρα τα λατρεύω και τα δύο και δεν μπορω να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτά!!
Πως να μην αγαπάς ένα τέτοιο πλασματάκι? Οι χαρές που κάνουν όταν μπαίνω σπίτι, όταν ξυπνάω, τα αστεία τους και οι χαζομάρες τους που με κάνουν και γελάω κάθε μέρα, αυτό το πατουσάκι που με ακουμπάει τόσο στοργικά όταν έχω τις μαύρες μου και τα τόσο εκφραστικά ματάκια που είναι σαν να λένε "εγώ θα είμαι για πάντα εδω"...
Δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω και που να τελειώσω, είναι αμέτρητοι οι λόγοι που με κάνουν να τα αγαπάω τόσο πολύ!

images.jpg
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Πιστεύω οτι μας αρέσουν τόσο πολύ γιατί δεν μας κρίνουν και μας δέχονται για αυτό που είμαστε, κάτι που είναι δύσκολο να βρεθεί στις ανθρώπινες σχέσεις.
Ο σκύλος που έχουμε απέναντί μας δεν ενδιαφέρεται για το τι φοράμε, αν είμαστε όμορφοι, αν είμαστε έξυπνοι κτλ. Θα μας κοιτάξει με αγάπη και θα μας δείξει αφοσίωση ακόμα και αν είμαστε άλουστοι, μας λείπουν τα μπροστινά μας δόντια και δεν μπορούμε να αρθρώσουμε σωστά μια πρόταση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981