Γνώμες για malinois και εκτροφείο




georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
μεταξυ μας τωρα... γιατι να θελει καποιος να στειλει ενα καλο σκυλι στην Ελλαδα??
Για τους ίδιους λόγους που στέλνει και σε άλλες χώρες.
Τα ίδια χρήματα θα πάρει και από εμένα...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
μεταξυ μας τωρα... γιατι να θελει καποιος να στειλει ενα καλο σκυλι στην Ελλαδα??
Yπαρχουν παρα πολλα σκυλια καλα στην Ελλαδα.

Για τον φιλο εδω παιζει να ειναι ο τροπος προσεγγισης και η δουλεια για το οποιο το θελει το θεμα.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Για τους ίδιους λόγους που στέλνει και σε άλλες χώρες.
Τα ίδια χρήματα θα πάρει και από εμένα...
Αν ζητησει το ιδιο κουταβι καποιος απο Γερμανια πχ που το θελει για σπορ δεν υπαρχει ουτε μισο στο εκατομυριο πιθανοτητα να το παρεις εσυ.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@georgefrms με αυτα και με αυτα σαν να πιστευω οτι δεν θες μαλινουα,απλα σε εχει θα μπωσει το ονομα ενως μαλινουα.

ειναι 25-30 κιλα,αντε λιγο ακομα καπια,εσυ ψαχνεις 40κιλο.βλεπεις στις φωτο και σιγουρα σε θαμπωνουν αυτα που βλεπεις..ποιος σου ειπε οτι ενα μαλινουα απο γραμμες ιπο (που το εχεις παρει κατακαρδα) δεν θα μπορεσει να σου κανει σωματοφυλακη;;ποιος σου ειπε οτι δεν θα γαυγιζει στον περαστικο εξω απο τον φραχτη;ποιος σου ειπε οτι αυτα που ψαχνεις θα μπορεις να τα κανεις καλα;

εχεις δει κανενα να κανει εστω και ιπο απο κοντα;οχι απο βιντεο κλπ
εχεις μπει στην διαδικασια να καταλαβεις ενα μαλινουα η απλα εχεις στο μυαλο σου οτι μονο αυτο σου κανει;

ειπε οτι τα βλεπεις και η μονη τους εννοια ειναι το μανικι
λογικο δεν ειναι;;;
με πρευ δουλευουν.αυτος ειναι ο σκοπος,αυτο αυξανουν/ενισχυουν/χρησιμοποιουν σε αυτη την φαση και αναλογα με το τι κανει ο καθενας.
νομιζεις οτι δεν μπορεις να το γυρισεις ενα τετοιο σκλι στον ανθρωπο;;
ποιος σου ειπε οτι δεν γυρναει;;

σε βλεπω να ψαχνεις το μαλινουα που θελει να φαει και τον αερα που αναπνεει
εισαι σιγουρος οτι θες να ζησεις με ενα τετοιο σκλι;
εισαι ετοιμος να φας ανα πασα στιγμη δαγκα απο αυτο το σκλι;
εισαι σιγουρος οτι τα παιδια σου δεν θελεις να π[αιξουν με το σκλι σου;;

δεν ειναι δυσκολο να κανεις ενα μαλινουα να δαγκωνει,ακομα και ανθρωπο,δυσκολο ειναι το να ξερεις γιατι το κανει...τα περισσοτερα που το κανουν (εμενα μαρεουν) δεν παταν καλα στο κεφαλι τους.

εχεις φτιαξει μια ιδεα στο μυαλο σου
δεν ειναι διαφορετικη απο αυτη που εχουν παρει σκλι και πιστευουν οτι θα πανε παγκοσμιο κλπ κλπ..τα ονειρα παντα πρεπει να υπαρχουν αλλα πας σε λαθος δρομο.
για να κανεις αυτο που θες εσυ πρεπει να ψαξεις οχι το πιο τουμπανο,οχι το πιο δαγκανιαρικο,οχι το πιο τρελο αλλα αυτο που εχει μυαλο και ααυτο πιστεψε με ειναι πιο δυσκολο απο οσο νομιζεις.

πισεψε με δεν θα αντεξεις με ενα μαλι (ετσι οπως πιστευω οτι το φανταζεσαι) 2 χρονια και το κακο ειναι οτι δεν θα εχεις τι να το κανεις μετα..

σκεψου πρωτα τα αρνητικα (οχι οτι το μαλι κανει για σωματοφυλακη και εχει μαματη υπακοη μονο) βαλτα κατω,δες τι αποθεμα εχεις και βρες ενα αδυνατο,μικροσωμο μαλι να το χαρεις.
σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση παρε ενα γπ εργασιακο να γουσταρεις κιολας.


εντιτ
να σου πω την αληθεια μου;;;;;
ετσι οπως πιστευω οτι τα εχεις στο μυαλο σου (παντα μπορει να κανω λαθος) και εγω αν ημουν εκτροφεας,ειχα διαθεσιμο κουταβι,ειχα αναγκη και τα ευρα κατα 90% δεν θα σου εδινα κουταβι.
δεν στο λεω με κακια/ειρωνια κλπ,για να σε προσγειωσω στο λεω.
 




georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Ο τρόπος προσέγγισης είναι απλός!
Γειά σας!
Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κουταβιού που το θέλω για προσωποφύλαξη και φύλαξη εσωτερικού χώρου.
Οι γραμμές σας ταιριάζουν για την χρήση που το θέλω?
Τι μου προτείνετε?
Αυτό είναι το mail που έχω στείλει στους περισσότερους!
Τωρα σχετικά με αυτά που λέει ο Τάσος που μάλλον είναι ο καλύτερος γνώστης της φυλής εδώ μέσα και πάντα δίνω ιδιαίτερη προσοχή σε αυτά που γράφει!
Η εμφάνιση του σκύλου δεν με ενδιαφέρει καθόλου!
Τα μαλινουά σαν σκυλιά δεν μου αρέσουν.
Ο σκύλος δυστυχώς θα είναι για κάποια δουλειά που μάλλον θα την κάνει σχεδόν όλο το 24ωρο.
Δεν με ενδιαφέρει αν δεν μπορει να πηγαίνει παρέα για ψώνια ή για καφέ, ή να μπαίνει μέσα σε πολύ κόσμο.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα μπορεί να παίξει με παιδιά ή να είναι φιλικός.
Η δουλειά του θα είναι σπίτι, χώρος εργασίας και πάλι σπίτι.
Οι βόλτες που θα πηγαίνει θα είναι βόλτες και ψυχαγωγία για τον ίδιο.
Το μέρος για κάτι τέτοια είναι σχετικά εύκολο.
Δεν έχει ούτε πολλούς ανθρώπους ούτε πολλά σκυλιά.
Τα πρώτα έκτροφεία που κοίταξα ήταν με IPO γραμμές.
Μου πρότειναν όμως να πάω σε κάτι πιο στιβαρό.
Δαγκωνιές έχω φάει αρκετές.
Συνήθως από τσοπανόσκυλα.
Δεν έχω πρόβλημα.
Ξέρω ότι θα συμβεί. Δεν είναι έκπληξη.
Ξέρω ότι ο σκύλος δεν θα είναι pet.
Τον παίρνω για να κάνει μία δουλειά που δεν μπορεί να κάνει άλλος.
Σε αυτό το σημείο να σας πω ότι η βοήθειά σας είναι καταλυτική!
Όταν τελικά το πάρω θα σας βγάλω όλους για φαί! :D:D:D
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τωρα ναι,μας τα ειπες ολα..ειδικα στο σημειο που δεν σου αρεσουν σαν σκλια...δικος μου εισαι χαχα.
απο την στιγμη που ξερεις τι θα αντιμετωπισης και ξερεις τι προβληματα μπορει να παρουσιαστουν για να εχεις τον σκυλο ετσι οπως ειπες παραπανο απο τα 100 μαλινουα σου κανουν περιπου τα 90.
οποτε δεν εισαι τοσο μακρυα οσο πιστευεις.

αν με ρωτησεις αν συμφωνω σε ολα αυτα θα σου πω οχι.γιατι;;γιατι μπορεις να τα κανεις ευκολα με τον σκυλο ηρεμο/φλωρο και στα ετικα ειναι τα λιγοτερα προβληματα και η πιο καλη ζωη του σκυλου.
ενα μαλι οταν ειναι επιθετικο μην νομιζεις οτι περναει καλα.

η σωματοδομη μη νομιζεις οτι θα κανει την διαφορα
πολοι πηραν απο γραμμες ιπο και δεν μπορουν να τα βγαλουν βολτα,η τους φαγαν.πολλα απο αυτα χαριζοντε στην αστυνομια,φαντασου.
οι δαγκωνιες δεν ειναι ολες ιδιες,να ξες.εγω φτιαχνομαι οταν την τρωω απο μαλι,απο αλλα κλαιν
πιστεψε με,η ζωη με ενα μαλι (ποσο μαλλον δυσκολο μαλι) κρυβει πολες εκπληξεις

το μεηλ που στελνεις ειναι απο μονο του αποτρεπτικο στο να σου δωσουν σκλι
μπες στην θεση τους
ειναι σαν να διαβαζεις.....αδερφε,θελω ενα μαντροσκυλο,να γαμει οτι παταει μεσα.

για σκεψου τα αλλα μια
πιστεψε με,απο εκει που σου ειχα στειλει πηρε και αλλος σκλι,για τον ιδιο λογο με εσενα.
προς το παρων ειναι απολυτα ικανοποιημενος και μεσα στα γουστα του
ΑΛΛΑ
με σκυλο νορμαλ και με μυαλο.

@Dimi_21 δεν ξερω ποιος τα ειπε,ομως αν συμπαιρενω με τις σκεψεις του γιωργουφρμς δεν πρεπει να ειχε κρατησει ποτε λουρι και στην αλλη ακρη του λουριου μαλινουα.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
θελω ενα μαντροσκυλο,να γαμει οτι παταει μεσα.
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνουν κάτι τέτοιο...
Προσωποφύλαξη τους λέω.
Δηλαδή για να ασχοληθούν μαζί μου πρέπει να ασχολούμαι κι εγώ με KNPV?
Το βρίσκω παράλογο...
Θυμάμαι τι μου έχεις στείλει και το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ;)
Επίσης μαλινουά δεν είχα ποτέ!
Τώρα το λουρί τους το έχω κρατήσει όταν μου έκανε επιδειξη κάποιος, αλλά δεν έχει να κάνει!
Δεν έγινα πιο σοφός επειδη το κράτησα από το λουρί!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
It’s not the size of the dog in the fight, it’s the size of the fight in the dog.
Mark Twain
 
  • Like
Reactions: zenio


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τώρα το λουρί τους το έχω κρατήσει όταν μου έκανε επιδειξη κάποιος, αλλά δεν έχει να κάνει!
Δεν έγινα πιο σοφός επειδη το κράτησα από το λουρί!
den το ειπα για εσενα αυτο
 
  • Like
Reactions: georgefrms




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Εφερε ενας γνωστος μου κουταβι απο Δανια μαλινουα πριν απο λιγες μερες,απο ipo γραμμες,απο πολυ καλα και δυνατα αιματα(ετσι ακουσα απο Μαλινουα ελαχιστα γνωριζω).
Η αποστολη του ειναι να τον ταιζουν τον σκυλο σε ολα τα πιθανα μερη που μπορει και εχει κοσμο γιατι απο 2.5 μηνων εχει την μ@λ@κι@ προς τον ανθρωπο...
Δεν

Αδερφακι του πηρε γνωστο ονομα του εξωτερικου που κατεβενει σε παγκοσμια στο IPO

@georgefrms σωστο η λαθος δεν ξερω παντως ναι,θα εισαι παντα κατωτερη επιλογη απο καθε εναν που θα ζηταει κουταβι για να κανει κατι αλλο με αυτο.ΙPO-MONDIO-KNPV κατι τελος παντων,και νομιζω οχι αδικα για τον εκτροφεα
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Εφερε ενας γνωστος μου κουταβι απο Δανια μαλινουα πριν απο λιγες μερες,απο ipo γραμμες,απο πολυ καλα και δυνατα αιματα(ετσι ακουσα απο Μαλινουα ελαχιστα γνωριζω).
Η αποστολη του ειναι να τον ταιζουν τον σκυλο σε ολα τα πιθανα μερη που μπορει και εχει κοσμο γιατι απο 2.5 μηνων εχει την μ@λ@κι@ προς τον ανθρωπο...
Μήπως θυμάσαι έκτροφείο?
Αυτό με το τάισμα δεν το κατάλαβα!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Για τα λεφτα
Για τους ίδιους λόγους που στέλνει και σε άλλες χώρες.
Τα ίδια χρήματα θα πάρει και από εμένα...
Γιατι το σκυλι θα "χαθει" αρα δεν θα φανει ποτε η δουλεια του εκτροφεα.


Yπαρχουν παρα πολλα σκυλια καλα στην Ελλαδα.

Για τον φιλο εδω παιζει να ειναι ο τροπος προσεγγισης και η δουλεια για το οποιο το θελει το θεμα.
Αν ζητησει το ιδιο κουταβι καποιος απο Γερμανια πχ που το θελει για σπορ δεν υπαρχει ουτε μισο στο εκατομυριο πιθανοτητα να το παρεις εσυ.
Μητσο, καλα σκυλια απο καλες γεννες, ναι εχουμε. τοπ σκυλια δεν εχουμε.
και αν καποιο σκυλι εχει τις προδιαγραφες να γινει τοπ, στην Ελλαδιτσα δεν προκειται να γινει ποτε.

Οι Γερμανοι ειναι δυσκολο να σου στειλουν καλο σκυλι.
Με τους Τσεχους κατι γινεται. Αυτοι γενικα ειναι πιο χαλαροι και στελνουν πολλα σκυλια σε αλλες χωρες.

Μήπως θυμάσαι έκτροφείο?
Αυτό με το τάισμα δεν το κατάλαβα!
φαι=κατι καλο
να γινει θετικη συνδεση
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ο τρόπος προσέγγισης είναι απλός!
Γειά σας!
Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κουταβιού που το θέλω για προσωποφύλαξη και φύλαξη εσωτερικού χώρου.
Οι γραμμές σας ταιριάζουν για την χρήση που το θέλω?
Τι μου προτείνετε?
Αυτό είναι το mail που έχω στείλει στους περισσότερους!
Τωρα σχετικά με αυτά που λέει ο Τάσος που μάλλον είναι ο καλύτερος γνώστης της φυλής εδώ μέσα και πάντα δίνω ιδιαίτερη προσοχή σε αυτά που γράφει!
Η εμφάνιση του σκύλου δεν με ενδιαφέρει καθόλου!
Τα μαλινουά σαν σκυλιά δεν μου αρέσουν.
Ο σκύλος δυστυχώς θα είναι για κάποια δουλειά που μάλλον θα την κάνει σχεδόν όλο το 24ωρο.
Δεν με ενδιαφέρει αν δεν μπορει να πηγαίνει παρέα για ψώνια ή για καφέ, ή να μπαίνει μέσα σε πολύ κόσμο.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα μπορεί να παίξει με παιδιά ή να είναι φιλικός.
Η δουλειά του θα είναι σπίτι, χώρος εργασίας και πάλι σπίτι.
Οι βόλτες που θα πηγαίνει θα είναι βόλτες και ψυχαγωγία για τον ίδιο.
Το μέρος για κάτι τέτοια είναι σχετικά εύκολο.
Δεν έχει ούτε πολλούς ανθρώπους ούτε πολλά σκυλιά.
Τα πρώτα έκτροφεία που κοίταξα ήταν με IPO γραμμές.
Μου πρότειναν όμως να πάω σε κάτι πιο στιβαρό.
Δαγκωνιές έχω φάει αρκετές.
Συνήθως από τσοπανόσκυλα.
Δεν έχω πρόβλημα.
Ξέρω ότι θα συμβεί. Δεν είναι έκπληξη.
Ξέρω ότι ο σκύλος δεν θα είναι pet.
Τον παίρνω για να κάνει μία δουλειά που δεν μπορεί να κάνει άλλος.
Σε αυτό το σημείο να σας πω ότι η βοήθειά σας είναι καταλυτική!
Όταν τελικά το πάρω θα σας βγάλω όλους για φαί! :D:D:D
Φίλε γεια και από μένα.Καταρχην έχω την εντύπωση ότι ψάχνεις σε λάθος δρόμο.....
Σε ποιον θέλεις να κάνεις πρόσωποφύλαξη και τι χώρο θέλεις να φυλάξεις?Διαμέρισμα ,μονοκατοικία με αυλή? Πυλωτη?Περιφραγμένο οικόπεδο?
Πώς το έχεις φανταστεί στο μυαλό σου τη λέξη πρόσωποφύλαξη? Να κάνει τι ο σκυλος? Να γαβγίζει?να δαγκώνει τσιμπιτα? Να τρώει σίδερα? Την καθημερινότητα σου σε αυτό το σενάριο?
Για ποιο λόγο κατευθύνθηκες στα μαλινουα?Επειδή είδες βίντεο στο υτουμπ και κατέληξες ότι έχει τα γκάζια για τη δουλεια?
Ο σκύλος θα είναι μόνος στον χώρο που θελεις να φυλαξεις?
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
@Kouros ο σκύλος θα φυλάει το σπίτι από μέσα, που μέσα θα είναι άνθρωποι.
Όταν φεύγουν οι άνθρωποι θα παίρνουν και τον σκύλο.
Δεν θα μένει μόνος του στο σπίτι δηλαδή.
Σχετικά με την προσωποφύλαξη.
Προσωποφύλαξη θα κάνει σε δύο άτομα.
Ο σκύλος πρέπει να είναι σε θέσει να καταστείλει άμεση απειλή από άλλον άνθρωπο.
Όταν λες καθημερινότητα τι εννοείς?
Όπως είναι η καθημερινότητα με έναν σκύλο συν τους περιορισμούς που έχει ένας τέτοιος σκύλος.
Προφανώς και δεν έχω την απαίτηση να πάω στην παραλία με κόσμο, να τον λύσω και να παίξω φρίσμπι!
Ούτε θα παίξω μπιζ με τον σκύλο δίπλα μου!
Στο μαλινουά κατέληξα αφαιρετικά.
Είναι η μόνη φυλή που καλύπτει σχεδόν όλες τις ανάγκες μου.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Μητσο, καλα σκυλια απο καλες γεννες, ναι εχουμε. τοπ σκυλια δεν εχουμε.
και αν καποιο σκυλι εχει τις προδιαγραφες να γινει τοπ, στην Ελλαδιτσα δεν προκειται να γινει ποτε.

Οι Γερμανοι ειναι δυσκολο να σου στειλουν καλο σκυλι.
Με τους Τσεχους κατι γινεται. Αυτοι γενικα ειναι πιο χαλαροι και στελνουν πολλα σκυλια σε αλλες χωρες
Διαφωνω σε μερικα,αλλα οκ.
Αν αναφερεσαι σε Ipo θελει κοπο χρονο και πολυ τρεξιμο και δουλεια,δεν σε βοηθαει και η Αθηνα,(ιχνηλασια),αν παλι εισαι επαρχια εχεις χωρο για ιχνηλασιες αλλα δεν εχεις κλαμπ να δουλεψεις.
Καλα σκυλια εχουμε καλα αιματα εχουμε ζευγαρωματα απο το εξωτερικο με καλα σκυλια.
Ναι δεν εχουμε το επιπεδο για να τα κανουμε να δειχνουν TOP ok,αλλα δεν ειναι και καταστροφικο αυτο.
Ουτε για εμας αλλα ουτε για τους εκτροφεις στο εξωτερικο οταν στειλουν σκυλο εδω.
Αν πχ στειλουν ενα καλο σκυλο σε ενα καποιον και αυτος τους ενημερωνει την εξελιξη και βλεπουν οτι το προσεχει,ασχοληται ,και παρει και κανα ipo με καλη παρουσια μια χαρα χαρουμενοι θα ειναι!!

Τωρα για τους γερμανους σε αυτο που λες,τα δυο τελευταια γερμανικα που επαιξαν σε παγκοσμιο με την Ελλάδα ειναι απο Γερμανια :D

Μπορει να μην σου δωσουν το top της γεννας,αλλα καμια φορα δεν χρειαζεται κιολας.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@georgefrms και σκυλο να βρεις,που δεν το βλεπω και πολυ εφικτο.
Εχεις στο μυαλο σου οτι θελει παρα παρα πολυ δουλεια απο καλο εκπαιδευτη για να γινει ετσι οπως το εχεις στο μυαλο σου?Θα χρειαστεις και χρονο και χρημα.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
@georgefrms και σκυλο να βρεις,που δεν το βλεπω και πολυ εφικτο.
Εχεις στο μυαλο σου οτι θελει παρα παρα πολυ δουλεια απο καλο εκπαιδευτη για να γινει ετσι οπως το εχεις στο μυαλο σου?Θα χρειαστεις και χρονο και χρημα.
Γιατί δεν είναι εφικτό?
Τα υπόλοιπα είναι υπολογισμένα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf