Γνώμες για malinois και εκτροφείο


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γιατί δεν είναι εφικτό?
Τα υπόλοιπα είναι υπολογισμένα...
Γιατι ψαχνεις σχεδον ενα χρονο,και ακομα εισαι στο μηδεν.
Και μου δειχνεις οτι δεν εχεις και θεληση να αλλαξεις και τροπο.

Προσεχε πολυ με τον εκπαιδευτη οταν ερθει η ωρα...

Υ.Γ Οταν ανοιξες το θεμα μπηκε σποντα και αλλος ενας.Ο αλλος εχει 6 μηνων κουταβι πυροβολο,με πολυ δυνατο Pedigree,και σαν κουταβι δειχνει να τα εχει ΟΛΑ.

Υ.Γ2 Συγνωμη αν φενεται οτι στην λεω,δεν εχω καμια τετοια προθεση ισα ισα προσπαθω να βοηθησω,αν τα καταφερνω η οχι δεν ξερω παντως αυτο εχω σαν προθεση
 
  • Like
Reactions: george_gs




georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Γιατι ψαχνεις σχεδον ενα χρονο,και ακομα εισαι στο μηδεν.
Και μου δειχνεις οτι δεν εχεις και θεληση να αλλαξεις και τροπο.

Προσεχε πολυ με τον εκπαιδευτη οταν ερθει η ωρα...

Υ.Γ Οταν ανοιξες το θεμα μπηκε σποντα και αλλος ενας.Ο αλλος εχει 6 μηνων κουταβι πυροβολο,με πολυ δυνατο Pedigree,και σαν κουταβι δειχνει να τα εχει ΟΛΑ.

Υ.Γ2 Συγνωμη αν φενεται οτι στην λεω,δεν εχω καμια τετοια προθεση ισα ισα προσπαθω να βοηθησω,αν τα καταφερνω η οχι δεν ξερω παντως αυτο εχω σαν προθεση
Στο μηδέν είμαι επειδή δεν έχω κουτάβι ακόμα?
Όταν λες ότι δεν έχω θέληση να αλλάξω τρόπο τι εννοείς?
Το ότι πήρε κάποιος άλλος κουτάβι δεν μου λέει κάτι.
Θα μπορούσα να είχα πάρει κι εγω... και???
Το πρόβλημά μου δεν είναι να πάρω κουτάβι.
Το πρόβλημα μου είναι ποιό κουτάβι να πάρω.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros ο σκύλος θα φυλάει το σπίτι από μέσα, που μέσα θα είναι άνθρωποι.
Όταν φεύγουν οι άνθρωποι θα παίρνουν και τον σκύλο.
Δεν θα μένει μόνος του στο σπίτι δηλαδή.
Σχετικά με την προσωποφύλαξη.
Προσωποφύλαξη θα κάνει σε δύο άτομα.
Ο σκύλος πρέπει να είναι σε θέσει να καταστείλει άμεση απειλή από άλλον άνθρωπο.
Όταν λες καθημερινότητα τι εννοείς?
Όπως είναι η καθημερινότητα με έναν σκύλο συν τους περιορισμούς που έχει ένας τέτοιος σκύλος.
Προφανώς και δεν έχω την απαίτηση να πάω στην παραλία με κόσμο, να τον λύσω και να παίξω φρίσμπι!
Ούτε θα παίξω μπιζ με τον σκύλο δίπλα μου!
Στο μαλινουά κατέληξα αφαιρετικά.
Είναι η μόνη φυλή που καλύπτει σχεδόν όλες τις ανάγκες μου.
Λοιπόν άκου να δεις πως έχουν τα πράγματα..
Τα σκυλιά είναι λίγο περίεργοι οργάνισμοι..Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από το μεγάλωμα τους ΑΛΛΑ.. ένα λυκοσκυλοειδες (μαλινουα) σε έναν κλειστό χώρο όπως ένα διαμέρισμα χωρίς ερεθίσματα είναι ωρολογιακη βόμβα...Δηλαδή για να το κάνω ποιο λιανα...εφόσον ο σκύλος είναι επιπέδου άνω του 5 ( υποθετωντας ότι από το 1-10 είναι η κλίμακα όπου ένας σκύλος έχει τα κακαλα για να κάνει φύλαξη , να δαγκώσει κτλ κτλ) τότε εντός του σπιτιού θα θέλει να κάνει μία ΕΡΓΑΣΙΑ καθόσον αυτά είναι σκύλοι ΕΡΓΑΣΙΑΣ , με απλά λόγια εκτός ότι κατά πάσα πιθανότητα θα γαβγίζει διαρκώς στους εξωτερικούς θορύβους που θα ακούει ,θα είναι και εμφανώς στρεσσαρισμενος με άμεσο αρνητικό αντίκτυπο στις μεταξύ σας σχέσεις....Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι εάν μένεις σε διαμέρισμα η περίπτωση" έχω το ψυχοπαθες μαλινουα μέσα στο διαμέρισμα και αυτό είναι ήσυχο συνέχεια ΑΛΛΑ αν μπεί κλέφτης αυτό μεταμορφώνεται.." είναι σενάριο φαντασίας..
Για να είναι ήσυχο θα πρέπει να είναι κάτω του 5..,οπότε η φύλαξη και σωματοφυλακή πάει σύννεφο..Το ότι το pedigree θα είναι γεμάτο και "βαρύ" ,πώς και επειδή ο εκπαιδευτής τα μαθαίνει να παίζουν με ένα μανίκι αυτό δεν λέει κάτι για την αποτελεσματικότητα της εργασίας...
Επίσης αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς θα σου πω ότι για φυλαξη χώρου καλύτερα να ψάξεις κάτι ποιο μαστιφοειδες που να έχει και μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο γιατί εκεί τα λυκοσκυλοειδη υστερούν..Δηλαδή presa ,bandog ,ροτβάιλερ κτλ.
Επίσης σε ένα γλιστερο περιβάλλον αν αυτό είναι ο εσωτερικός χώρος ενός διαμερίσματος τα "μακριά" σκυλιά υπερτερούν έναντι των ψηλών.Αυτο να το λάβεις υπόψη σου στη διαλογή των γεννητόρων καθόσον σε οποιαδήποτε "ράτσα " διαφοροποιούνται....
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Στο μηδέν είμαι επειδή δεν έχω κουτάβι ακόμα?
Όταν λες ότι δεν έχω θέληση να αλλάξω τρόπο τι εννοείς?
Το ότι πήρε κάποιος άλλος κουτάβι δεν μου λέει κάτι.
Θα μπορούσα να είχα πάρει κι εγω... και???
Το πρόβλημά μου δεν είναι να πάρω κουτάβι.
Το πρόβλημα μου είναι ποιό κουτάβι να πάρω.
Και να μην εισαι στο μηδεν εισαι πολυ χαμηλα,την αλλη φορα ανεβασες εκτροφειο απο Αμερικη,δινουν οι αμερικανοι ενα σκασμο λεφτα για κουταβια και ετοιμα σκυλια απο Ευρωπη και εσυ κοιτας απο Αμερικη που θα ειναι και πολυ πιο ακριβο.
Προφανως και μπορεις να παρεις κουταβι οποτε θες,μαλινουα ποια βρισκεις παντου,και επειδη οντως το προβλημα ειναι να βρεις το κουταβι θες δεν θα το βρεις ευκολα.
Το κουταβι που πηρε ο καποιος 3 επιπεδα κατω αν βρεις θα πρεπει να κανεις παρτυ!!!Και ας μην σε νοιαζει :D
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Υστερουν τα μαλινουα και τα Γερμανικα σε αντοχη στον πονο απο τα σημερινα rot δλδ?Μαλιστα...
Σε ενα αλλο παραλληλο συμπαν μπορει..
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
1
άν μένεις σε διαμέρισμα η περίπτωση" έχω το ψυχοπαθες μαλινουα μέσα στο διαμέρισμα και αυτό είναι ήσυχο συνέχεια ΑΛΛΑ αν μπεί κλέφτης αυτό μεταμορφώνεται.." είναι σενάριο φαντασίας..
Για να είναι ήσυχο θα πρέπει να είναι κάτω του 5..,οπότε η φύλαξη και σωματοφυλακή πάει σύννεφο..

2
και επειδή ο εκπαιδευτής τα μαθαίνει να παίζουν με ένα μανίκι αυτό δεν λέει κάτι για την αποτελεσματικότητα της εργασίας...
.
se καποια συμφωνω αλλα.........

γιατι αν ενα σκλι που ειναι στην κλιμακα σου στο 8 πχ δεν μπορει να ειναι ηρεμο μεσα στο σπιτι και μολις μπει ο κακος να μεταφορφωθει;;;
με ενδιαφερει αυτο πραγματικα,γιατι καπως θα κολαει με το δευτερο που κρατησα.

ο σκυλος εχει σαν μεσο εκφρασης το στομα του
αρα δεν ειναι κακο να τον μαθεις να το χρησιμοποιει,οπως επισης το μανικακι ναι μεν δεν ειναι φυλαξη αλλα βρε διαολοι ολοι σας καπως πρεπει να μαθει ο σκυλος να δαγκωνει.
αν δεν ξερει να δαγκωνει να το χεσω την φυλαξη που κανει
απειρα βιντεο απο γνωστους που κανουν δαγκωματα σε πραγματικες συνθηκες.κανενα δαγκωμα τις προκοπης ομως,στην ουσια ο κλεφτης την γλυτωνει με μια γρατζουνια.

επισης θα με ενδιεφερε η αποψη σου γιατι σε γλυστερο εδαφος ειναι καλυτερα τα βαρυα σκλια απο τα ελαφρυα..εκτος αν καταλαβα λαθος
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Σωματοφυλακή ε..
Το έχουμε ξαναπαίξει αλλα μετα απο το come back του Kouros
ας το ξαναπαίξουμε :D

Δεν έχω προτείνει ποτέ τέτοιο πράμα εγώ σε "καινούριους" ιδιοκτήτες...

Υγ. Σκυλαρα όμως....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Υστερουν τα μαλινουα και τα Γερμανικα σε αντοχη στον πονο απο τα σημερινα rot δλδ?Μαλιστα...
Σε ενα αλλο παραλληλο συμπαν μπορει..
Τα σημερινά ροτ κινούνται παράλληλα με τα σημερινά Γπ και μαλινουα.Η μείωση είναι αισθητή σε όλα.
Τα ροτ είναι από τα σκυλιά που δεν έχω σε εκτίμηση για αρκετούς λόγους αλλά οφείλουμε να είμαστε αντικειμενικοί.
Αυτό που έχω εγώ (ροτ ) έχω ξαναπεί απειρες φορές ότι είναι ακατάλληλο για φυλαξη όμως σαν "ράτσα" έχουν κατά ΜΕΣΟ όρο μεγαλύτερη αντοχή στον πονο.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
se καποια συμφωνω αλλα.........

γιατι αν ενα σκλι που ειναι στην κλιμακα σου στο 8 πχ δεν μπορει να ειναι ηρεμο μεσα στο σπιτι και μολις μπει ο κακος να μεταφορφωθει;;;
με ενδιαφερει αυτο πραγματικα,γιατι καπως θα κολαει με το δευτερο που κρατησα.

ο σκυλος εχει σαν μεσο εκφρασης το στομα του
αρα δεν ειναι κακο να τον μαθεις να το χρησιμοποιει,οπως επισης το μανικακι ναι μεν δεν ειναι φυλαξη αλλα βρε διαολοι ολοι σας καπως πρεπει να μαθει ο σκυλος να δαγκωνει.
αν δεν ξερει να δαγκωνει να το χεσω την φυλαξη που κανει
απειρα βιντεο απο γνωστους που κανουν δαγκωματα σε πραγματικες συνθηκες.κανενα δαγκωμα τις προκοπης ομως,στην ουσια ο κλεφτης την γλυτωνει με μια γρατζουνια.

επισης θα με ενδιεφερε η αποψη σου γιατι σε γλυστερο εδαφος ειναι καλυτερα τα βαρυα σκλια απο τα ελαφρυα..εκτος αν καταλαβα λαθος
Όχι δεν κατάλαβες σωστά..δεν είπα βαριά..είπα μακριά.. με μεγαλύτερο μήκος.Ενα presa πχ με πολύ κοντά πόδια ( σε σχέση με το μέσο όρο) θα είναι ποιο αποτελεσματικό σε ένα μικρό χώρο όπως είναι ένα διαμέρισμα από ότι ένα άλλο ίδιας ράτσας με ποιο ψηλα πόδια και ποιο κοντό κορμό ,καταλαβαίνεις προφανώς ότι οι περισσότερες ράτσες είναι mix όσο και να μη μας / σας αρέσει αυτό και ως εκ τούτου σε διαφορετικές γραμμές παρατηρούνται ανομοιομορφίες....
Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου...ο ιδιοκτήτης -εκπαιδευτης δεν μαθαίνει τον σκύλο να δαγκώνει ( ο σκύλος το έχει μέσα του ή δεν το εχει ,έχει αποτυπωθεί στο dna του από διάφορους παράγοντες ) ,απλά το εξασκεί χρησιμοποιώντας το...άλλο ΜΑΘΑΙΝΩ και άλλο εξασκώ......στην πρώτη δεν το έχω και προσπαθώ να το μάθω στη δεύτερη το έχω και το κατευθύνω εκεί που πρέπει..
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
nai,το πηγες παραπερα
θεωρεις δηλαδη οτι ενας σκυλος δεν μπορει να βελτιωσει φτιαξει το δαγκωμα του;γιαυτο εγραψα μαθει να δαγκωνει..μην κολατε σε τετοια για να δειξετε το διαφορετικο.
ελαχιστοι σκυλοι το εχουν με το δαγκωμα απο νια νια,εννοω να δαγκωνουν καλα..αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι κανουν για φυλακες οπως και αυτα που δεν δαγκωνουν καλα δεν σημαινει οτι δεν κανουν.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Διαφωνω σε μερικα,αλλα οκ.
Αν αναφερεσαι σε Ipo θελει κοπο χρονο και πολυ τρεξιμο και δουλεια,δεν σε βοηθαει και η Αθηνα,(ιχνηλασια),αν παλι εισαι επαρχια εχεις χωρο για ιχνηλασιες αλλα δεν εχεις κλαμπ να δουλεψεις.
Καλα σκυλια εχουμε καλα αιματα εχουμε ζευγαρωματα απο το εξωτερικο με καλα σκυλια.
Ναι δεν εχουμε το επιπεδο για να τα κανουμε να δειχνουν TOP ok,αλλα δεν ειναι και καταστροφικο αυτο.
Ουτε για εμας αλλα ουτε για τους εκτροφεις στο εξωτερικο οταν στειλουν σκυλο εδω.
Αν πχ στειλουν ενα καλο σκυλο σε ενα καποιον και αυτος τους ενημερωνει την εξελιξη και βλεπουν οτι το προσεχει,ασχοληται ,και παρει και κανα ipo με καλη παρουσια μια χαρα χαρουμενοι θα ειναι!!

Τωρα για τους γερμανους σε αυτο που λες,τα δυο τελευταια γερμανικα που επαιξαν σε παγκοσμιο με την Ελλάδα ειναι απο Γερμανια :D

Μπορει να μην σου δωσουν το top της γεννας,αλλα καμια φορα δεν χρειαζεται κιολας.
Τα περισσοτερα σκυλια που ερχονται στην Ελλαδα, με δυσκολια θα παρουν ενα ipo και ποτεεε...?!?!?!
Το πρωταθλημα μας εχει παρα πολυ χαμηλο ανταγωνισμο αλλα και τα "στεφθεις" πρωταθλητης κατι τρεχει στα γυφτικα για τους ξενους.

Ναι, Δημητρη μου... εχουν παρει σκυλια απο την Γερμανια και απο καλες γεννες και απο και απο... αλλα δεν ηταν ο Γιωργος, ο Δημητρης , ο Κωστας κτλ κτλ που δεν τους ηξερε κανενας, που δεν ειχαν κανει ουτε μια επιτυχια, που μεχρι τις προαλλες εβλεπαν σκυλια μονο μεσω σε φωτο. ;)

πως δεν ειναι καταστροφικο???τα τελευταια χρονια δεν εχουμε καν συμμετοχη στο wusv!! πλακα με κανεις...:D

για να τους ενημερωνεις το πως τα παει το σκυλι κτλ, σημαινει οτι ηδη εχεις παρει το σκυλι αρα τι συζηταμε...:p το θεμα ομως ειναι να καταφερεις να βρεθει στα χερια σου το σκυλι!;)

ps. σε γλιστερα πατωματα πολλα σκυλια δεν... ειναι ενα τεστ που περνανε τα σκυλια που προοριζονται για τετοιες "δουλειες".
επισης, ειναι διαφορετικα πραγματα το δαγκωνω σε ανοιχτο χωρο απο το δαγκωνω μεσα σε ενα "ξενο" κτιριο απο το δαγκωνω μεσα στο σπιτι μου κτλ.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τα σημερινά ροτ κινούνται παράλληλα με τα σημερινά Γπ και μαλινουα.Η μείωση είναι αισθητή σε όλα.
Τα ροτ είναι από τα σκυλιά που δεν έχω σε εκτίμηση για αρκετούς λόγους αλλά οφείλουμε να είμαστε αντικειμενικοί.
Αυτό που έχω εγώ (ροτ ) έχω ξαναπεί απειρες φορές ότι είναι ακατάλληλο για φυλαξη όμως σαν "ράτσα" έχουν κατά ΜΕΣΟ όρο μεγαλύτερη αντοχή στον πονο.
Aντικειμενικα σου ξανα λεω οτι δεν ισχυει.Η μορφολογια εχει κανει την δουλεια της :D
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
nai,το πηγες παραπερα
θεωρεις δηλαδη οτι ενας σκυλος δεν μπορει να βελτιωσει φτιαξει το δαγκωμα του;γιαυτο εγραψα μαθει να δαγκωνει..μην κολατε σε τετοια για να δειξετε το διαφορετικο.
ελαχιστοι σκυλοι το εχουν με το δαγκωμα απο νια νια,εννοω να δαγκωνουν καλα..αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι κανουν για φυλακες οπως και αυτα που δεν δαγκωνουν καλα δεν σημαινει οτι δεν κανουν.
η θεωρια λεει οτι τα σκυλια που μπαινουν σε fight mode και αρα ειναι στα κοκκινα , δλδ οταν μιλαμε για πραγματικες συνθηκες, δεν θα κανουν βαθυ δαγκωμα οπως πχ βλεπουμε σε εναν αγωνα, αλλα χρησιμοποιουν κυριως τα μπροστινα.

για να μην παρεξηγηθω... δεν εχω δοκιμασει στην πραξη κ ετσι δεν ξερω αλλα η θεωρια αυτο λεει.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Προφανω
Aντικειμενικα σου ξανα λεω οτι δεν ισχυει.Η μορφολογια εχει κανει την δουλεια της :D
Προφανώς ,αλλά εγώ δεν στοχοποίησα συγκεκριμένα το ροτβάιλερ ,είπα ότι είναι ποιο κατάλληλο.Ας πούμε ότι αυτό δεν είναι ,τα πρέσα ,bandog μαστιφοειδη γενικώς έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο παντως
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τα περισσοτερα σκυλια που ερχονται στην Ελλαδα, με δυσκολια θα παρουν ενα ipo και ποτεεε...?!?!?!
Το πρωταθλημα μας εχει παρα πολυ χαμηλο ανταγωνισμο αλλα και τα "στεφθεις" πρωταθλητης κατι τρεχει στα γυφτικα για τους ξενους.

Ναι, Δημητρη μου... εχουν παρει σκυλια απο την Γερμανια και απο καλες γεννες και απο και απο... αλλα δεν ηταν ο Γιωργος, ο Δημητρης , ο Κωστας κτλ κτλ που δεν τους ηξερε κανενας, που δεν ειχαν κανει ουτε μια επιτυχια, που μεχρι τις προαλλες εβλεπαν σκυλια μονο μεσω σε φωτο. ;)

πως δεν ειναι καταστροφικο???τα τελευταια χρονια δεν εχουμε καν συμμετοχη στο wusv!! πλακα με κανεις...:D

για να τους ενημερωνεις το πως τα παει το σκυλι κτλ, σημαινει οτι ηδη εχεις παρει το σκυλι αρα τι συζηταμε...:p το θεμα ομως ειναι να καταφερεις να βρεθει στα χερια σου το σκυλι!;)

ps. σε γλιστερα πατωματα πολλα σκυλια δεν... ειναι ενα τεστ που περνανε τα σκυλια που προοριζονται για τετοιες "δουλειες".
επισης, ειναι διαφορετικα πραγματα το δαγκωνω σε ανοιχτο χωρο απο το δαγκωνω μεσα σε ενα "ξενο" κτιριο απο το δαγκωνω μεσα στο σπιτι μου κτλ.
Με την σκληρη καθημερινοτητα που ζουμε και ενα Ipo ειναι ΑΘΛΟΣ.Οταν ο μισθος ειναι 700e στην καλυτερη.Και πρεπει να διαθεσεις 200e καθε μηνα!χωρις τα εκτακτα...Να στερησε τον πρωινο σου υπνο για να πας να πατησεις μια πιστα.(Τα ΣΚ και παλι να μην φτανει...)
Και αυτο θελει χρονια...3 το λιγοτερο....
Τελος παντων ευκολο ειναι να παρεις καλο σκυλο αν θες θα σε βοηθησω τυχερε :DDDDDD
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Προφανω

Προφανώς ,αλλά εγώ δεν στοχοποίησα συγκεκριμένα το ροτβάιλερ ,είπα ότι είναι ποιο κατάλληλο.Ας πούμε ότι αυτό δεν είναι ,τα πρέσα ,bandog μαστιφοειδη γενικώς έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο παντως
Θα το ψαξω!!!Βασικα θα κατσω να δω αν εχουν και εκει μορφολογια^^
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
@Kouros "θα γαβγίζει διαρκώς στους εξωτερικούς θορύβους που θα ακούει"
Δεν έχει εξωτερικούς θορύβους...
"για φυλαξη χώρου καλύτερα να ψάξεις κάτι ποιο μαστιφοειδες"
Η επιλογή της φυλής έχει γίνει για συγκεκριμένους λόγους.
Να αναφέρω μερικούς από αυτούς...
Όταν φοράω τα ρούχα της δουλειάς, δεν γίνεται ένα cane corso να πετάξει τα σάλια του επάνω μου.
Δεν γίνεται να μου γεμίσει τρίχες το σακάκι ένα καυκάσιο.
Δεν γίνεται να πάω σε κάποιο ραντεβού με ένα πρέσα.
@Dimi_21 Το ότι ανέβασα ένα εκτροφείο από αμερική πριν ένα χρόνο σημαίνει ότι είμαι χαμηλά?
Έχεις δει μέχρι στιγμής να με έχουν απασχολήσει τα χρήματα?
Αν βρω εκεί κάτι που μου κάνει γιατί να μην το πάρω?
Τα χρήματα της αγοράς είναι ίσως τα λιγότερα σε σχέση με όλα τα άλλα.
Επίσης μετά από ένα χρόνο, όλο και κάτι παραπάνω έμαθα! ;)

Σχετικά με την αντοχή στον πόνο...
Πιστεύω ότι είναι στο πόσο ατρόμητος είναι ο σκύλος και πόσο μαθημένος στον πόνο είναι ο σκύλος.
Στα περισσότερα όμως μπορεί να βελτιωθεί.
Και μια και είπα παραπάνω για corso,
Πριν δυο χρόνια ένα corso έφαγε μια με τάβλα στα πλευρα και έτρεχε φοβισμένο δεξιά και αριστερά.
Το ίδιο corso, στο άκουσμα πυροβολισμού έπαθε πανικό και δεν μπορούσαν να το μαζέψουν.
Πλέον με την κατάλληλη εκπαίδευση έχει γίνει στα περισσότερα άψογο.
Κόστισε αρκετά όμως.
Ένα τσοπανόσκυλο που είναι στην καθημερινότητά του να πλακώνεται στο ξύλο με άλλα τσοπανόσκυλα είναι πολύ πιο ανθεκτικό στον πόνο και πολύ πιο έμπειρο στην μάχη.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros "θα γαβγίζει διαρκώς στους εξωτερικούς θορύβους που θα ακούει"
Δεν έχει εξωτερικούς θορύβους...
"για φυλαξη χώρου καλύτερα να ψάξεις κάτι ποιο μαστιφοειδες"
Η επιλογή της φυλής έχει γίνει για συγκεκριμένους λόγους.
Να αναφέρω μερικούς από αυτούς...
Όταν φοράω τα ρούχα της δουλειάς, δεν γίνεται ένα cane corso να πετάξει τα σάλια του επάνω μου.
Δεν γίνεται να μου γεμίσει τρίχες το σακάκι ένα καυκάσιο.
Δεν γίνεται να πάω σε κάποιο ραντεβού με ένα πρέσα.
@Dimi_21 Το ότι ανέβασα ένα εκτροφείο από αμερική πριν ένα χρόνο σημαίνει ότι είμαι χαμηλά?
Έχεις δει μέχρι στιγμής να με έχουν απασχολήσει τα χρήματα?
Αν βρω εκεί κάτι που μου κάνει γιατί να μην το πάρω?
Τα χρήματα της αγοράς είναι ίσως τα λιγότερα σε σχέση με όλα τα άλλα.
Επίσης μετά από ένα χρόνο, όλο και κάτι παραπάνω έμαθα! ;)

Σχετικά με την αντοχή στον πόνο...
Πιστεύω ότι είναι στο πόσο ατρόμητος είναι ο σκύλος και πόσο μαθημένος στον πόνο είναι ο σκύλος.
Στα περισσότερα όμως μπορεί να βελτιωθεί.
Και μια και είπα παραπάνω για corso,
Πριν δυο χρόνια ένα corso έφαγε μια με τάβλα στα πλευρα και έτρεχε φοβισμένο δεξιά και αριστερά.
Το ίδιο corso, στο άκουσμα πυροβολισμού έπαθε πανικό και δεν μπορούσαν να το μαζέψουν.
Πλέον με την κατάλληλη εκπαίδευση έχει γίνει στα περισσότερα άψογο.
Κόστισε αρκετά όμως.
Ένα τσοπανόσκυλο που είναι στην καθημερινότητά του να πλακώνεται στο ξύλο με άλλα τσοπανόσκυλα είναι πολύ πιο ανθεκτικό στον πόνο και πολύ πιο έμπειρο στην μάχη.
Στα Τσομπανοσκυλα με βρίσκεις σύμφωνο όμως δεν είναι για όλους και για αυτό δεν τα προτείνω προσωπικά...
Πουθενά δεν ανέφερα corso....είναι από τις επιλογές που ΔΕΝ βρίσκω κατάλληλες.
Δυστυχώς δεν συμφωνώ μαζί σου στον τρόπο σκέψης..ο σκύλος δεν είναι ρούχο που το ράβουμε στα μέτρα μας..καλη αναζήτηση ,δεν συνεχίζω άλλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π