Γνώμες για malinois και εκτροφείο


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
@georgefrms

αυτο που σου λεω ειναι οτι σε μερικα οση κοινωνικοποιηση κ να τους κανεις δεν προκειται να γινει αυτο που εχεις στο μυαλο σου.
στο περναει δεν θα δαγκωσει, αμα τρεχει ομως τι γινεται??

κοιτα, σοβαρος με σοβαρο εχει μεγαλη διαφορα. ολοι σοβαροι ειναι μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο.

αυτο που ειδες ηταν sport δαγκωμα, και δεν ηταν απειλη το μανικι αλλα η επιβραβευση.
σε σωματοφυλακη δεν δουλευεις με μανικι, εκτος απο τα πρωτα βηματα, αλλα με ολοσωμη ή με κρυφο μανικι.

αυτο που εχω καταλαβει εγω απο μια μικρη αναζητηση που εχω κανει ειναι, οτι οι σοβαροι εκπαιδευτες αποφευγουν τετοιου ειδους εκπαιδευσεις και σιγουρα προτιμανε το σκυλι να μαθει να αντιδραει μονο κατοπιν εντολης.

ειναι πολυ σοβαρο θεμα η σωματοφυλακη και λιγοι ιδιοκτητες μπορουν να διαχειριστουν απολυτως υπευθυνα ενα τετοιο σκυλι.
 
  • Like
Reactions: Vania




georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
@georgefrms
αυτο που ειδες ηταν sport δαγκωμα, και δεν ηταν απειλη το μανικι αλλα η επιβραβευση.
σε σωματοφυλακη δεν δουλευεις με μανικι, εκτος απο τα πρωτα βηματα, αλλα με ολοσωμη ή με κρυφο μανικι.
αυτο που εχω καταλαβει εγω απο μια μικρη αναζητηση που εχω κανει ειναι, οτι οι σοβαροι εκπαιδευτες αποφευγουν τετοιου ειδους εκπαιδευσεις και σιγουρα προτιμανε το σκυλι να μαθει να αντιδραει μονο κατοπιν εντολης..
Αυτό στην Ελλάδα δεν το έχω δει.
Έστω ότι αποκλείω αυτές τις γραμμές.
Ποιες να κοιτάξω?
Δεν βρισκω σοβαρούς εκτροφείς να επικεντρώνονται σε προσωποφύλαξη και χωροφύλαξη.
Επίσης έχω κατά νου, ότι ο σκύλος δεν θα είναι ότι πιο εύκολο ούτε στην βόλτα, ούτε στις κοινωνικές συναναστροφές!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
δεν ξερω για να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο.
αν μιλουσαμε για ΓΠ θα μπορουσα να σου πω 2-3σκυλια που ξερω οτι ηταν πολυ δυνατα αλλα απο μαλινουα δεν.

μην κοιτας εκτροφεια αλλα σκυλια, τι δινουν, πως δουλευουν κτλ.
 


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
τελευταία αυτό κάνω...
Βλέπω σκυλιά που μου αρέσουν όπως δουλεύουν και μετά ψάχνω για τον εκπαιδευτή τους και τον εκτροφέα τους...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δεν βρισκω σοβαρούς εκτροφείς να επικεντρώνονται σε προσωποφύλαξη και χωροφύλαξη.
Λογικό.

δεν ξερω για να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο.
αν μιλουσαμε για ΓΠ θα μπορουσα να σου πω 2-3σκυλια που ξερω οτι ηταν πολυ δυνατα αλλα απο μαλινουα δεν.

μην κοιτας εκτροφεια αλλα σκυλια, τι δινουν, πως δουλευουν κτλ.
Ποιους?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
μην κοιτας εκτροφεια αλλα σκυλια, τι δινουν, πως δουλευουν κτλ.
Aκριβώς!
Ο σκύλος σε οδηγεί στον εκτροφέα του - αρκεί βέβαια να ξέρεις τι θες και να είσαι σε θέση να το ξεχωρίσεις. Από κει και πέρα ξεκινάει το ψάξιμο για το αν ο σκύλος αυτός είναι προϊόν μελέτης ή απλά έκατσε.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Λογικό.


Ποιους?
δεν σου λεω γιατι θα διαφωνησουμε...χαχαχαχαχα

σοβαρα τωρα... εχεις ενα στο Pedigree σου απο οτι θυμαμαι.

να διευκρινησω, αναφερομαι σε σκυλια που τα ειχαν χαρακτηρισει ως πολυ δυνατα-κυριαρχικα. δαγκωναν επειδη γουσταραν κ οχι απλως για το μανικι.
και ναι, αυτα τα σκυλια εκαναν σπορ!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
αυτο που εχω καταλαβει εγω απο μια μικρη αναζητηση που εχω κανει ειναι, οτι οι σοβαροι εκπαιδευτες αποφευγουν τετοιου ειδους εκπαιδευσεις και σιγουρα προτιμανε το σκυλι να μαθει να αντιδραει μονο κατοπιν εντολης.
στην σωματοφυλακη δεν ακολουθειται η συγκεκριμενη μεθοδος απ ολους...παλιοτερα ηταν παγια τακτικη,μεχρι που συνειδητοποιησαν οτι δεν καλυπτε τις περιπτωσεις που ο χειριστης,εχοντας ηδη δεχθει επιθεση που δεν ειχε αντιληφθει, δεν ειχε την δυνατοτητα να δωσει εντολη και ο σκυλος απλως καθοταν να κοιταζει...

πλεον, απο αρκετους, στην σωματοφυλακη,ακολουθειται η μεθοδος της εκπαιδευσης με αποσταση...επι παραδειγματι,οτι πλησιασει στο μετρο εκτελειται...

σαφως κι εμπεριεχει κινδυνους και δεν εφαρμοζεται σε σκυλια μικροκαμωμενων χειριστων,οπως καποιων γυναικων,αλλα ειναι η μονη που καλυπτει ολες τις περιπτωσεις...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
δεν σου λεω γιατι θα διαφωνησουμε...χαχαχαχαχα

σοβαρα τωρα... εχεις ενα στο Pedigree σου απο οτι θυμαμαι.

να διευκρινησω, αναφερομαι σε σκυλια που τα ειχαν χαρακτηρισει ως πολυ δυνατα-κυριαρχικα. δαγκωναν επειδη γουσταραν κ οχι απλως για το μανικι.
και ναι, αυτα τα σκυλια εκαναν σπορ!
Δλδ τωρα μου λες οτι το Pedigree μου εχει ενα δυνατο σκυλο?χαχααχα

Πιστέυω παντως οτι αυτο που ψαχνεις φιλε μου μπορεις και να το βρεις και Ελλάδα.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
στην σωματοφυλακη δεν ακολουθειται η συγκεκριμενη μεθοδος απ ολους...παλιοτερα ηταν παγια τακτικη,μεχρι που συνειδητοποιησαν οτι δεν καλυπτε τις περιπτωσεις που ο χειριστης,εχοντας ηδη δεχθει επιθεση που δεν ειχε αντιληφθει, δεν ειχε την δυνατοτητα να δωσει εντολη και ο σκυλος απλως καθοταν να κοιταζει...

πλεον, απο αρκετους, στην σωματοφυλακη,ακολουθειται η μεθοδος της εκπαιδευσης με αποσταση...επι παραδειγματι,οτι πλησιασει στο μετρο εκτελειται...

σαφως κι εμπεριεχει κινδυνους και δεν εφαρμοζεται σε σκυλια μικροκαμωμενων χειριστων,οπως καποιων γυναικων,αλλα ειναι η μονη που καλυπτει ολες τις περιπτωσεις...
δεν αντιλεγω και συμφωνω μαζι σου οτι οχι απλως δεν καλυπτει αλλα στην πραξη μπορει να ειναι και αχρηστο.

αυτο που ειπα ειναι οτι καποιοι εκπαιδευτες "φοβουνται" να φτιαξουν ενα σκυλι που πυροβολει κατα βουληση.

Δλδ τωρα μου λες οτι το Pedigree μου εχει ενα δυνατο σκυλο?χαχααχα

Πιστέυω παντως οτι αυτο που ψαχνεις φιλε μου μπορεις και να το βρεις και Ελλάδα.
σου εχω μιλησει για αυτο το σκυλι και ποια ηταν η ιστορια του.
anyway, μην χαλαμε το θεμα του παιδιου.
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Η λογικη μου λεει οτι αν εγω ηθελα σκυλο για πολυ συγκεκριμενη δουλεια (σε αυτη την περιπτωση σωματοφυλακη και φυλαξη) και με συγκεκριμενες αντιδρασεις σε διαφορες καταστασεις, θα επρεπε πρωτα απ'ολα να αξιολογησω τον εαυτο μου- ποσες γνωσες εχω εγω για να φτασω τον οποιοδηποτε σκυλο εκει που θελω? Αν υπολογιζω οτι σιγουρα θα χρειαστω τη βοηθεια εκπαιδευτη καποια στιγμη, το λογικο ειναι πρωτα να βρω τον ανθρωπο που θα μπορει να εκπαιδευσει το σκυλο κι εμενα.
Μπορει να μην υπαρχει καν εκπαιδευτης που να μπορει να αναλαβει για τον τροπο εργασιας η συνδυασμο δραστηριοτητων που θελω.
Αφου βρω τον εκπαιδευτη, λογικα θα με βοηθησει να επιλεξουμε μαζι τον σκυλο με τον χαρακτηρα που θελω αλλα και μπορει να δουλεψει εκεινος για να τον φτασουμε εκει που θελω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Η λογικη μου λεει οτι αν εγω ηθελα σκυλο για πολυ συγκεκριμενη δουλεια (σε αυτη την περιπτωση σωματοφυλακη και φυλαξη) και με συγκεκριμενες αντιδρασεις σε διαφορες καταστασεις, θα επρεπε πρωτα απ'ολα να αξιολογησω τον εαυτο μου- ποσες γνωσες εχω εγω για να φτασω τον οποιοδηποτε σκυλο εκει που θελω? Αν υπολογιζω οτι σιγουρα θα χρειαστω τη βοηθεια εκπαιδευτη καποια στιγμη, το λογικο ειναι πρωτα να βρω τον ανθρωπο που θα μπορει να εκπαιδευσει το σκυλο κι εμενα.
Μπορει να μην υπαρχει καν εκπαιδευτης που να μπορει να αναλαβει για τον τροπο εργασιας η συνδυασμο δραστηριοτητων που θελω.
Αφου βρω τον εκπαιδευτη, λογικα θα με βοηθησει να επιλεξουμε μαζι τον σκυλο με τον χαρακτηρα που θελω αλλα και μπορει να δουλεψει εκεινος για να τον φτασουμε εκει που θελω.
τις περισσοτερες φορες,οση καλη θεληση και να εχεις απλα δεν κανεις για τετοιο σκυλο,ακομη κι αν πεσουν επανω σου οι τοπ εκπαιδευτες του πλανητη...

αντικειμενικη αυτοαξιολογηση κυριολεκτικα ελαχιστοι μπορουν να κανουν...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
τις περισσοτερες φορες,οση καλη θεληση και να εχεις απλα δεν κανεις για τετοιο σκυλο,ακομη κι αν πεσουν επανω σου οι τοπ εκπαιδευτες του πλανητη...

αντικειμενικη αυτοαξιολογηση κυριολεκτικα ελαχιστοι μπορουν να κανουν...
Τι προσόντα πρέπει να έχει ο κάτοχος και όχι ο εκπαιδευτής ενός τέτοιου σκύλου?
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
τις περισσοτερες φορες,οση καλη θεληση και να εχεις απλα δεν κανεις για τετοιο σκυλο,ακομη κι αν πεσουν επανω σου οι τοπ εκπαιδευτες του πλανητη...

αντικειμενικη αυτοαξιολογηση κυριολεκτικα ελαχιστοι μπορουν να κανουν...
Συμφωνω.
Απλα απο τις μεχρι τωρα απαντησεις και προβληματισμους που τεθηκαν στο θεμα, το προσωπικο μου συμπερασμα ειναι οτι πρωτα θα δω Αν υπαρχει εκπαιδευτης που μπορει να φτασει καποιο σκυλο εκει που φανταζομαι η' Αν θα πρεπει συμβιβαστω σε κατι απο αυτα που ζηταω. (Η οχι αντικειμενικη αξιολογηση μπορει να ειναι και απο τον εκπαιδευτη.. μπορει να μου υποσχεται οτι θα κανει πραγματα που δε μπορουν σε καμια περιπτωση να γινουν...)
Δεν ειναι θεμα τοπ η ασχετου εκπαιδευτη παντα.
Συμπεραινω οτι εγω που εχω ελαχιστη εμπειρια πχ.
Αν ηθελα μαλινουα, να δαγκωνει χερι κι οχι μανικι, να δαγκωνει οτιδηποτε πλησιαζει στο ενα μετρο (ισως κι εμενα, αλλα αλλο θεμα αυτο!) ειναι -σχεδον- ευκολο να βρω-φτιαξω ενα. Ρωταω- βλεπω γεννες και διαλεγω αυτο (αν μου το δωσουν) πχ. που 25-30 ημερων κουταβι, τσαμπουκαλευεται αγρια με τα αδελφια του για το φαγητο και αφου το παρω το τσιτωνω συνεχεια...
Δεν θα βγαινει ομως βολτιτσα, ουτε για καφε ουτε πουθενα τελικα.. κι αφου τα εκανα μανταρα, ναι, ποιος γμτ θα με βοηθησει?
Γι αυτο αφελως ρωταω μηπως ειναι καλυτερα να βρω πρωτα τον ανθρωπο-εκπαιδευτη και μετα το σκυλο?
Ποιος εκπαιδευτης κανει αυτα για τα οποια δε μπορω να συμβιβαστω? Δεν κανουν ολοι πχ δαγκωμα σε σαρκα κι οχι μανικι. Ποια μεθοδο ακολουθουν? Δαγκωμα κατοπιν εντολης η αδιακριτως σε οτι πλησιαζει?
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Τι προσόντα πρέπει να έχει ο κάτοχος και όχι ο εκπαιδευτής ενός τέτοιου σκύλου?
1.ισχυρη προσωπικοτητα...
2.ικανοτητα διαχειρισης συναισθηματων...
3.ηγετικη ικανοτητα...
4.ευρωστια...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Συμπεραινω οτι εγω που εχω ελαχιστη εμπειρια πχ.
Αν ηθελα μαλινουα, να δαγκωνει χερι κι οχι μανικι, να δαγκωνει οτιδηποτε πλησιαζει στο ενα μετρο (ισως κι εμενα, αλλα αλλο θεμα αυτο!) ειναι -σχεδον- ευκολο να βρω-φτιαξω ενα. Ρωταω- βλεπω γεννες και διαλεγω αυτο (αν μου το δωσουν) πχ. που 25-30 ημερων κουταβι, τσαμπουκαλευεται αγρια με τα αδελφια του για το φαγητο και αφου το παρω το τσιτωνω συνεχεια...
καμια σχεση...παρα πολυ δυσκολο να αντιληφθεις την καταληξη του ζωου απο τοσο μικρη ηλικια...ακομη κι εκτροφεις με τελειες γραμμες το χερι στην φωτια δεν το βαζουν για κανενα κουταβι...

αυτο χωρις καν να συνυπολογισουμε την εκπαιδευση,ειτε αυτη αφορα ιδιοκτητη,ειτε εκπαιδευτη...

οχι...δεν βρισκεις πρωτα τον εκπαιδευτη...διαπιστωνεις,εαν εχεις την δυνατοτητα, το εαν πληροις δηλαδη τα 4 που εγραψα παραπανω,στην συνεχεια ψαχνεις τις φυλες ενδελεχως για να δεις ποια ταιριαζει στα θελω σου,μετα εκτροφεα και στο τελος εκπαιδευτη...
 




georgefrms

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2016
106
67
Επίσης πολλά εκτροφεία του εξωτερικού που είναι "ονόματα" απαντάνε στα mail με το ζόρι...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Επίσης πολλά εκτροφεία του εξωτερικού που είναι "ονόματα" απαντάνε στα mail με το ζόρι...
μεταξυ μας τωρα... γιατι να θελει καποιος να στειλει ενα καλο σκυλι στην Ελλαδα??
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981