Δήλωση γέννας και pedigree??


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δυστυχώς, αυτό είναι λίγο "αφηρημένο". Η δική μου είχε πρώτο οίστρο 11½ μηνών. Άλλο της ίδιας φυλής, 6½ μηνών. Αν εγώ ζευγάρωνα την δική μου επάνω στο χρόνο, ποιος ξέρει αν θα ήταν ο πρώτος ή ο δεύτερος? Προκύπτει από κάπου, το βεβαιώνει κάποιος?
Το ξέρω.
Ωραία διατύπωση όμως ε;
Είδες τι ωραία και ξεκάθαρα τα λέει ο νόμος;

Βασικά έψαχνα στην fci μπας και γράφει κάτι για κατώτατο όριο, αλλά δεν βρήκα κάτι.
Και αυτό υποθέτω γιατί κάθε φυλή ωριμάζει σε διαφορετικούς χρόνους.
Άλλο οι μικρόσωμες, άλλο οι μεγαλόσωμες. Λογικά οι όμιλοι θα θετουν αυτά τα όρια.

Τι ακριβώς ψάχνεις, που έχεις κολλήσει;
 
  • Like
Reactions: GRDANE and p__nat


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και να σου πω και κάτι ακόμα.
Μη μένουμε στο τυπικό της υπόθεσης.
Πόσο λέει ο ΚΟΕ ή ο τάδε όμιλος.

Καθε φυλή έχει τα δικά της χαρακτηριστικά και ιδιαιτεροτητες και φυσικά συνυπολογιζεις και ασθένειες που ενδεχομένως να κάνουν την εμφάνισή τους μέχρι μια ηλικία.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Από το παρελθόν

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΟΕ​
Σήμερα 02/02/2010 το Διοικητικό Συμβούλιο του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος, έλαβε ομόφωνα την απόφαση να επαναδιατυπώσει τα Άρθρα 9 & 10 του Εσωτερικού μας Κανονισμού ώστε να υιοθετηθεί το Άρθρο 3 του Νόμου 3170/03 (περί Εκτροφής – Αναπαραγωγής & Εμπορίας Σκύλων) από όλους τους Εκτροφείς σκύλων, παρά το γεγονός ότι ο Νόμος αυτός έχει αντικείμενο μόνο τους «Επαγγελματίες» Εκτροφείς & ως εκ τούτου δεν μας υποχρεώνει να υιοθετήσουμε την ρύθμιση αυτού για όλα τα μέλη μας εκτροφείς σκύλων συντροφιάς, αφού η ρύθμιση του νόμου αυτού αφορά αποκλειστικά αυτούς που κατ’ επάγγελμα ασκούν ως δραστηριότητα την εκτροφή σκύλων και όχι τους λοιπούς.
Επίσης καθ’ υπόδειξη του Νομικού μας Συμβούλου κ. Ναούμ Τζίφρα, το Δ.Σ. λαμβάνει σήμερα 02/02/2010 την απόφαση 1) να αναστείλει την διαδικασία δημοσίευσης του Εσωτερικού Κανονισμού στο Πρωτοδικείο Αθηνών, ήτοι δεν θα δημοσιεύσει τον Εσωτερικό Κανονισμό στο Πρωτοδικείο Αθηνών, μέχρι να διορθωθούν τ’ ανωτέρω Άρθρα, με απόφαση Γενικής Συνέλευσης, στην οποία 2) θα υποβάλει πρόταση επαναδιατύπωσης των άρθρων 9 και 10 του Εσωτερικού Κανονισμού υιοθετούσα την ρύθμιση του άρθρου 3 Ν.3170/03 για όλους πλέον τους εκτροφείς μέλη του για λόγους κυνοφιλικής ισότητας.
Επίσης αποφασίζεται ότι σε περίπτωση, που οιοσδήποτε ζητήσει αντίγραφα Πρακτικών Γενικής Συνέλευσης για να προσβάλλει τον Εσωτερικό Κανονισμό κατά τα συγκεκριμένα Άρθρα (9 & 10) που ψήφισε η Γενική Συνέλευση του Σωματείου μας την 17.01.2010 & αφορούν στις ηλικίες ζευγαρώματος & στα όρια γεννών των θηλυκών σκύλων, αποφασίζεται σήμερα ομόφωνα να του γνωστοποιείται αρμοδίως η ανωτέρω απόφαση περί αναστολής της δημοσίευσης του Εσωτερικού Κανονισμού στο Πρωτοδικείο Αθηνών, μέχρι να υποβληθούν εκ νέου σε Γενική Συνέλευση αναδιατυπωθέντα τα Άρθρα αυτά σύμφωνα με το Άρθρο 3 του Νόμου 3170/03 για τους επαγγελματίες εκτροφείς.
Άρα λόγω αυτών των αποφάσεων, δεν συντρέχει έννομο συμφέρον προς προσφυγή οιουδήποτε στην Δικαιοσύνη.
@Yorkaddict αν έχεις χρόνο να ξοδέψεις μια αναδρομή σε θέματα εδώ, εδώ, εδώ. Παλιά ξινά σταφύλια ; Όπως το δει ο καθείς και όποια συμπεράσματα θέλει βγάζει. Σήμερα 2021
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Περισσότερο πάντως από όλα αυτά με τον ΚΟΕ, με στεναχωρεί η απουσία όλων αυτών των μελών από το φόρουμ.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
Περισσότερο πάντως από όλα αυτά με τον ΚΟΕ, με στεναχωρεί η απουσία όλων αυτών των μελών από το φόρουμ.
μακάρι να βρίσκονταν εδώ μέσα...
κρατάω βέβαια μικρό καλάθι και απαισιόδοξα να αναφέρω ότι πιθανά να μην έχουν την αντίστοιχη νοοτροπία...
σε αυτή την περίπτωση όμως αναδυκνείεται η αναγκαιότητα της αντίστροφης διαδικασίας δλδ τα μέλη του φόρουμ να εισχωρήσουν στον ΚΟΕ....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ανεξάρτητα από τον ΚΟΕ και αν κάποιος θέλει να γίνει μέλος ή όχι, μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση αυτή η μαζική φυγή.
Ίσως έπαιξε ρόλο και η διακοπή του φόρουμ για ένα διάστημα.
Εκτός αν έγινε κάτι άλλο που τους ώθησε σε αυτή την απόφαση, που δεν γνωρίζω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3